Біль у коліні може спіткати у будь-якому віці. Оступився, вдарився, послизнувся, й коліно починає нити. Іноді ж підступний біль з’являється зненацька, без жодних видимих причин. Але в усіх випадках нехтувати першими симптомами не можна. Інакше захворювання перебігає в хронічне: стає важко рухатися, мучить біль, з’являються набряки, а в найгірших випадках людина позбавляється можливості пересуватися.
Про які збої в організмі свідчить біль у коліні та як полікувати недугу, консультує Ігор ЩЕРБИНА, травматолог, відомий ортопед та кінезіотерапевт.
Чому болять коліна й стає важче ходити, особливо з віком?
Причин багато, але, якщо відкинути хвороби колін інфекційного та пухлинного походження, переважна більшість проблем спровоковані нестачею руху й лікуються цим же: індивідуально підібраними фізичними навантаженнями. Поясню чому. Коліно складається не лише з кісткових елементів, а й з хряща, менісків, зв'язок та сухожиль, які для злагодженої роботи потребують повноцінного живлення. Поживні речовини до них надходять із судинних капілярів, що проходять по м’язах. Тобто саме м’язи, як насос, регулюють крово- та лімфоплин. Але більшість людей цю важливу функцію не враховують і ведуть сидячий малорухливий спосіб життя. Тож м’язи не прокачують достатньо крові й суглоб та інші органи й системи починають «голодувати».
Тільки задумайтеся: за браку фізичних навантажень капілярний кровоплин, а з ним і живлення коліна зменшуються в півтори тисячі разів. Як результат, колінні структури підсихають, втрачають еластичність, зникає потрібна амортизація та пружність зв’язок та сухожиль, а на останніх стадіях захворювання деформується хрящ і навіть руйнується кістка. Саме недостатнє живлення суглобів спричиняє появу таких болісних дегенеративно-дистрофічних захворювань, як артрит та артроз, які часто закінчуються інвалідність або протезуванням колінного суглоба.
Якщо людина багато ходить, але при цьому не робить вправ для посилення кровопостачання задньої частини ніг, її суглоби й хрящі здавлюються та деформуються, а міжхребцеві диски руйнуються. Є простий тест, щоб легко перевірити, чи маєте цю проблему. Якщо, сидячи з прямими ногами та спиною, не можете дотягнутися руками до носків, ви в групі ризику.
Які схеми лікування пропонує медицина за цих захворювань?
Традиційно лікарі призначають нестероїдні препарати, хондопротектори, гормональні ін’єкції в суглоб, а також ін’єкції на основі гіалуронової кислоти. Та практика свідчить, всі вони мають відносну й короткочасну ефективність, адже працюють із наслідками захворювання: усувають набряк, частково біль, при цьому мають побічні дії. Зокрема, гормональні ін’єкції на певний період знімають біль, але за тривалого застосування повністю руйнують суглоб, розм’якшуючи хрящ до желеподібної консистенції. Інші ін’єкції, з гіалуроновою кислотою, заміщають брак змащувальної рідини в суглобі, але вона досить швидко випрацьовується. Тож пацієнт потребує все нових уколів, під дією яких природний процес вироблення рідини в коліні припиняється.
Окрім того, досить часто коліно починають лікувати, недостатньо відслідкувавши взаємозв’язок між хворим органом та іншими системами. Особливо в молодому віці, біль у колінах може бути не самостійним захворюванням, а проявом інших хвороб. Так, за деформації дисків у попереку, проблем тазостегнових суглобів спазми цих ділянок можуть проявлятися болем у колінах.
Іноді проблеми в колінах виникають через деформацію ступень. Стопи – це амортизатори, якщо вони втрачають цю властивість, стають плоскими чи надто вигнутими, тоді страждають коліна. Це легко виправити, якщо підібрати високотехнологічні устілки, вироблені зі спеціального матеріалу під вашу ступню.
- Перелічені методи лікування колін здебільшого закінчуються операціями. А чи є ефективні безмедикаментозні методи, які борються не з наслідком, а з причиною захворювання?
- Із моєї лікарської практики, саме кінезіотерапія, тобто лікування рухом через виконання активних і пасивних вправ, зокрема, на спеціальних багатофункціональних тренажерах, дає стійкий терапевтичний ефект.
Спершу кінезотерапевт повністю оглядає людину та виявляє, які зміни та порушення в кістково-м’язовій системі спровокували появу захворювання. Потому для пацієнта підбирається лікувально-тренувальна програма, яка покликана задіяти непрацюючі, а також не достатньо навантаженні чи не вірно працюючі м’язи. А відтак через відновлення їх працездатності, активізації капілярного кровотоку і відновлення живлення тканин оздоровлюється й хворий орган.
Без застосування ліків, тільки завдяки виконанню правильно підібраних вправ, у пацієнтів, що проходять таке лікування рухом, знімається больовий синдром, активізуються глибокі м'язи, відновлюється живлення уражених тканин, повертається рухливість суглобів і хребта.
Зокрема, в разі задавнених стадій артриту та артрозу, коли хрящ уже зруйнований, завдяки цьому методу можна зменшити больовий синдром та підготувати ногу до операції суглоба з подальшою реабілітацією. Якщо ступінь захворювання середній, досягаємо стабільного поліпшення стану, пацієнт краще рухається, зникає дискомфорт під час ходьби, нам вдається перевести третій ступінь захворювання в другий, а другий - у перший. Якщо захворювання щойно з’явилося й ще не призвело до руйнування тканин, досягається повне безмедикаментозне одужання.
- Завдяки яким фізичним вправам можна посилити кровопостачання колінного суглоба та запобігти дистрофічним змінам?
- Мені іноді кажуть: я багато рухаюся, весь день працюю на городі чи займаюся танцями, чому ж у мене болять коліна? Усе просто: не кожен рух є однаково корисним. Здебільшого, ми задіюємо м’язи передньої частини ніг, задня група м’язів, де проходять основні кровоносні судини, що живлять суглоб, майже не працюють. Зазвичай в активних людей передня частина м’язів удвічі сильніша, ніж задня.
Тож якщо людина, а особливо з надмірною масою тіла, багато ходить, але при цьому не робить вправ для посилення кровопостачання задньої частини ніг, її суглоби й хрящі здавлюються та деформуються. При цьому м’язи, що розміщені по задній поверхні стегна, стають слабкими, зсихаються та стягуються, спричиняючи деформацію всієї м’язової системи. Від перевантаження міжхребцеві диски та суглобові хрящі починають руйнуватися.
Є простий тест, пройшовши який, легко перевірити, чи маєте цю проблему. Якщо, сидячи з прямими ногами та спиною, не можете дотягнутися руками до носків, ви в групі ризику.
Дієвою профілактикою таких недуг є наступний комплекс вправ. Вони добре прокачують м’язи стегон та задньої частини ніг.
Комплекс вправ від болю в колінах
- Стоячи навкарачки (на долонях та колінах), на видиху округляємо спину вверх, на вдиху плавно прогинаємо спину вниз, куприк догори. Вправу повторюємо 20 разів.
- Стоячи навкарачки (на долонях та колінах) відводимо випрямлену праву ногу назад, піднімаємо її вверх, прогинаючи поперек униз. На видиху робимо голосний звук «ХА» й підтягуємо коліно до грудей, прогинаючи поперек вверх. Вправу виконуємо по 20 разів на кожну ногу.
- Лежимо на спині, ноги зігнуті в колінах, п’ятки на підлозі, зігнуті руки заводимо за голову. Притискуємо підборіддя до грудей, на видиху відриваємо голову й лопатки від підлоги тягнучись до колін, руки тримаємо за головою. Робимо вправу до відчуття печіння м’язів живота.
- Лежимо на спині, ноги зігнуті в колінах, п’ятки на підлозі, руки вздовж тіла. На видиху піднімаємо високо таз, опираючись на ступні та лопатки. На видиху опускаємо таз. Повторюємо вправу 10-30 разів.
- Лежачи на спині, піднімаємо рівну праву ногу під кутом 90 градусів, обхоплюємо її руками під коліном, носок на себе. Потому згинаємо й розгинаємо ногу в коліні. Вправу виконуємо по 20 разів на кожну ногу.
- Лежимо на правому боку, опираємося на праву зігнуту в лікті руку, ноги рівні. Ліву ногу піднімаємо вверх під кутом 90 градусів, носок на себе. На видиху «ХА» опускаємо ногу вниз, приставляючи до правої ноги. Ноги в колінах не згинати. Вправу виконуємо по 20 разів на кожну ногу.