ГРИЦИКИ ЗВИЧАЙНІ – ДУЖЕ КОРИСНИЙ БУР’ЯН

Поділитися:
ГРИЦИКИ ЗВИЧАЙНІ – ДУЖЕ КОРИСНИЙ БУР’ЯН
У лікувальній практиці грицики звичайні почали застосовувати ще в Стародавньому Римі та Греції. Зокрема, вони були відомі як кровоспинний засіб: за легеневих, шлункових, ниркових, носових, маткових кровотеч та рясних менструацій. Але на цьому їхня корисна дія тільки починається.

РІзноманітні корисності звичайного бур’яну

Грицики ростуть по всій території нашої країни, їх можна побачити на полях, біля доріг та поблизу жител. Проте люди сприймають їх більше як бур’ян і часто не звертають на них уваги. А дарма! Ця невибаглива рослина дуже корисна та помічна за багатьох проблем зі здоров’ям. Зокрема, добре застосовувати її в разі розладів травлення, гіпертонії, вона має ранозагоювальні та протизапальні властивості. Ефективні грицики, як уже було зазначено вище, й за кровотеч внутрішніх органів.
Крім того, грицики застосовують для стимулювання (зміцнення) дітородних органів у жінок. Чудово лікує хвороби нирок, особливо нефрит. Їх застосовують у разі циститу, пієлонефриту та сечокам’яної хвороби. Помічна вони й за хвороб печінки, виразки шлунка.
Народна медицина використовує цю рослину, коли порушений обмін речовин, а зовнішньо - для промивань ран, які погано гояться, в разі забиття, інфекцій ротової порожнини тощо.
Застосовують грицики звичайні й у кулінарії: свіже листя кладуть у салати, супи, роблять начинку для пирогів. А якщо змішати свіжу зелень грициків із селерою, то вийде смачна вітамінна паста для бутербродів. Крім того, висушене насіння цієї рослини може чудово замінити гірчицю й перець.
У медичних цілях застосовують наземну частину рослини - стебла, квіти й зелені плоди.
За літо грицики можуть дати чотири врожаї, тому заготовляти їх можна протягом усього літа під час цвітіння.
Є деякі нюанси збору цієї трави. Річ у тім, що грицики часто бувають уражені борошнистою росою, яка нейтралізує корисну дію речовин, що містяться в рослині. На жаль, цей грибок стає видно лише на пізній стадії його розвитку. Тому перед тим, як зірвати траву, її слід ретельно оглянути, а з метою профілактики – на 1-2 доби розкласти на сонячному місці й час від часу перемішувати. Якщо рослина залишається чистою та зеленою - можете сміливо розвішувати її в тіні й отримаєте сировину високої якості.

Народний досвід оздоровлення грициками

У разі частих клімактеричних приливів та кровотеч помічний такий засіб із грициків звичайних: 4 ст. л. сухої трави залити в термосі 800 мл окропу й залишити на ніч. Приймати по 200 мл через кожні 6 годин 4 рази на добу.
Цей настій також корисний за простатиту, ендометріозу, аднекситу, пієлонефриту, нефриту, циститу, вегетосудинної дистонії гіпертонічного типу, внутрішніх і маткових кровотеч.
Рекомендується пити такий настій і на першій та другій стадіях гіпертонічної хвороби, а також за судинних захворювань серця та головного мозку.
Як кровоспинний засіб під час внутрішніх кровотеч (маткових, легеневих і ниркових) можна застосовувати відвар грициків. Для його приготування 2 ст. л. (10 г) сухої трави насипати в емальований посуд, залити 200 мл гарячої перевареної води, накрити кришкою й 15 хв нагрівати на киплячій водяній бані. Потім залишити настій для охолодження на 45 хв, перецідити, відтиснути й долити до початкового об’єму перевареною водою. Приймати по 1 ст. л. 3-4 рази на день після їди.
Можна застосовувати цей відвар і зовнішньо - для оброблення кровоточивих ран і виразок.
У разі гастриту, дизентерії, малярії, захворювань серця й печінки та, знову ж таки, за кровотеч помічний такий засіб із грициків звичайних: 2 ст. л. сировини залити 300 мл води, кип’ятити на слабкому вогні протягом 30 хв, потім перецідити. Пити по 1 ст. л.- 0,5 склянки тричі на день.
За виразки шлунка, фіброміоми матки, кривавих проносів, сечокам’яної хвороби, подагри, ревматизму, захворювань сечовода, болю в кістках, затримки овуляції та як контрацептивний засіб народна медицина рекомендує пити сік грициків. Для цього його слід відтиснути зі свіжозрізаної трави й уживати з медом по 1 ч. л. (чи 40 крапель навпіл з водою) тричі на добу після їди.
На зиму сік грициків можна законсервувати, заливши горілкою у співвідношенні 1:1. Приймати по 30-40 крапель, розвівши такою ж кількістю води.
Для лікування маткових кровотеч, атонії матки, виразки шлунка, гіпертонії, каменів у сечовому та жовчному міхурах як офіційна, так і народна медицина рекомендує застосовувати рідкий екстракт грициків. Приймають його, попередньо розвівши водою: 15-20 крапель на 1 ч. л. води, тричі на добу.
Однак цей засіб можна приготувати й у домашніх умовах. Для цього подрібнену сировину залити 70% спиртом у співвідношенні 1:10 й залишити настоювати в теплому темному місці на 2 тижні. Потім перецідити й можна застосовувати.
У разі слабкого серця та гіпертонії корисно пити чай з грициків: 2 ч. л. подрібненої трави залити 1 склянкою окропу, залишити настоюватися протягом 25 хв, потім перецідити. Вживати по 1 склянці теплого настою на день.
Зовнішньо застосовують відвар грициків і свіжу подрібнену траву: прикладають на рани, виразки та до місць забиття. Відвар готують таким чином: 2 ст. л. сировини залити 1 склянкою води, кип’ятити 1-2 хв, потім залишити на 30-45 хв охолонути й перецідити.

Увага! Грицики звичайні не рекомендується застосовувати в разі геморою, тромбофлебіту й тромбозу. А в разі підвищеного згортання крові слід спостерігати за вмістом протромбіну в крові, особливо за тривалого приймання засобів цієї рослини.
Не варто застосовувати грицики за мізерних менструацій. А в разі гіпотонії приймати засоби з них бажано лише впродовж кількох днів.
Також не слід лікуватися за допомогою грициків під час вагітності, особливо на пізніх термінах, оскільки вони зумовлюють скорочення гладкої мускулатури матки, що може спровокувати викидень. Хоча можна зустріти думку, що засоби з них у помірній кількості викиднів не спричиняють. А якщо жінка страждає від частих викиднів, то їй, навпаки, рекомендують уживатиме настій чи відвар грициків протягом 2 років: це чудово зміцнює мускулатуру матки й запобігає викидням.
Проте в будь-якому разі, аби уникнути неприємностей зі здоров’ям, перед початком лікування цією травою бажано порадитися з лікарем. Адже якщо переборщити з дозою та тривалістю застосування засобів із грициків, можна спричинити нефрит і кривавий пронос.

Підготувала Алла ГРІШИЛО.