
Учені постійно вражають новими відкриттями і рекомендаціями, як підтримувати своє здоров’я. І ось — основні правила, яких, на думку медиків, повинна дотримуватися кожна жінка.
1. Не будьте… чистьохою. Згідно з дослідженнями британських медиків, жінки, які користуються спеціальними антибактеріальними засобами замість звичайного мила, хворіють частіше за інших. Тому що потужні антисептики, навіть за винятково зовнішнього застосування, можуть порушити природний бактеріальний баланс тіла — слабші, але корисніші для нас бактерії загинуть, а потужні патогени, навпаки, виживуть і почнуть розмножуватися.
2. Користуйтеся контрацептивами. Багато гінекологів сходяться на думці, що пероральна контрацепція, тобто вживання пігулок, — найнадійніший спосіб захисту від небажаної вагітності. А нещодавно учені довели: прийом цих засобів ще й зміцнює жіноче здоров’я. А саме: зменшує ризик захворювання на рак яєчників на 20%.
3. Пийте чорний чай. Думаєте, найкорисніший у світі чай — зелений? Американські дослідники виявили, що саме чорний чай не дає розмножуватися бактеріям, які утворюють зубний наліт. Більше того, він захищає і серце. Згідно з даними дослідників, бактерійне зараження ротової порожнини спричиняє утворення мікротромбів у судинах, що в подальшому може зумовити інфаркт. Речовини, які містяться в чорному чаї, перешкоджають цьому процесу.
4. Не забувайте про фолієву кислоту. Фолієва кислота входить до списку 6 найпотрібніших жінці речовин. Нагадаємо ще раз: по-перше, нестачу цього елемента в матері вважають однією з причин природжених дефектів у її дітей. По-друге, запас кислоти може запобігти віковій дистрофії сітківки — найчастішій причині сліпоти серед людей похилого віку. А якщо приймати її разом із вітамінами В6 і В12, ризик захворювання знизиться аж на 41%.
5. Не худніть. Нещодавнє «Дослідження мільйона жінок», яке провели у Великій Британії, показало: жінки з ІМТ (індекс маси тіла), нижчим 18,5, найчастіше мають труднощі із зачаттям і більш схильні до остеопорозу. Ви не знаєте свого ІМТ? Обчислити його дуже легко. Розділіть масу тіла в кілограмах на зріст у метрах, узятий у квадраті. Наприклад: 70 (кг) : 1,7х1,7 (м) = 24,2. Індекс маси тіла вищий показника 25 свідчить про те, що вам слід переглянути свій раціон і в дечому себе обмежити.
6. Бійтеся гормонів. Після менопаузи кількість гормонів у жіночому організмі різко падає, що часто призводить до розвитку таких захворювань, як остеопороз, виразка, рак кишечнику й різні серцево-судинні порушення. Тому багатьом своїм пацієнткам лікарі радять гормональну терапію. Проте поєднання деяких гормонів — наприклад, естрогену і прогестогену, похитне ваше здоров’я, вважають дослідники. Зокрема, саме такий «коктейль» сприяє розвитку раку молочної залози і збільшує ризик раку яєчників.
7. Полюбіть сонце. Найпоширенішою причиною жіночої безплідності вважають полікістоз яєчників й інші стани, які пригнічують овуляцію. Більшість жінок із такими проблемами відчувають нестачу вітаміну D. Дослідження Єльського університету показало, що курс лікування вітаміном D зменшує ризик розвитку полікістозу на 93—99%. Проте головним джерелом цього вітаміну, як і раніше, залишається сонячне світло. Якщо ви боїтеся раку шкіри, засмагати не обов’язково — просто більше гуляйте і проводьте на сонці хоча б 20 хвилин на добу.
8. Вживайте банани. Згідно з даними міжнародного Товариства психічного здоров’я, кожна четверта жінка середнього віку страждає від депресії або іншого розладу. Одна з причин — нестача амінокислоти триптофану, єдиним джерелом якої є їжа. Зокрема — м’ясо індички, сир, банани й сливи.
9. Візьміться за гантелі. За статистикою, близько 70% жінок хоча б раз у житті страждали від тривалого болю в спині та попереку. Розв’язати цю проблему можуть регулярні силові тренування, які зміцнюють м’язи корпусу, зокрема звичайне підняття гантелей.
10. Стежте за роботою кишечнику. Звичайне здуття живота може бути симптомом раку яєчників, який, до того як його діагностували, встиг дати метастази на травний тракт. Тому навіть на такі, здавалося б, незначні і скороминущі проблеми варто звертати увагу. Регулярне здуття спостерігалося у 86% пацієнток, у яких лікарі виявили це онкологічне захворювання. Крім того, постійний дискомфорт у животі може вказувати на так званий синдром подразненого кишечнику.
Підготувала Вікторія Миколайчук.