
або Про що слід пам'ятати людині, яка досягла 40 років
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі майже 40 мільйонів сліпих людей і близько 300 мільйонів слабозрячих. Лікарі-окулісти вважають, що в кожному п’ятому випадку сліпоті можна запобігти або вилікувати, якщо своєчасно звернутися по допомогу до лікаря. Щоб дізнатися про основні причини сліпоти та її профілактику, ми звернулися до доцента кафедри офтальмології КМАПО Людмили БАКБАРДІНОЇ.
— Людмило Михайлівно, Ви відомий спеціаліст, до якого приїздять по допомогу навіть з-за кордону. Ви з династії лікарів-офтальмологів, і можна сказати, що про зір знаєте все… — Так, моя донька, Ірина Бакбардіна, продовжила улюблену справу дідуся, відомого окуліста Юрія Бакбардіна, і мою. Основні теми нашого спілкування — про нове в галузі офтальмології. Сьогодні офтальмологи, як і фахівці інших спеціальностей, потребують нових знань, нових підходів до збереження такого дару природи, як зір. Проблема сліпоти в Україні залишається нерозв’язаною, найчастіше втрачають зір люди, які страждають від цукрового діабету, мають глаукому, або ж через старість, коли розвивається вікова дистрофія жовтої плями.
— А яка патологія зору посідає перше місце серед причин сліпоти? — У списку хвороб, які загрожують людині сліпотою, — лідером є глаукома. Понад 70 млн людей на планеті страждають від глаукоми — але ця статистика неточна, тому що це лише виявлені діагностовані випадки. А скільки їх насправді, ніхто не знає. Чому так відбувається? Половина всіх хворих на глаукому навіть не підозрюють, що хворі на цю страшну недугу, а дізнаються занадто пізно, коли вже більша частина зорового нерва зазнала атрофії, тобто відмерла. Це відбувається тому, що в більшості випадків перебіг хвороби найбільш поширеної форми — безсимптомний. Без лікування вона швидко прогресує і приблизно за 5—10 років закінчується сліпотою.
— Чи можна назвати чинники ризику? — Слід звернути увагу на такі основні чинники ризику виникнення глаукоми: по-перше, вік понад 40 років, а по-друге, несприятлива спадковість — наявність близьких родичів з глаукомою підвищує ризик захворіти у 20 разів. Ознаками форми глаукоми, яка супроводжується гострими нападами, прийнято вважати затуманений зір, появу гострого головного болю і райдужних кіл навколо джерел світла. Але насправді такі прояви лише однієї з форм захворювання — закритокутової глаукоми. За цього різновиду хвороби можливий гострий напад, який може ускладнитися раптовою і необоротною втратою зору. На долю цієї форми припадає 20% від загальної кількості всіх випадків захворювання. У 80% випадків виникає відкритокутова глаукома. І саме перебіг цієї форми найчастіше зовсім безсимптомний. Зважаючи на те, що поле зору звужується поступово — це може тривати впродовж багатьох років, люди випадково виявляють, що одне око у них уже не бачить. Саме тому, незалежно від симптомів, кожній людині, яка досягла 40 або навіть 35 років (у разі коли є генетична схильність), належить обов’язково відвідати офтальмолога і обстежитися з приводу глаукоми, а згодом робити це регулярно, не рідше одного разу на рік.
— Чи можна своєчасно виявити глаукому? — Сучасні технології дають змогу не тільки своєчасно виявити перші ознаки хвороби на клітинному рівні, а й запобігти її розвитку. Зір, утрачений через глаукому, не відновлюється. На превеликий жаль, підступна глаукома не віддає ні міліметра втраченого зору. Проте лікування, особливо хірургічне, на початкових стадіях захворювання може загальмувати прогресування хвороби і зберегти зір. Як правило, лікування глаукоми починається із застосування крапель, які знижують очний тиск у хворому оці. Ці препарати треба капати 1—2 рази на день, й можливо, робити це доведеться все життя.
— У своєму підручнику для лікарів «Глаукома» Ви пишете: «наша клініка ратує за те, щоб лікарі не захоплювалися консервативною терапією глаукоми, а направляли пацієнтів на операцію ще на початковій стадії процесу». — Саме так, як спеціаліст, яка провела багато операцій, я вважаю. Але головне — профілактика! Не відкладайте візит до лікаря, обов’язково раз на 6 місяців вимірюйте очний тиск. Не будьте байдужими до свого здоров’я.
Бесіду вела Броніслава ВЛАЗНЄВА, кандидат медичних наук.