ХОЛОД І ХВОРОБИ

Поділитися:
ХОЛОД І ХВОРОБИ

Чи можуть низькі температури погіршити самопочуття людини

«Мороз і сонце – день чудовий» – кому не відомі ці поетичні рядки? От тільки мороз не всім до вподоби. Із настанням осінньо-зимового сезону декому дошкуляє холод, люди скаржаться на сльозотечу, нежить. Буває, що й червоні плями, а то й пухирці з’являються на обличчі. Але щойно вони опиняються в теплому приміщенні, неприємності минають. «Це холодова алергія», — пояснюють собі таку реакцію на холодне повітря. Фахівці ж дотримуються іншої думки, пояснюючи що із класичною алергією ці симптоми нічого спільного не мають. Що все-таки є причиною такого неприємного стану, як і чи взагалі можна з цією напастю впоратися? Про це розмова з фахівцем – лікарем-алергологом університетської лікарні Христиною Господарською.

«НЕДУГА» ЧИ СИМПТОМ

—Христино Остапівно, яка ж недуга насправді криється під цією назвою: «холодова алергія», та які її прояви? – На противагу пацієнтам, медицина не визнає холодової алергії як окремого захворювання саме через те, що вітер чи морозяне повітря не містять алергену, який запускає механізм хворобливої реакції організму. Натомість існує таке поняття, як кріопатія. Річ у тім, що холодова алергія може бути наслідком наявності в організмі певних білків, що стають активними під впливом холоду, приміром, кріоглобулінів – імунних комплексів із незвичайними фізичними властивостями. Під дією холоду починається їх агрегація – злипання, що призводить до вивільнення біологічно активних речовин, які ушкоджують тканини. Ці комплекси в більшості випадків легко розпадаються під впливом тепла, тому після переходу в тепле приміщення значна частина людей починає почуватися значно краще. Отож, напевне, уже не так важливо, як трактуватиметься ця недуга – холодова алергія чи кріопатія– важливим є сам факт, що ця незвичайна алергія (а точніше – різновид псевдоалергії) існує, а отже, треба навчитися її розпізнавати й лікувати. Кріопатія проявляється розмаїто: розрізняють холодову кропив’янку, холодовий дерматит, вазомоторний риніт, хейліт (запалення губ), мігрень, бронхоспазм. Характерною ознакою саме алергійної реакції є набряки, особливо помітні навколо очей і біля губ. У деяких пацієнтів, за спостереженнями лікарів, на обличчі додатково з’являються висипання білуватого або легко-рожевого кольору. У випадку холодової кропив’янки шкіра вкривається пухирцями й червоними плямами, які іноді зливаються, утворюючи велику площу ураження. Цьому можуть передувати сверблячка шкіри, відчуття болю або печіння. У разі холодового дерматиту порушується живлення відкритих ділянок шкіри й вони, як правило, вкриваються багряними плямами, що сверблять і лущаться; шкіра стає сухою, змінюється її малюнок. Можуть з’явитися висипання на шкірі блідо-рожевого кольору, щільної консистенції. Вони зумовлюють нестерпний свербіж, який швидко минає в теплі разом із висипаннями. Улюбленою локалізацією холодової кропив’янки й холодового дерматиту є ділянки, що безпосередньо контактують із навколишнім середовищем: шкіра обличчя, рук, вух, слизова оболонка губ, шкіра ніг. Іноді дерматит зачіпає чутливу до холоду внутрішню поверхню стегон і колін. Узагалі-то спровокувати холодову алергію може не тільки зниження температури, а й, скажімо, купання, миття посуду чи банальне чищення картоплі в холодній воді. Вважається, що холодова алергія може бути пов’язана зі спадковістю, і якщо серед родичів є алергіки, ризик наразитися на холодову алергію зростає. Але в будь-якому разі треба пам’ятати, що холодова алергія – це все-таки псевдоалергійний синдром, тобто це лише частина іншого, неалергійного захворювання.

ЗНАЙТИ СПРАВЖНЮ ПРИЧИНУ

– Що ж спричиняє такі неприємності? — Причин «несправності» організму, які налаштовують його на «псевдоалергенний лад», багато: каріозні зуби, глистяні інвазії, різні хронічні захворювання (холецистити, панкреатити, коліти, гастрити), запальні процеси, вірусні, бактеріальні інфекції. Щоб виявити справжню причину, почніть із консультації в дільничного терапевта в поліклініці. Він призначить комплексне обстеження всього організму (аналізи крові, сечі, печінкові проби, УЗД внутрішніх органів) і за потреби направить до інших фахівців. Звісно ж, найліпше хронічні захворювання не задавнювати, а хоча б раз на рік проходити профілактичні огляди та здавати аналізи, жінкам — відвідувати гінеколога, чоловікам після 40 років — уролога. Окрему і достатньо значну групу хворих із холодовою алергією становлять молоді хворі з так званим «гемоконтактним анамнезом» - після перенесених операцій, стоматологічних маніпуляцій, переливань крові тощо. У таких пацієнтів треба найперше проводити пошук лімфотропних інфекцій, зокрема хронічних гепатитів С і В, цитомегаловірусної, Епштейн-Барр-вірусної й ВІЛ-інфекції. Особливо обережними треба бути жінкам, які вступили в клімактеричний період, страждають від дисфункції яєчників та інших гормональних розладів. В осіб похилого віку такі ситуації, на жаль, нерідко поєднуються з паранеопластичними проявами, тобто є раннім проявом росту злоякісних пухлин. Групу ризику також становлять діти з обтяженим алергологічним анамнезом та осередками хронічної інфекції (карієс, хронічні тонзиліти, глистяні інвазії та інші). Узагалі молодь більше схильна до холодової алергії, ніж люди старшого віку.

ЗАХИСТ ВІД ХВОРОБЛИВИХ РЕАКЦІЙ

– Які способи діагностики «холодової алергії»? – Зробити обстеження можна в обласному центрі клінічної імунології та алергології за допомогою алерготестування (експозиційної холодової проби). Для цього шматок льоду діаметром 2-3 см прикладають до шкіри внутрішньої сторони передпліччя та закріплюють бинтом на 3 хвилини. Через 5-10 хвилин, якщо реакція позитивна, на шкірі виникає уритикарний пухир, що за формою збігається з контурами шматка льоду. У разі негативної реакції виникає лише незначна гіперемія. Експозиційну пробу можна проводити в іншій модифікації, використовуючи пробірку зі шматками льоду, які кріплять до шкіри на 10 хвилин. Якою ж має бути тактика лікаря в разі підтвердження холодової алергії? Звичайно ж, передусім – проведення так званого етіологічного розшифрування, оскільки причиною холодової алергії, як ви вже переконалися, можуть бути найрізноманітніші причини – від остеохондрозу верхньогрудного відділу хребта до серйозних вірусних інфекцій чи навіть пухлин. Після встановлення причини потрібно своєчасно й ефективно лікувати основне захворювання.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ТИХ, ХТО ПОТЕРПАЄ ВІД ХОЛОДУ

- уникати переохолодження, загартовуватися лише влітку, та й то з подвійною обережністю; - носити одяг із бавовни, оскільки штучні волокна «притягують» холодову алергію, мало того, вони самі по собі можуть зумовлювати контактні псевдоалергійні реакції. В усякому разі, під верхній одяг варто вдягати бавовняну, а не синтетичну білизну; - перед виходом на вулицю пити гарячий чай і тепло вдягатися: високий комір, капюшон, шарф і рукавички захищають шкіру від холоду; - за годину до виходу змащувати обличчя й руки захисним, кріопротекторним кремом (тільки не зволожувальним!); - часті прийоми ванни або душу загострюють перебіг холодової алергії. Краще проводити водні процедури ввечері, коли людина вже не виходитиме на вулицю. Після обмивання слід нанести на шкіру живильну олійку.

Лариса ЛУКАЩУК, м. Тернопіль.