ВЕРШКОВЕ МАСЛО КОРИСНЕ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я

Поділитися:
ВЕРШКОВЕ МАСЛО КОРИСНЕ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я

Масло - корисне, поживне, їжте його неодмінно! Наполегливо рекомендує найпопулярніша свого часу балада про королівський бутерброд. Якось вранці королю забаглося з’їсти на сніданок канапку з маслом. Молочниця побігла до корови, а та припустила: чому б королю не поснідати канапкою з мармеладом чи пастилою? Король обурився. Та загалом корова й не заперечувала. Просто їй здавалося, що канапка з солодощами смачніша, ніж із маслом.
Ця балада стала мало не гімном цьому чудовому й корисному продукту, щоб людина навіть не сумнівалася, чи варто їсти вершкове масло. Бо це не просто продукт для задоволення - він помічний за різних захворювань і використовують його як профілактичний засіб.

Масло має бути світлим

Звісно, йдеться тільки про натуральний продукт - без вмісту рослинних добавок, консервантів, емульгаторів, ароматизаторів, барвників та іншої хімії. Тільки таке масло у своєму складі має 150 різних видів жирних кислот, 20 із яких незамінні для людського організму, вітаміни А, Е, D, К, а також речовини, що стимулюють синтез вітаміну В6.

Як же не помилитися у виборі масла? Звісно, ліпше купувати його безпосередньо у власника корови, яка харчується свіжою травою чи сіном, пасеться на свіжому повітрі. Саме така корова дає вітамінізоване молоко, а, отже, й масло з нього буде добірним, з корисними жирами. Сьогодні деякі фермери, які утримують велику кількість корів, годують їх самим лише зерном, ще й підгодовують гормонами росту та антибіотиками. Користі від молочного продукту такої корови не буде.

Наприклад, столова ложка вершкового масла з молока корів трав’яної відгодівлі містить близько 120 мг жирів омега-3, тоді як така сама кількість масла від корів зернової відгодівлі - лише 40 мг. Міському жителю бажано вибирати вершкове масло з жирністю не нижче 82,5%, у ньому ймовірність добавок, барвників та загусників набагато нижча, ніж у маслі 72,5%.

Також важливим є колір масла: він має бути ледь жовтавого відтінку й навіть ближчим до білого. Але аж ніяк не яскраво-оранжевим. На зрізі масло блищить, а за деякий час виділяє крапельки вологи. І ліпше, якщо воно запаковане у фольгу, яка перешкоджає його окисненню.

Канапка з маслом - чудовий сніданок, але ...

... саме сніданок, позаяк дуже важливо: коли, скільки й із чим його їсти. Сучасні дієтологи підтверджують: дорослій здоровій людині достатньо до 30 г масла на день, а дітям - 10 г. І бажано додавати його в уже приготовану страву. Гречка стає й кориснішою, й смачнішою, а в манці воно просто конче потрібне, тому що батьки дуже люблять давати її дітям, а ці крупи виводять з організму кальцій.
Але як же часом кортить скуштувати батончика з масельцем, та ще й із сиром. Не можна! Інакше жирові відкладення не забаряться оточити тоненьку талію. Також не принесе користі канапка з батона (випікається з рафінованого борошна, в якому нема жодного корисного мікроелемента), магазинного вершкового масла та ковбаси (насичена канцерогенами). Бутерброди в такому поєднанні справді сприяють підвищенню рівня холестерину в організмі й загостренню хвороб травного тракту (гастриту, виразки й раку).
А якщо все ж неодмінно хочеться бутерброд — то це має бути бездріжджовий хліб з маслом, поверх можна покласти скибочку вареної курячої грудки чи шматочок рибного філе (чи яловичини), а також огірочок, помідорчик, зелений салат, болгарський перець, гілочку базиліку, петрушки чи кропу, - й тільки вранці, як цього побажав король. Такий бутерброд корисний тим, хто страждає від хвороб серця, судин, травного тракту, цукрового діабету та ожиріння.
Коли щодня з’їдати кілька шматочків хліба з маслом, то це до збільшення показників холестерину не призведе - такого висновку дійшли вчені США. Адже вершкове масло (завдяки лінолевій кислоті, яка підтримує кількість холестерину на постійному рівні) знижує показники загального жиру, що міститься в крові. Цей факт важливий для хворих на атеросклероз.
 А британські вчені навіть розробили математичну формулу приготування ідеального тоста, тобто підсмаженого хліба з маслом. Хліб треба підсмажувати за температури не нижче 120 С, а масло використовувати просто з холодильника. Його слід нерівно намазувати на підсмажений протягом двох хвилин хліб. А кількість масла має становити приблизно одну сімнадцяту від товщини хліба. Усе прораховано до тонкощів, щоб не нашкодити організмові. Але робити таке під’їдання не можна пізніше, ніж за 5 годин до сну.

Холестерин корисний для судин та серця

Так, той тип холестерину, який міститься у вершковому маслі, організм використовує для живлення кишечнику, нервової системи й головного мозку. Він слугує основою для побудови багатьох гормонів та жовчних кислот.
Масло ретельно вивчають учені всього світу. Так, доктор Рональд Краусс, один із провідних дослідників ліпідів, довів, що насичені молочні жири збільшують вміст ліпопротеїдів високої щільності, тобто, «корисного» холестерину, й насправді знижують ризик розвитку серцево-судинних захворювань, особливо інсульту.
Також було доведено, що вживання цільних молочних продуктів веде до нормалізації показників індексу маси тіла й знижує обвід талії. А от якраз споживання низькожирних чи знежирених молочних продуктів призводить до протилежного результату. У складі наших клітин є жир і холестерин (він самостійно виробляється організмом). Якщо ці компоненти відсутні в нашому харчуванні чи їх недостатньо, організм поповнюватиме їх за рахунок внутрішніх резервів. Найпершою запрацює печінка.
Крім того, за знежиреної дієти вміст «шкідливого» холестерину в крові підвищується, а це б’є по системі травлення й з’являються хронічні форми різних захворювань: коліту, дуоденіту (запалення дванадцатипалої кишки), панкреатиту (запалення підшлункової залози), калькульозного холециститу (запалення жовчного міхура) та інших. Тому підліткам неодмінно щодня потрібно їсти масло. Якщо вилучити з раціону жирні продукти, може порушитися менструальний цикл. До того ж, масло здатне лікувати жінок від безплідності й помітно впливає на якість сперми в чоловіків. Воно поліпшує стан шкіри, потрібне для зору, зубної емалі, захищаючи її від руйнувань завдяки високій концентрації вітаміну D.
Саме вершкове масло допомагає повернути нормальний метаболізм і ніколи не призведе до ожиріння, звісно, якщо не захоплюватися булками з маслом. А щодо високої калорійності, то вона забезпечує організм силою й енергією. Без участі холестерину пригнічується реакція мозку на серотонін (гормон, який генерує радість), що призводить до глибокої депресії, безпосередньо впливає на ріст і якість шкіри й волосся.

«Вершкові» кислоти допомагають думати й підвищують працездатність

І що важливо як для літніх людей, так і для діток: якщо постійно вживати масло, активізується процес оновлення клітин. Особливо це стосується клітин головного мозку. Тому маленьким діткам в період активного росту масло просто-таки необхідне. Інакше брак жиру обернеться недостатніми інтелектуальними здібностями аж до затримання розвитку головного мозку, а школярі погано вчитимуться через погіршення пам’яті.
Поліпшенню процесів мозкової діяльності сприяє арахідонова кислота, яка є у складі вершкового масла. А масляна кислота має потужні антиканцерогенні властивості. Вона є основним джерелом енергії для кишкової мікрофлори, усуває інфекції та лікує дисбактеріоз. Але тим, у кого є виразки шлунка й дванадцятипалої кишки, масла потрібно їсти щодня не більше 20 г на день, тоді рани затягнуться.
Лауринова кислота має антигрибкові та антимікробні властивості. Завдяки ліноленовій кислоті під час готування на вершковому маслі шкідливі канцерогенні речовини не утворюються. Тому на ньому можна смажити. Жирні кислоти омега-3 знижують різні запалення в організмі, біль у суглобах, допомагають боротися з артритом, психічними розладами. А стабілізує рівень холестерину в крові олеїнова кислота. Також вона нормалізує обмінні процеси, включно з жировим обміном. Та й узагалі - масло знижує стомлюваність, підвищує працездатність і поліпшує настрій.

Застосування вершкового масла в народній медицині

У період сезонних ГРВІ та грипу кількість вершкового масла на день слід збільшити до 60 г. Це підвищить імунітет і убезпечить від інфекцій. Коли за вітряної й холодної осінньої погоди відбувається пересихання слизової оболонки носа, змастіть її топленим маслом - це послужить захистом від інфекцій та застуд.
Під час епідемії грипу й у разі застудних захворювань корисно вживати часникове й лимонне масло. Для приготування лимонного потрібно взяти 300 г масла, вичавити сік з лимона й дрібно посікти близько 50 г петрушки. Усе змішати, посолити за смаком - і з’їдати не більше 1 ч. л. на день. А часникове готують так: 350 г масла розмішати з 20 г товченого часнику. Вживати, намащуючи на хліб чи додаючи до улюблених страв.
Під час лікування сухого кашлю перетерти жовток, чверть склянки вершкового масла та цукор за смаком. Приймати по 2 ч. л. двічі на день.
Позбутися болю в шлунку допоможе такий засіб: за допомогою млинка до кави подрібнити на порошок по 1 ч. л. трав деревію, звіробою, квітів календули. Змішати з 200 г м’якого вершкового масла. Вийде запашне трав’яне масло. Ним змастити (1 ч. л.) скибочку хліба (чорного, пшеничного чи гречаного). Їсти за півгодини до їди, ретельно пережовуючи. Цей бутерброд - чудові ліки, бо трави (особливо звіробій) є болезаспокійливим засобом. Масло обволікає стінки шлунка й лікує його.
Щоб позбутися лишаю, кропив’янки чи висипів на шкірі, її просто змащують маслом. Можна приготувати таку мазь: змішати 3 ст. л. свіжої трави льонку з 4 ст. л. розтопленого вершкового масла. Остудити, наносити на уражені ділянки шкіри протягом тижня 1-2 рази на день.
Від псоріазу: 200 мл оцту змішати з 200 г м’якого вершкового масла та сирим курячим яйцем. Витримати тиждень у холодильнику, змащувати уражені ділянки. Курс лікування - 2 тижні з перервою 5 днів.
Масло добре нормалізує обмін кальцію в суглобах, допомагає сформувати колаген і хрящову тканину, а також міжсуглобні рідини.
Від артриту склянку відвару, приготованого з кореня лопуха (10 г подрібнених коренів залити склянкою окропу, прокип’ятити 10 хв), змішати з 4 склянками розтопленого вершкового масла, остудити. Змащувати хворі суглоби на ніч протягом місяця. Зберігати суміш у холодильнику, перед використанням потрібну кількість нагрівати до кімнатної температури.
Розтопити свіже вершкове масло. Коли почне закипати, зняти піну й додати таку ж кількість винного спирту. Потім суміш підпалити й дати всьому спирту вигоріти. Отриманою маззю змащувати суглоби від подагри 1 раз на день перед сном (курс - 2 тижні з тижневою перервою).

Розтопити 1 кг вершкового масла, додати таку ж кількість бодяги, перемішати до кашкоподібного стану. Утерти перед сном у місця, вражені ревматизмом, зав’язати чистою тканиною. Через кілька днів повторити.

Проти ерозії шийки матки: в емальовану посудину покласти 100 г вершкового несолоного масла, довести до кипіння й додати 20 г очищеного й розтопленого прополісу. Нагрівати суміш 30 хв на водяній бані, процідити. Перекласти мазь до скляної баночки й щільно закрити кришкою. Мазь може зберігатися довго. Перед сном (протягом 2 тижнів) потрібно вводити в піхву тампон (з ниткою), просочений маззю, вранці витягти. Така процедура замінює припікання.

Маленьким дітям, коли в них тільки прорізуються зубки, потрібно змащувати ясна маслом, після чого вони пом’якшуються, біль і запалення вщухають на певний час, і весь процес відбувається набагато легше.

 Для поліпшення зору й підвищення імунітету готують морквяне масло: зварити одну морквину, подрібнити на пюре й змішати з 1 ч. л. вершкового масла.

Позбутися підвищеного газоутворення в кишечнику допоможе кропове масло: 50 г кропу дрібно нарізати й змішати з 300 г м’якого масла.

Двоє середніх яблук спекти й перетерти крізь сито. У це пюре вмішати 300 г вершкового масла та кілька столових ложок меду, гарно збити. Такий рецепт допомагає підвищити рівень гемоглобіну.

Із косметичною метою протягом одного тижня змащувати обличчя топленим маслом і залишати його на ніч, це зробить шкіру обличчя чистою та блискучою. Також можна сумішшю топленого вершкового масла з маслиновою олією змащувати повіки, уражені екземою.

Від випадіння волосся шматочок вершкового масла завбільшки як волоський горіх розм’якшити за кімнатної температури, втерти в шкіру голови, надягти шапочку для душу, зверху закутати рушником. Витримати 3 години, потім змити м’яким шампунем, сполоснути волосся водою, підкисленою оцтом. Процедуру повторювати 1 раз на тиждень.

У разі врослих нігтів слід надягати на хворий палець гумовий ковпачок, наповнений вершковим маслом, зверху - шкарпетку, залишити до ранку. Процедуру повторювати щодня протягом 2-3 тижнів. Коли біль припиниться, можна без зусиль підняти край врослого нігтя.

Від тріщин на пальцях ніг і рук, а також на п’ятах, рекомендується така мазь: 1 склянку розтопленого вершкового масла змішати з 5 г порошку коріння перстачу, варити на водяній бані 10 хв, остудити. Змащувати тріщинки до їх зникнення.

Підготувала
Тетяна КИЯНИЧЕНКО.