НАВЧАННЯ ТА ЗДОРОВ’Я - СУМІСНІ

Поділитися:
НАВЧАННЯ ТА ЗДОРОВ’Я - СУМІСНІ

Це довели в гімназії «Академія»

Пощастило батькам, які знайшли такий заклад. Адже невтішна статистика захворювань серед дітей в Україні показує, що відмінні знання й здоров’я – майже не сумісні речі. Та говорити про сумне не хочу – розкажу про київську гімназію «Академія», якій вдається бути серед перших у столиці й в Україні за показниками навчання, при цьому зберігаючи здоров’я вихованців. І це – без спеціальних оздоровчих систем і спортивних рекордів. Сподіваюся, що їхній досвід буде цікавим вихователям, педагогам, батькам. Адже йдеться про надзвичайно важливі речі: як виростити кожну дитину здоровою, а відтак - сформувати здорову націю.

Головне - правильно почати день

Учні живуть єдиною дружною родиною. Це – норма спілкування, яку дбайливо прищеплює своїм вихованцям директор Світлана Миколаївна ПЕТРАШЕНКО разом із колективом однодумців. Старшокласники добросовісно несуть шефство над молодшими, передають їм традиції рідної гімназії. Одна з них – робочий день починати ранковою зарядкою – давно забута багатьма школами. Щоранку близько 10 хвилин активних вправ (часом під музику чи за зразком, який демонструється на мультимедійній дошці) заряджають гімназистів бадьорістю й позитивними емоціями на цілий день.

Формування здорових звичок - вкрай важливо

У гімназії «Академія» не лише дбають про інтелектуальний розвиток дітей, а й намагаються сформувати дітям звички, вкрай важливі для збереження здоров’я та розвитку особистості. На уроках основ здоров’я учні в інтерактивній формі набувають навичок здорового способу життя (як загартовуватися, відпочивати, справлятися зі стресами), вчаться обирати моделі безпечної поведінки (вдома, в транспорті, на відпочинку), грамотно діяти в екстремальних ситуаціях (під час аварії, пожежі тощо).
Гімназисти вільні від куріння, алкоголю, наркотиків. Педагогічний колектив цю проблему розв’язав відразу після відкриття гімназії. Жодного вчителя не побачите в школі чи на прилеглій території, щоб десь ховався з цигаркою, а тим паче відкрито курив. Тому й учні не смалять цигарки ні на шкільному подвір’ї, ні поблизу нього. І випускні вечори в гімназії особливі – проходять піднесено, весело, зі щирими тверезими жартами й співами.

Здоров’язберігальні щеплення

Здоров’ям гімназистів опікується грамотна медична сестра Наталія Томіщ. Наталія Василівна веде облік медичних карт учнів, складає листок здоров’я на кожен клас, постійно спілкується з учнями. Батьки спокійні: медсестра завжди огляне дитину, в якої погіршилося самопочуття, та дасть дієву пораду учню чи вчителю. За потреби викличе батьків і до їх приходу (важливо!) не даватиме дитині жодних ліків (окрім невідкладних станів).
Також в арсеналі Наталії Василівни особливі щеплення – здоров’язберігальні. Так жартома медсестра називає свої ненав’язливі профілактичні бесіди із гімназистами про те, як дбати про свій організм, як правильно харчуватися та чому не можна пити солодких газованих напоїв тощо. А в старших класах Наталія Василівна навчає дівчат надавати першу медичну допомогу, берегти життя, власне й членів своєї родини. До всього медична сестра складає меню для їдальні, й дієтичне також. Гімназисти мають повноцінні сніданки й обіди.

Їжа має бути смачною й корисною

До слова, завдяки зусиллям директора у співпраці з батьківським комітетом школи віднедавна в гімназії оновлено все кухонне обладнання. Відтак процес приготування їжі передбачає щадні методи обробки продуктів (переважно варіння та тушкування) зі збереженням їхніх корисних властивостей, завдяки чому шкільна їжа безпечна, корисна й смачна. А якщо взяти до уваги ще й затишний інтер’єр їдальні та сучасні роздавальні прилавки з підігрівом (щоб страви завжди були теплими), то не дивно, що в гімназії «Академія» харчуються всі (понад тисячу учнів).
Ще один крок до оздоровлення вихованців гімназії: у шкільному буфеті дітей не годують цукерками та чіпсами. Замість популярних серед дітей газованих напоїв – глечики з чистою питною водою кімнатної температури та чайники з теплим чаєм, а також широкий вибір пиріжків і булочок власного виробництва.

Профілактика застудних та інфекційних хвороб

Щоранку черговий адміністратор і класні керівники, зустрічаючи учнів на порозі гімназії, уважно оглядають кожного, щоб не тільки дрес-коду було дотримано в одязі, а й ураховано погодні умови, дають відповідні поради щодо цього батькам. Тому навіть у період сезонних епідемій у гімназії хворих мало.
Низьким рівнем інфекційних захворювань завдячують і проведенню щорічних якісних ремонтів, тому в школі чисто, без грибка. Влаштовуючи провітрювання на перервах, учителі забезпечують надходження свіжого повітря до класних кімнат, а відтак – украй потрібного кисню для активної роботи мозку дітей.

Рухові ігри – пігулка від недуг

Показово, що на уроках фізичного виховання в гімназії велику увагу приділяють руховій активності учнів, а не встановленню ними спортивних рекордів. За словами директора, в школі має бути фізична культура, а не спорт. Діти виконують різні гімнастичні вправи, бігають, стрибають, набувають умінь гри у футбол, волейбол тощо. Словом, не сидять на лавах, а протягом 45 хвилин 2 – 3 рази на тиждень під контролем фахівця активізують всі органи й системи свого юного організму задля його повноцінного розвитку й профілактики захворювань, пов’язаних із гіподинамією. Боротися з наслідками малорухливого способу життя допомагають і гуртки з футболу, тенісу, танцю, які діють у гімназії.
Учителі молодших класів відроджують хорошу традицію рухових ігор під час прогулянок, на уроках проводять фізкультхвилинки.
Як бачимо, всі методи – добре знайомі й доступні. Головне – мати бажання взяти їх на озброєння, працювати з дітьми й для дітей, жити своєю роботою, як живуть учителі в гімназії «Академія».

Наталія ОЛЬШЕВСЬКА.