ОСІНЬ – ЧАС ЗДОРОВ’Я

Поділитися:
Осінь – час здоров’я

Кажуть, у природи немає поганої погоди, але в багатьох людей восени настрій та життєвий тонус частенько зменшуються пропорційно скороченню світлового дня. Хочеться більше полежати, не напружуватися, бракує сил - таке враження ніби хтось переключив нас з активного в пасивний режим. Та ще й перші холоди приносять респіраторно-вірусні захворювання, які знову ж таки - ослаблюють організм. Лікарі кажуть: багато з цих процесів не надумані, а науково обґрунтовані. Так, доктор Норман Розенталь із Національного інституту ментального здоров'я США довів: млявість і депресивні стани, які можуть спіткати нас у період із жовтня по квітень, - є симптомами сезонного афективного розладу. Він спричинений нестачею сонця, що призводить до  дефіциту вітаміну D та зменшення продукування низки гормонів, зокрема, серотоніну - гормону щастя, та мелатоніну - гормону сну. Звісно ж, ми не можемо збільшити світловий день, але нам під силу додати бадьорості, а також профілактувати осінні недуги. Дуже прості, приємні й ефективні практики на допомогу вашому здоров’ю пропонує майстер йоги та пранаями Ашок МІШРА. Він народився в Індії, але вже багато років практикує в Україні, навчаючи жити в стані балансу, тобто в гармонії духовного та фізичного стану.

- Пане Ашок, Ви народилися в Індії, де сонячних днів значно більше, ніж в Україні, й, можливо, проблема осінніх сезонних хвороб та осінньої нудьги там не настільки актуальна.  Як із точки зору індійської медицини аюрведи та йогівських знань можна пояснити цей процес та зарадити собі?

Переходьте восени на варену їжу

-    В холоди сповільнюється обмін речовин, це час перебудови всіх процесів. Тому треба з увагою, дбайливо ставитися до потреб свого організму: дати йому більше часу на відпочинок і перебудову.     

Але це не означає, що з осінньою нудьгою слід миритися. Осінь може бути такою ж щасливою та наповненою енергією, як і літо, якщо дотримуватися головних рекомендацій.
   У цей період не потрібно перевантажувати організм важкою їжею. Адже на її перетравлення він витрачає чимало енергії, якої потім бракує на виконання інших справ. Тому бажано вживати живу, легку для перетравлення їжу. Запасіться вітамінами під час споживання пізніх фруктів і овочів: яблук, слив, гранатів, хурми, грейпфрутів, інжиру, гарбузів, капусти, броколі й горіхів.
    Та все ж у цей час перевагу надавайте провареним продуктам: кашам, овочам, приготованим на парі, супам із сочевиці, запеченим фруктам, салатам із варених та сирих овочів. Для підтримки балансу в організмі в осінній час більше споживайте гірку, терпку їжу, що посилює роботу імунної системи.

Прості засоби «від 100 хвороб»

- Які фітозасоби та мікроелементи Ви рекомендуєте приймати восени з оздоровлювально-профілактичною метою?         

У холодну пору добре їсти чорний кмин. Він містить велику кількість йоду, має антисептичні, загальнозміцнювальні, протизапальні властивості, запобігає появі бактеріальних захворювань. Тож для посилення захисних функцій організму, з профілактичною метою олію чорного кмину вживають двічі на день за чверть години до сніданку та вечері по 1 ч. л. Запивають теплою водою з 1 ч. л. меду. Приймають 20-40 днів.
          У разі застуди можна зробити відхаркувальний настій. 2 ч. л. насіння чорного кмину заливають 500 мл окропу, проварюють 10 хв. проціджують і п’ють навар за 1 годину до їди тричі на день по 100 мл, аж поки не покращиться самопочуття.
       Дуже добре в цей час приймати гуньбу (рос. - пажитник) - це «ліки» від сотні хвороб. Окрім імунустимулювальної дії, вона позитивно впливає на роботу нервової, серцево-судинної систем, нормалізує жировий обмін, поліпшує емоційний стан. Для цього 1 ч. л. гуньби замочують на ніч у склянці води. Вранці цю воду випивають натщесерце, а потім через 20 хв з’їдають, добре пожовуючи, розмоклу гуньбу. Курс прийому - 3 місяці, потому місяць – перерва, й знову повторити курс. Ці природні ліки профілактують появу інсульту та інфаркту. Їх добре приймати й у період реабілітації після цих недуг. 
          На порозі зими бажано поповнити організм кальцієм. Після 40 років цей мікроелемент гірше виробляється й засвоюється організмом, але він важливий для багатьох процесів, зокрема, зміцнення кісток. Тож, аби за ожеледиці максимально зняти ризик падінь із переломами, протягом 3 місяців слід пропити звичайну крейду. Шматочок крейди замочуєте у воді на 8-10 годин, потому крейду роздушуєте. Утворюється рідка паста, з неї й берете 1 г крейди (на кінчику ножа) й зранку приймаєте. Потому щодня споживаєте в такому ж дозуванні решту замоченої крейди. Це продукт тривалого зберігання, він не псується щонайменше рік. Після місячної перерви добре повторити курс.
Дихальна вправа  поліпшить кровообіг мозку й тіла

- Щоб почуватися бадьоріше, які фізичні й дихальні практики якнайкраще допоможуть розпалити внутрішній вогонь?

- Йога, дихальні вправи та медитація цілком розженуть осінню нудьгу за умови, що їх робити систематично щодня, виділивши на це 40-50 хвилин уранці. Вони позбавляють утоми, заспокоюють розум, покращують кровообіг, зокрема, мозку. Дихальні практики (пранаяма) додатково наповнять кров і весь організм киснем, зроблять м’який масаж внутрішніх органів, нормалізуючи їх роботу. Уже за тиждень-другий помітите, що ви у значно кращому настрої й самопочутті проводите день, почуваєтеся сконцентрованим, наповненим силами.
        Я рекомендую, особливо осінній ранок, розпочинати в такому порядку: прокинулися, випили 400 мл теплої води (40 С), підкисленої за смаком лимоном. Це вода температури тіла, тож легко засвоюється, а кислота сприяє створенню здорового лужного середовища в організмі.  Окрім того, такий напій допомагає очищенню кишківника від токсинів і застійних явищ, які, як відомо, знижують опірність організму до інфекцій. 
       Потому за хвилин 10-15 ви готові до виконання легких для виконання йогівських вправ (про них ми розповімо в наступних числах газети).

Пранаяма капалабхаті – вогняне дихання

Потому, особливо восени, добре зробити давню очисну дихальну практику капалабхаті. У холодну пору року ця енергетична зігрівальна практика наповнює енергією, сприяє очищенню розуму й тіла від токсинів, дарує ясну свідомість і сили.
       Виконувати йога-дихання капалабхаті слід в сидячому положенні з прямою спиною, прибравши позу напівлотоса або сидячи на стільці з прямою спиною. Заплющте очі й зосередьте увагу всередині себе, розслабтеся. Дихаєте тільки через ніс рівно й спокійно - вдих і різкий видих. На видиху втягуйте живіт, це допоможе виштовхувати  повітря з легенів. Видих має бути максимально повний і потужний, і супроводжуватися відчуттям, що живіт притискається до хребта.
       Пасивний вдих виконується автоматично, вся увага приділяйте видиху. Пам'ятайте: рухається тільки живіт, решта тіла - нерухомі.
      На початку освоєння техніки капалабхаті можна робити 36 вдихів-видихів, коли почнете регулярно практикувати - 108. Після виконання останнього видиху затримайте дихання на максимально комфортний для вас час.

Фото 1
        На завершення для збалансування, заспокоєння, підживлення нашого мозку та душі слід зробити 10-15- хвилинну медитацію. Для цього сядьте з  рівною спиною, ноги бажано схрестити (поза йога). Перед собою поставте квітку чи свічку. Ваше завдання - протягом цього часу дивитися на них, концентруючи увагу на предметі, нічого не плануючи та не згадуючи. Повна зовнішня та внутрішня тиша. Ви в стані спостерігача.
      Після цього оцініть, наскільки кращим став ваш стан, поснідайте й, повні сил, починайте робочий день.
     Пам’ятайте: протягом осіннього дня не варто багато пити та їсти водянистих продуктів, у цей час вони можуть зумовити дисбаланс у роботі організму, бо сприяють виробленню слизу. Можна випити по склянці гарячої води чи напою за 2 години після прийомів їжі. Дві-три  склянки, але обов’язково добре теплої води протягом дня, буде достатньо в цей час.

Щоб очистити носоглотку й підвищити імунітет

- Та все ж, якщо відбувся такий дисбаланс і людина вже має нежить та утруднене дихання, як вона може зарадити собі?

-       Ніс забитий через запалення або велику кількість у ньому слизу, щоб із ним боротися, потрібно переглянути харчування та режим пиття. Можна додавати в їжу гострі спеції та пити зігрівальний напій з імбиром та гвоздикою, що також допомагають боротися з бактеріями, підсушують організм від зайвого слизу.
       Для цього на 1 л води кладете 25-35 г дрібно потертого імбиру, 5-10 стовпчиків гвоздики, 1 квітку бадяну та одну паличку кориці. Усе це залити окропом на 10-15 хв. Протягом дня можна спожити 500-700 мл такого напою за умови, що не маєте проблем із захворюванням серця та шлунка, а відтак - застережень до споживання цих продуктів від кардіолога та гастроентеролога. Пити гарячим близько 10-15 днів (перерва - тиждень).
        Коли ж ніс не дихає, я маю власну розробку як зарадити цьому. На носі є певна точка – це місце, де закінчується хрящ і починається кістка. Під час натискання на неї відкривається дихальний прохід. Якщо, приміром, не дихає права ніздря, то ви знаходите точку з правого боку носа, натискаєте на неї пальцем до 1 хвилини, аж поки носове дихання не відновиться. Такі ж маніпуляції робимо зліва, якщо не дихає ліва ніздря.

фото 2
       Підняти імунітет і профілактувати захворювання горла допомагає ще одна йогівська вправа - Джаландхара бандха (горловий замок). Для її виконання шию тримаємо рівною, маківкою тягнемося вгору,  підборіддя максимально опускаємо, ніби прагнучи ним торкнутися грудей. У цій позі перебуваємо хвилину, потому розслабляємося й можемо її повторити ще кілька разів.

- Які ще процедури варто робити для покращення самопочуття в перехідний осінній час?

-         У цей час добре робити процедури, які розігрівають тіло, не дають застоюватися крові та енергіям. Зокрема, найкраще зранку  зробити аюрведичний масаж Абхйанга. Він підвищує тонус всього організму, збільшує витривалість і працездатність протягом дня, заспокоює, покращує сон та кмітливість. Його можна робити самому собі, використовуючи теплу кунжутну олію, що теж має зігрівальний ефект, або ж просто розтерти долонями тіло.                 
        Спершу долонями розтираємо внутрішню частину рук, потім боки (рухи вгору-вниз), долоні, підошви й усі ноги з внутрішнього та зовнішнього боків. Таке розтирання додасть бадьорості, адже під час масажу пропрацьовуємо не лише м’язи, а й головні енергетичні канали, що тут розміщені. 
         Зняти застійні явища в шиї та спині допоможе розтирання махровим рушником.  Достатньо 5-7 хвилин активних розтирань рушником з одного в інший бік до відчуття легкого печіння, аби промасажувати ці важкодоступні для самомасажу ділянки тіла.
       Окрім того, якщо на осінню зміну погоди ви відчуваєте запаморочення, потрібно масажувати мозочок, ця ділянка міститься там, де хребці шиї входять у череп голови. Масаж робимо коловими рухами пучками пальців 3-5 хвилин. Таким чином ми усуваємо проблеми, спричинені остеохондрозом шийного відділу хребта.
        Як бачите, всі ці маніпуляції – приємні й нескладні. Але їх щоденне виконання позбавить вас від неспокою та втоми, дасть нову якість життя, енергетичний та фізичний баланс. Просто знайдіть час для цієї красивої трансформації, щоб на власному прикладі показати, що осінь – це час активних відкриттів, а не депресій та хвороб, які переживають інші.