Мабуть, немає такої людини, яка б не знала про подорожник. Адже ті, хто виріс у селі й хто приїздив туди на канікули до своїх дідусів та бабусь, зустрічали цю траву на всіх стежинах свого непосидючого дитинства. Чи то в лісі, чи то в полі – вона завжди супроводжувала нас і була, як кажуть, під рукою. І коли ми ненароком падали, боляче вдаряючись, чи розбивали собі коліна, то завжди просили в подорожника допомоги. І він ніколи не відмовляв: вирвеш чистий листочок, прикладеш до ураженого місця, й, дивись, через якийсь час і забудеш думати про біль. Подорожник непомітно зробить свою роботу: кровотечу припинить, запалення зніме й рану загоїть. Ось таку «швидку допомогу» подарувала людям Матінка-Природа. Проте не всі знають, що подорожник помічний не лише в разі ран та забиття, а й за інших різних захворювань.
Надзвичайне багатство звичайного подорожника
Зокрема, подорожник позитивно впливає на секреторну функцію шлунка й помічний у разі таких захворювань, як гастрит, ентерит, ентероколіт, виразка шлунка та кишечнику. Ним досить успішно лікують запальні захворювання сечового міхура, геморой, малярію, багато шкірних захворювань - висипання, вугри, а іноді й лишаї. За допомогою настою листя подорожника можна позбутися не тільки звичайного кашлю чи респіраторного захворювання, а й таких серйозних захворювань, як туберкульоз легенів, плеврит, катар верхніх дихальних шляхів, бронхіальна астма, коклюш тощо. Сік подорожника – чудовий антисептик, його застосовують у разі запальних процесів, ран, зубного й вушного болю.
Крім того, ця унікальна трава чинить седативну дію, допомагає за легких форм неврозів, підвищеної дратівливості, безсоння, запобігає появі набряків, зменшує навантаження на серце й судини, сприяє зниженню артеріального тиску.
Препарати з подорожником призначають жінкам у разі запальних процесів внутрішньої слизової оболонки матки, яєчників тощо. Сучасні дослідження виявили, що трава подорожника корисна в разі безплідності, якщо його причиною є розлад функції яєчників. Ефективне також лікування подорожником маткових кровотеч.
До того ж засоби з подорожника сприяють нормалізації потенції в чоловіків, заспокоюють зубний та біль у вухах. Є підтвердження лікувальної ефективності цієї рослини й за нефриту, енурезу та діареї.
Ось, виявляється, скільки цілющих властивостей має ця дивовижна рослина. І це ще далеко не всі. Зокрема, це ще й чудовий антигельмінтний засіб. Листя подорожника використовують для приготування закусок (салатів), у консервній промисловості (засолюючи томати чи огірки). Подорожник також стане в пригоді під час приготування перших і других страв, а також як приправа.
Тож не завадить звернути на подорожник увагу й повною мірою використовувати для поліпшення свого здоров’я.
Як і де заготовляти, аби отримати користь
Зрозуміло, що застосовувати подорожник для лікування можна, коли він зібраний в екологічно чистому місці, далеко від трас, промислового виробництва, ділянок вигулювання домашніх тварин. Залежно від частини подорожника, яка потрібна для лікування того чи того захворювання, збирати й заготовляти її ліпше в період, коли концентрація корисних властивостей у ній є максимальною. Зокрема, листя, стебла подорожника найбільш корисні в період після цвітіння й до початку утворення насіння. Зрізати сировину слід за допомогою ножиць чи садового секатора. Рослина під час збору й заготівлі не має бути вологою, тому не варто збирати її по росі чи після дощу.
Період з травня по вересень чудово підходить для збору цієї рослини.
Сік подорожника можна отримати таким чином: листя разом зі стеблами зрізати, промити під проточною водою, ошпарити окропом, перекрутити на млинку для м’яса, відтиснути через марлю, складену в кілька шарів, сік. Якщо сік вийшов надто густим, його слід розвести водою у співвідношенні 1:1, а потім прокип’ятити протягом 1-2 хвилин.
Зважаючи на багатющий спектр лікувального застосування подорожника, можна сказати, що народ наш дуже любить та шанує цю рослину. Тож перейдімо від теорії до практики.
Народні рецепти з подорожником
У разі рожі, карбункулів, ран з кровотечею народна медицина рекомендує промити перевареною водою листя подорожника, добре його розім’яти, аби виділився сік, і прикладати до уражених ділянок.
За катару верхніх дихальних шляхів помічний настій подорожника: 1 ст. л. сировини залити 1 л окропу, потримати на слабкому вогні 10 хв. Потім залишити настоюватися на добу й перецідити. Приймати по 1 ст. л. тричі на день за 15-20 хв до їди.
За початкової стадії гіпертонії, бронхіту, астми, запалення легень 25 г листя подорожника залити 200 мл окропу, настоювати 1 годину, перецідити, приймати по 1 ст. л. 3-4 рази на день.
У разі гострих форм гастриту, коліту та ентероколіту помічний сік подорожника. Приймати потрібно по 1 ст. л. тричі на день за 15-20 хв до їди.
Лікувальний засіб можна заготувати на зиму, змішавши сік з горілкою в рівних пропорціях.
За хронічного гастриту, ентеритів та колітів ефективний такий настій: 1 ст. л. сухого листя подорожника залити 1 склянкою окропу, дати настоятися 10 хв. Потім настій перецідити й випити протягом години. Це - добова норма.
У разі гастриту помічний ще такий рецепт: 2 ч. л. насіння подорожника залити склянкою окропу, настояти 12 годин, перецідити й випити засіб на ніч.
Для того щоб підвищити кислотність шлункового соку, можна в теплу пору року (з травня по вересень) приймати сік листя подорожника. Для цього зі свіжого листя відтиснути сік: 1-2 ст. л., змішати його з 1 ст. л. меду, розвести суміш 100 мл теплої води. Приймати такий засіб тричі на день до їди. Курс – 1 місяць.
У разі виразки шлунка чи дванадцятипалої кишки після консультації з лікарем можна скористатися таким засобом: змішати по 1 ч. л. висушеного листя подорожника й шавлії, залити суміш 0,5 л окропу, прокип’ятити 5 хв й залишити настоюватися протягом 1 години. Приймати по 0,5 склянки 1 раз на день протягом півтора тижня, потім збільшити частоту прийому до 3 разів на день.
За хронічного запалення товстої кишки чи слизової оболонки шлунка (при цьому знижена кислотність) приймати по 1 ст. л. соку подорожника тричі на день за 15-30 хв до їди. Загальна тривалість курсу - 30 днів.
У разі застуд, вірусних захворювань та виразки шлунка помічний сироп подорожника. Змішати 2-3 ст. л. подрібненого подорожника (листя слід брати разом із пагонами) з медом чи цукром у співвідношенні 1:1, потримати трохи в закритому посуді на теплій плиті. Після охолодження можна використовувати. Приймати засіб по 1-2 ч. л. тричі на день за 30 хв до їди.
За безсоння, алергії, як заспокійливий засіб народна медицина рекомендує змішати 1 склянку дуже гарячої води з 3 ст. л. подрібненого листя подорожника й залишити на 4 години настоюватися, а потім перецідити через ситечко чи марлю. Приймати по третині склянки тричі на день.
У раз закрепів, запалень сечового міхура помічний настій насіння подорожника: 25 г насіння залити 200 мл окропу, довго збовтувати, перецідити, приймати по 1 ст. л. тричі на день перед їдою.
За ураження організму гельмінтами м’яким та ефективним засобом буде листя подорожника. Свіже листя подрібнити, змішати в рівних частинах з медом і вживати по 1 ч. л. тричі на день до їди. Зберігати засіб у холодильнику.
Цілющий сироп застуді не дасть жодного шансу
Солодка мікстура від кашлю з подорожником стане вам у пригоді в холодну пору року, коли підхопити застуду досить легко. А оскільки її приготування займає майже 2 місяці, то саме час цим зайнятися. Для сиропу знадобиться свіже листя з пагонами. Сировину слід спочатку ретельно промити під проточною водою, дрібно нарізати чи перекрутити на млинку для м’яса. Узяти трилітрову банку, на дні якої вже є шар цукру, й покласти в неї подрібнену масу - шарами завтовшки 3-4 см, пересипаючи при цьому кожен шар подорожника цукром. Таким чином потрібно заповнити банку повністю. Останній шар - обов’язково цукор. Після цього банку слід закрити щільно кришкою й залишити в темному прохолодному місці. З часом у банці утворюватиметься сироп, який потрібно зливати в іншу ємність. Процес зціджування триває близько 2 місяців. Під час приготування цих ліків цукор цілком можна замінити медом.
Приймати лікувальний засіб рекомендується по 1-2 ч. л. тричі на день за 30 хв до їди.
Рослина, яка допоможе стати батьками
Виявляється, дітей приносить не тільки лелека, а й подорожник теж може цьому неабияк посприяти, особливо, якщо в сімейної пари є проблеми із зачаттям.
Найбільш поширений рецепт для жінок у разі порушеннях овуляції: 1 ст. л. сухого листя подорожника залити 1 склянкою окропу й настояти протягом 2 годин. Потім настій перецідити й приймати по 1 ст. л. 4 рази на день за 20 хв до їди. Важливий період прийому, а саме: це має бути перша фаза менструального циклу.
Рецепт, який підійде як для жінок, так і для чоловіків: 1 ст. л. сухого листя подорожника залити 1 склянкою гарячої води, на 5 хв поставити на водяну баню, опісля настоювати 1 годину. Отриманий відвар пити по 2 ст. л. тричі на день за 30 хв до їди. Курс - 21 день. Далі слід зробити перерву на тиждень і повторити курс за потреби.
У боротьбі з безплідністю використовують також насіння подорожника. Причому позитивно діє настій з насіння і на чоловіків, і на жінок. Насіння потрібно брати вже дозріле (це в разі, якщо ви заготовляєте його самостійно). Воно має бути вже коричнюватим, а не зеленим чи жовтим.
Готують засіб таким чином: 1 ст. л. насіння залити 1 склянкою окропу й настоювати до охолодження. Має вийти киселеподібна маса. Деякі цілителі вважають, що такий рецепт є «незавершеним» і рекомендують після того, як насіння залили окропом, ще поварити його максимум 5 хв на водяній бані. Приймати по 1 ст. л. тричі на день за 30 хв. Курс лікування:1-2 місяці.
Чоловікам добре вживати цей засіб також з метою профілактики імпотенції та захворювань простати.
Протипоказання
Подорожник беззастережно протипоказаний за схильності до тромбоутворення, оскільки він має здатність прискорювати коагуляцію білків крові. До того ж тривалий прийом препаратів з цієї рослини може стати причиною високої згортуваності крові й зумовити схильність до тромбоутворення.
Хоча подорожник і застосовують для лікування виразкової хвороби шлунка й дванадцятипалої кишки, але якщо захворювання розвивається на тлі гіперсекреції шлункового соку (підвищена кислотність), то в цьому разі засоби з нього протипоказані, позаяк подорожник має здатність підвищувати кислотність. Тому перед застосуванням ліків на основі цієї рослини слід звернутися до лікаря.
Ще одне протипоказання - це індивідуальна непереносність компонентів і властивостей подорожника чи алергійні реакції на нього. Тож алергікам й астматикам треба особливо обережно починати лікування препаратами, до яких входить ця рослина. Для початку можна приймати маленькі дози, щоб організм звик до нових ліків.
Підготувала Алла ГРІШИЛО.