Нещодавно гостем редакції «ЗіД» був директор Інституту екології людини, відомий фахівець із якості питної води, професор Михайло Курик. Він відповів на запитання наших читачів, більшість із яких стосувалася очищення води, відновлення її структури, особистого захисту від техногенного впливу побутової техніки тощо.
Пропонуємо вашій увазі вибірку деяких порад фахівця, сподіваємося, вони стануть у пригоді багатьом.
Комп’ютер – маленькими порціями
Пані Ніна (м. Чернігів): Моїм дітям 12 і 25 років. Вони днями сидять біля комп’ютера. Я хвилююся, що це шкодить їхньому здоров’ю. Як їх від цього комп’ютера відучити й захистити?
Михайло Курик (М. К): Узагалі, комп’ютер – це дуже «розумна», важлива річ, і для розвитку науки зокрема. Найліпшу та найоперативнішу інформацію можна отримати саме завдяки комп’ютеру й новітнім технологіям. Тож вашим хлопцям без комп’ютера, звісно, не обійтися.
Проте це не означає, що маємо за такі зручності платити своїм здоров’ям. На жаль, у людини немає рецепторів, які б реагували на ці фонові електромагнітні поля, потужність яких сьогодні дуже зросла. Людина не відчуває електромагнітного випромінювання до того часу, аж поки його постійний вплив не призведе до погіршення здоров’я, фізіологічних змін в організмі, нервових хвороб.
Тож, як фізик практик і теоретик, я рекомендую дітям, молодим людям і вашим хлопцям-підліткам чітко обмежувати час роботи з комп’ютером, не можна безконтрольно сидіти за ним. Вони мають обов’язково чергувати роботу за комп’ютером із перервами, наприклад 15 хв працювати й 20-25 відпочивати.
У багатьох навчальних закладах уже почали звертати увагу на негативний вплив електромагнітних полів і на уроках інформатики під час занять з комп’ютером обов’язково роблять перерви.
Щодо різних приладів, розроблених для захисту від електромагнітного випромінювання, то, на жаль, вони не завжди ефективні, не мають достатнього порога безпечності. А взагалі, можете зайти в Інтернет на сайт нашого Інституту екології людини чи сайт електронного журналу «Фізична екологія людини», можливо, там ви найдете ще відповіді на інші ваші запитання.
Екологічний паспорт тримає здоров’я на контролі
Пані Галина (м. Київ): Моя донька працює за комп’ютером по 12-15 годин на добу. Інколи почувається геть безсилою, але на мої застереження щодо погіршення здоров’я лиш відмахується.
М. К.: Ваші побоювання небезпідставні: донька справді може мати проблеми зі здоров’ям у цілому й репродуктивної системи зокрема. Кожен із нас, залежно від способу життя чи зміцнює своє здоров’я, чи втрачає його.
З огляду на таке тривале перебування біля комп’ютера, ваша донька шкодить собі. Їй би треба було зробити екологічний паспорт здоров’я (його розробили фахівці Інституту екології людини), аби спостерігати за змінами у своєму організмі.
Пройти обстеження та отримати особистий паспорт здоров’я, за яким наочно відстежуватиметься динаміка позитивних чи негативних змін в організмі, можна в центрах розвитку дитини, які вже є в низці областей і міст України.
У нас також є можливість дистанційно перевірити, в яких умовах перебуває людина чи колектив, досліджуючи параметри води. Наприклад, у хаті чи квартирі, в кожній кімнаті ставлять по одній невеликій відкритій ємності з водою і по контрольній ємності з водою, але вже закритій. Витримують день-два, закривають відкриті ємності й підписують, де яка, аби не переплутати. Поштою можна переслати зразки з водою до нас у лабораторію.
Тут ми досліджуємо воду з відкритих і закритих ємностей із кожної кімнати та звіряємо її параметри.
Якщо вода, наприклад, стояла біля комп’ютера, де працює донька, й вона дуже змінилася в гірший бік, це означає, що приблизно так погіршуються й показники здоров’я жінки.
Враховуючи такі екстремальні умови праці, вашій доньці треба вранці натще пити якісну структуровану воду. Це може бути джерельна вода, з криниці, очищена й структурована шунгітом, кременем тощо. Вона допоможе відновлювати внутрішній потенціал організму.
Звільніть опочивальню від електроприладів
Пан Олексій (м. Миколаїв.): Чи правда, що негативний вплив електромагнітних хвиль від телевізора проникає в сусідню кімнату через стіни?
М.К.: Це справді так, у міських квартирах з відносно тонкими стінами та поганою шумоізоляцією електромагнітне випромінювання телевізора в робочому режимі може проникати навіть до сусідів.
Узагалі, раджу в кімнаті, де відпочиваєте, якомога менше розміщувати різних приладів, які живляться від електромережі. Якщо у вашій кімнаті є телевізор, то його обов’язково на ніч вимикайте з мережі, те саме стосується мобілок, які не варто класти під вухо замість будильника. Щодалі ви покладете телефон: на підвіконня, стіл - то здоровішим будете.
Гарну очисну силу має й молитва перед сном, а також вживання якісної води.
До речі, не бажано мобільним телефоном користуватися в транспорті - сила шкідливого випромінювання зростає в рази.
Дослідження показали, що найбільш техногенно забрудненою є кухня з мікрохвильовою пічкою, холодильником, електроплитою тощо. А от найбезпечніші в цьому відношенні - ванна кімната та санвузол.
Пані Наталя (м. Київ): Як захиститися від роутера, який розташований у кімнаті сина?
М. К.: На жаль, у квартирі від впливу VF не можна захиститися, бо його випромінювання проникає через стіни. Тому єдиним захистом є вмикання приладу лиш під час користування мережею Інтернет, весь інший час, і вночі особливо, коли людина відпочиває й організм відновлюється, роутер має бути вимкнений.
Ну, крім того, вживайте хоча б невелику кількість якісної структурованої води зранку, аби нейтралізувати шкідливий техногенний вплив.
Пан Сергій (м. Комсомольськ): Чи шкідливе електромагніте поле від електробритви?
М. К.: Шановний, електрична бритва має настільки малу потужність, і зазвичай нею людина користується нетривалий час (5-15 хв), що можете з цього приводу не турбуватися: здоров’ю таке електромагнітне поле не нашкодить.
Пані Катерина (Броварський р-н): Я працюю сімейним лікарем, тож мене цікавить думка фахівця про те, які зміни в дитячому організмі може спричинити перебування біля комп’ютера, комп’ютерні ігри?
М .К.: Наш організм складається з великої кількості рідини, під дією техногенних та інформаційних полів руйнується структура молекул крові, лімфи тощо. Негативно позначаються електромагнітні поля на серцево-судинній, нервовій системі, психіці людини, погіршують пам’ять тощо. Тому дитина, яка тривалий час перебуває за комп’ютером, особливо граючи в комп’ютерні ігри, стає дратівливою, психічно-неврівноваженою тощо.
Більше того, якщо в дитини чи дорослої людини є якісь проблеми зі здоров’ям, то електромагнітні поля уражають насамперед ці слабкі місця. Але в школі потрібні уроки інформатики, бо діти мають виходити в світ обізнаними, з навичками роботи із сучасною електронною, комп’ютерною технікою.
Оскільки від цих полів практично неможливо захиститися, ми рекомендуємо запобіжні заходи, тобто систему профілактики.
Ми розробили та рекомендуємо «Екологічний паспорт здоров’я дитини», до речі, такі паспорти вже є в деяких школах, дитячих садках України, Києва. Цей документ дає змогу відстежувати стан здоров’я, зміни функціональних систем організму, чи малюка, чи учня, будь-кого, в той чи той бік. Крім того, всім рекомендуємо пити хоча б раз зранку структуровану воду. Дослідження показали, що навіть одноразове вживання такої води на день наполовину зменшує негатив електромагнітних полів.
Мінерали, гарна музика, наша доброта посилюють якості води
Пан Василь (м. Кривий Ріг): Як у домашніх умовах очистити й зробити воду корисною?
М. К.: Усі, навіть найліпші, найсучасніші, фільтри під час очищення води негативно впливають на її молекули, руйнуючи структуру, перетворюючи її на агресивну. Тому після очищення воду для пиття варто «оживити», наприклад, різними мінералами (шунгітом, кременем тощо), заморожуванням. Якщо ви знаєте, що питна вода, якою користуєтеся, якісна й перевірена (це може бути з криниці, джерела та бутильована магазинна), можна зробити її ще більш корисною шляхом заморожування.
Для цього пластикову пляшку з водою поміщають у морозильну камеру та тримають до повного заледеніння. Після розморожування можна випити всю талу воду з пляшки. А якщо вода сумнівна, наприклад, із необстеженого кювета, - то в пляшці після розморожування залишають шматок льоду розміром як куряче яйце, який концентрує різні шкідливі домішки. Потім воду з цього шматка льоду виливають геть.
Аби посилити корисні якості талої води, її варто розморожувати під супровід гарної музики. Наше слово, наша доброта, мовлення – це ті доступні кожному засоби, які мають допомогти повернути здоров’я людині й усій нації.
Уранці досить випити 150-200 мл структурованої води, хвилин через 10-15 з’їсти ложку меду (добре було б ще й запити цією водичкою), й ваш організм отримає заряд здоров’я. Така процедура відновлює слизову оболонку кишечнику, шлунка, структурує всі рідинні компоненти організму. А вже після цього можна вживати протягом дня різні страви, компоти, чай і каву, приготовані на очищеній, навіть неструктурованій воді.
Узагалі воду з крана складно очистити й зробити структурованою після проходження через труби, різних очисних процедур, хлорування тощо.
Пані Валентина (м. Жовті Води): Якщо срібло, наприклад, срібні 50 копійок, покласти у воду, вона відновить свою структуру? Чи, може, ліпше озонувати? І які бутильовані води ліпше вживати?
М. К.: Озонування та додавання срібла не повертають структуру води, вони можуть її знезаразити, позбавити шкідливих мікроорганізмів. Узагалі, не можна однозначно відповісти на це запитання, бо ми не знаємо, якої якості ваша вода, який її склад тощо. Більш детально про це можна говорити після аналізу води. Щодо якості бутильованих вод, то на сайті Інституту екології людини можна подивитися, які українські торговельні марки шляхом тестування визначено найліпшими.
Пані Марія (м. Городенка): Мої сусіди викопали яму для стічних вод недалеко від моєї криниці – на відстані 4 м. Я переживаю, що відходи потраплятимуть у питну воду. Порадьте, будь ласка, що робити?
М. К.: Оптимальна відстань від криниці, іншої водойми до вигрібної ями має бути 1000 м, ну, в крайньому разі – 500 м. Рекомендую вам набрати в пластикову пляшечку по 150-200 мл води з вашої криниці, із сусідських криниць, які також розташовані недалеко від стічної ями, й поштою переслати нам у лабораторію Інституту екології людини (адресу дізнайтеся за телефоном редакції). Ми проведемо аналіз води на вміст шкідливих речовин зокрема. Якщо будуть значні відхилення й показники свідчитимуть про небезпеку для здоров’я, із результатами аналізу треба звернутися до санепідемстанції.
Пан Роман (м. Івано-Франківськ): Скільки часу можна тримати очищену воду в пластиковій пляшці, наприклад, якщо вирушаєш у дорогу. Чи не шкодить пластик організмові?
М. К.: Спокійно можете брати воду в пластиковій пляшці із собою в похід. За той час, що вода перебуватиме в пляшці, вона не набереться випарами пластика. Єдине, що спекотної погоди вода може просто нагрітися й «задихнутися» в закритій пляшці, тож просто її треба щодня міняти.
Узагалі, тримати воду корисно в глиняному посуді, особливо, якщо цей глечик дістався від бабусі-прабабусі, на таку водичку позитивно впливає й сама глина, з якої виготовлено посудину. Це така собі домашня «криниця», особливо, якщо додати туди ще камінці-мінерали, зокрема шунгіт, можна структурувати воду після очищення фільтрами кременем.
Фахівці езотеричних наук радять у воду додавати камені, які відповідають знакам зодіаку людини чи членів родини, яка вживатиме цю воду. Температура води має бути природною, не треба гріти її, так би мовити, знущатися над водою.