ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ ДІТЕЙ ФОРМУЮТЬ ДОРОСЛІ

Поділитися:

У ДІТЕЙ МОЗОК НЕ ЗАХИЩЕНИЙ ВІД НЕГАТИВНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

Діти намагаються бути схожими на дорослих, копіюють їхню поведінку, звички, їм складно втриматися від негативу, якого так багато навколо. Цьому є й фізіологічне пояснення: річ у тім, що до 14 років більшість дітей сприймають інформацію безпосередньо, без критики. Ця інформація «осідає» на рівні не тільки кори, а й підкірки головного мозку, добре запам’ятовується, стає складовою власного «Я». Якщо дорослий може критично осягати й відфільтрувати непотрібну інформацію, то дитина сприймає все за чисту монету. Побачивши 4—5 разів гарну рекламу сигарет або спиртного, вона хоче все це спробувати, не замислюючись про наслідки. І пробує. Спершу огидно, але оскільки приятелі підбурюють або глузують з неї, повторює спробу вдруге, втретє, а вчетверте починає покурювати або попивати. За статистикою, пробують курити близько 80% дітей, половина з них залишається курцями.

ЛЕГЕНІ Й СИГАРЕТИ

Тютюн містить СО (агресивний чадний газ), який захоплює в гемоглобіні місце, що належить кисню. Через те, що в мозок, серце, легені, печінку, інші органи із кров’ю надходить не кисень, а СО, виникає кисневе голодування. Тому що дитина недоодержує кисень, вона гірше розвивається, частіше хворіє. Але, крім СО, в тютюні містяться радіоактивний полоній, смоли, бензопірен. Комплекс цих речовин отруює дитину. Як це відбувається? У бронхах є війки, які допомагають нам звільнятися від пилу й бруду. Вони «захоплюють» і зволожують усе шкідливе, скорочуються та, просуваючи цю масу дихальними шляхами і спричинюючи покашлювання, виштовхують назовні. У курця ці війки атрофуються, відмирають. І весь «бруд» із навколишнього середовища, який має бути викинутий, осідає в легенях, а саме: на дихальних шляхах і в альвеолах (дрібні пухирці на кінцях розгалужень бронхів, де відбувається насичення крові киснем і виділення вуглекислого газу під час дихання). Кількість альвеол досягає 300 млн, а дихальна площа їхньої поверхні дорівнює площі тенісного корту. Така величезна поверхня потрібна альвеолам для постійного здійснення газообміну в організмі. Тютюновий дим ушкоджує тендітні альвеоли, утруднюючи їхню функцію.

АЛКОГОЛЬ І МАЙБУТНІ МАМИ

Ще одна біда молоді — пристрасть до алкоголю. Найстрашніший її наслідок — це деградація особистості, асоціальна поведінка. Останнім часом поширився пивний алкоголізм. Кажуть, що пиво, як слабоалкогольний напій, особливої шкоди не чинить. Це неправда. Так, горілка, вино діють швидше. Але той, хто випиває по 2—3 літри пива на день, поступово потрапляє в залежність. Страждає при цьому не тільки мозок, печінка, інші органи, але, що особливо небезпечно, — репродуктивна функція. Якщо дівчинка віком 12—15 рок ів покурює, попиває, то відбувається таке. Отрути алкоголю й нікотину атакують її яйцеклітини, закладені в організмі, деякі клітини при цьому зберігаються, частина гине, а в деяких ушкоджується оболонка. Ушкоджені яйцеклітини можуть розвиватися далі, однак уже як «інваліди». Минає час. Дівчинка виходить заміж і готується стати матір’ю. Якщо буде запліднена сперматозоїдом не здорова, а ушкоджена яйцеклітина, то в 90% випадків на світ з’явиться розумово неповноцінна дитина. Ось такою трагічною може бути розплата за помилки молодості. Ще кілька слів про алкоголь. Він убиває мільярди нервових клітин, які не відновлюються. Унаслідок цього страждають психічні процеси — пам’ять, увага, інтелект, уява, мислення, мовлення. Школяр стає дратівливим, некерованим, агресивним, грубим, погано реагує на зауваження, заглиблюється в себе. Завдається непоправна шкода і психічному, й фізичному здоров’ю. Щоб зберегти здоров’я школяра, подбайте про те, аби в нього не було часу на байдикування. Наповніть цікавими подіями його життя: ходіть разом на природу, у кіно, театр, на виставки, займіться малюванням, співом, враховуючи його схильності і бажання. І обов’язково, крім усього цього, відведіть по 30—40 хвилин 5—6 разів на тиждень для фізичних навантажень. Ваші наполегливість і цілеспрямованість буде обов’язково винагороджено. Адже, зміцнюючи фізичне тіло, ви побачите, які прекрасні душевні струни ваших дітей. І ця музика здоров’я стане найліпшою нагородою.