ЗДОРОВІ ОЧІ ДО СТАРОСТІ

Поділитися:
Здорові очі до старості

Зір - один із головних органів чуття. Адже більшість інформації ми отримуємо візуально. Через очі пізнаємо світ, реагуємо на його зміни й через очі ж випромінюємо емоції, енергію, поглядом заводимо душевний зв'язок із людьми. Саме тому за виникнення щонайменших дисфункцій зору зникає й комфорт життя, зменшується палітра сприйняття краси світу, ми стаємо менш соціально активними та реалізованими.
     На наші очі протягом життя чатують найрізноманітніші недуги: від запальних і алергійних реакцій та специфічних захворювань до погіршення гостроти зору, катаракти й глаукоми, що особливо поширено у віці за 50.
   Звідки пускають коріння очні недуги, як запобігти появі багатьох захворювань, особливо вікових, та зняти їх перші прояви? Секретами природного зцілення засобами з «домашньої аптечки» спеціально з читачами газети «Здоров’я і довголіття» поділиться лікар-офтальмолог, спеціаліст аюрведи Світлана АВРАМЕНКО.

Основні причини недуг очей

- Світлано Борисівно, Ви - лікар-офтальмолог, що в лікуванні очей практикує методи аюрведичної медицини. Яким тут є підхід до здоров’я очей? 

- За мою лікарську практику дитячого, а потім дорослого офтальмолога я побачила, що причин багатьох захворювань лікар вповні не знає, а відповідно, не може повністю допомогти пацієнтові, отож відбувається втрата функцій зору. Тому почала шукати шляхів, як отримати якнайкращі результати в діагностиці та лікуванні. Коли ознайомилася з традиційною медициною - аюрведою, переконалася, що підходи до виникнення недуги та зцілення тут докорінно інші. Я багато навчалася в клініках Індії та пересвідчилася в дієвості цього методу.
    В аюрведі причина хвороб - дисбаланс трьох головних енергій у тілі: вітру, вогню й землі. Енергія вітру - це холод, сухість, що опікується всіма процесами циркуляції в тілі. Енергія вогню – жар, легкість, плинність, що стимулює роботу травлення, вироблення ферментів, здоров’я очей. Властивості землі - це важкість, маслянистість, структурність,  тобто це наші м’язи, кістки, все, що складає масу тіла. У кожної людини - своє співвідношення цих енергій, та коли котрась із них починає значно переважати, а інших бракує, виникають недуги, зокрема й очей.
   Коли починає домінувати енергія вітру, виникає надмірна сухість на рівні клітин, так званий синдром сухого ока. Інша властивість вітру – циркуляція. За цього дисбалансу може з'являтися сльозотеча, глаукома, дистрофія сітківки ока.
Якщо ж забагато вогню – це призводить до запальних процесів, передусім слизової оболонки, кон'юнктиви. Інша властивість вогню - це пігментація. За гіперпігментації, коли пігменту виробляється значно більше й він закриває всі канали, якими йде циркуляція рідини в оці, виникає глаукома.
А ось порушення балансу енергії землі проявляється набряком очей, алергією, свербінням, а також появою новоутворень, злоякісних та доброякісних.

Догляд і гігієна, що не дадуть очам хворіти

- Як зменшити дисбаланс цих стихій і запобігти недугам очей чи уповільнити їх прояви? Яким має бути щоденний догляд за очима, аби вони не хворіли?

- Для усунення дисбалансу слід використовувати протилежні якості. Три головні пункти, що вкрай потрібні очам, які патронує вогняна енергія – це охолодження, спокій, зволоження. Для цього аюрведа рекомендує прості, ефективні процедури. Так, зранку чудово омивати очі прохолодною водою, можна робити легкий душ для очей: кліпати, розплющуючи очі під час вмивання, й таким чином на слизову оболонку потрапляє вода, очищаючи та охолоджуючи її.
    Інший спосіб збалансування енергії вогню – на кілька хвилин набрати в рот води кімнатної температури, по мірі її нагрівання випльовувати й  набирати нової. Цей метод охолодження особливо корисний після обіду. Адже після трапези частина енергії, отриманої від їжі, йде на тепло, інша - на підтримання будови тіла. Отож у цей час збільшується жар в органах, якими курує вогонь, зокрема, в очах, котрі за надміру вогню в тілі починають червоніти, з’являються червоні дрібненькі судинки. Прохолодна ж вода в роті стає таким собі запобіжником і не дає теплу перегріти очі, знімає почервоніння, спричинене цим.
   Зараз багато людей подовгу працюють перед моніторами, зблизька слідкують за новинами з телевізорів і телефонів. Тому очі втрачають силу, з’являється сухість, важкість, почервоніння. Тут знову ж допоможе охолодження. Для цього ватні диски слід змочити у воді та покласти на повіки на 5-7 хвилин, також добре накладати кружальця огірка. Для охолодження та зволоження в гарячу пору року слід пити багато води кімнатної температури.  По кілька ковтків щопівгодини. 
    Людям, які тривалий час дивляться в монітор, щоб не втратити зір, важливо дотримуватися правила двадцяти: 20 хвилин за монітором, 20 секунд - дивитися в далечінь, 20 секунд - заплющити очі й відпочити. Це знімає напруження з очей, розслабляє їх.
   Також дуже добре кілька разів протягом дня робити пальмінг. Для цього слід потерти долоні рук одна об одну, щоб стали гарячими, та покласти центр долонь на очі, а пальці - на лоб. Тримати від 3 хвилин. Так в очах спадає надмірне напруження м'язів, які утримують очне яблуко. Темнота та тепло заспокійливо й зігріваюче впливають на сітківку, сприяючи підтриманню та відновленню всіх функцій ока.
   Дуже корисна для охолодження та живлення очей рицинова олія. Вона має протилежні сухості властивості й добре приборкує надмір енергії
вітру, що роздмухує та збільшує вогонь в очах. 2 краплі нанести на шкіру повік так, щоб не потрапила в очі, й полежати, давши очам відпочити.  
   Не слід забувати й про догляд за підошвами ніг. Вони безпосередньо пов'язані з роботою очей, адже там міститься чимало біологічно активних зон, які стимулюють енергію та сприяють поліпшенню функції очей. Якнайкраще перед сном змащувати ступні кунжутною, рициновою олією або топленим вершковим маслом. Попередньо слід їх трішки підігріти й теплими втерти в шкіру підошви. Ця процедура сприятиме загальній підтримці тонусу організму та міцному сну.
    Дуже корисний масаж очей. Навколо очей є так звані біологічно активні зони, або марми. Стимулюючи їх, людина покращує потік енергії, крово-  та  лімфообіг очей, а отже запобігає прогресуванню багатьох недуг. Важливі точки містяться з внутрішньої частини очей з обох боків біля основи перенісся. Ці дві точки масажують вказівним і великим пальцями, дещо затискуючи та відпускаючи натиск. Тиск має бути помірним і комфортним. Після того слід зробити масаж від внутрішньої частини ока по ходу брів до скронь та під очима.  Таким чином, стимулюючи всі біологічно активні зони, ми знімає напруження очей, стимулюємо функцію ока. Якщо робити масаж, попередньо змочивши пальці в кунжутній олії чи топленому маслі, це матиме додатковий позитивний терапевтичний ефект. 
   Дуже хороша практика для збереження функції очей – тратака. Для неї потрібне живе полум’я свічки. Процедуру проводять у час сутінок чи в затемненій кімнаті. Слід розмістити запалену свічку на рівні очей на відстані метра й спостерігати полум'я кілька хвилин не моргаючи. При цьому можуть текти сльози, й це сприятиме очищенню тканин ока, наповненню його енергією та теплом.  Ця процедура особливо корисна людям за 50-60 років, в яких падає вогняна енергія в очах, на тлі чого розвиваються різноманітні недуги. 

Допомога за сухості, виділень і запалення очей та катаракти

- Які процедури Ви рекомендуєте робити за різних недуг очей, особливо в старшому віці?

- У старшому віці слід змащувати повіки очей на ніч та капати по 2 краплі в кожне око вранці та перед сном топлене вершкове масло (гхі). Воно добре корегує вогонь, збільшуючи нестачу та зменшуючи надмір цієї енергії. Це особливо актуально у віці за 50, коли в організмі домінують властивості вітру, а це старіння, холод, сухість, які провокують функціональні та органічні зміни в клітинах, судинах очах. Таку сухість чудово нейтралізує умащування маслом. Особливо це корисно при дистрофічних змінах рогівки, сітківки, скловидного тіла. Бо масло, проникаючи в глибину тканин ока, живить їх, гальмує розвиток дистрофічних змін і розвиток хвороби.  
    В аюрведі для зменшення дисбалансу в очах широко застосовують процедури під називою панчакарма:  це вплив на очі за допомогою олій та трав’яних паст, які накладаються на повіки та м’яко діють на слизові покриви очей, очищаючи, зволожуючи та живлячи їх.  Бо якщо є проблеми очей найрізноманітнішого походження, передусім треба почистити око, тобто вивести шлаки й бруд.
Тут чудово спрацює корінь солодки  (в порошку чи прямо шматочками), який можна придбати в аптеці. Для приготування настою беруть 1 ст. л. кореня солодки, запарюють 100 мл окропу, й коли  він набуде кімнатної температури (або трохи теплим), закапують ним очі. Він добре очищає око від слизу, гною, нечистот. За таким же рецептом можна робити настої  з ромашки, шавлії, календули та  закапувати ними очі. Цю процедуру найкраще робити вдень або вранці.
     Від гною та слизу слід очистити й сусідні з очима органи, приміром, ніс. Бо, якщо все навколо буде чистим, то буде чистим і гарно працюватиме й око, не зазнаючи згубної дії шлаків із сусідніх органів.
Рекомендовано для промивання носа застосовувати аптечний фізрозчин (0,9%)  або сольово-водний розчин, який можна приготувати самим. Для цього на склянку води додайте дрібку солі, щоб вийшов легкосолоний розчин, за солоністю близький до сльози. Закапувати десь по 20 крапель, які можна вводити в ніздрю з піпетки чи носика маленького чайничка так, щоб розчин виливався з іншої ніздрі, й так почергово робити закапування в кожну ніздрю кілька разів зранку.
    Потому корисно на внутрішню стінку носа закапати тепле топлене масло чи кунжутну олію: від 3 до 10 крапель у кожну ніздрю. Треба, щоб крапельки затрималися в носі, зайшли в гайморові пазухи, а не повністю пішли в носоглотку. Масло втягне в себе весь слиз та шлаки, очистивши ніс.
   Якщо є значні проблеми з носом, наприклад, хронічний гайморит, до кунжутної олії можна додати сік часнику або імбиру. Це може бути так: на 5 мл олії по 5 крапель соку часнику та імбиру. Підбирайте дозу індивідуально, за власними відчуттями. Закапувати по 2-3 краплі в кожну ніздрю. Такий коктейль для носа допоможе якнайшвидше розкритися тканинам і вивести бруд із синусів і гайморових пазух, очистити їх від гною.
    На початковій стадії катаракти, за перших змін у кришталику ока допоможе мед. Це джерело вітамінів та мікроелементів показано капати в око, за потреби трішки розігрівши на водяній бані, щоб став рідким. Пам’ятайте: за високих температур мед втрачає свою користь, тож не перегрівайте його. Якщо краплі меду для вашого ока пекучі, мед можна розвести з водою у співвідношенні  максимум 1:5. Розчин слід готувати щоразу перед закапуванням. Капати слід двічі на день протягом кількох місяців. Таких курсів можна робити 3-4 на рік. Тому що катаракта повільно розвивається, то медові «ліки» загальмують її розвиток, зменшать розвиток змін в оці.
    У разі міопії, або короткозорості, допоможе   корінь солодки. Заварювати, як чай, і промивати або закапувати ним очі. Солодка добре усуває чи зменшує дисбаланс, що призвів до того, що людина погано бачить удалечінь.  
      В аюрведі широко використовують для покращення зору тепле молоко, що добре усуває сухість в очах, атрофію. Перевареним теплим коров'ячим, козиним і навіть грудним жіночим молоком можна закапувати очі, робити аплікації. Молоко живить, дає енергію, знімає напруження. Та коли очі червоні, є виділення, особливо гнійні, молоко не використовують. Тоді краще промити очі фізрозчином тобто ледь підсоленою перевареною  водою. Це збалансує вогонь в очах.
    За почервоніння, набряку, сльозотечі, за кон’юнктивіту на повіки можна накладати спеціальні пасти, що балансують енергію в тканинах очей. Для цього роблять порошок  із куркуми, барбарису, коріандру. Куркума - це природний антибіотик, він знімає запальні процеси. В 1 ч. л. суміші додають кілька крапель води, а краще рідкого меду. Мед підсушує та зменшує набряк. Якщо ж є надмірна сухість в очах, до пасти можна додати трішки рідкого топленого масла чи кунжутної олії. Пасту накласти на повіки й тримати 10-20 хвилин.
За катаракти, помутніння кришталика на початкових стадіях також можна накладати пастові аплікації з меленого на порошок барбарису та куркуми, дещо розведених водою. Ці спеції мають бути й у стравах. Вони позитивно діють на стан кришталика.

Корень солодки від сльозотечі на вітер та зміну температур

- У редакцію надійшло чимало листів із питанням: а що робити, коли з віком з’являється надмірна сльозотеча на холод чи вітер. Це вікові зміни в будові ока чи природна реакція?

- Із віком в оці справді відбуваються зміни. Із точки зору аюрведи, залежно від віку в нашому житті домінують різні енергії, й у віці за 50 переважають властивості вітру та можливі дисбаланси енергії вітру. У цей час нарощується сухість тканин, втрачається їх тонус. Цим і пояснюється, чому сльози йдуть градом, коли старша людина виходить на холод, чи у вітряну погоду. Річ у тім, що в нормі сльоза, що утворилася під дією зовнішніх чинників, має пройти через носослізний канал униз, і це відбувається в нормі, коли тонус тканин хороший. Та коли тонус падає, зменшується еластичність тканин, тоді нарощується в’ялість, м'язова активність зменшується, як і процес евакуації всіх рідин. Через це сльозам, що утворюються після омивання ока, не має допомоги м’язових тканин у проштовхуванні по слізному каналу. Тож під дією своєї тяжкості вони проливаються по щоках.
Щоб зменшити сухість і покращити стан, добре підійде масляний масаж у ділянці слізного мішечка біля перенісся, а також перелічені вище процедури на основі топленого масла та олій, масаж очей.
     Цей стан застою, що спричинений атрофією тканин, неприємний ще й тим, що може провокувати розмноження бактерій, запалення, появу нетипових виділень у вигляді крупинок з очей. У цьому разі класичний офтальмолог призначає антизапальні краплі та засоби для зняття запалення. Також допомагають промивання очей настоєм кореня солодки.
     Окрім того, щоб зменшити прояви та частоту сльозотеч, слід уникати  чинників, які причетні до виділення сльози. Це сонце, вітер, мороз. Так, у весняно-літній час цьому допоможе запобігти носіння сонцезахисних окулярів, які є й механічним захистом очей від вітру.  Важливо стежити за гігієною гайморових пазух, щоб ніс не був закладений, а отже ніщо не перешкоджало виведенню сльози через носослізний канал. Бо якщо канал має набряк, то сльоза не буде виходити.  Тому слід промивати та закапувати ніс рекомендованими методами. Ці комплексні заходи допоможуть уникнути сльозотечі.

Чому з віком росте ризик розвитку далекозорості

- Ще одним віковим проявом є часті скарги на те, що люди, які мали короткозорість у молодості, стають із віком далекозорими. Чому це відбувається та чи можна запобігти цим змінам?

- Аномалії рефракції: далекозорість, короткозорість, астигматизм, передаються, успадковуються по роду. Є різні ступені аномалії: малий, середній й високий. Як правило, малий особливо не потребує корекції окулярами й око справляється з цими недоліками. За середнього та високого ступеня коротко-  або далекозорості обов'язкова корекція окулярами чи контактними лінзами для нормальної роботи ока та життям із таким діагнозом. Це вже робота офтальмолога в кабінеті з пацієнтом.
   Коли далекозорість прийшла з часом, її називають вікова далекозорість. Нагадаю: очі  курує вогняна енергія, а з віком вона стихає, її задуває стихія вітру. Ці процеси, що пов’язані зі старінням, наростають в оці вже після 40 років. Очам починає бракувати енергії, щоб тримати фокус, і з віком захворювання прогресує.
В офтальмологів є вивірена роками формула, що після 40, якщо людині призначають окуляри +1, то після 50 це буде +2, а після 60 - +3. Цей процес змін в оці вповні не можна зупинити, але можна значно загальмувати, змінивши поведінку, харчування, навантаження на очі, почавши їх тренувати.
    Зі звичок, які треба змінити, особливо з віком, адже вони негативно впливають на роботу ока, – це перебування тривалий час на сонці. Тому, коли виходите в сонячну, жарку погоду на вулицю, одягайте капелюха та сонцезахисні окуляри з лінзами, що захистять від згубного впливу ультрафіолету.
   Уникайте різких перепадів температур. Приміром, ви довго були на вулиці, перегрілися, прийшли додому й випили холодної води з холодильника. Це дуже шкідливо для очей, як і куріння цигарок чи перебування в приміщенні, повному тютюнового диму. 
    До дисбалансу, порушень роботи очей призводять негативної емоції, стреси. Тому велике значення має повноцінний нічний сон упродовж 6-8 годин. Удень спати не корисно, особливо людям, які мають надмірну масу тіла. Стреси можна знімати за допомогою медитації та сонячних практик, які дають спокій, наповнюють енергією та покращують зір.
Щоранку на схід та захід сонця рекомендовано робити давню практику для очей із використанням сонячної енергії, що додає здоров’я очам і сили зору. Для цього сідаєте обличчям до сонця й із заплющеними повіками спостерігаєте за ним 5 хвилин.

Їжа для міцного зору

- Як ми можемо через їжу, через певні  продукти підживити наші очі та що для очей не корисно?

- Слід вилучити їжу, яка важко перетравлюється, важку, смажену, особливо смаження на відкритому вогні, як то шашлик. Також слід обмежити споживання кислої, солоної та гострої їжі. Ці смаки підвищують вогонь в очах і в тілі. Тому не зловживайте кисломолочними продуктами, не пересолюйте та не переперчуйте страви, бо це розбурхує енергію вогню, а її надмір загрожує недугами.
    Людям похилого віку добре втамовувати надмірний холод і сухість натуральними теплими продуктами із солодким смаком. Наприклад, теплим молоком. Особливо корисно пити його перед сном. Для очей дуже корисні горіхи, родзинки, розмочені в гарячій воді, варена капуста броколі, шпинат. Дуже рекомендовано споживати мед. Він підтримує енергію тепла в тілі, але дещо й підсушує. Тому худим людям похилого віку ним краще не зловживати та приймати по 1-2 ч. л. на день. 
    Рекомендовано всім з’їдати по 2-3 ч. л. топленого масла на день. Воно відіграє важливу роль у стабілізації роботи шлунка, кишківника, усуває закрепи.  Закрепи - одна з причин багатьох проблем в організмі, зокрема, провокує появу недуг очей. Для нормалізації випорожнень варто споживати 20 мл дещо підігрітого, щоб стало рідким, топленого масла перед сном, запиваючи теплою водою. Можна додати ще трішки чорного меленого перцю, що також стимулює травлення.
    Також можна використовувати рицинову олію, якщо у вас тяжко перетравлюється топлене масло. Тоді споживайте по 20 мл олії, запиваючи її таким же об’ємом свіжовичавленого соку апельсина. Застосування цих рецептів на ніч протягом кільком діб до нормалізації випорожнень із можливим подальшим повторенням курсу за потреби не лише нормалізує випорожнення,  зніме інтоксикацію в організмі, зменшить прояви гіпертонії, а й покращить роботу очей.
  Побільше вживайте сезонних зелені й овочів, ягоди, фрукти, що містять важливі для очей вітаміни А, Е, С та мікроелементи, цинк і селен.  Це й суниці, полуниці, чорниці, перець, лимони, зелень, особливо шпинат. Споживайте всі овочі та фрукти оранжевого й червоного кольору, що містять бета-каротин, потрібний для утворення вітаміну А: гарбузи, свіжий перець, помідори, моркву, абрикоси, персики.
Увага! У разі неприємних відчуттів під час виконання якоїсь з описаних процедур, відразу припиніть її.
Перед застосуванням рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.

Матеріал підготувала Валентина Берник.