Спрадавна люди рятувалися від недуг, застосовуючи силу трав та їх комбінації. У кожному селі були свій знахар, повитуха, які й допомагали подолати запалення, застуди, біль, нездужання різного походження. Попри всі революції та війни, в Україні продовжують існувати стародавні династії травознаїв, а також виростають нові. Однією з таких є династія Боровиків. У чому сила трав, які краще та від яких недуг заготувати навесні, в яких випадках застосування трав ефективне, про це розмова з Андрієм Миколайовичем - продовжувачем династії травозная Север’яна Боровика.
Поклик природи надихає на допомогу людям
- Пане Андрію, династія Боровиків накопичила багато знань, щодо застосування різноманітних методів фітотерапії. Розкажіть, будь ласка, як вона започаткувалася?
- Наш рід травознаїв бере початок від мого тестя Боровика Север’яна Григоровича. Виріс він на Поліссі, де в ті часи люди переважно користувалися дарами природи та народної медицини. Він вивчився на ветеринара, що дало широку обізнаність щодо анатомії, фізіології, різноманітних методів народного лічництва. Доля звела його зі старим народним цілителем, від якого перейняв чимало знань, допомагав йому в заготівлі лікарських рослин та створенні фітокомпозицій, вивчав давні книги з фітотерапії. Цими знаннями потому щедро ділився зі своїми трьома дітьми, які, підростаючи, стали йому допомагати.
Я завжди любив трави, ними з дитинства рятувала від недуг моя бабуся. Тому, коли став частиною цієї надзвичайної родини, не залишився осторонь. Згодом улюблене хобі стало справою мого життя, якою займаюся вже близько 30 років. Учився, допомагаючи Север’яну Григоровичу. Багато вивчав різної літератури, а потім систематизував знання на курсі народного траволікування при київському медуніверситеті. Потому спільно з Север’яном Григоровичем розробляв нові рецепти фітозборів, разом із дружиною фасував їх.
Нас добре знали на місцевих базарах Рівненської та Львівської областей, де люди могли придбати в нас різні фітокомпозиції, з огляду на свої проблеми й потреби. Потому почало працювати «сарафанне радіо», все частіше люди стали приїжджати до нас додому за травами та порадами, телефонувати, зверталися по інтернету.
На жаль, Север’ян Григорович уже відійшов. Але наша родина продовжує й розвиває його справу. Адже напрацьовано величезний досвід: створено сотні різноманітних фітозборів, мазей, інших засобів, які комплексно допомагають за різних недуг.
Трави й усю сировину до зборів збираємо недалеко від місця проживання – це Гологоро-Кременецький кряж, що розташований у межах Львівської, Тернопільської, Рівненської областей. Тут чиста екологія, багата флора, бо є ліси, болота, поля зі своєю унікальною рослинністю.
Нерви полікує й від старих опіків порятує: випадки з цілительської практики
- Успішні результати надихають цілителя на подальшу роботу, які б Ви пригадали випадки зі свої практики?
- Завжди приходять на згадку найближчі люди, яким допоміг. Наприклад, у моєї мами був складний період життя. Щоб зменшити вплив потрясінь, вона почала пити наш заспокійливий фіточай, який не зумовлює сонливості, але допомагає менше перейматися за стресових ситуацій. Уже за кілька тижнів вона отримала чудовий результат: врівноважила нервову систему, почала краще спати, легше переносити труднощі. У ці складні часи війни такого психологічного відновлення потребує багато українців. Усі вони можуть скористатися цим перевіреним рецептом, зібравши фітозбір власноруч або ж звернувшись по допомогу до нас.
Рецепт заспокійливого фіточаю. Узяти в рівних частинах цвіт бузини, листя м'яти, траву буркуну, вересу, герані, деревію, звіробою, меліси, собачої кропиви, підмаренника, цикорію, шишок хмелю. 2 ст. л. збору залити 500 мл окропу, настояти в термосі протягом ночі. Зранку процідити. Випити за 3-4 прийоми, за 30 хв до їди та перед сном. На ніч пити з ложкою меду. Через 2 тижні від початку вживання фіточаю дозування можна зменшити вдвічі (1 ст. л. суміші на 500 мл води). Курс - 2 місяці, перерва 2 тижні. Зазвичай роблять 2 чи й більше курсів.
Завдяки болетамувальній, седативній і помірній гіпотензивній дії рослин, фіточай заспокійливо діє на центральну нервову систему. Показаний за надмірної нервової збудливості, невралгії, істерії, розладів сну, в разі нервового виснаження, головного болю, мігрені, змін артеріального тиску під впливом емоційних подразників, вегето-судинної дистонії, енурезу, нейродерміту.
Звіробійну олію мене навчила готувати бабуся, і я ці рецепти привніс у нашу цілительську практику. Вона чудово захищає шкіру за різних проблем, допомагає зняти свіжі опіки. Бо містить гіперицин – речовину, яка добре регенерує й відновлює шкіру: так що й пухирця від опіку зазвичай не утворюється. Але те, що олія звіробою може зняти слід від застарілих опіків, для мене було несподіванкою. Моя кума мала застарілий опік шкіри, рана загоїлася три роки тому, але лишився слід: змінилася пігментація. Протягом 2 тижнів вона мастила місце олією звіробою, й, на диво, там відновилася пігментація, ніщо не вказувало на колишній опік. (Як готувати олію та інші засоби зі звіробою, читайте в наступних номерах.)
Був випадок, коли на нирці пацієнта утворилася кіста, а після курсу фітотерапії - зникла. Річ у тім, що кіста виникає там, де є порушення в органі, й коли приймати трави, що нормалізують роботу нирок, то в багатьох випадках це усуває підґрунтя й для розвитку кісти.
Приємно згадувати й про випадки, коли до нас зверталися пари, що не могли зачати дитину, а згодом, після курсу фітотерапії, телефонували й дякували, що в них поповнення в родині. Ми ці випадки особливо не афішуємо, бо щоразу гарантій дати неможливо. Але є трави, які впливають на покращення роботи матки, яєчників і маткових труб, вони поліпшують репродуктивні функції, а відповідно, збільшують імовірність завагітніти та виносити здорову дитину.
Побороти сезонне загострення простатиту та оздоровити судини навесні
- Зараз до вас, певно, звертається багато пацієнтів зі скаргами на сезонне загострення хронічних захворювань. Які скарги найчастіші та що рекомендуєте?
- Якщо людина знає, що з року в рік у неї навесні-восени відбувається загострення недуг травної, сечостатевої чи інших систем, краще за місяць до цього з профілактичною метою приймати фітокомплекси. Так уникнете загострень. Якщо не встигли, фітозасоби допоможуть полегшити стан.
У разі простатиту, який досить часто загострюється в чоловіків у віці, навесні слід заготувати траву зеленчука жовтого та пропивати настій курсами. Весняної пори в листяних лісах її багато. Рослина схожа на глуху кропиву, але з жовтими квіточками. Вона має протизапальні та сечогінні властивості, що дає можливість вплинути на причини болю при простатиті. 1 ч. л. трави залити 200 мл окропу, настояти 10 хв, процідити, пити настій теплим перед їдою 2-3 рази на день. Курс – місяць.
Потому протягом 1-2 місяців можна приймати навар із кори чи настій із листя ліщини, що чудово впливають на функції сечостатевої системи. Слід узяти гілки ліщини діаметром 2 см й ножем обдерти кору, подрібнити, висушити в добре провітреному приміщенні без потрапляння сонця. У таких умовах сушиться й листя ліщини. Суху кору можна змішати з листям чи заварювати кожен компонент окремо та приймати курсами. 2 ст. л. сировини залити 0,5 л окропу, настояти в термосі ніч, процідити, випити протягом дн
Ці засоби чинять судинозвужувальну дію й показані як за простатиту, так і багатьох інших захворювань: виразки гомілки, варикозне розширення вен, покращують кровообіг в органах малого таза, помічні в разі захворювань печінки, нирок, поганого апетиту.
Простатит – хронічне захворювання, якого позбутися за раз і назавжди неможливо. Із віком воно прогресує. Тому чоловікам, що потерпають від нього, слід постійно підтримувати свій стан. Після того як закінчили курс «ліщинотерапії», треба приймати щось інше – наприклад, насіння чи олію гарбуза, що дає добрі результати й за аденоми простати. Тобто за день з’їдати по кілька жмень насіння та присмачувати салати й інші страви гарбузовою олією.
Також навесні для доброго самопочуття слід робити очищення організму. Ми для цього пропонуємо різноманітні фітокомплекси. Якщо підійти до очищення комплексно, слід поетапно пити фітозбори для нормалізації роботи кишківника, поліпшення обміну речовин, очищення лімфатичної системи та підвищення імунітету, а також протипаразитарні збори.
Дуже частим є запит щодо очищення судин від надміру холестерину. Та тут слід передусім прибрати запальні процеси в судинах, тоді й не буде в них цієї проблеми. Адже забагато холестерину виділяється, щоб зміцнити стінки судин, не дати їм розірватися в разі запалення. Щоб не було запалення, добре приймати листя дерева гінкго білоба. Рослина витримує наш клімат, тож її можна висадити в саду. Залити 1 ст. л. листя склянкою окропу, настояти, процідити й пити 2-3 рази на день протягом 1-2 місяців. Протипоказання: “рідка кров”, одночасне застосування препаратів, які розріджують кров.
Конюшина лучна чудово поліпшує стан судин. Навесні слід зібрати квіти з нижніми листочками, посушити в затінку, наприклад, на горищі, готувати з них настоянку та фіточай. Для приготування фіточаю треба взяти 3 ч. л. подрібненої сировини на склянку окропу, настояти 1 годину, випити за день за 4 прийоми по 50 мл. Настоянка: 40 г сировини залити 500 мл горілки, настояти 10 діб. Приймати по 20 мл перед їдою та перед сном. Курс - 3 місяці з перервою 10 днів, за потреби повторити курс. Якщо в людини є проблеми з серцем і вона не вживає алкоголь, тоді пити лише фіточай.
Заготуйте навесні цвіт липи, медунки, бруньки тополі
- Які ще лікарські рослини можна заготувати в квітні-травні та які засоби з них приготувати, щоб мати цілющу фітоаптечку від різних недуг?
- Добре заготувати підсушивши цвіт липи. У разі застуди, що супроводжується легким кашлем, приймати липовий чай: 2 ст. л. сировини залити 2 склянками окропу. Настояти протягом півгодини, випити гарячим за 2-3 прийоми. Бажано потому добре пропітніти.
У разі гострої застуди, бронхіту, грипу та серйозних запалень верхніх дихальних шляхів із глибоким кашлем ефективніше пити відвар: 4 ст. л. липового цвіту залити 400 мл гарячої води та витримати на водяній бані 10 хв. Після охолодження процідити, приймати по третині склянки 4-6 разів на день.
Моя бабуся завжди рятувала нас у дитинстві від бронхолегеневих недуг, грипу, кашлю наваром медунки. Медунку, назва якої латиною звучить «пульмонарія» й перекладається «легенева рослина», рекомендую навесні заготувати всім, враховуючи, які складні форми застуд, грипу, коронавірусу спостерігаються останніми роками. Вона починає рано цвісти в листяних лісах фіолетовими та рожевими квітами. Ближче до літа можна заготовляти з цією ж метою її листя, але квіти містять більше корисних речовин. За перших ознак застуди, кашлю 1 ст. л. сировини запарити склянкою окропу, настояти 30 хв, процідити, випити за 2 прийоми протягом дня.
Протипоказання до застосування медунки: атонія кишечнику, проблема згортуваності крові.
Заготувати слід і бруньки тополі. Бруньки відламують від гілок, зрізаних секаторами під час весняного обрізання дерев, сушать у затінку на протязі, розкладаючи їх тонким (2-3 см завтовшки) шаром на тканині чи папері й час від часу перемішуючи. Із них можна робити різноманітні помічні засоби. Зокрема, в разі захворювання нирок, циститу, нетримання сечі, болісного сечовипускання, гіпертрофії простати. А також при неврозах, різних видах невралгії, артриті, геморої, атонії кишківника, діареї, застудних захворюваннях та грипі.
Як антисептичний, розріджувальний харкотиння засіб бруньки тополі використовують за гострих запальних процесів дихальних шляхів та хронічного бронхіту з гнійним мокротинням. Важливо, що навіть у разі тривалого вживання вони не спричиняють побічного впливу на організм. Для приготування настою беруть 2 ч. л. подрібненої сировини, настоюють 15 хв, заливши 2 склянками окропу, проціджують і одержаний настій випивають за день за 3-4 прийоми. Приймати до поліпшення стану.
Для приготування настоянки з бруньок треба взяти 1-2 ч. л. подрібненої сировини на 100 мл горілки, настояти 7 днів. Приймати по 20 крапель 3 рази на день, курсом 30-40 днів.
- За яких проблем, окрім бронхіту, можна застосовувати цю настоянку?
- При зовнішньому застосуванні препарати на основі бруньок тополі чинять протизапальну, антимікробну, кровоспинну, анестезувальну дію. Із них виготовляють засоби для гоєння ран, виразок, опіків, порізів, забитих місць і геморою. А також помічні при свербежі шкіри й дерматиті, розтирання при подагрі й ревматизмі.
У разі геморою приймають сидячі ванни з настою (3 ст. л. подрібнених бруньок кип'ятять 5 хв у 4 склянках води, настоюють 4 години, процідивши, додають до сидячої ванночки, яку можна робити в мисці). Сидіти 20-30 хв. Робити 10 вечорів поспіль.
Тополева олія (1 частина подрібнених свіжих тополевих бруньок на 5 частин олії, кип'ятити 30 хв на водяній бані, настояти 15 днів, знову нагріти на водяній бані та процідити) - це добрий засіб для оздоровлення різних проблемних місць на шкірі. Нею змащують ділянки шкіри при ранах, виразках, опіках, порізах, забитті. Також добре заспокоює шкіру в разі свербежу й тамує біль за ревматизму. Цей засіб профілактує випадання волосся та стимулює його ріст.
Важливо підкреслити, що препарати тополі навіть за тривалого вживання не виявляють побічного впливу на організм, тому тривалість застосування не обмежена.
Мазь за виразок та опіків (у 100 мл олії тополевих бруньок розтопити на водяній бані 15-20 г бджолиного воску, ретельно розмішати та розлити в зручні баночки). Зберігати в холодильнику, хоча завдяки антибактеріальним властивостям, мазь не буде псуватися й за кімнатної температури. Накладати на місця ушкодження шкіри. Після загоєння ран можна застосовувати олію звіробою.
Комбіновану настоянку з рівних частин бруньок тополі чорної та берези бородавчастої (готують на горілці у співвідношенні 1:10) використовують для змащування ділянок шкіри, уражених мікозом. Можна застосовувати для розтирань за ревматизму, артриту, але за цих захворювань є й дієвіші засоби. Застосовувати до зникнення проявів хвороби та потому ще1-2 тижні для закріплення ефекту.
Протипоказання до застосування засобів на основі бруньок тополі: індивідуальна непереносність. У групі ризику ті, в кого є алергія на прополіс, бо бджоли збирають прополіс із рослин, багатих смолистими речовинами, й значна частина прополісу складається саме зі смоли тополевих бруньок.
Фіто- чи фармтерапія?! Коли доречно застосовувати кожен із методів
- Дехто з лікарів скептично ставиться до фітотерапії. Які аргументи можна навести на захист лікарських трав?
- Справді, більшість лікарів не шанують фітотерапію, хоча майже 50% усіх аптечних препаратів виготовлено на основі лікарських рослин. Лікарі звикли до простих алгоритмів, діють згідно з протоколами. У багатьох випадків саме так і потрібно робити, але там, де можна посилити лікувальний ефект за допомогою фітотерапії, не слід відмовлятися від такого подарунка природи. Так, приміром, роблять більшість лікарів-урологів, що зазвичай призначають фітотерапевтичні засоби в комбінованій терапії.
У разі надання допомоги за гострих станів, справді, ефективніше використовувати методи офіційної медицини, а за хронічних станів, у період одужання та з метою профілактики добре застосовувати фітотерапію. Трави - незамінні помічники за гастриту, сечокам’яної хвороби, подагри, захворювань нирок та печінки, простатиту, циститу, ентероколіту, бронхіту.
Для прикладу, цей фіточай чудово сприяє виведенню солей сечової кислоти, нормалізує обмін речовин, покращує стан нирок. Такого широкого спектру допомоги синтетичні ліки здебільшого не мають. Фармацевтичні компанії відокремлюють конкретну діючу речовину в рослині, й на ній базують лікувальну дію, тоді як фіточай містить кілька рослин, які, своєю чергою, містять кілька діючих речовин кожна, що в комплексі й дає той бажаний максимальний ефект.
Для приготування фіточаю в рівних частинах беруть листя брусниці, пагони вересу, листя волоського горіха, траву первоцвіту, кореневища пирію, листя смородини, траву споришу, листя суниць, траву татарника, траву фіалки триколірної та траву хвоща. Приготувати настій: 2 ст. л. такого збору запарити 500 мл окропу. Випити протягом дня за 3-4 прийоми. Один курс – 2 місяці. Потрібно зробити щонайменше 2 такі курси з перервою між ними на 2 тижні.
Якщо знайти котроїсь із трав не вдасться або бажаєте підібрати інші фітозасоби від цього чи інших захворювань, усе це можна зробити індивідуально по телефону чи під час особистої консультації. Бо, звісно ж, призначенням фітозборів має займатися фахівець. Адже трави також мають свої протипоказання та дозування, як і звичайні пігулки.
Протипоказання: індивідуальна непереносність якогось із компонентів.
Перед застосуванням рецептів обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.
Розмову вела Валентина Ухачевська.