Що за Новий рік без мандаринів та апельсинів? Із раннього дитинства запах цих цитрусових разом із ароматом свіжої хвої та живиці нагадує нам про Новорічні та Різдвяні свята. Сьогодні смачними й соковитими часточками помаранчевих та помаранчево-червоних плодів можна поласувати в будь-яку пору року. Причому, крім дивовижних смакових якостей, мандарини й апельсини мають ще й оздоровчі властивості. До речі, можна використовувати як власне самі фрукти, так і їх шкірку.
Заспокоїть нерви й допоможе вивести шлаки
Шкірка з усіх цитрусових надає оздоровчу дію завдяки підвищеному вмісту ароматичних олій, пектинів, мінералів. Прекрасно впливає на жовчний міхур і печінку. Вона має чудову властивість зв'язувати радіонукліди, важкі метали та шлаки нашого організму. Шкірка цитрусових може зберігатися тривалий час, якщо приготувати з неї цедру або цукати.
Цедра — це сушена верхня пігментована частина шкірки плодів різних цитрусових рослин: мандарина, апельсина й лимона. Плоди ретельно вимити холодною водою, ошпарити окропом і зрізати ножем цедру без білого шару. Потім сушити в духовці за відкритих дверцят протягом 4 годин. Пізніше ще трішки досушити й перемолоти. Цедра має широке застосування в овочевих, м'ясних, рибних стравах. Так, апельсинову й мандаринову цедру використовують як ароматизатор для різних солодких страв (сирні креми, бабки, млинці, оладки й т. д.).
Кілька рецептів
Оздоровчий настій цедри: 1 ч. л. подрібненої цедри залити склянкою окропу, настояти 1 годину, приймати за 30 хвилин до їди. Можна в суміші з іншими травами. Добавка в чай: не тільки поліпшує смакові якості цього напою, але й діє заспокійливо на нервову систему. Висушену й подрібнену шкірку апельсина або мандарина покласти в чайник під час заварювання чаю: 1 ч. л. на 300—400 мл окропу. Як заспокійливий засіб можна приймати настій апельсинових шкірок. Дві чайні ложки подрібненої шкірки залити 250 мл окропу, щільно закрити кришкою і настояти 10 хв. Процідити і приймати безпосередньо перед сном і в ситуаціях, що спричиняють емоційне напруження.
Лікер із цедри: цедру апельсина, мандарина й лимона (по 2 ст. л.), цукор (3 ст. л.) залити 1 л горілки. Настояти два тижні. Процідити і вживати як аперитив. Вважається, що цедра прекрасно адсорбує сивушні олії та інші шкідливі речовини.
Мандаринова настоянка: 6 ст. л. подрібненої сушеної мандаринової шкірки залити 0, 75 л горілки. Настояти протягом тижня. Вона має дуже гарний, сонячний колір і відмінний смак.
Цукати з мандаринових і апельсинових шкірок. Шкірку порізати на невеликі прямокутні шматочки й залити холодною водою з содою (на 1 л води — 1 ст. л. соди). Настояти 12 годин, після чого промити. Зварити густий цукровий сироп (300 г цукру на 1 л води) і варити до готовності 40—60 хвилин. Після цього цукати вийняти, покласти на деко й підсушити в прочиненій духовці. Готові цукати посипати цукровою пудрою.
Для краси обличчя
Крім того, цитрусові є ще й прекрасним косметологом. Зокрема, допоможуть у боротьбі з порами. Освіжить шкіру водна настоянка на апельсиновій та мандариновій шкірці. Щоб приготувати таку цитрусову настойку, потрібно залити 2 ч. л. суміші взятих у рівних частинах апельсинових та мандаринових шкірок склянкою холодної перевареної води. Дати настоятися протягом доби і процідити.
Для жирної шкіри обличчя можна приготувати цитрусовий лосьйон. Для цього слід натерти мандарин або апельсин на тертці, додати в кашку півсклянки горілки і настоювати в темному місці протягом тижня, потім процідити. Якщо ж шкіра обличчя належить до нормального типу, то в лосьйон слід додати 2—3 ст. л. води й 1 ч. л. гліцерину.
Підготувала Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА.