У РАЗІ ХВОРОБИ АЛЬЦГЕЙМЕРА НЕ ЗАБУВАЙТЕ ПРО СПОКІЙ

Поділитися:
У РАЗІ ХВОРОБИ АЛЬЦГЕЙМЕРА НЕ ЗАБУВАЙТЕ ПРО СПОКІЙ

Надрукуйте, будь ласка, поради фахівця щодо лікування хвороби Альцгеймера.
З повагою А. Жедровський.
м. Київ.

Лист коментує лікар, фітотерапевт В’ячеслав ВАРНАВСЬКИЙ.
Хвороба Альцгеймера - це захворювання головного мозку, за якого спостерігається зниження розумових здібностей, ослаблення пам’яті та порушення здатності до навчання, втрата здорового глузду тощо. Для лікування симптомів хвороби використовують медичні препарати за призначенням лікаря.
На початку лікування я призначаю вітаміни групи В - В1 і В12, та пірацетам. Схема прийому: В1 - по 1 мл щодня внутрішньом’язово (2 тижні). В12 - по 1,5 мкг також щодня внутрішньом’язово (2 тижні). Пірацетам - щодня по 5 мл 20% розчину внутрішньовенно в цей же період. Усі три ін’єкції можна робити відразу одну за другою. Ризик виникнення хвороби Альцгеймера може збільшуватися через дефіцит в організмі вітаміну В3. Також потрібно приймати вітамін Е від 400 до 800 MО (міжнародних одиниць) на день, що дає змогу усунути симптоми захворювання.
Одночасно з вітамінами рекомендую використовувати в лікуванні рецепт Шевченка. Для цього змішати 50 мл соняшникової нерафінованої олії та 40 мл горілки. Закрити кришкою й  інтенсивно збовтувати кілька хвилин, швидко злити суміш у чарку, зробити видих і якомога швидше все випити. Приймати тричі на день (за 2 години до прийому нічого не їсти), за 15 хвилин до їди, по можливості - через рівні проміжки часу. І так - 10 днів, після -  перерва  5 днів. А після третьої десятиденки – перерва на 2 тижні. Потім починати все спочатку, до поліпшення. У результаті змішування утворюється гідроперекис, який під час розкладання виділяє молекулярний кисень. А він є потужним антиоксидантом.
Для стимуляції активності гіпоталамо-гіпофізарної системи використовують аїр, оман, кульбабу, полин і цикорій. 2 ст. л. суміші цих трав, узятих у рівних пропорціях, залити 0,5 л окропу. Настояти ніч у термосі. Приймати тричі на день по третині склянки через годину після їди. Не обійтися без рослин із антидепресантною дією, таких як верес і звіробій. Їх приймають як чай не менше 3 разів на день.
Для поліпшення пам’яті в народній медицині використовують гіркоти, ефірно-олійні рослини, що збільшують мозковий кровотік. Можна приготувати такий настій: по 1 ст. л. трави меліси, золототисячнику, розмарину й кореневищ лепехи залити 0,5 л окропу, настояти ніч. Пити по третині склянки тричі на день до їди. Ефективно захистить мозок від слабоумства настій глоду: 2 ст. л. подрібнених квіток рослини залити 0,5 л окропу, залишити на 20 хв, процідити й випити гарячим за 20 хв до їди. Вживати настій потрібно у свіжому вигляді тричі на день.
Раджу не забувати також про лікування спокоєм. Під час стресу в кров виділяється гормон, що називається кортизолом, який токсичний для центрів пам’яті в мозку. Можна досягти душевного спокою, вдавшись до медитації, читання Біблії.
Стародавнє мистецтво відновлення роботи мозку ґрунтувалося також на дихальних вправах і розтяжках. Найпростіша вправа такого роду полягає в такому: випрямте спину й робіть повільний вдих, злегка згинаючись при цьому назад; потім, поступово згинаючи спину, повільно видихайте. Виконувати цю вправу в такому ритмі, який змушує трохи напружуватися. Її можна робити, сидячи на стільці чи на підлозі. Крім того, потрібно підтримувати нормальний рівень інсуліну та холестерину в крові.
Що стосується їжі, то я рекомендую кислотну їжу: гриби, яйця, м’який сир, квашені овочі, м’ясо, рибу, а також перші страви - борщі й супи, приготовані з квашених овочів на м’ясному бульйоні, і сало з часником. Щодня пити свіжі фруктові та овочеві соки, хоча б по 250 мл. Зменште споживання м’яса, продуктів із високим рівнем холестерину, замініть їх курятиною й рибою. Деякі види риби, такі як тунець, форель, скумбрія та сьомга, багаті омега-3- жирними кислотами. Вони благотворно діють на мозок. Розвитку хвороби перешкоджають також різного роду спеції, зокрема екстракт кориці. Кава й кофеїн можуть бути хорошим засобом для мозку.
Згідно з дослідженнями, плоди чорної смородини захищають від діабету та  хвороби Альцгеймера. Настій: 100 г плодів залити 1 л окропу, настоювати 1,5 години, процідити. Приймати по одній склянці тричі на день. Плоди чорної смородини використовують і для профілактики атеросклерозу. Якщо немає діабету, то можна розім’яти плоди смородини з цукром (1:2) і приймати по 2 ст. л. двічі на день, запиваючи невеликою кількістю води. Протипоказаннями до вживання чорної смородини є виразка шлунка та дванадцятипалої кишки, гастрит.