Бути здоровим – це природне прагнення кожної людини. Проте як його зберегти і примножити, бо ми бажаємо жити довго й щасливо, знають далеко не всі. Природа наділила людину досконалим функціональним організмом із універсальним захистом від усіляких зовнішніх і внутрішніх негативних впливів. Утім здоров’я слід розглядати не як щось набуте й незмінне, а як стан організму, котрий постійно змінюється. Тому потрібно завжди стежити за своїм здоров’ям і підтримувати його в гармонійній рівновазі здорового харчування й активного способу життя. Нещодавно ці та інші питання стали предметом обговорення на семінарі Асоціації дієтологів України (створено минулого року) за активної підтримки компанії «Данон Україна» в рамках реалізації концепції державної програми «Здоров’я 2020: український вимір».
ВІД ЧОГО ЗАЛЕЖИТЬ ФІЗИЧНЕ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ?
Фізичне здоров’я людини характеризується здатністю організму підтримувати постійність внутрішнього середовища (гомеостазу), з допомогою чого досягається висока життєздатність його основних органів та систем. Доведено, що фізичне здоров’я безпосередньо залежить від способу життя людини. Підтвердженням цього є інформація Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка наголошує на тому, що 86% смертей на земній кулі нині пов’язані з неінфекційними захворюваннями людства. Серед них найбільшу кількість становлять: серцево-судинні хвороби, злоякісні новоутворення, цукровий діабет, хронічні захворювання легень. Усі ці хвороби значною мірою зумовлені способом життя людини та її фізичною активністю. Поліпшити ситуацію із показниками індивідуального та громадського здоров’я, куди входять якість життя, його тривалість та поширеність найбільш небезпечних хвороб, можна, сповідуючи здоровий спосіб життя, що передбачає передусім раціональне харчування та рівень фізичної активності кожного.
ЗДОРОВ’Я - ЧЕРЕЗ ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ
Сучасні дослідження щодо раціонального харчування людини особливу увагу приділяють кисломолочним продуктам (йогуртам, кефіру, ацидофільним виробам). Тому, що вони містять живі мікроорганізми, які сприяють нормальній роботі кишечнику, пригнічують діяльність гнильних мікроорганізмів, збагачують організм вітамінами групи В та природними антибіотиками (наприклад, низинами). Ці продукти засвоюються значно швидше, ніж молоко, а для певної категорії людей є й набагато кориснішими. Особливо тим, у яких відсутній фермент лактоза або його виробляється в організмі недостатня кількість. Окрім того, молочні продукти просто необхідні для здоров’я кісток, з міцністю яких в української нації теж проблеми. Адже тільки 4,9% нашого населення має нормальний рівень вітаміну D (який забезпечує нормальний ріст і розвиток кісток, запобігаючи в дітей рахіту, в дорослих – остеопорозу), у 40,3% спостерігається його недостатність, а у 80,3% – дефіцит. – Близько 75% добової потреби в кальції людина отримує із молочних продуктів. Для забезпечення достатньої щільності кісткової тканини потрібно адекватне споживання продуктів, які містять кальцій та вітамін D. Це єдиний фізіологічний спосіб зниження ризику розвитку остеопорозу й переломів. Якщо люди з якихось причин не можуть споживати цільні молочні продукти, то повинні вживати кисломолочні, де наявні бактерії, які можуть ферментувати лактозу, а отже, не створювати для людини проблему з її засвоєнням. Тому здорове харчування й фізична активність, звісно, за відсутності шкідливих звичок, – це і є формула здорового способу життя, – наголосив на семінарі президент Асоціації дієтологів України, головний позаштатний дієтолог Міністерства охорони здоров’я України Олег Швець.
СКІЛЬКИ КАЛЬЦІЮ ПОТРІБНО ЛЮДИНІ?
Пересічному споживачеві складно відповісти на це запитання, позаяк в Україні поки що немає чітких рекомендацій з цього приводу. Олег Швець повідомив, що найближчим часом українці отримають адаптований варіант американських рекомендацій, за яким дорослим людям щодня слід споживати близько 850 мл молочної продукції, половина якої має бути кисломолочною. Це потрібно для того, щоб кістки представників нашої нації були здоровими й застрахованими від переломів. Отже, три порції молочних продуктів на день: за сніданком, обідом та вечерею, мають ліквідувати кальцієвий дефіцит українського населення й водночас зробити його раціон здоровим. До того ж, доступні нашому населенню, зокрема, кисломолочні продукти з доведеною ефективністю і якістю відомої компанії «Данон», уже понад 14 років присутні на ринку України. Ті, хто їх регулярно вживає, не лише стали прихильниками здорового збалансованого харчування, але й уникли проблеми з дефіцитом кальцію й захворювань, які його супроводжують. Адже за результатами вибіркового вимірювання щільності кісткової тканини під час проведеного семінару серед 27 жінок і чоловіків віком від 20 до 67 років ознаки остеопенії й остеопорозу було виявлено в 11 осіб, тобто 41% обстежених. "Серед пердставників вікових груп, які пройшли обстеження, - у осіб старших 40 років, 50% мали остеопенію та остеопороз, а у віковій групі 20-27років - 2 особи також мали остеопенію, що викликає певне занепокоєння.
ЯК ОБРАТИ НАЙКОРИСНІШІ МОЛОЧНІ ПРОДУКТИ?
Найкориснішими є так звані «живі» молочні культури, які мають термін зберігання не більше семи діб за температури не вище 8 С. Хоча нас насамперед цікавить, власне, не сам головний компонент молочної продукції – молоко, а ті бактерії, які насичують важливими речовинами, що комплексно впливають на здоров’я й довголіття: регулюють травлення, стимулюють детоксикацію, пригнічують хвороботворні бактерії й знищують віруси, стимулюють імунну систему, «підживлюють» організм вітамінами та іншими біологічно активними сполуками. Менеджер з медичного маркетингу компанії «Данон-Юнімілк» Ольга Кухар рекомендує, щоб не помилитися у виборі молочної продукції, насамперед звернути увагу на упаковку продукту й прочитати його склад. По-перше, на упаковці має бути вказана кількість корисних бактерій. Згідно зі стандартами, їх кількість має бути не менш як 10 у шостому ступені колоніє- утворювальних одиниць на 1 мл (КУО/мл). Найякіснішими є живі пробіотичні продукти, які, крім двох стандартних бактерій (L. Bulgaricus 10 та St.Termophillus 10), містять у своєму складі назву штаму (різновиду спеціальної бактерії), наприклад L.casei Imunitass, та символ, що підтверджує власність виробника на цей штам. Концентрація таких бактерій: 10 у восьмому ступені (КУО/мл) – у 100 разів більша за мінімальну норму, і тому такий продукт діятиме на організм ліпше. По-друге, зберігатися «живий» молочний продукт повинен у холодильнику, а не за кімнатної температури. По-третє, термін зберігання його має бути не більш як місяць, звісно, якщо він запечатаний стерильною фольгою.
ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ й АКТИВНИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ
Здорове харчування – це лише перший крок до здорового способу життя. Другим кроком є фізичне навантаження на наш організм. Для того щоб ці навантаження були корисними та ефективними, їх потрібно «вживати» дозовано, залежно від віку, способу життя й роботи, калорійності їжі і т.п. У рамках семінару чемпіон світу з пауерліфтингу (в його основі лежить зміцнення м’язів усього тіла, виховання впевненості у своїх силах) старший тренер з фітнесу мережі спортивних клубів FitCurves Олександр Кутчер продемонстрував комплекс фізичних вправ для щоденного виконання в офісі навіть протягом робочого дня для тих, у кого зранку на зарядку сил ще бракує, а ввечері цих сил уже просто немає. Поряд із раціональним і збалансованим харчуванням, де правильні продукти є будівельним матеріалом для м’язів і кісток, оптимальна фізична активність додає ефективності в плані профілактики не тільки остеопорозу, варикозу, порушень постави, але й зайвої маси тіла. Спортсмен рекомендує кожні дві години (це максимальний термін стомлення м’язів спини в позиції сидячи) виконувати комплекс нехитрих вправ, сидячи в кріслі (нахили голови вперед, потім вліво-вправо, нахили тулуба з боку в бік тощо), але робити це потрібно регулярно, і результат не забариться. До речі, посильні фізичні навантаження дають можливість коригувати і свій раціон у плані споживання саме здорових продуктів харчування, які поліпшують роботу м’язів, суглобів, серцево-судинної системи тощо, а отже, допомагають нам вести здоровий спосіб життя в повному розумінні цих слів.
Підготувала Віра ФАЗЛЄЄВА.