ЯЗИК РОЗПОВІСТЬ ПРО ХВОРОБИ

Поділитися:
ЯЗИК РОЗПОВІСТЬ ПРО ХВОРОБИ

Дбаючи про гігієну рота, не потрібно забувати й про такий важливий орган, як язик. Адже він виконує безліч важливих функцій. До того ж є ще й своєрідним дзеркалом організму. Діагностика захворювань за язиком — метод, який ще зовсім нещодавно був досить поширеним, та нині чомусь про нього стали забувати.

ДІАГНОСТИКА, ЯКУ МОЖНА РОБИТИ САМОСТІЙНО

Згідно з М. Нечаєвим, кінчик язика відповідає тазовим органам, середина зліва — печінка, а справа — селезінка. Бокові частини вказують на стан легенів. Згідно з В. Ладу, язик ділиться на три рівні вздовж і впоперек, починаючи від кінчика і від країв. Нижній рівень (справа наліво) відображає стан правої легені, серця і лівої легені. Середній — печінки, підшлункової залози й шлунка (якраз у центрі), селезінки. Верхній рівень, біля кореня язика, свідчить про стан правої нирки, кишечнику й лівої нирки.

Про стан здоров’я можна судити за кольором язика і нальотом на ньому. Чистий язик без нальоту — ознака здоров’я травної системи. Наліт на ньому — перша ознака зниження імунітету, і що він грубший, то триваліше перебігає хронічне захворювання тієї чи тієї системи. - Бордовий колір язика вказує на інфекційні хвороби, наприклад грип, кір тощо. - Занадто блідий язик свідчить про анемію та серцеву недостатність. - Фіолетовий колір сигналізує про захворювання крові та системи дихання. - Червоний та блискучий язик — атрофія слизової оболонки травного тракту або цироз. - Жовтий колір нальоту вказує на проблеми з підшлунковою залозою, холецистит. - За коричневого відтінку нальоту — є проблеми травного тракту. - Блакитний наліт — тиф, дизентерія. Крім того, слід звертати увагу на розташування нальоту. Зокрема, білий наліт посередині язика (зазвичай з тріщинами) вказує на гастрит, виразку шлунка та дванадцятипалої кишки. Білий наліт біля кореня, найімовірніше, свідчить про ентероколіт. Білий наліт по краях зверху є доказом хвороби легенів, а коричневий — пневмонії. Білий наліт на задній частині по краях — страждають нирки.

За формою й іншими особливостями язика також можна робити діагностику. Наприклад: — будь-які тріщини вказують на проблеми зі шлунком (гастрит); — сухість виникає не тільки за лихоманки, але й діабету, анемії; — відчуття печіння (звичайно, не після гострої їжі) вказує на стрес, шийний остеохондроз; — почервоніння правої частини — порушення роботи печінки; — почервоніння лівої частини — проблеми із селезінкою; — потовщення язика — дисбактеріоз, хвороби щитоподібної залози, психічний розлад; — білі бляшки — молочниця (кандидоз); — тремтячий язик вказує на тиреотоксикоз, неврастенію; — лінія посередині язика — на проблеми з хребтом; — лінія, зігнута біля кореня, — на біль у попереку; — лінія, зігнута посередині, — на проблеми із середньою частиною спини; — лінія згинається біля кінчика — біль у шиї.

ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА ЯЗИКОМ

Язик — це своєрідний фільтр для їжі. Він затримує шкідливі мікроорганізми, перешкоджаючи їхньому потраплянню в травний тракт, тому його потрібно обов’язково чистити. Очищення язика слід проводити після чищення зубів і полоскання рота, але обов’язково до їди. Нині існують щітки, що дають змогу після чищення зубів перейти до гігієни язика. Однак процедуру можна робити й за допомогою пальців (протягом 1 хвилини), після кожного руху подушечок пальців від основи язика потрібно обполіскувати і пальці, і рота; або за допомогою ложки — шкребти нею по язику, також періодично обполіскуючи ложку та рота. Порожнину рота можна очищати й олією. Для цього потрібно взяти в рот 1 ст. л. будь-якої олії і тримати її, роблячи полоскальні рухи, протягом 15—20 хв. По закінченні процедури олія повинна стати водянистою: білий її колір засвідчить очищення, жовтий — вказує на те, що процедуру слід повторити.

Підготувала Олеся СТЕПАНОВА.