ЩО ТАКЕ ЦЕНТРАЛЬНА ФІКСАЦІЯ?
Сітківка людського ока складається з кількох шарів. В одному місці всі ці шари практично повністю зникають і залишається один світлочутливий шар. У цьому місці міститься найчутливіша частина сітківки ока, що являє собою маленьке кругле підвищення, яке називається макулю, чи жовтою плямою. У центрі макули є невелике заглиблення, що називається центральною ямкою. Ця точка сітківки ока забезпечує найгостріший зір людини. Не випадково, коли людина хоче чітко побачити якийсь об’єкт, вона автоматично повертає в цьому напрямку голову, що забезпечує фіксацію предмета центральною ямкою. Завдяки такому пристрою органа зору одну частину будь-якого об’єкта завжди видно краще, ніж інші. Таким чином, центральною фіксацією називається здатність ока дивитися прямо на об’єкт і, роблячи це, бачити його за допомогою центру зору ліпше за всі інші об’єкти.
ЯК ВІДНОВИТИ ЦЕНТРАЛЬНУ ФІКСАЦІЮ?
Одна з основних причин поганого зору — порушення центральної фіксації. Зображення, котре ми бачимо, повинно проектуватися на зону центральної ямки, яка є дуже чутливою до світла. Якщо шари, якими встелена центральна ямка, стоншуються, то центральна фіксація порушується й око бачить гірше.
Існує кілька вправ, під час яких діє один і той само принцип: ми поступово фокусуємо очі на дрібніших деталях.
Варіант № 1
1. Дивимося на читаний текст аркуша формату А4, намагаємося просто кинути поглядом по аркушу, не придивляючись до слів.
2. Робимо легке швидке моргання й дивимося на слово, яке міститься ближче до центру аркуша.
3. Робимо легке швидке моргання й фокусуємо погляд на літері в центрі слова.
Варіант № 2
1. Дивимося вдалину, фокусуємо погляд на фасадному боці будівлі, що стоїть поруч із будинком.
2. Робимо легке швидке моргання й фокусуємо погляд на вікні.
3. Робимо легке швидке моргання й фокусуємо погляд на перехрещених частинах рами в центрі вікна.
Варіант № 3
1. У темній кімнаті на відстані 5-6 метрів ставимо запалену свічку, яка має стояти на рівні очей. Дивимося на простір у кімнаті, що перед нами, «загалом».
2. Робимо легке швидке моргання й фокусуємо погляд на просторі площею, як аркуш А4, навколо свічки.
3. Робимо легке швидке моргання й фокусуємо погляд на полум’ї свічки.
Використовуйте всі три варіанти вправ залежно від обставин та умов. Дуже добре виконувати вправи з кимось із друзів, родичів або в групі з однодумцями, які так само, як і ви, прагнуть відновити зір, зберегти й поліпшити здоров’я.
Після будь-якого з варіантів зробіть вправу для розслаблення очей (опис їх читайте в № 15).
СОНЦЕЛІКУВАННЯ ДЛЯ ОЧЕЙ
Сонце — джерело життя на Землі. Без сонця страждає шкіра. Якщо ви не вживатимете фрукти та овочі, що ввібрали в себе сонячну енергію, організм негайно дасть знати про це погіршенням самопочуття, збільшенням частоти захворюваності, а також великою різноманітністю видів захворювань. Позитивний вплив сонячного світла на очі проявляється і в тому, що воно стимулює нерви сітківки, а також значно посилює кровообіг у цьому насиченому кровоносними судинами органі.
Однією з можливостей для відновлення зору є соляризація, тобто сонцелікування.
Сонячне світло здатне вбивати бактерії, нормалізувати стан шкіри, підняти настрій. У підшкірно-жировій клітковині з холестерину виробляється вітамін D, який сприяє розвитку нормальних кісток. Під впливом сонячних променів на райдужній оболонці ока виробляється гормон молодості — мелатонін. Сонячне світло зміцнює імунну систему, здатне знімати біль, знижувати тиск і рівень холестерину. Відомі кілька способів поліпшення зору за допомогою сонячного світла.
Вправа № 1
Удосвіта або ж коли сонце опускається до горизонту, потрібно стати так, щоб дерево або стовп заслонювали очі від сонячних променів. Ноги ставимо ширше рівня плечей і виконуємо похитування, переносячи масу тіла з ноги на ногу, визираємо з-за дерева то з одного, то з іншого боку. Обличчя при цьому направлене в бік сонця й очі розплющені.
Що в цей момент відбувається з нашими очима? Зіниці мають здатність під час яскравого освітлення звужуватися, а в темряві — розширюватися. У момент проведеної вами соляризації відбувається гімнастика зіниці, долучаються до роботи циліарний м’яз та судини очей. Після цього заняття потрібно вдвічі більше витратити часу на вправу для розслаблення очей.
Вправа № 2
Запалену свічку ставимо на відстані 5-6 метрів на рівні очей у темній кімнаті. Вправу виконуємо сидячи, обличчя спрямоване в бік свічки, очі розплющені. Робимо повороти головою збоку вбік. При цьому свічка просто «пролітає» у нас перед очима. Після цього заняття також потрібно вдвічі більше витратити часу на вправу для розслаблення очей.
Вправа № 3
Перебуваючи на відкритому просторі під час помірної сонячної активності, підставляємо обличчя із заплющеними очима сонцю. Голову при цьому повільно повертаємо збоку вбік, даючи можливість рівномірно прогрітися очам. Після цього заняття також потрібно витратити вдвічі більше часу на вправу для розслаблення очей.
УВАГА! Будь-які процедури, пов’язані з сонцелікуванням, слід проводити в період найменшої сонячної активності.
Сергій ГАВРЮК,
фахівець Всеукраїнського благодійного фонду «Краще життя»,
ведучий програми «Діагноз здоров'я» на телеканалі «Надія».