ПРОЛЕЖНІ: ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ

Поділитися:
ПРОЛЕЖНІ: ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ

Пролежні у хворих - досить поширене явище, яке завдає їм чимало страждань. Найчастіше пролежні з’являються в людей, які постійно нерухомо лежать у ліжку. Відбувається це через порушення кровообігу.
Добре відомо, що кров тече дрібними кровоносними судинами, які пронизують усе тіло, й постачає потрібні поживні речовини в кожну клітину тіла. Найменші судини – це капіляри, вони надзвичайно важливі для обміну речовин на клітинному рівні. Під час сидіння чи лежання капіляри перетискуються й потік крові в них зупиняється. Якщо таке положення зберігається понад 2 години, розвивається змертвіння тканин (некроз) і, як наслідок, виникають пролежні.
Пролежні можуть виникати, наприклад, коли з-під людини, яка постійно лежить, витягають постільну білизну. У цьому разі відбувається значне зміщення поверхневих тканин щодо глибоких, що зумовлює розрив капілярів і внаслідок  цього порушення кровопостачання.
Зовні пролежні являють собою плями червонуватого кольору розміром як долоня. Під час промацування шкіра м’яка. З часом навколо почервоніння утворюється обідок, шкіра стає вологою, з’являється гній. Далі відбувається змертвіння тканини. Може уражуватися навіть кісткова тканина. Проте тривалий час пролежні можуть  себе зовсім не проявляти, інколи уражені ділянки навіть не болять.

Як запобігти…

Основні принципи профілактики пролежнів такі:
Запобігати стискуванню й зсуву тканин. Тут допоможе пружний матрац без ямок і горбків. Можна купити спеціальний матрац від пролежнів. Але слід пам’ятати, що це мало допоможе без належного догляду за хворою людиною. Для цього потрібно кожні 2-3 години перевертати її в інше положення, робити це слід і вночі. Не можна витягувати з-під лежачого простирадло, особливо коли воно вологе.
Правильне харчування. П’яту частину раціону має становити білок. Неодмінно мають бути  в меню фрукти, овочі та молочнокислі продукти. Якщо немає обмежень, то рідини слід випивати не менше 1,5 л на день.
Запобігати подразненням шкіри. Для цього слід користуватися м’якою постільною білизною без грубих швів та ґудзиків. Крім того, для гігієнічних потреб хворому потрібно застосовувати переважно м’яке, ліпше дитяче, мило, бавовняну мочалку, зволожувальні креми, присипки. Також слід стежити за регулярними випорожненнями кишечнику, сечового міхура й чистотою шкіри, намагатися зменшувати її вологість.

Народна медицина пропонує…

Аби позбутися пролежнів, народна медицина пропонує чимало засобів. Зокрема.
Корисно змащувати пролежень аптечною олією обліпихи.
Робити примочки й компреси з олією шипшини.
Узяти дрібно нарізаної кори молодого дуба - 2 частини, бруньки тополі чорної - 1 частина, вершкового масла - 7 частин. Добре все перемішати й залишити настоюватися на ніч. Опісля закип’ятити й перецідити. Отриманим засобом намащувати уражені ділянки.
У разі великих пролежнів чи пролежнів, які довго не загоюються, застосовують настої та відвари з квіток календули, які справляють ранозагоювальну, заспокійливу  та протизапальну дію.
Залити 2 ч. л. квіток календули 2 склянками окропу, настояти 15 хв, перецідити. Приймати по 0,5 склянки 4 рази на день перед їдою. Приготований настій можна також використовувати зовнішньо для промивання уражених ділянок, а також накладати на них просочені настоєм серветки й робити перев’язки.
Крім того, можна прикладати до пролежнів і свіже подрібнене листя цієї рослини.
Довести до кипіння 100 мл олії, покласти туди невеликий шматок (як слива) бджолиного воску. Коли віск розтопиться, все добре перемішати й дати охолонути. Цією маззю змащувати уражені місця.
Розпарити жменю пшона, всипати його в бавовняну торбинку й підкладати її, доки  ще тепла, до пролежнів. Тримати 4 години. Виконувати таку процедуру щодня.
Розвести 2 ст. л. будь-якого одеколону, горілки чи оцту в 0,5 л води. Протирати шкіру навколо пролежнів.
Розпарити листя бузини в підігрітому молоці. Прикладати  до шкіри, де починаються пролежні, кілька разів на день.
Натерти на тертці з великими вічками сиру картоплю. Накласти отриману масу, попередньо додавши в неї 1 ст. л. меду, на серветку й прикласти до пролежнів, зафіксувавши бинтом. Змінювати пов’язку двічі на день.

Підготувала Алла ГРІШИЛО.