ОНКОЛОГІЧНІ ХВОРОБИ: ПРОФІЛАКТИКА ТА РЕАБІЛІТАЦІЯ

Поділитися:
Онкологічні хвороби: профілактика та реабілітація

Війна – це неймовірний стрес. Вона на тлі надмірного психоемоційного напруження провокує системний збій у роботі організму, пригнічує імунну систему аж до виникнення й прискорення розвитку онкозахворювань. Що слід робити, щоб запобігти цьому та подолати рак? Відповіді на ці запитання - в інтерв’ю знаного науковця, доктора медичних наук Алли ДМИТРІЄВОЇ.

Як відбувається системний збій в організмі

- Алло Володимирівно, які спостереження спонукали Вас ще рік тому зробити прогноз  щодо зростання динаміки низки захворювань, зокрема, й на рак?

- Попри війну я не припиняла прийом і консультувала людей.  Я бачила, як швидко вони виснажуються, як відбувається  декомпенсація всіх резервних механізмів організму. Адже особливо в людей, які були під обстрілами, зберігається високий рівень внутрішнього напруження, вони не можуть опанувати свій психоемоційний стан, живуть у стані постійного очікування: прилетить чи ні, куди прилетить, що станеться завтра. Це очікування та напруження спалюють резерви, як пожежа, а нервова система переходить у стан хронічного збудження. Відбуваються  системні зміни нервової регуляції та нейрогуморальної взаємодії.
     Першими з резервів тануть запаси глікогену в печінці, з якого потім вивільнюється глюкоза, що потрібна для роботи мозку. Тому що через постійне напруження активуються надниркові залози, котрі  виробляють адреналін, який і з’їдає запаси глікогену. У результаті швидкість обмінних процесів підвищується, й мозок, який весь час напружено працює, починає надмірно потребувати глюкози для роботи. У такому стані весь організм працює на виживання, решта - неважливо. 
    Також страждає ендокринна, гормональна системи. Високий рівень гормонів стресу пригнічує активність репродуктивної системи. Якщо яєчники не працюють нормально, тоді виробляється недостатня кількість естрогенів, а саме вони забезпечують психоемоційну стійкість, еластичність судин і їх чутливість до спазмогенних чинників.
   Через таке перенапруження змінюється діяльність серцево-судинної системи. Тобто підтримується кровообіг у найважливіших органах: мозку, серці, легенях, нирках, але  кровообіг органів травного тракту: шлунка, дванадцятипалої кишки, підшлункової залози, пригнічується. Як наслідок, спожита їжа погано перетравлюється та засвоюється.
    Погіршення травлення й зменшення синтетичної функцій печінки призводить до внутрішнього дефіциту білка. Це своєю чергою спричиняє ослаблення функцій імунної системи. Пригнічення активності імунної системи є прямим чинником, що сприяє виникненню й розвитку онкологічних захворювань, бо в організмі стає замало імунокомпетентних клітин, які розпізнають мутовані  клітини та ліквідовують їх.  Саме через такі зміни загроза виникнення й розвитку пухлин значно збільшується  сьогодні.

Чому важливо вчасно звертатися до лікаря

- Згідно з Вашими спостереженнями, яка нині ситуація, чи є ріст випадків онкозахворювань і як працюєте з такими пацієнтами?

- Кількість онкохворих зростає, як і збільшується агресивність онкопроцесів, які дуже швидко розвиваються та дають метастази. Адже організми ослаблені. Саме через це я переглянула підхід, що вибір методу лікування раку - це рішення  пацієнта, і якщо він відмовляється від променевої або хіміотерапії, то має на це право. Зараз я пояснюю пацієнтам, що через швидкий перебіг захворювання такого вибору практично не існує, бо зараз немає часу на експерименти з «народними» методами чи на фітотерапію впродовж 2-3 років. 
    Тому рекомендую всім терміново звертатися до онкологів. Ми задіюємо протокол, тобто пацієнтові роблять операцію, або хіміо-  чи променеву терапію, а між такими курсами ми надаємо терапію супроводу. Вона допомагає організмові відновитися після токсичної дії хімії або опромінення та не порушити протокол лікування. Поясню деталі. Здебільшого хіміотерапія - це 5-6 курсів крапельниць і між ними 2-3-тижнева перерва. Важливо, щоб  упродовж перерви максимально відновити функції печінки, серцево-судинної системи, нирок, щоб ні на день не відкладати наступний курс, витримати протокол, аби не дати пухлині шансу розвинутися.
Я знаю багато випадків, коли люди відмовляються від хіміотерапії через її високу токсичність, бо ослаблений організм не витримує такого навантаження. Тому терапія супроводу вкрай потрібна. Вона спрямована на те, щоб між курсами крапельниць організм мав можливість відновитися. Бо хіміотерапія  - це велике навантаження насамперед на печінку, можуть упасти показники гемоглобіну, кількості лейкоцитів і тромбоцитів, що не дозволить продовжити лікування за протоколом.
    Хочу наголосити: застосовувати натуральні методи боротьби з раком перед тим, як звернутися до офіційної онкології, це ризик завжди, а нині - це самогубство. Зараз 2-3 місяці можуть багато вирішувати в подоланні недуги. Що швидше почнеться терапія, то більше шансів подолати цю недугу. А вже потім натуральними засобами можна відновлювати організм і профілактувати появу  ймовірних рецидивів.

Рослини, які допомагають гальмувати онкопроцеси

- Які з фітозасобів добре застосовувати після хіміо- чи променевої терапії для подолання онкопроцесів?

- Тут слід застосовувати рослини-цитостатики, дія яких спрямована на гальмування або пригнічення процесів патологічного поділу  злоякісних клітин. Здебільшого це рослини, які пройшли через несприятливі умови. Наприклад, чистотіл, який збираємо в травні, – це чудовий спазмолітик, а ось зібраний у вересні після перших приморозків матиме цитостатичні властивості. Так само й омела: весняна – це спазмолітик і не тільки, а зимова - цитостатик.    
   Сік із чистотілу. Бажано зірвати рослину цілком,  із корінням у чистому місці. Корінь чистотілу помити, вичавити сік з усієї рослини, змоловши на млинку для м’яса. Отримане пюре змішати з рівною кількістю горілки (40%), настояти 2 тижні в темному місці. Потім відцідити. Приймати, як порекомендує ваш лікар. Важливо не допускати передозування. У невеликих дозах рослина здатна гальмувати ріст пухлини, однак у великих - дуже токсична. Тривале застосування препаратів  чистотілу загрожує дистрофією слизової оболонки органів травлення, дисбактеріозом.
  Терапія препаратами омели є одним із давніх, найвідоміших і широко науково вивчених засобів боротьби з онкологією. Омела містить кілька різних груп біологічно активних речовин, які впливають на ракові клітини. Тому настоянки, препарати з омелою приймають як підтримувальну та протирецидивну терапію. Окрім того, омела чинить імуномодулювальну дію та ефективна як загальнозміцнювальний препарат. Такі настоянки можна придбати в аптеці чи через інтернет і приймати згідно з інструкцією.
   Також є аптечний препарат на основі рідкого екстракту чаги, який має широкий спектр позитивного впливу на організм хворої людини. Протипоказаннями для використання зазначених препаратів є індивідуальна непереносність, період вагітності та годування груддю, нервово-психічна слабкість, гіпотонія, порушення роботи щитоподібної залози.

Важливо: заспокоїти перезбуджену нервову систему

- Алло Володимирівно, як Ви зазначили, наш перенапружений психоемоційний стан може стати чинником, що запустить онкозміни в організмі. Як людям, що надмірно хвилюються, погано сплять, подолати цей стан, а відтак не допустити розвитку раку?

- Зазначені нижче рекомендації можна застосовувати всім для контролю рівня внутрішнього напруження й  тривожності. Із гомеопатичних засобів, які можна придбати без рецептів як в Україні, так і за кордоном,  препарат  на основі пульсатилли. Він показаний як заспокійливий засіб, що добре діє при неврастенії, меланхолії, головному болю з пульсацією, вегето-судинній дистонії. Приймати по 5-6 крупинок 2 рази: вдень та ввечері. Курсом 3-7 тижнів.
   Серед  найдоступніших фітотерапевтичних заспокійливих засобів  - суміш: аптечні настоянки глоду, собачої кропиви (по 1 флакону) та 2 флакони півонії змішати. Удень, щоб підтримати нервову систему, накапати в 30 мл води 20 крапель, а  за годину до сну приймати 50 крапель, розведених у 30 мл води. Це допоможе мати повноцінний, глибокий, продуктивний сон.
    Сон дуже важливий для відновлення функції всіх органів і систем організму. Якщо в людини немає 6-8 годин повноцінного сну, накопичується втома, а це - шлях до хвороби. Окрім того, щоб в організмі продукувався гормон щастя серотонін, треба, щоб було достатньо мелатоніну, який виробляється під час глибокого нічного сну. Адже серотонін і мелатонін функціонально пов’язані між собою й однаково важливі для нормального самопочуття. Якщо ж людина погано спить, то, відповідно, нічому буде синтезуватися, страждатиме настрій.
    Є таблетований препарат, борець зі стресом, на основі валеріани, хмелю, меліси, собачої кропиви, лаванди, вересу, півонії, вовконога, буркуну, що чинить м’яку, але стійку, гармонійну заспокійливу дію.

Цілющі олії та правила харчування для підтримки імунітету

- Як улітку профілактувати розвиток автоімунних процесів та підтримати імунітет – захисника від раку?

- При активному сонці для захисту від канцерогенності сонячного випромінювання треба застосовувати антиоксиданти, й це не лише прийом омега жирних кислот. Є низка олій, які корисно приймати як усередину, так і зовні, придбавши їх у продуктових магазинах. Із  найкращих – олія із зародків пшениці, кукурудзяна олія холодного віджиму, нерафінована. Там найвища кількість токоферолів, сполук, що формують вітамін Е. Гарбузова, конопляна олії - чудові спазмолітики, що покращить роботу всіх органів травного тракту. Вони незамінні для нервових осіб, у яких через спазми  травлення не працює. Цими оліями можна змащувати шкіру та приймати всередину: 1 ч. л. розсмоктувати в порожнині рота двічі на день у проміжках між їдою.
    Імунітет, як ми вже говорили, - це система білкових тіл. Для відновлення активності імунітету слід нормалізувати та підтримувати травлення, дотримуватися триразового режиму харчування, мати натуральний раціон. Бо якщо людина їсть промислові продукти з хімічними добавками, має розуміти, що цим своїми ж руками пригнічує імунну систему.   
     Улітку слід споживати легкі білки: сир селянський, гарячі страви на основі сиру – ліниві вареники, сирники, а ще розсільні сири, такі як бринза, сулугуні, фета, моцарела, а також м'ясо птахів, рибу, морепродукти. Будь-яку зелень, що подобається за запахом і смаком, давати у великих кількостях у супи, салати, фарші. Це хороший харчовий тонік, що підтримає травлення.
     Якщо середньодобова температура не перевищує 10 градусів, у цей час організмові потрібно чимало тваринних жирів: вершкове масло, вершки, сметана, смалець. Якщо стає жарко, то перевагу слід надавати рослинним  оліям. Враховуючи це просте правило,  підтримаєте синтетичну функцію печінки.

Підтримайте роботу печінки й нирок

- Наскільки важливо і як саме підтримати печінку й нирки для профілактики та ускладнень при онкології?

- Еритропоетин - це гормон, який синтезується в нирках, що також секретується в клітинах печінки, контролює утворення гемоглобіну та червоних кров'яних клітин (еритроцитів). Якщо людина мало п’є або споживає шкідливі хімічні води, це буде навантажувати нирки, які виводять водорозчинні токсини з організму. Це призводить до зниження рівня еритропоетину й розвитку анемії. Тому, щоб поберегти нирки, слід пити потрішки, невеликими ковточками, але часто. Нирки також люблять огірки й кабачки. Ці овочі мають сечогінний ефект, але їх діуретичний ефект зумовлений виведенням надміру калію, що дуже позитивно позначається на стані нирок.
    Також підтримати функції нирок можна прийомом таких трав, як  брусниці, пол-пала, ортосифон. Їх можна придбати в будь-якій аптеці й заварювати та приймати згідно з інструкцією на упаковці.
   Печінка відповідає за внутрішній синтез білка. Якщо внутрішньопечінкові протоки заповнені жовчю, синтетична функція печінки пригнічується. Виникає внутрішній дефіцит білка, якого потребує імунітет для стійкості та цитотоксичної активності. Якщо печінка просить про допомогу, добре приймати трав’яний печінковий збір із спазмолітичними, холелітичними та холеретичними властивостями. Приміром, суміш  кукурудзяних приймочок, календули, шипшини, меліси, м’яти, безсмертнику чи парила (усе  порівну). 1 ч. л. з вершком суміші залити 250 мл окропу. Настояти годину, відцідити й приймати по третині склянки з їжею, тричі на день, курсом 2-3 тижні. Зробити перерву на місяць і можна повторити курс.
     Цей настій-спазмолітик добре відкриває жовчовивідні шляхи,  полегшує вихід жовчі, дренує печінку. А якщо немає застою в гепатобіліарній системі, то це сприяє відновленню роботи печінки, а отже - міцному імунітету.
Перед застосуванням рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.

Розмову вела Валентина Ухачевська.