Варикозна хвороба, чи варикоз, варикозні вузли, - одна з найпоширеніших патологій великих судин. Грецьке «варікс» перекладається як «вузол». Саме такими є утворення підшкірних венозних судин. Про те, наскільки ця хвороба поширена, які її симптоми та можливості лікування, розмова із завідувачем Запорізького обласного центру судинної та ендоваскулярної хірургії, кандидатом медичних наук Євгеном ЄРМОЛАЄВИМ.
Чим небезпечне варикозне розширення вен
- Євгене Васильовичу, є думка, що варикоз нижніх кінцівок вражає переважно людей молодого віку, й зокрема жінок.
- Вважають, що 17-20 відсотків населення Землі страждає від варикозної хвороби, яка характерна практично для всіх вікових груп, зокрема юнаків і дівчат. А взагалі, варикоз не щадить нікого. Найчастіше хвороба вражає тих, хто має до неї вроджену схильність.
Крім того, в кожної практично здорової людини багато анатомічних і фізіологічних особливостей, які можуть сприяти розвитку захворювання. Приміром, низький тонус гладких м’язів, слабкість венозної стінки, недостатність судинних клапанів, зниження пружності, еластичності, щоб витримувати венозний кров’яний тиск, що призводить до розширення вени.
- Чим, крім косметичних «неприємностей», може загрожувати варикоз?
- Хочу зазначити, що варикозні вени - це не тільки косметичний дефект, насамперед він небезпечний ускладненнями. Найбільша небезпека криється у виникненні тромбів, так званому тромбофлебіті, який найчастіше з’являється в підшкірних венах на тлі їх патологічного розширення. Адже тромб, вібруючи, може відірватися й переміщатися судинним руслом. Такий тромб, потрапляючи в ділянку серця чи легенів, найчастіше призводить до закупорення судини (тромбоемболії) – тяжкого ускладнення зі смертельним кінцем.
- Може, саме це є причиною раптової смерті?
- Повідомлення про такі трагедії, на жаль, - не рідкість. Зазвичай у таких випадках кажуть: «Тромб відірвався». І саме варикоз - передумова такого підступного ускладнення. За варикозного ураження з року в рік формується хронічна венозна недостатність чи хронічне переповнення кров’ю м’яких тканин ноги. Це призводить до таких специфічних змін, як ущільнення, потемніння шкіри ноги, її стоншення, втрата еластичності, аж до утворення виразок (варикозно-трофічні виразки). Звісно, все це – прояв занедбаності хвороби
Хірургічне втручання показане не завжди
- Чи можна обійтися без операції?
- Коли пацієнт звертається до лікаря на стадії утворення трофічної виразки, тобто коли варикозна хвороба триває років тридцять-сорок, вилікуватися без видалення варикозних вен оперативним шляхом практично неможливо. Важливо своєчасно коригувати й варикозну хворобу, щоб, стикнувшись із серйозним ускладненням, не усувати проблему в екстреному порядку.
- Які симптоми варикозу мають стати сигналом для людини, щоб серйозно задуматися про здоров’я?
- Коли вени розширені, деформовані через формування варикозних вузлів, виникають симптоми хронічної венозної недостатності нижніх кінцівок. Хворий відчуває важкість у нозі, ночами відбуваються судоми в нижніх кінцівках, з’являються набряки на уражених ногах, особливо ввечері, хворобливе відчуття від розширення підшкірних вен. Ще раз наголошую: як тільки пацієнт звернув увагу на появу підшкірних деформованих вен, потрібно невідкладно проконсультуватися у фахівця.
І повірте, далеко не всім буде рекомендовано оперативне лікування, адже форми варикозної хвороби багатогранні: є магістральний тип розширення (варикозні вузли розміщені й на великій вені, й на дрібних, відгалужених від неї), є сегментарний (варикозні вузли розміщені лише на окремих ділянках вен), є ретикулярний (уражаються тільки дрібні поверхневі судини діаметром до 3 мм) тощо. Багато з них не потребують оперативних втручань.
Терапевтичні методи лікування
- Яка терапія, на Вашу думку, є найбільш ефективною?
- Щоб призначити правильний курс лікування, головне - поставити правильний діагноз. Нехірургічні методи спрямовано на комплексний підхід до лікування, на поліпшення венозного відтоку, підвищення тонусу судинної стінки, проведення протинабрякової терапії. Є спеціальні препарати, які тонізують судини (венотоніки).
Рекомендовано також використання спеціального компресійного трикотажу. Це - спеціальні панчохи, колготки, гольфи. Вони мають певний тиск і спеціальну будову, завдяки чому забезпечують нормальний тиск на кінцівки, профілактику набрякового синдрому. Такі медичні вироби можна придбати чи в спеціальних салонах, чи в аптеках.
Розроблено й ефективно застосовують багато препаратів місцевого призначення - мазі, гелі. У комплекс консервативного лікування ми часто рекомендуємо долучати фізіопроцедури: дарсонваль, магнітотерапію, пневмопресинг, контрастний душ тощо.
- Євгене Васильовичу, чи не протипоказане купання в холодній воді в разі варикозних захворювань?
- Холодна вода не протипоказана за цієї хвороби. Більш того, іноді навіть рекомендується застосування контрастного душу, чергуючи теплу воду з прохолодною. Душ тонізує імунну систему, одночасно поліпшує тонус судинної стінки, зокрема, венозної стінки варикозної вени, гальмуючи прогресування хвороби, зменшує венозну недостатність.
Що треба знати про хірургічну операцію
- Чи обов’язково в разі операції, пов’язаної з варикозною хворобою, лягати в лікарню, чи можливо зробити це амбулаторно?
- Для встановлення точного діагнозу й методики лікування хворого має оглянути все ж таки судинний хірург, адже правильний діагноз і визначення тактики лікування – запорука успіху й реальна можливість уникнути помилок у лікуванні, що загрожує ускладненнями. У центрі судинної і ендоваскулярної хірургії, яким мені довірено керувати, знаходять розвиток і вдосконалення хірургічні методи лікування варикозу нижніх кінцівок - проводиться 350-400 операцій за рік. Характерно, що й хірурги загального профілю інших лікарень, які володіють цими методиками, ефективно їх застосовують.
По-перше, хірургічне лікування припускає госпіталізацію хворого. Тривалість проведення операції залежить від тяжкості варикозу - 1,5-2,5 години. По-друге, така операція не є найскладнішою в технічному відношенні, проте сам процес досить скрупульозний, тому може тривати досить довго. По-третє, для знеболення найчастіше використовують провідниковий метод анестезії, тобто пацієнт, перебуваючи при свідомості, не відчуває болю. По-четверте, вставати й навіть ходити можна практично відразу ж після операції. Наступного дня після перев’язки пацієнтові призначають загальний режим: потрібно більше рухатися. По-п’яте, після операції пацієнт перебуває в стаціонарі від чотирьох до восьми діб, залежно від тяжкості стану.
Звертаю увагу: операція й, зокрема, у разі варикозу, має чіткі підстави. А обсяг проведених хірургічних операцій - різний, з використанням методики, застосованої до конкретного пацієнта. В основі – клінічні прояви варикозу, дані додаткових лабораторних і ультразвукових досліджень, що дають змогу глибше зрозуміти характер патологічних змін у підшкірних венах. Усе це, разом узяте, дає підстави визначити методику проведення операції.
Лазерна терапія та склеротерапія
- Чи існують альтернативні методи лікування варикозу?
- Кожен пацієнт вірить у диво, хоче уникнути оперативного втручання, обійтися без наркозу, а то й зовсім не лягати до лікарні. Мовляв, хтось десь чув про «чарівні» уколи, про успішне застосування лазера в лікуванні варикозу нижніх кінцівок. Насправді, існують такі прогресивні методики, як склерооблітерація (склеротерапія), лазерна коагуляція (лазерна терапія). Суть першої полягає в тому, що уколом безпосередньо в судину вводять лікарську речовину, яка зумовлює стерильне запалення стінки вени, унаслідок чого вона мов би склеюється. Таким чином, усувається розширення вени, яка, наголошую, повністю «вимикається» з кровообігу.
Що стосується лазерної терапії, то цей же ефект «склеювання просвіту вени» досягається шляхом введення тоненького світловода, який променем лазера немов обпікає стінку судини зсередини, спричиняючи невеликий опік із наступним склеюванням. Зауважу, що судинні хірурги підтримують класичні методи лікування, які є ефективними, надійними, перевіреними самим життям.
І в разі склеротерапії, й лазерної терапії не виконуються головні моменти хірургічної корекції патології, не перев’язується ушкоджене співустя вени, не усуваються патологічні зміни в комунікантних венах (тих, що забезпечують відтік із поверхневих вен у глибокі), що своєю чергою є джерелом прояву рецидивів захворювання, і в деяких пацієнтів вони виникають у більш віддаленому життєвому періоді. Скажімо, через 2-3 роки після проведення склеро- чи лазерної терапії. Таким чином, стандартна, класична операція - і надійніше, й ефективніше.
Профілактика: рух і вчасна консультація
- Шановний лікарю, яка ж профілактика варикозної хвороби?
- На жаль, практично уникнути варикозу неможливо, якщо є вроджена схильність до цієї підступної хвороби. Хоча здоровий спосіб життя, спорт, правильне харчування, безумовно, призупинять прогресування варикозу, зменшать прояв симптомів венозної недостатності. Треба обмежувати статичне навантаження – «стоячі» навантаження варикозні вени не люблять. Натомість динамічні навантаження (рухливість, ходьба, зарядка) поліпшують кровообіг м’язово-венозної «помпи», при цьому зменшується венозний тиск. Отже, слід більше ходити, бігати, займатися плаванням і обов’язково періодично консультуватися з лікарем.
Олена ПЕТРЕНКО.
м. Запоріжжя.