Кальцій - найпоширеніший мікроелемент у людському організмі. Це свідчить про те, що він дуже й дуже важливий для забезпечення процесів життєдіяльності.
Серце, кістки, м’язи потребують кальцію
По-перше, кальцій постійно потрібен для формування структури кісткової тканини. Не секрет, що кожної миті в організмі людини відбуваються тисячі біохімічних реакцій, старі клітини гинуть, нові утворюються. Кісткова тканина не є винятком. Її клітини й утворені ними структури весь час оновлюються й, звісна річ, потребують кальцію. Якщо його бракує, виникає загроза розвитку хвороб хребта й суглобів: остеопорозу, остеохондрозу, артриту, артрозу, а також підвищується ризик переломів.
Велику роль кальцій відіграє й у роботі серця. Під його впливом відбувається згасання нервового імпульсу, унаслідок чого серцевий м’яз розслаблюється. Оскільки серце працює все життя без зупинок, фаза відпочинку є для нього дуже важливою.
Кальцій також забезпечує розслаблення скелетних м’язів, блокуючи можливість переподразнення нервових закінчень. Саме тому солі кальцію застосовують для зняття судом.
Однією з найважливіших функцій кальцію в організмі є зсідання крові. Якщо кальцію в організмі замало, то потрібно набагато більше часу для того, щоб ранка чи подряпина закрилася тромбом. За цей час можна не тільки втратити більше крові, а й інфікувати рану, що сповільнить її загоєння.
Кальцій активує ряд ферментів та гормонів, чинить антиалергійну та протизапальну дію.
Ознаки дефіциту кальцію
Підвищена нервова збудливість, безсоння, дратівливість.
- Судоми литкових м’язів, поколювання в руках і ногах, нервові тики.
- Біль у суглобах, болючість ясен, погіршення переносності болю.
- Рясні менструації.
- Прискорене серцебиття й підвищений тиск.
- Крихкість нігтів, випадання волосся, проблеми з зубами.
Головне джерело кальцію
Виходячи з наведеного вище, зайве говорити про важливість вживання продуктів із високим вмістом кальцію. Але для складання свого щоденного меню потрібно знати деякі дуже важливі нюанси, а саме: які продукти справді багаті на кальцій. Річ у тім, що в медичній літературі чомусь популяризуються далеко не найбагатші на кальцій продукти - молочні. А про ті, які насправді містять величезну кількість кальцію, безпідставно мовчать.
На першому місці за вмістом кальцію стоїть мак. Недарма наші пращури вживали його з безліччю страв. Моя мама розповідала, що в її дитинстві готували дуже смачну страву - варену картоплю з маком. Я з дитинства пам’ятаю улюблену мною й моїми сестрами страву, яку готувала нам бабуся - коржі з маком. В українській національній кухні існує багато інших «шедеврів кулінарії»: вареники з маком, пиріжки з маком та з квасолею й маком.
Пропонуємо вашій увазі перелік багатих на кальцій продуктів і трав:
мак- 460 мг / 100 г, кунжут 670-975 мг / 100 г, кропива - 713 мг / 100 г, подорожник великий - 412 мг / 100 г, насіння соняшнику - 367 мг / 100 г, шипшина - 257 мг / 100 г, мигдаль 252 - 273 мг / 100 г, петрушка - 245 мг / 100 г, ліщина - 226 мг / 100 г, амарант, насіння - 214 мг / 100 г, крес-салат - 214 мг / 100 г, твердий сир - 600 мг / 100 г, коров’яче молоко - 120 мг / 100 г, кисломолочний сир - 80 мг / 100 г.
Рекомендовані Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я добові норми споживання кальцію:
діти до 3 років - 600 мг, від 4 до 10 років - 800 мг, від 10 до 13 років - 1000 мг; підлітки від 13 до 16 років - 1200 мг, молодь від 16 й старші - 1000 мг, дорослі від 25 до 50 років - від 800 до 1200 мг, жінки, старші 50 років, - 1000 мг, чоловіки, старше 50 років, - 1200 мг.
Рецепти страв, багатих на кальцій
Сирник із маком. Сир (кисломолочний) - 1 кг, борошно - 3 склянки, цукор - 400 г, вершкове масло - 250 г, яйця - 5 шт., яблука - 4-5 шт., мак - 1 склянка, чорний шоколад - 100 г, какао - 3 ст. л., сметана - 2-3 ст. л., крохмаль - 2 ст. л., сода - 0,5 ст. л., ванільний цукор - за смаком, лимонний сік, олія.
Троє яєць розділити на жовтки й білки. Покласти білки в холодильник, а жовтки збити зі 100 г цукру, поки не побіліють. Додати м’яке вершкове масло й добре збити міксером. Соду погасити лимонним соком. Додати до масляної суміші соду та 1 ст. л. какао. Частинами всипати просіяне борошно й замісити м’яке тісто. Розділити його на 2 частини й загорнути кожну в харчову плівку. Покласти в холодильник.
Перекрутити сир двічі на млинку для м’яса. Додати 2 яєць, крохмаль і ванільний цукор. Ретельно все перемішати. Три білки збити міксером до утворення стійкої піни. Продовжуючи збивати, потроху всипати 200 г цукру. Додати білкову масу до сирної й акуратно все перемішати ложкою.
Мак промити, запарити окропом і перемолоти в млинку для кави. Яблука помити й почистити, натерти на тертці. Змішати мак із яблуками, ванільним цукром і 100 г цукру. Якщо макова начинка вийшла занадто рідкою, то до неї можна додати 1 ст. л. крохмалю.
Застелити форму для запікання пергаментом, змастити олією. Рівномірно натерти на тертці з великими вічками одну частину тіста. Зверху покласти сирну масу, розрівняти її й викласти зверху макову начинку. Натерти зверху на тертці другу частину тіста. Помістити в розігріту до 180 С духовку й випікати сирник до готовності приблизно 45-50 хвилин.
Шоколад поламати на шматочки. Додати сметану й розтопити все до однорідної маси на слабкому вогні, весь час помішуючи. Трохи охолодити й полити готовий сирник шоколадною глазур’ю. Поставити в холодильник до повного охолодження.
Коржі з маком. Рецепт тіста № 1: 3,5 склянки борошна, 1 склянка мінеральної води, 1 ч. л. солі, 1 ст. л. цукру, 0,5 ч. л. соди.
Рецепт тіста № 2: 3,5 склянки борошна, 1 склянка кефіру, 1 яйце, 2 ст. л. цукру, 0,5 ч. л. солі, 0,5 ч. л. соди.
Заправка (сироп): 200 г маку, 1 склянка цукру. 0,5 л перевареної води.
Замісити тісто, розділити на 4 частини, розкачати круги завтовшки як палець, проколоти виделкою в кількох місцях, смажити коржі на сухій сковорідці з обох боків. Дати охолонути. Можна запекти в духовці ― кому як подобається.
Мак перетерти на млинку для кави й залити окропом, додати цукор. Ще краще перетирати мак з цукром у глиняній ступці макогоном ― так смачніше, майже, як у бабусі.
Коржі поламати на маленькі шматочки, можна нарізати ромбиками чи квадратиками 2 на 2 см. Залити коржі сиропом, перемішати й дати просякнути хоча б півгодини.
Картопля з маком. 1 кг картоплі, 3 ст. л. маку, 1 ст. л. вершкового масла, третина склянки молока, сметана. Обчистити й зварити в підсоленій воді картоплю, розім’яти її до однорідної маси. Мак залити окропом, дати йому набухнути, віддушити через подвійний шар марлі й ретельно розтерти качалкою чи макогоном ( перекрутити на млинку для м’яса чи в блендер). Додати в мак вершкове масло, залити гаряче молоко, змішати з картопляним пюре. Зверху посипати петрушкою. Перед подаванням можна полити сметаною.
Макове молоко. 2-3 ст. л. маку, 1 склянка води. Просіяний мак промити, залити чистою водою, довести до кипіння, коли охолоне, воду зцідити, розтерти до білого кольору й розвести перевареною водою. Одержану білу рідину називають маковим молоком.
Інший спосіб: підготовлений мак збити в блендері, поступово додаючи воду, аж доки рідина не стане білою. Для підсолодження додати мед чи 3-5 фініків. Коли мак осяде, рідину відцідити, тримати в холодильнику не більше доби.
Макове молоко можна додавати в чай, каву, різдвяну кутю, готувати на ньому пісні каші, тісто. Зціджений мак також годиться для вживання, наприклад, можна додати до нього сиру, варення та з’їсти як самостійну страву. Смачна локшина з маком: мак перемішати з цукром, додати до готової локшини з маслом і прогріти в духовці.
Із макового молока організм отримує в кілька разів більше корисних речовин, ніж із маку, що піддавався тепловій обробці.
Із лікувальною метою макове молоко живають по 0,5 склянки в разі геморою та затяжного запалення легень, проносу, циститу. Корисно вживати перед сном у разі безсоння.
Підготувала
Мирослава ЩЕРБА.