ДИХАЛЬНІ ТЕХНІКИ - ВІД СОТНІ ХВОРОБ

Поділитися:
Дихальні техніки - від сотні хвороб

Дихальні техніки - від сотні хвороб
    Загальновідомо: без дихання можна прожити від 4 до 9 хвилин. Це найважливіший процес, без якого немислиме життя. Та мало хто знає, що правильне дихання  ще й зцілює. Ним можна відлагодити роботу всіх життєвих процесів в організмі, наповнити його енергією, поліпшити роботу мозку, виробити внутрішню силу та спокій і навіть позбутися надокучливих захворювань.
         Факт оздоровчого впливу дихальних технік (пранаям) підтверджений і низкою наукових досліджень. Одне з них протягом останніх років проводив Дівія Йог Мандір у Харідварі (Індія). Результати засвідчили: пацієнти, які виконували рекомендації з виконання спеціально підібраних дихальних вправ, отримали значне поліпшення  або й повне зцілення за багатьох захворювань. 
         Тож як вам перспектива стати здоровим і повним сил усього лише завдяки диханню? Чи готові на це витрачати щодня лишень 20 хвилин вашого часу? 
       Якщо так, то всім охочим, читачам газети допоможе в цьому майстер йоги та пранаями, що протягом тривалого часу практикує та поширює ці знання в Україні, Ашок МІШРА. Він підбирає оздоровчо-дихальні комплекси для людей, які страждають від найрізноманітніших захворювань.

Зміцнює кістки,  нормалізує гормони

-  Пане Ашок, які результати показали дослідження оздоровчого ефекту дихання? У разі яких хвороб воно зцілює?

-  До досліджень, проведених Дівія Йог Мандіром, було залучено велику кількість людей, що страждали від ожиріння, діабету, гіпертонії. Спершу вони пройшли низку діагностичних тестів до та після проведення спеціальних дихальних практик. Переважна частина досліджень засвідчила, що стан здоров’я більшості людей значно поліпшився й багато специфічних неприємних симптомів минуло. Зокрема, в пацієнтів, що мали остеопороз, після курсу йоги та дихальних практик стала кращою мінеральна щільність кісток. Було відзначено значні нейроендокринні та вегетативні зміни.
Але панує думка, що справжній лікувальний ефект від дії пранаям вповні не досліджено, й насправді, виконуючи дихальні вправи, можна забути про багато хвороб сучасності. У цьому напрямку зараз працюю і я, підбираючи певні оздоровчі техніки для зцілення від тих чи тих недуг.

Ефект омолодження і схуднення

-  Із якими категоріями хворих Ви зараз працюєте?

-  Із хворими на цукровий діабет.  Я впевнений у дієвості цього методу, як і в тому, що він не може зашкодити. Адже ці практики робимо одночасно з медикаментозною терапією, прописаною лікарем, відслідковуючи позитивні зміни та коригуючи підходи до одужання по мірі проходження курсу. Таких змін досягають за досить короткий відтинок часу за умови систематичного й правильного виконання вправ.
Так, нещодавно один із пацієнтів, який боровся з проблемами серцево-судинної системи, лишень за 15 днів виконання дихальних практик став настільки ліпше почуватися, що навіть, без мого відома, вирішив перестати приймати бета-блокатори. Я порадив відновити прийом ліків до моменту значнішого поліпшення  стану, але цей приклад яскраво свідчить, що за допомогою дихання можна побороти хвороби.
Пранаяма, якщо правильно застосовувати,  благотворно впливає на організм  й ефективна під час лікування астми, гіпотонії, має стійкий омолоджувальний ефект, сприяє схудненню.

Оздоровлення й профілактика

-  У чому ж сила та оздоровчий ефект від вправ пранаями?

-      Вони впливають як на тонке, так і на фізичне тіло. Є багато пояснень цьому. Найголовніше, в повітрі міститься життєва енергія, прана, й коли ми правильно дихаємо, робимо дихальні практики, вона вповні наповнює нас,  реконструюючи, як  конструктор, нашу енергію та тіло.  Таким чином ми очищаємо енергетичні канали, оздоровлюємо органи, нервову систему, краще працює розум.
         Окрім того, під час виконання дихальних практик у крові змінюється концентрація вуглекислого газу й кисню. А також відбувається колосальний масаж внутрішніх органів. Отож додатковим ефектом стає поліпшення сну, роботи м’язової та нервової систем, гострішає нюх. Тобто, таке дихання впливає як на емоційний,  так і на загальний стан організму.
          І ще одна важлива деталь: дихальні практики допомагають нам жити усвідомлено в усіх сферах життя. Я, як лікар за освітою,  впевнено можу сказати, що понад 60% хвороб спричинені саме нашими неправильними установками, харчуванням, невмінням розслабитися та поганими звичками.
Наприклад, одна зі згубних звичок – емоційне, негативне ставлення до багатьох речей. Ми гніваємося, засуджуємо, живемо в зневірі, засмучуємося через дрібниці, й така неусвідомлена поведінка та стиль життя руйнують нас ізсередини.    
          Якщо ж ми зробимо вибір жити в ролі спостерігача, відстежувати, що та як ми їмо, як реагуємо на ситуацію та загалом живемо, навчимося жити не емоціями, а почуттями, ми можемо позбутися багатьох хронічних захворювань. І такі зміни в переосмисленні цінностей, заспокоєнні емоцій та розуму, умінні не виходити зі стану балансу дає саме пранаяма.
          Як жити усвідомлено, я вчу людей під час занять. Коли вони спокійно сидять із прямою спиною, ми практикуємо вміння спостерігати, яке потім вони використовують у повсякденні. Вони вчаться спостерігати за своїми емоціями вдома, на роботі та не реагувати емоційно, не втрачати власну енергію та здоров’я.

-  Якими дихальними вправами можна полегшувати перебіг та  профілактувати найпоширеніші захворювання?

- Насправді пранаяма допомагає за багатьох захворювань. Але наведу спостереження з мого досвіду: для кращого ефекту не слід перейматися великими очікуваннями, просто займайтеся щодня, концентруючись на диханні та своїх відчуттях.  Я абсолютно впевнено заявляю, що ваш розум і тіло ставатимуть із кожним днем все здоровішими.
На початку з незвички деякі люди можуть відчувати незначний дискомфорт, але він швидко мине з кожною новою практикою. Наприклад, люди, які страждають від  астми, практикуючи  глибоке дихання, змушують легені активніше працювати, ніж зазвичай. На початку такого дихання у хворих іноді буває невеликий дискомфорт. Але, якщо вони продовжать займатися, потрохи нарощуючи кількість дихальних циклів, то вже за 5-7 днів відчують перше полегшення.
У мене займалася жінка, яка хворіла на астму, й, хоча дотримувалася не всього комплексу рекомендацій, за досить короткий час стала значно легше дихати.
Наводимо деякі ефективні практики.

Спалює токсини, оновлює кров

Бгастріка прана яма. Бгастріка в перекладі - труба. У Стародавній Індії раніше в грубці роздмухували вогонь трубкою. Коли ми виконуємо цю пранаяму, то за аналогією, через неї, як через трубу, розпалюємо внутрішній вогонь, який спалює токсини, захворювання, пов’язані з диханням, легенями (астма), сприяє оновленню крові, прискорює метаболізм, поліпшує травлення, допомагає в разі запалень горла, гармонізує  роботу нервової системи. А також сприяє швидкому наповненню енергією, бореться із зимовою депресією.
        Для виконання практики посидьте хвилину, спостерігаючи за диханням, відпустіть думки. Почніть дихати із зусиллям, через обидві ніздрі: вдих-видих без пауз. Час вдиху та видиху однаковий. Дихаємо лише грудною кліткою, зробіть 20-30 дихальних циклів, потім глибоко вдихніть і повільно видихніть. Це 1 підхід.
             Зробіть 1-5 таких підходів, а в кінці посидьте нерухомо із закритими очима 3-5 хвилин, нормалізувавши дихання.
(фото 1)                  

Для легенів та органів травлення

Сурья  Чандр прана яма. Ця пранаяма також наповнює енергією, покращує роботу легень, травної системи. Для її виконання закриваємо великим пальцем правої руки праву ніздрю, вдих і видих через ліву: 10-30 циклів. Очі заплющені, концентруємо увагу на диханні. Далі під час  вдиху затримуємо дихання, підборіддям тягнемося до грудей, не дихаємо 20-40 секунд.
Потім перекриваємо ліву ніздрю, піднімаємо підборіддя до звичного положення (голова рівна) й видихаємо правою ніздрею та продовжуємо дихати нею 10-30 циклів. І ще раз повторіть комплекс на обидві ніздрі  (фото 2).              

На поміч мозку й імунітету   

Анулом Вілом, або Очищення каналів. Ця пранаяма очищає близько 72 000 енергетичних каналів у тілі,  благотворно впливає на систему дихання, кровообігу, мозку, діяльність внутрішніх органів, зміцнює імунітет.
    Увагу зосереджуємо на диханні, закриваємо праву ніздрю великим пальцем правої руки, а вдих робимо через ліву ніздрю, потім закриваємо ліву ніздрю безіменним пальцем правої руки та видихаємо через праву ніздрю, й так чергуємо дихання:  10-21 цикл дихання. Закінчуємо практику на видиху через ліву ніздрю (поза під час виконання вправи, як на фото 2).

Асани за цукрового діабету       

Мацендрасан . Вона розвиває гнучкість і зміцнює м'язи спини та хребта, стимулює кровообіг органів черевної порожнини, уповільнює процеси старіння. Таке скручування  поліпшує травлення та роботу підшлункової залози, стимулюючи вироблення інсуліну.
        Сядьте на підлогу, витягнувши ноги вперед. Зігніть ліву ногу, перенесіть її через праву й поставте стопу із зовнішнього боку правого коліна. Пальці лівої стопи спрямовано  вперед. Потому зігніть праву ногу й покладіть праву стопу якомога ближче до лівої сідниці. Праве стегно та гомілка при цьому лежать на підлозі.
Скрутіть корпус вліво й обніміть лівою долонею правий бік. Права рука стискає  із зовнішнього боку ліве коліно. Голову поверніть у бік скручування, дивлячись назад за ліве плече. Дихайте спокійно й рівно. Утримуйте положення від 10 секунд до 1 хвилини. Потому поверніть голову вперед, та, акуратно розкрутившись, виконайте асану на інший бік ( фото 3).
        Кому за станом здоров’я чи віком таку асану складно виконувати, можу порекомендувати зробити іншу, дещо легшу, яка теж ефективна за діабету.
Вакрасан .  Асана поліпшує поставу, рухливість хребта й тазостегнових суглобів, стимулює роботу печінки, нирок, кишківника, шлунка, підшлункової залози.
        Зігніть ліву ногу та підтягніть ліве стегно до живота й грудей. Поставте стопу лівої ноги на підлогу із зовнішнього боку стегна витягнутої правої ноги. Ліву руку поставте долонею на підлогу ззаду, впритул до лівої сідниці, пальці спрямовано назад. Ліктем правої руки обхопіть коліно лівої ноги та притисніть його до живота. На видиху поверніть тулуб уліво.
      Увагу концентруємо на прямому хребті, плечі опущені, сідниці рівномірно притиснуті до підлоги. Зафіксуйте позу на 30-60 секунд. Із видихом повільно, без різких рухів повернутися в початкове положення, поміняти ноги та повторити ту ж вправу з поворотом в інший бік ( фото 4).

Від головного болю й закрепів

Капалабхаті.  Ця пранаяма усуває головний біль та мігрень. Згідно з моїми спостереженнями, за 15-20 сеансів минають дискомфортні відчуття в голові. Окрім того, це чудовий масаж внутрішніх органів та кишківника. Адже на стінках кишківника є ворсинки, до яких прилипає крохмаль та інші відходи нездорового харчування, що утруднює процес очищення кишківника. Капалабхаті ж усі ці процеси активізує.
До того ж, згідно з дослідженнями, жінки, які не могли завагітніти, практикуючи таке дихання, нормалізували репродуктивну функцію. Також виконання цієї практики сприяє виробленню  сперматозоїдів у чоловіків.
        Виконуйте дихання, сидячи з прямою спиною, заплющте очі й розслабтеся. Кисті рук покладіть на коліна. Глибоко вдихніть, потім видихніть. Наприкінці видиху стисніть м'язи живота різко й швидко (максимально втягніть живіт), викидаючи повітря через ніздрі. Використовуйте тільки ті м'язи, які формують передню стінку живота, від нижніх ребер до таза. Скорочення цих м'язів переміщує живіт усередину до хребта, виробляючи активний видих. Зробіть 10-30 видихів, з часом кількість видихів доведіть до 108. Це різкі, швидкі видихи через обидві ніздрі, вдих короткий, пасивний, без напруження – це основний елемент капалабхаті ( фото 5).

Важливі умови та застереження

- А чи є якісь застереження для виконання таких технік?

-  Виконання цих технік показане гіпотонікам, це стабілізує їхній стан. А ось гіпертонікам та людям із серцево-судинними хворобами треба індивідуально підбирати дихальний комплекс, адже описані раніше вправи можуть спровокувати підвищення тиску. Дівчатам під час місячних теж ці практики не слід робити.
        Окрім того, вправи треба виконувати або зранку на голодний шлунок, попередньо випивши підкисленої лимоном води, або ж за 2 години після їди. Адже поки їжа перебуває  в шлунку, ваша енергія зайнята її перетравлюванням. Пранаяма - це енергетична практика, але запустити ці енергії ми не зможемо з повним шлунком.
         Також для максимального ефекту від практик бажано відмовитися від мертвої їжі – тобто м’яса та риби. Вона забирає багато енергії для перетравлення, натомість роблячи ваші енергії тяжчими. Жива їжа – це рослинна, тобто та, де зберігається життя, яку можна навесні посіяти й вона знову проросте.
Збалансуйте свій раціон - це один із рецептів здоров’я та довголіття.. Він має  включати варені каші, салати й фрукти. Бажано споживати найсвіжішу, щойно приготовлену страву.
І не їжте після заходу сонця та до його сходу – дайте органам перепочити. Якщо привчите себе до такого режиму харчування, не будете переїдати, почуватиметеся здоровішим і енергійнішим.

Розмовляла Валентина Берник.