Чи знаємо ми, що столиця нашої прекрасної України місто Київ входить до трьох найпотужніших енергетичних міст Землі (окрім нього, ще Єрусалим та Лхаса — столиця Тибету)? На його території розташовані унікальні «місця сили», ростуть дивовижні цілющі рослини, живуть і працюють чудові люди й професіонали, які мають глибокі знання та готові ділитися ними з усіма охочими.
У цьому я нещодавно мала нагоду переконатися, побувавши на семінарі відомого українського натуропата, фітотерапевта, цілительки Олени Світко, який вона проводила в одному з найкрасивіших парків Києва - Ботанічному саду ім. М.М. Гришка.
Наукові дослідження доповнено «знахарськими секретами»
Київський ботанічний сад ім. М.М. Гришка розкинувся на кручах між двома монастирями - Видубицьким (найдавнішим у Києві) та Іонівським. Ченці не випадково обрали цю територію для своєї обителі: вона випромінює особливу енергетику. Звісно, багаторічне перебування тут священнослужителів, здійснення особливих ритуалів, постійних молитов додало благодаті цій землі. До речі, багато розкішних дерев ботанічного саду висаджені й доглянуті ченцями.
Завдяки працівникам ботанічного саду в наш час тут з’явилися оригінальні плантації, серед яких і плантація лікарських рослин.
Олена Віталіївна Світко, дідусь якої працював лісником, а сама вона виросла в Голосіївському лісі Києва. змалечку знає всі традиційні лікарські рослини українців, як і коли їх застосовувати. Багато років працюючи науковим працівником з вивчення рослин, вона брала безпосередню участь у дослідженні їх властивостей у наукових лабораторіях.
Але її робота цим не обмежилися. Олена Світко об’їздила всю Україну, знайомлячись з найвідомішими травниками, мольфарами, знахарями України, серед яких матінка Горпина, дід Нечай, переймала їхній досвід, записувала рецепти, молитви, примовляння. А згодом взялася за вивчення європейської народної медицини, зокрема чеської та німецької. Ознайомилася з напрацюваннями відомої чеської цілительки черниці святої Гільгергарди, яка отримувала цілющі рецепти застосування лікарських рослин з Вищих сфер, записувала їх і застосовувала на практиці, вилікувавши сотні хворих людей від різних недуг.
Хоча свята Гільгергарда жила кілька століть тому, багато її рецептів збереглися до наших днів. Олена Віталіївна неодноразово бувала в містечку й монастирі, де жила свята, зібрала її поради та опублікувала в книзі, а ще застосовує їх на практиці у лікуванні хворих. Треба сказати, що таким чином фітотерапевт поповнила українську натуропатію справжніми перлинами народної медицини.
Для багатьох присутніх на семінарі стало справжнім відкриттям, що Київський ботанічний сад славиться не лише бузковими та трояндовими плантаціями, столітніми деревами, рідкісними рослинами, а й унікальними насадженнями цілющих лікарських рослин. Ми мали змогу побачити найпоширеніші українські цілющі трави (багато які з них купуємо в аптеках), а також ознайомитися з менш відомими серед загального загалу, але надзвичайно помічними рослинами, які допомагають відновити здоров’я за різних недуг. Олена Віталіївна розповідала про правила заготівлі рослини, а також давала дуже багато різноманітних перевірених на практиці оздоровчих рецептів. Деякі з них опублікуємо нижче.
Рослина — жива субстанція. як правильно її заготовляти?
Літо – це пора не лише садово-городніх робіт, а й заготівлі лікарських рослин. Але, щоб рослини принесли максимальну користь, потрібно знати, як їх правильно збирати. Олена Віталіївна поділилася з учасниками семінару «таємницями» українських знахарів, якими користується сама багато років.
Рослина – це жива субстанція. Вона, як і людина, має сім енергетичних тіл. І на організм людини впливає не лише своїм хімічним складом, а й енергетикою. Тому дуже важливо дотримуватися правил заготівлі рослин.
1. Збираючи рослини, не можна зривати дощенту всі з тих, що ростуть на галявині. Кожну десяту потрібно залишати для відтворення виду.
2. Заготівлю рослин треба починати зі звернення по допомогу до Бога: читати молитви «Отче наш», «Богородице Діво, радуйся», «Царю небесний».
3. Потрібно звертатися до кожної рослини, яку ми хочемо зірвати. Приміром, «Вербо, мені потрібне твоє листя, кора для лікування хворих. Пробач, що я тебе тривожу. Я буду використовувати твої цілющі властивості на користь людям».
Слід користуватися гострим ножем чи серпом, щоб не виривати рослину з корінням (окрім випадків, коли заготовлюють корінці).
4. Зважаючи на те, що під час заготівлі рослин людина взаємодіє з енергією Землі, знахарі читають примовляння до Землі. Можна звернутися до неї своїми словами.
5. Якщо ви працюєте в місцевості, де можуть водитися змії, варто прочитати замовляння від змій. Треба зауважити, що якщо йдеш до природи з добром, рідко трапляються екстраординарні ситуації.
6. Прийшовши в ліс, поле, на луки, де ростуть цілющі рослини, роззирніться й подивіться, яка рослина вас притягує (звісно, потрібно бути впевненим, що вона не отруйна). Організм сам відчуває, які цілющі речовини йому на даний момент потрібні й де вони містяться.
Мед, сіль і горілка допоможуть зберегти цілющі властивості трав
Важливо не лише правильно зібрати рослину, а й правильно її заготувати. У Олени Світко є багато чудових напрацювань щодо цього, адже вони базуються на досвіді світової народної медицини.
- Переважну більшість трав заготовляють методом висушування. Це потрібно робити в приміщенні з гарною циркуляцією повітря, в затіненому місці, щоб на рослини не потрапляло пряме сонячне проміння.
- Висушені рослини перед вживанням слід ретельно подрібнювати до порошку. У такому стані вони добре віддають всі свої біологічно активні речовини під час приготування настоїв та відварів. Крім того, спорошковані рослини можна вживати в сухому вигляді по 0,5-1 ч. л. (замість відварів). А ще додавати як приправи до їжі (перших і других страв, салатів, посипати бутерброди).
- Під час приготування спиртових настоянок найліпше використовувати домашню горілку чи медичний спирт, розведені до 20% концентрації. Більша концентрація може руйнувати біологічно активні речовини.
- Закладати трави для приготування настоянок треба на Молодика, а проціджувати - на Повню. Настоювати слід не менше 2 тижнів. Після цього настоянку можна проціджувати, а можна й ні, залишивши рослину в ємності.
- Цінними є настоянки, приготовлені з рослин, зібраних під час усіх циклів розвитку. Тобто спочатку ємність наповнюють бруньками чи бутонами рослини й заливають спиртом, через деякий час сюди додають її квіти, потім листя та стебла, а восени, коли біологічно активні речовини перейшли в коріння, його викопують, миють і теж кладуть до настоянки. У цьому разі настоянку не обов’язково проціджувати, це можна робити безпосередньо перед вживанням. Описаним способом заготовляють розторопшу та багато інших рослин.
- Добре консервувати лікарські рослини медом, тоді також максимально зберігаються всі цілющі вітаміни та мікроелементи. Для цього рослину потрібно перемолоти на млинку чи дрібно порізати й перемішати з медом у пропорції 1:1.
- Повністю зберігаються всі цінні речовини в разі консервування подрібнених лікарських, особливо пряних, рослин, сіллю в пропорції 1:1. У такому вигляді їх можна додавати до супів, борщів та інших страв.
- Готуючи фітонастої та відвари, не варто це робити на ніч. У більшості випадків достатньо 10-20 хв (а інколи 1-2 хв), щоб усі цілющі рослини перейшли у воду. Під час багатогодинного настоювання утворюється занадто насичений концентрат. А підвищені дози біологічно активних речовин далеко не завжди є корисними для організму.
- Лікарські рослини добре вживати у свіжому вигляді. Приміром, під час їх цвітіння та буяння можна кожного дня з’їдати по кілька бруньок, квіточок, листочків, ягідок.
«Жіночі» та «чоловічі» трави
Про кожну з лікарських рослини Олена Світко може розповідати годинами, Адже в переважній більшості вони чинять комплексну дію на організм, а отже можуть допомогти людині за різних хвороб. Слід лише знати, коли вони помічні. І хоча за кілька годин не можливо детально розповісти про кілька сотень цілющих трав, які ростуть у ботанічному саду, Олена Віталіївна дала коротку характеристику багатьом із них, а також рекомендації, в яких випадках і в якій формі їх найліпше застосовувати.
Приворотень, чи манжетка, – одна з найдієвіших жіночих трав, яка лікує безплідність, кісти та інші новоутворення, допомагає представницям прекрасної статі зберегти молодість у клімактеричному періоді. На Івана Купала жінки заварювали рослину, роздягалися та обливали нею тіло: на красу, на здоров’я, на благополуччя.
У разі болю в ділянці малого таза, виділень рекомендують 2 ч. л. сухої трави залити 1 склянкою окропу, настояти, процідити. Приймати по 1/4 склянки 2-4 рази на день до їди. У разі білей настій використовують для спринцювань.
За безплідності змішати в рівних частинах суху подрібнену траву приворотня й гірчаку перцевого. До 2 ст. л. суміші додати 1 ч. л. кориці, 3 горошини чорного перцю. Залити 0,5 л води, варити 5 хв. Пити замість води.
У разі важкого перебігу клімаксу 1 ст. л. трави заливають 250 мл води й доводять до кипіння. Потім витримують у теплому місці 10-15 хв і проціджують. Або 2 ч. л. трави заливають 1 склянкою окропу, настоюють 10 хв. Приймають по 1-2 склянки на день. Цей чай також вживають для нормалізації роботи шлунка та кишечнику, для промивання запалених очей, мокрих екзем, полоскання горла.
Ліщина – чагарник, який росте в усіх українських лісах і дарує смачні горіхи, є великим другом чоловіків, бо стоїть на сторожі їх здоров’я. Зокрема, допомагає позбутися простатиту, аденоми, посилює спермогенез, а тому є помічним у разі чоловічої безплідності. 2 ст. л. подрібненого листя й кори чагарнику залити 2 склянками окропу, настояти 2 години, укутавши. Процідити й пити по 0,5 склянки 4 рази на день до їди в разі запалення простати, нирок, а також за геморою, млявої перистальтики. Курс — до поліпшення стану.
— 1 ст. л. кори залити 2 склянками окропу, нагріти на водяній бані 10 хв, процідити, сировину віддушити, довести настій теплою перевареною водою до початкового об’єму. Приймати (по 0,5 склянки 4 рази на день до їди) в разі зазначених вище захворювань.
Для зміцнення чоловічого здоров’я корисно кожного вечора з’їдати по 50-100 г горіхів ліщини. До речі, вони й жінкам корисні, бо містять речовини, які підтримують серцево-судинну систему.
Адаптогени — полікують від печалі й безсилля
Синюха блакитна – дуже потужна заспокійлива рослина, у 200 разів переважає валеріану. Вона лікує безсоння, дитячий плач і навіть шизофренію. А ще зцілює від «життєвих розчарувань», депресій, нервових зривів, нормалізує роботу щитоподібної залози в разі її підвищеної функції. 1 ст. л. кореня синюхи блакитної заливають окропом, настоюють 15-30 хв. Вживати по 1 ст. л. тричі на день. Синюху блакитну добре приймати у поєднанні з коренем валеріани та м’яти, взятих у рівних пропорціях (1 ст. л. суміші на 1 склянку окропу).
Лимонник китайський Олена Світко всім рекомендує посадити на присадибній ділянці. Це рослина-адаптоген, яка допомагає людському організмові пристосуватися до не сприятливих для його існування умов (погодні катаклізми, стреси, перевантаження тощо). Вона здатна на 100% підвищити працездатність людини, поліпшує зір.
- Коли мені потрібно багато працювати (а це буває дуже часто), я зриваю листочок з куща лимоннику й з’їдаю його, - розповідає цілителька.
Настоянку готують із дрібно нарізаного свіжого листя, стебла та пагонів лимоннику в пропорції 2 ст. л. сировини на 6 ст. л. горілки. Настоюють 2 тижні . приймають по 30 крапель на день за 1-2 прийоми в першій половині дня (доза може бути меншою, підбирається індивідуально). Курс 20-25 днів.
Настоянку плодів лимоннику готують у розрахунку 40 г ягід на 200 мл горілки, настоюють 14 днів у темному місці. Потім настоянку проціджують, змішують з рівною кількістю дистильованої води, приймають по 2,5 мл перед прийомом їжі 2-3 рази на день протягом 14 днів.
Ці настоянки також помічні за головокружінь, частого головного болю, депресивних синдромів.
Із висушеного листя та кори лимоннику китайського готують чай, вживання якого сприяє підвищенню імунітету: 10-15 г сировини залити 1 л окропу, настояти 3-4 хвилини. Також листя лимоннику можна додавати у звичайний чай.
Родіола рожева, яку називають золотим коренем, – ще одна дивовижна рослина-адаптоген. Вона посилює енергетику людини, підвищує потенцію чоловіків і жінок. Крім того, дуже корисна для печінки. Листя та квіти родіоли рожевої можна додавати до салатів. А з коріння, яке заготовляють восени, готують настоянки.
Ось рецепт дієвої настоянки для підвищення енергетики. Узяти по 100 г кореня родіоли рожевої, листя чи ягід лимоннику китайського, кореня елеутерококу, кореня левзеї сафлоровидної, покласти в 3-літрову банку, залити доверху горілкою, настоювати 2 тижні. Приймати по 5 ч. л., запиваючи водою, якщо потрібно підвищити енергетику – зранку й удень, з метою підвищення потенції – за 40 хв до статевого акту.
Природа має ліки від різних хвороб
Перстач білий (рос. - лапчатка белая) – незамінна рослина для людей, які мають проблеми зі щитоподібною залозою. Препарати з наземної частини рослини стимулюють центральну нервову систему, а корінь – вирівнює гормональний баланс, нормалізує функцію щитоподібної залози, його застосовують для профілактики та лікування захворювань печінки, шлунка, серцево-судинної системи, подагри, ревматизму, як протипухлинний засіб. Ця рослина сприяє поліпшенню структури волосся й нігтів.
Для приготування настою перстачу беруть 50 г сухого коріння (бажано подрібнити молотком), заливають 500 мл горілки, настоюють 4 тижні в темному місці, періодично збовтуючи, проціджують. Вживають за 30 хв до їди по 20-30 крапель тричі на день, розвівши в невеликій кількості води (буває, що дозування підбирають індивідуально). Настій вживають у всіх перелічених вище випадках.
Для приготування настою 1,5 ст. л. суміші подрібненого кореня та трави рослини, взятих порівну, заливають 200 мл окропу, настоюють 1 – 2 години, проціджують. Вживають за 30 хвилин до їди по 1-3 ст. л. 2-3 рази на день для лікування щитоподібної залози.
Для зниження підвищеного рівня артеріального тиску 2 ст. л. сухої подрібненої трави заливають 200 мл окропу, настоюють 1-2 години, проціджують. Приймають по 1/3 склянки за 30 хв до їди 3-4 рази на день.
У разі лікування хронічних захворювань препарати перстачу вживають курсами – 3-4 тижні з перервами 2 місяці.
Відома всім валеріана належить до дивовижних рослин. Особливо вона корисна жінкам, зокрема, сприяє у лікуванні такого поширеного захворювання, як мастопатія. А ще це популярний заспокійливий засіб, помічна вона й у разі серцевих проблем. Людям, які «відчувають» своє серце, можна порекомендувати покласти корінь валеріани в маленьку полотняну торбинку й тримати біля подушки,
Розхідник звичайний (рос. - будра плющевидная). Фітотерапевти вважають рослину помічною за 900 різних захворювань. Зокрема, її застосовують у разі захворювань органів травлення, органів дихання, нирок, сечового міхура, шкіри, вона поліпшує обмін речовин, травлення, є дієвим протибольовим засобом.
Для приготування настою взяти 1 ч. л. сухої подрібненої трави, залити 1 склянкою окропу, кип’ятити на слабкому вогні 1-2 хв, настояти 15-20 хв, процідити, пити по 1/4 склянки 3 рази на день.
Розхідник можна приймати у вигляді порошку по 1 пучці 3-4 рази на день. Слід пам’ятати, що він належить до отруйних рослин, тому не можна допускати передозування.
Чистотіл - надзвичайно шанована серед травників рослина, бо має виражені очисні, протизапальні, протипухлинні властивості. Цю рослину називають ще ластівчиною травою. Бо ластівки закапують соком чистотілу очі своїм пташенятам. Найціннішим вважається корінь чистотілу, але під час заготівлі збирають усю рослину: корінь, стебло, квіти. Чистотіл заготовляють різними способами: сушать, готують спиртову настоянку на основі соку. Гарною формою заготівлі чистотілу є чистотіло-медова суміш. Для її приготування чистотіл перемелюють і змішують з медом у пропорції: 1:1. Приймають по 1 ч. л. 2-3 рази на день.
Тим, хто має папіломи, потрібно змащувати ці новоутворення свіжим соком чистотілу кілька разів на день. За тиждень вони зникнуть.
Щоб кістки й суглоби були здоровими
- Купина лікарська, чи адамове ребро, належить до моїх найулюбленіших лікарських рослин, - розповідає Олена Віталіївна. - Мені її відкрила чудова травниця матінка Горпина, як одну з найпомічніших у лікуванні кісток і суглобів. Адамове ребро ефективно допомагає в разі ревматичних атак, радикуліту, люмбаго, артриту, остеохондрозу. З цією метою готують настоянку кореня рослини, який викопують восени (наповнюють банку й заливають спиртом), настоюють. Настоянкою натирають хворі місця, прикладають у вигляді компресів.
Лаконос американський. Ще одна рослина-універсал, помічна в лікуванні різних недуг. Однією з найунікальніших його властивостей є те, що він спроможний повністю вилікувати захворювання суглобів.
Настій для лікування суглобів готують так: 2 ст. л. листя залити 1 склянкою теплої перевареної води, закрити щільно кришкою, настоювати в темному місці 2 тижні, процідити. Натирати хворі місця (суглоби, хребет), робити компреси.
Високоефективні фітозбори від серйозних недуг
Глід – відомий рятівник для «сердечників». У цій рослині цілющими є квіти, гілочки, листя, плоди. Олена Віталіївна поділилася з учасниками семінару рецептом «найефективнішого» збору для зниження артеріального тиску. Узяти 5 г квітів глоду, 5 г ягід, 5 г кореня валеріани, 20 г плодів шипшини, 5 г трави хвоща польового, 10 г хвої сосни, 10 г цибулиння, всі інгредієнти перемолоти, змішати. 1 ст. л. суміші залити 1 склянкою окропу. Вживати по 3 склянки на добу (бажано в першій половині дня). Позитивний результат помітний уже через 10 днів лікування.
Дягель лікарський, архангеліка, можна сплутати з болиголовом. Щоб упевнитися, що за рослина перед вами (дягель чи болиголов), треба потерти її листя. Якщо пахне мишами - це болиголов, якщо ні - дягель. Листя дягеля дуже корисно вживати навесні додаючи в салати. А найвираженіші властивості має корінь цієї рослини. Корінь дягеля поліпшує мозковий кровообіг, також це один із найпотужніших антидепресантів.
Дуже гарний омолоджувальний рецепт: 50 г корня архангеліки, 20 г ягід ялівцю, 50 г приворотня, 5 г шафрану чи софори залити горілкою, настояти, вживати по 30 крапель. Для чоловіків приворотень слід замінити корінням аїру чи оману.
Буквиця — також відома магічна рослина. Вона прибирає негативні енергетичні сутності, які можуть приліпитися до людини. З цією метою буквицю заварюють і обливають нею тіло.
Калган недаремно називають українським женьшенем, він має виражені цілющі властивості за багатьох хвороб, навіть за тих, які практично не піддаються лікуванню засобами офіційної медицини. Зокрема, в разі виразкових колітів свята Гільгергарда пропонувала дуже дієвий рецепт: 100 г сухого кореня калгану дрібно порізати, залити 1 л червоного вина, поварити 10 хв, додати 1 склянку ягід ожини, свіжої чи замороженої, 2 хв поварити, вживати непроцідженим по 50 мл разом з їжею. Поліпшується травлення, людина може хоча б щось їсти.
Маловідомі рецепти
- Тим, хто має проблеми з волоссям (випадання, ламкість, тмяність тощо) потрібно мити голову відваром обліпихових гілок разом з листям. Це давній ефективний засіб. Цигани, коли потрібно їм було продати коня, мили йому гриву відваром обліпихи, вона відразу ставала на вигляд густою, пишною, блискучою.
- Кропива має не лише лікувальні, а й магічні властивості. Якщо в домі трапляється багато сварок, сімейних негараздів, жінки робили з неї віник і ретельно вимітали всю хату. А ще з неї плели килимок, який клали перед входом в оселю, щоб нечисть не могла потрапити в дім.
Настурція, чи красуля, – улюблена квітка багатьох українських господинь, яка прикрашає квітники, росте на городах. На жаль, у нашій країні її використовують лише для оздоблення подвір’я. А ось у Словаччин насіння цієї квітки продають у кожній аптеці. Річ у тім, що це високоефективний антибактеріальний засіб проти 45 видів бактерій, навіть тих, з якими важко боротися, зокрема стафілокока. Із профілактичною метою вживають настоянку квітів і насіння (заповнити 3-літрову банку, залити горілкою, настоювати 2 тижні), яку вживають по 20 мл зранку як аперитив.
Дерева — друзі й цілителі
Відновлювати здоров’я, сили можна, не лише вживаючи цілющі відвари та настоянки трав, а й під час спілкування з природою, зокрема деревами. Дерева — це енергетичні сутності. Вони дуже добре йдуть на контакт з людиною, Практично всі дерева підживлюють людину, відновлюють її сили. Для жінок дуже добре спілкуватися з березою, сосною. Для чоловіків — з дубом. Липа — додає сили. Помічними є й інші вили дерев, кожен може вибрати «своє» дерево, відчувши його енергетично.
Є дерева, які не наповнюють, а навпаки, забирають енергію — це осика та тополя. З ними корисно спілкуватися, коли людина відчула на собі вплив чужої енергетики (зурочення, пристріт тощо).
Вибираючи дерево для спілкування, треба знати кілька правил. Зокрема, вибирати треба здорове, дуже дерево, щоб на ньому не було сухого гілля, дупел та різних ушкоджень. Крім того, сильне те дерево, яке домінує: інші дерева ростуть трішки віддалік від нього. Вважається, що до дерева треба підійти з північного боку (там росте мох). Спілкуватися з ним слід стільки, скільки хочеться, але бажано не більше години, щоб не було передозування. Можна притулятися до стовбура сонячним сплетенням, хребтом, а можна єднатися з деревом подумки на відстані (його енергія відчувається на відстані 20 м). Перед початком спілкування потрібно звернутися до дерева з проханням про допомогу, а після закінчення - обов’язково подякувати.
До речі, дерева допомагають людині й у здійсненні магічних ритуалів. Приміром, коли дівчина хотіла вийти заміж, вона брала листочок берези, писала на ньому ім’я (перше, яке спадало на думку) й пускала його за вітром. Якщо листочок низько летів над землею, це давало надію на швидку зустріч із судженим, якщо крутився над землею, - «пророкував» швидке весілля. Жінки заварювали листя берези та вмивалися ним для збереження краси й молодості (відвар можна заморожувати й протирати кубиками льоду обличчя та шию). Відвар листя берези також допомагає позбутися зайвої рідини в організмі, для цього його слід пити.
Щоб захистити оселю від чужої негативної енергетики, на березовий віник 10 разів начитували молитву «Отче наш» і вішали його біля вхідних дверей.
«Місця сили» — місця допомоги
Як уже зазначалося вище, Україна славиться не лише цілющими рослинами, а й «місцями сили». Одне з них — у Київському ботанічному саду. Це місце, де відомому київському святому, засновнику Іонівського монастиря старцю Іоні, у вогняному стовпі з’являлася Божа Матір. Зараз тут стоїть кам’яний хрест. Саме сюди люди приходять з молитвами та проханнями за різних своїх життєвих негараздів.
- Це святе місце відоме багатьом навіть за межами Києва, але багато хто з киян нічого не знає про нього, - розповідає Олена Віталіївна.
Як і на кожному семінарі відомого натуропата, фітотерапевта, автора книг з фітотерапії та лекцій, слухачі отримала величезну кількість надзвичайно цікавої корисної і практичної інформації, а отже зможуть стати здоровішими, просунутися на шляху духовних знань, допомогти своїм ближнім. Звісно, газетна публікація не може вмістити почутого й побаченого.
Тих, хто хоче більше пізнати світ природи, наблизитися до нього в повсякденному житті, дізнатися, як отримувати від нього допомогу у відновленні здоров’я та за інших потреб, Олена Віталіївна запрошує на свої лекції та семінари, які завжди проходять цікаво та оригінально.
Мирослава ЩЕРБА.