Щоб вчасно запобігти злоякісним новоутворенням на шкірі
ПЕРУКАРІ МОЖУТЬ ПЕРШИМИ ВИЯВИТИ ПРОБЛЕМУ
Одним з таких небезпечних новоутворень є меланома – злоякісна пухлина, що може розвинутись з родимки (у 30% випадків) або ж з’явитися на нормальній поверхні шкіри. Коли діагностика проводиться на ранніх етапах розвитку меланоми, можливе її лікування методом хірургічного втручання. І навпаки, у разі пізньої діагностики важко запобігти глибокому поширенню метастазів до внутрішніх органів та уникнути несприятливого прогнозу. Тому профілактика є єдиним дієвим та ефективним способом боротьби з меланомою.
Саме з метою раннього виявлення меланоми майстер-клас для перукарів та косметологів з усієї України провела заслужений лікар України, професор, доктор медичних наук і головний лікар Інституту дерматології та косметології, координатор панєвропейського проекту «Євромеланома» Ольга Богомолець. За даними медичної статистики, 25% меланом та 80% раку шкіри розташовані на голові та обличчі, здебільшого там, де людина не може їх побачити, тому саме перукарі та косметологи можуть провести цю первинну діагностику. Під час майстер-класу перукарі, косметологи отримали інформацію про перші ознаки переродження родимок та про найнебезпечніші місця їх розташування. А також дізналися, як слід діяти у випадках, коли родимку зрізали чи травмували, і як розпізнати атипові родимки. Ці базові навики допоможуть їм стати першим діагностом для себе, своїх родин та клієнтів.
.ЗОНА РИЗИКУ
Вагому роль у розвитку злоякісних новоутворень, раку шкіри відіграє генетична схильність до онкологічних захворювань. Усім, хто знає про випадки захворювань на цю хворобу в родині, а також має тип шкіри, що належить до групи підвищеного ризику розвитку меланоми, слід вдатися до профілактичних заходів, а саме: проходити щорічний скринінговий огляд. До групи ризику також належать люди, які мають численні родимки чи родимі плями. На виникнення меланоми також впливають надмірне перебування на сонці та травмування родимки. Приблизно в 40% хворих ознаки злоякісних новоутворень проявляються незабаром після травмування (подряпини, розчухування тощо) родимки, родимої плями чи бородавки.
ЗРОБІТЬ ВАЖЛИВИЙ АКОРД
Дуже важливо здійснювати постійний самоогляд шкіри з метою виявлення змін у наявних родимках та родимих плямах, а також відстеження виникнення нових і вчасно звертатися до дерматолога. Меланому зазвичай складно розпізнати неозброєним оком і на перший погляд важко виявити відмінність між нею та звичайною родимкою чи родимою плямою. Тому для ранньої діагностики застосовують систему перших ознак переродження - так званий АКОРД меланоми:
А - родимка Асиметрична
К - має нерівні Краї
О - змінює Окрас
Р - збільшується у Розмірах
Д - Динаміка зміни кольору, збільшення розміру та зміни країв, а також наявність таких симптомів, як кровоточивість та свербіж, можуть свідчити про злоякісні утворення.
ЗАПИСАТИСЯ НА ОБСТЕЖЕННЯ МОЖНА ПО ТЕЛЕФОНУ
Цього року День меланоми пройшов 17 травня по всій Україні. У 30 містах України під керівництвом професора Ольга Богомолець відбулося безкоштовне обстеження громадян з метою виявлення перероджених родимок, раку шкіри та меланоми.
Підготувала Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА.