ПРИЧИНИ Й СИМПТОМИ ХВОРОБИ
Опущення матки — це порушення утримання органів малого таза та їхнє переміщення назовні під впливом внутрішньочеревного тиску з утворенням випинання стінок піхви. Симптомами опущення є тупий біль внизу живота й поперекової ділянки, нетримання сечі, запор, випадання тіла матки зі статевої щілини. Спостерігається порушення цілісності м’язів тазового дна, опущення або випадання стінок піхви або матки під час натужування. На стінках піхви й шийки матки часто виникають виразки. Основними причинами опущення й випадання матки є вроджена недостатність тазового дна, травми тазового дна, важка фізична праця, різка втрата маси тіла, атрофія тканин у літньому віці. До розвитку опущення й випадання матки й піхви можуть призвести ушкодження м’язів тазового дна внаслідок пологів, коли плід дуже великий, дитина народжується сідничками, за розриву промежини. Частіше такі травми бувають у жінок, які вперше народжують після 30—35 років: у них тканини промежини вже значною мірою втрачають свою еластичність. Іноді до виникнення цієї патології призводять хронічні захворювання органів дихання, що супроводжуються надривним кашлем. Структури тазового дна є гормонозалежними, тобто їхня міцність залежить від наявності жіночих статевих гормонів (естрогенів). У разі зниження кількості естрогенів унаслідок природної менопаузи або з інших причин міцність структур тазового дна знижується. Опущення матки виникає також часто в жінок, які багато народжували, у зв’язку із дряблістю передньої черевної стінки, також за неправильного положення матки (загин назад). Розрізняють неповне й повне опущення матки. У процесі опущення утворюються грижі передньої й задньої стінок піхви, в які потрапляють спереду сечовий міхур, а іноді й сечівник, і рідко — петлі кишечнику; а ззаду — передня стінка прямої кишки, рідко — петлі кишечнику. За повного випадання матки стінки піхви вивертаються назовні, а в мішок, що утворився, опускаються сечовий міхур, передня стінка прямої кишки, петлі кишечнику. Усі ці органи можна промацати через стінки піхви. Звісно, що порушення структурного взаємозв’язку органів малого таза спричинює розлад сечовипускання. Разом з маткою й піхвою часто випадає стінка сечового міхура (цистоцеле) і прямої кишки (ректоцеле). За значного цистоцеле й випадання матки сечовипускання утруднюється, іноді воно можливе тільки після вправляння матки. За розвитку ректоцеле можуть відзначатися утруднення дефекації й неповне спорожнювання прямої кишки. Унаслідок постійної травматизації статевих органів, що випали, виникають трофічні виразки, набряки, кровотечі. Наявність залишкової сечі в сечовому міхурі за вираженого цистоцеле створює умови для розвитку циститу.
КОНСЕРВАТИВНЕ ЛІКУВАННЯ
Цей вид терапії полягає в спеціальній лікувальній фізкультурі, гінекологічному масажі, застосуванні лікарських трав і спрямований на зміцнення м’язів таза, щоб запобігти випаданню тканин. Ще один засіб — маткове кільце (песарій), що вводиться в піхву й утримує шийку матки в правильному положенні. Песарій поміщується в піхву, охоплює шийку матки й утримує матку в піднятому положенні. У цілому песарії застосовують тільки за невеликого опущення або в досить пізньому віці, розраховуючи на те, що старечі зміни приведуть до природного зменшення діаметра піхви й ваги статевих органів. Але маткове кільце має свої недоліки, наприклад: його вставляє тільки лікар, воно спускається після введення всередину й треба надувати його до такого стану, щоб було зручно. Маткове кільце треба часто промивати. Але, якщо в сексуальному плані ви не дуже активні, воно може стати для вас розв’язанням проблеми. Також слід постійно носити пов’язку: зшити кільцем рушник і скласти вдвічі. Така пов’язка тримається за допомогою пояса або підтяжок. Застосовується також носіння бандажа. Хворим не можна піднімати нічого важкого, а в меню слід додати більше лимонів. У клімактеричному періоді також бажано проводити замісну терапію естрогенами, що дає можливість поліпшити кровопостачання піхви.
ЛІКУВАННЯ ЛІКАРСЬКИМИ РОСЛИНАМИ Й ІНШИМИ ЗАСОБАМИ
Починати потрібно з тонізації гладкої мускулатури матки. Підвищує тонус відвар калини звичайної. Заваріть 50 г ягід в 0,5 л окропу, нагрівайте на водяній бані 20 хвилин. Приймайте по 1/2 склянки. Ще кращий засіб — настій трави рутки лікарської. Візьміть 2 ч. л. сухої трави, залийте 2 склянками прохолодної перевареної води, настоюйте 12 годин, процідіть. Приймайте по 1/2 склянки тричі на день за півгодини до їди. Продовжуємо лікування відварами. Для першого курсу лікування (36 днів) готуємо збір. Візьміть у рівних частинах гірчак зміїний і золототисячник. Застосовуйте відвар з розрахунку 1 ст. л. суміші трав на 0,5 л окропу. Пийте по 2 ст. л. відвару двічі на день за 20 хвилин до їди. Цей відвар використовуйте й для спринцювань. Наступного дня пийте відвар калини звичайної по 1/2 склянки як засіб, що підвищує тонус мускулатури матки. Бажано під час одного з прийомів прийняти ванну або, ще краще, піти в сауну. Після цього приступаємо до другого курсу лікування. Дві столові ложки збору трав: підбілу — 100 г, материнки — 75 г, меліси — 75 г, звечора кладемо в термос і заливаємо двома склянками окропу. Уранці проціджуємо, розділяємо на 3 частини й приймаємо за годину до їди. І так 18 днів. Наступних 18 днів використовуємо дещо змінений збір. Беремо по дві столові ложки подрібнених трав золототисячнику, листя меліси й квіток глухої кропиви, заливаємо одним літром окропу, витримуємо, укутавши, 2 години, проціджуємо. Випиваємо весь настій протягом дня. Після перерви терміном не менш як на два тижні використовуємо мелісу: 2 ст. л. меліси звечора кладемо в термос і заливаємо двома склянками окропу, вранці розділяємо на 3 частини й приймаємо за годину до їди. Якщо ж за опущення матки одночасно опустився й шлунок, змішайте подрібнену шкаралупу 5 яєць і 9 дрібно порізаних лимонів зі шкіркою, настоюйте 4 дні, додайте 0,5 л горілки. Пийте після прийому ванни або сауни по 50 мл.Одночасно із прийомом трав роблять спринцювання, клізми, спеціальні процедури й вправи, приймають ванни, а потім аплікації. Для клізм найкраще підходить айва. Відвар готується з розрахунку 50 г айви на 0,5 л окропу. Клізми проводять періодично, але не частіше як 1—2 рази на тиждень. Спринцювання проводять відваром дубової кори. Для цього 75 г сировини заливають у каструлі 2 л води, ставлять на вогонь, доводять до кипіння й на малому вогні кип’ятять 2 години. Навару вистачить на 3 спринцювання. Спринцюватися потрібно щодня протягом усього курсу лікування терміном 36 днів.
СПЕЦІАЛЬНІ ПРОЦЕДУРИ
В 1 л води температурою 37 градусів розвести марганець до рожевого кольору й опустити в розчин 2 шматки поролону розміром як 4 сірникових коробки. Витримати добу. Після цього вийняти один шматок, відтиснути, лягти на спину й увести поролон у піхву якнайглибше. Він там випрямиться й підтримає матку. Ходити так 4 дні, потім вийняти поролон, випрати його з милом у перевареній воді, прополоскати чистою перевареною водою й знову покласти в банку з марганцевим розчином, а інший шматок вийняти з розчину й вставити в піхву. Міняти доти, доки матка не стане на місце. Для ванн використовують кипарис. 1 склянку кипарисових горішків покласти в емальовану каструлю й залити 2 л води. Кип’ятити на повільному вогні 1 годину. Знявши з вогню, настояти 30 хвилин. Цей відвар і використовують для ванн. Перебувати у ванні потрібно не більше 15 хвилин. Після ванни на низ живота прикладають на 2 години глиняні аплікації, роблять спринцювання глиняною водою. Корисно також уводити на 2 години в піхву тампони, просочені рідкою білою глиною. Якщо ж разом з маткою випадає й пряма кишка, то в такому випадку додатково приймають ще й сидячу ванну. Радикальний засіб за часткових випадань матки й прямої кишки — дурман. Для сидячої ванни беруть 10 г сухого листя, заливають 3 л окропу, настоюють 1 годину в теплому місці.
ЗМІЦНЮВАЛЬНІ ФІЗИЧНІ ВПРАВИ
Регулярно треба робити вправи. Вихідне положення: стоячи на колінах, гомілки, ступні й п’ятки разом. Сядьте на п’ятки й, не змінюючи вертикального положення корпуса, почніть повільно зміщувати таз із п’яток у правий бік, одночасно схиляючи голову вліво. Ліва рука при цьому має лежати на лівому коліні, а права — вільно звисати уздовж тіла. Що повільніше округляєте низ хребта, то більше протидієте застою в ньому. Поставити матку на місце допоможе така вправа: двічі на тиждень після пробудження ставати рачки й у такій позі стояти 15 хвилин. Ще є вправи, які запобігають опущенню матки. Ляжте на спину, руки витягніть уздовж тулуба, а ноги зігніть у колінах. Спираючись на стопу, підніміть задню частину. І так — 10 разів. Робити ранком і на ніч, щораз закінчуючи вправою «велосипед». Крім цього, треба більше плавати й намагатися не піднімати більше 3 кг ваги. Допомагає позбутися опущення й така вправа: ляжте на підлогу, підніміться й сядьте, не відриваючи п’ят від підлоги. І так кілька разів. Виконувати вправу щодня. Крім цього, треба цілий день носити тугий пояс. Надягати й знімати його лежачи. Курс лікування — 36 днів. Часом для лікування опущення матки буває досить такого комплексу: 1. Скачайте валик з невеликого килимка, ляжте на підлогу й підкладіть під сідниці валик так, щоб вони були на валику, а спина — на підлозі. Ліву ногу підніміть під кутом 90 градусів, не згинаючи коліна, опустіть, підніміть праву ногу під кутом 90 градусів, опустіть. Повторіть 7 разів. 2. Підніміть обидві ноги разом на 90 градусів, не згинаючи колін, опустіть на підлогу, повторіть вправу 7 разів. 3. Виконуйте вправу «ножиці» 45 секунд. 4. Виконуйте вправу «велосипед» 45 секунд. 5. Ноги разом, прямі, підніміть на 90 градусів. Відведіть ліву ногу вбік, виконуйте обертання за годинниковою стрілкою протягом 30 секунд, потім те ж саме — правою ногою. 6. Ноги разом, підніміть, не згинаючи колін, якнайближче до тулуба, торкніться пальців ніг пальцями рук, опустіть ноги на підлогу, повторіть вправу 7 разів. 7. Нахиляйте зігнуті в колінах ноги вліво, потім вправо, стежте, щоб спина не відривалася від підлоги, у кожну сторону виконати 7 нахилів.8. Лягти на підлогу, ноги зігнути в колінах, руки підкласти під сідниці, не відриваючи плечей від підлоги, піднімати сідниці — повторити 7 разів. 9. Виконувати вправу «свічка» 45 секунд. 10. Перевернутися на живіт, підкласти валик під живіт. Підняти руки й ноги над підлогою якнайвище, ноги в колінах не згинати — 30 с. 11. Стати рачки. Вигинати спину вгору й вниз — 7 разів. 12. Стоячи рачки — підняти праву ногу якнайвище, у коліні не згинати, опустити, потім підняти ліву ногу — 7 разів. 13. Встати. Стоячи, робити махи ногами — спочатку лівою, потім правою, кожною ногою — 7 разів. 14. Стоячи, відведіть пряму ногу вбік, виконуйте обертання ногою спочатку за годинниковою стрілкою протягом 30 секунд, потім проти годинникової стрілки протягом 30 секунд. Поставте ногу, виконайте те ж саме іншою ногою. Повторіть 7 разів для кожної ноги. 15. Виконувати вправу «ластівка» — 45 с. Вправи необхідно виконувати щодня, на «порожній» шлунок. Якщо у вас не виходить відразу виконати весь комплекс вправ — зменшіть кратність виконання кожної вправи, але поступово збільшуйте навантаження. Час, потрібний для лікування, залежить від регулярності й повноти виконання вправ, ступеня важкості хвороби.
СТАРОДАВНІ РЕЦЕПТИ
Багатьом жінкам допоміг такий стародавній рецепт. Візьміть півлітрову пластикову пляшку й ляжте на неї так, щоб пупок був у центрі горловини. Хоча біль за опущення матки й дуже дошкульний, лежіть 3—5 хвилин, скільки зможете. Потім, не піднімаючись, поверніться на правий бік і лежіть ще 15 хвилин. Нарешті, ляжте на спину й підв’яжіть живіт хусткою або еластичним бинтом. Після цього можна стати на ноги. Вся процедура повинна тривати не менш як 20 хвилин. Зрозуміти, що матка стала на місце, можна, якщо зникло відчуття болю, коли ви перебуваєте в положенні лежачи на банці. Природно, що піднімати важкі речі в цей час не можна. Якщо не допомагають всі описані вище методи, спробуйте полікуватися так. Ранком після спорожнювання ляжте на тверде ліжко і змажте водою або вазеліном біля пупка. Запаліть папір, уведіть його на секунду в медичну банку й швидко поставте її на живіт так, щоб пупок опинився в центрі банки. Полежте з банкою 7—8 хвилин, потім за допомогою натискання пальця біля краю банки зніміть її та ще полежте спокійно півгодини. Скільки разів треба ставити банку, залежить від ступеня опущення матки. За опущення матки, яке супроводжується запаленням придатків, добре допомагає й такий спосіб. Нагрійте гранітний камінь, покладіть його в емальоване відро, станьте над ним, укутайтеся й партеся до остигання. Після прогрівання випийте 0,5 склянки відвару полину й ляжте в ліжко. Курс — 10 сеансів.
КОЛИ ПОТРІБНА ОПЕРАЦІЯ
Якщо хвороба задавнена, часом не уникнути операції, адже опущення — процес прогресований, що зачіпає не тільки статеві, але й сусідні органи (кишечник, сечовий міхур). Це сприяє утворенню гриж передньої й задньої стінок піхви. Згодом розвиваються цистит, опущення нирок, нефрит. Усього відомо більш як десяток різних видів оперативного втручання за опущення стінок піхви й випадання матки. Є операції за невеликих порушень для молодих жінок, що дає можливість вагітніти й народжувати. Є втручання для літніх, які не живуть статевим життям. З розвитком ендоскопічних методів хірургії лапароскопічні операції дають можливість до мінімуму звести травматичність, ризик ускладнень, значно скоротити як час операції, так і реабілітаційний період. Молодим енергійним працездатним жінкам, які стикнулися із проблемою опущення матки в ранньому віці, досить буває вище описаних процедур. Якщо ж доведеться вдатися до операції, то це може бути промонтофіксація — операція, яка на сьогодні є золотим стандартом. Суть її полягає в розміщенні й зміцненні синтетичного матеріалу (протеза) уздовж передньої й задньої стінок піхви. Коли ж операція протипоказана, застосовується терапія з використанням описаних вище маткових кілець і піхвових тампонів. За тривалого носіння маткового кільця можливе утворення пролежнів. Після введення маткового кільця потрібні щоденні піхвові спринцювання описаним вище настоєм або слабким розчином перманганату калію. Хворим слід регулярно перевірятися у гінеколога.
ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ
Регулярна робота м’язів сприяє профілактиці захворювань, так чи так пов’язаних із м’язовою діяльністю. У зв’язку із прогресованим характером захворювання загальнозміцнювальне лікування для підвищення тонусу тканин (повноцінне харчування, водні процедури, спеціальні гімнастичні вправи) починають уже за невеликого ступеня опущення матки. Особливу увагу варто приділяти фізкультурі під час вагітності й після пологів, правильному зашиванню розривів промежини під час пологів. Берегтися від абортів і запалень, що знижують еластичність м’язів тазового дна. Забезпечення тонусу й енергії м’язів цієї зони допоможе уникнути багатьох проблем у майбутньому. Тренуючи малий таз, ви зміцнюєте м’язи, які підтримують уретру, сечовий міхур, матку й пряму кишку, що своєю чергою знімає симптоми нетримання сечі, допомагає під час пологів, знижує ризик розвитку захворювань малого таза й зменшує хворобливі стани під час менструації. М’язи малого таза покликані втримувати всі органи малого таза всередині. Разом зі зміцненням і наданням тонусу м’язам вправи також збільшують приплив крові до цієї зони, що є основою для відновлення клітин. Як і всі інші м’язи нашого організму, м’язи малого таза підтримуються в гарній формі завдяки вправам, виконуваним регулярно. Ослаблення м’язів промежини може призвести до ряду негативних наслідків. У жінки може розвинутися нетримання сечі й калу внаслідок відсутності контролю функціонування сечового міхура або кишечнику. Що дає розвиток інтимних м’язів? За умови постійної роботи вагінальних м’язів підтримується вся статева система жінки. Це полегшує процес пологів — розкриття піхви під час проходження плода, згодом цілісність вагіни відновлюється швидше. За рахунок природної підтримки кровообігу насичуються яєчники й придатки матки, знижується ризик виникнення запальних і онкологічних захворювань. У жіночому організмі за рахунок поліпшення кровообігу під час роботи вагінальних м’язів відновлюється гормональне тло, полегшується передменструальний синдром, відсувається настання клімаксу — цей етап жіночого життя переживається безболісно. В організмі є абсолютно все, що може сприяти зміцненню здоров’я. За допомогою певних вправ жінка може розвивати чутливість внутрішніх органів. Треновані м’язи тазового дна, де розташовуються жіночі органи, деякою мірою керують нашим способом життя. Тіло має воістину безмежні можливості для свого розвитку й відновлення. Техніка тренувань навряд чи значно змінилася за сотні років свого існування. Перший рівень — розслаблення й напруження окремих ділянок вагіни (вхід, середня частина, зводи); другий рівень — складніший: тренуємо вагінальні м’язи під час зміни положення тіла, даємо інтенсивніші навантаження. Розвиваючи третій рівень, додаємо енергетику (до слова, чакри розташовані там, де перебувають життєво важливі органи людини). Осягаючи четвертий рівень, жінки вчаться створювати за допомогою вагінальних м’язів хвилеподібні стискування. Однак, перш ніж приступати до вагінальних вправ, потрібно звернутися до гінеколога. Займаючись інтимною фізкультурою, важливо пам’ятати про те, що коли ви зазнаєте фізичного навантаження, автоматично напружуються більш сильні м’язи, у цьому випадку — м’язи преса й сідниць. Тому, розвиваючи інтимну мускулатуру, про це варто пам’ятати. Треба навчитися відчувати своє тіло, аналізувати, чому відбувається так, а не інакше. Однак не забувайте про те, що здорова людина у своєму житті повинна з’їсти певну кількість їжі, випити свою порцію вина й насолодитися відпущеною їй кількістю любовних утіх. Як каже народна мудрість: не варто залишати роботу на завтра, а інтимне життя — на старість. У всьому має бути присутнє розумне начало і почуття міри. Для того щоб осягти всі таємниці своїх можливостей, потрібно опанувати секрети вумбілдингу. Вумбілдинг — це профілактика опущень як матки, так і стінок вагіни, безопераційний метод скорочення вагінального об’єму. Сьогодні інформацію про це можна знайти й тренуватися вдома, можна скористатися послугами інструктора. Сексуальна революція дала змогу відкрити прадавні знання, повернутися до джерел. Навчіться аналізувати й відчувати своє тіло і будьте здорові!
В’ячеслав ВАРНАВСЬКИЙ, фітотерапевт.