(Продовження. Початок у №№1-2)
Євген Голибард – журналіст, письменник економіст, спеціаліст із підземної розробки вугільних родовищ, викладач системи щоденного самооздоровлення в Університеті третього віку в Україні та Польщі, автор низки книг цієї тематики, великий патріот і просто дуже різнобічна, захоплена людина.
Він цікавий ще й тим, що кинув виклик рокам, віку, старості та власним досвідом довів, що, вийшовши на пенсію, можна не лише повернути здоров’я та молодість, а й отримувати всі радощі життя.
Пан Євген пережив інсульт, відмовився від термінової й невідкладної операції, на якій наполягали поважні лікарі-кардіологи, застерігаючи, що серце його таке нікудишнє, як гниле яблуко. тільки зверху міцне, а всередині – дуже зіпсоване.
Упродовж п’яти років поспіль він наробляв собі здоров’я, аби довести шановним ескулапам, що його серце, як той райський плід, привабливе як ззовні, так і зсередини. Наполегливою працею за надійної підтримки своєї дружини Іренки щодня вранці (1-1,5 години) та увечері (0,5 години) пан Євген виробляє собі здоров’я. Він переконаний, що здоров’я – то власний продукт, витвір кожного, результат наполегливої праці над собою.
Сподіваємося, що неоцінний оздоровчий досвід автора стане в пригоді не лише пенсіонерам, людям поважного віку, а й усім тим, хто хоче жити довго, активно, здорово й цікаво.
Вечірній комплекс вправ
Після попереднього розпрямлення на ліжку виконуємо вечірній комплекс вправ.
1. Встаньте з ліжка; ноги — на ширині плечей. Випряміться, руки вздовж тіла, й, не поспішаючи, нахиліться кілька разів поперемінно вправо та вліво, ковзаючи
долонями уздовж боків тіла, намагаючись дістати пальцями лівої руки середину лівої гомілки; відповідно, пальцями правої руки — середину правої гомілки.
2. Залишаючись у стійці, покладіть долоні рук на потилицю й повільно поверніть тулуб навколо осі хребта кілька разів поперемінно вправо (дивлячись за правий лікоть) і вліво (дивлячись за лівий лікоть), ледь витягуючись вгору. Ноги - на ширині плечей, таз — нерухомий.
3. Станьте прямо, ноги — разом, руки підняті долонями вгору. Підніміться на носки й швидко опустіться на п’ятки. Повторіть кілька разів. Спочатку виконуйте вправу обережно, поки призвичаїтеся до «ефекту корка» (так інколи вибивають корок із пляшки). Ідея вправи — в активізації кровообігу в нижніх кінцівках.
4. Тепер сядьте на своє ліжко, поставивши ноги на постіль. Зараз робитимете так званий мікромасаж Мампе, запропонований К.П. Бутейком.
- У сидячій позиції поставте зігнуту в коліні під прямим кутом праву ногу на п’ятку й максимально відхиліть до себе носок ступні. Від напруження м’яза утвориться горбочок у верхній частині гомілки. На його вершині міститься точка Дзу-сань-лі, ледь болісна під час натискання.
Така сама точка розміщена симетрично на лівій нозі. Масаж цих точок зміцнює імунітет і подовжує тривалість життя.
Уранці (в першій половині дня) для підвищення тонусу масаж цих точок здійснюють натисканням з одночасним обертанням за годинниковою стрілкою. Увечері (в другій половині дня) для урівноваження й заспокоєння — проти годинникової стрілки. У точці Дзу-сань-лі на кожній нозі треба зробити по 100 обертів вранці й увечері. Але це ще не всі точки, які нам треба «прокрутити».
- Аналогічно виконують масаж симетричної пари точок Хе-гу на правій і лівій долонях. Наприклад, на правій руці точку Хе-гу легко знайти, якщо стиснути
пучки великого, вказівного та середнього пальців і поставити руку перед собою вертикально. Тоді нижче й трохи зліва від осі великого пальця побачите м’язовий горбик з центром у цій точці. Вона також дещо болісна, коли натискувати. Аналогічно - на лівій руці. Під час масажу на кожній руці треба зробити по 100 обертів за годинниковою стрілкою вранці й проти - ввечері.
Результати масажу точок Хе-гу - це позитивні зміни в судинах, зокрема в серцевих, активізація кровообігу в капілярах легенів тощо. Це дуже корисна процедура для хворих на стенокардію.
Як правило, під час масажу цієї точки виникає відчуття тепла по всьому тілу.
- Нарешті третя пара симетричних точок Шао-дзе: одна розміщена з правого (зовнішнього) боку мізинця, на рівні підшкірної частини нігтя. На лівому мізинці — відповідно.
Із точками Шао-дзе треба працювати так само, як із попередніми. Масаж цих точок є дуже ефективним засобом зміцнення серця, зокрема, гармонізації та ритмізації роботи його шлуночків.
Щоправда, К.П. Бутейко попереджає, що мікромасаж не можна робити тим, у кого є якась пухлина (доброякісна чи злоякісна), туберкульоз чи інфекційна хвороба. Чесно кажучи, ми з дружиною це застереження ігноруємо.
Бо ще років тридцять тому, коли в мене вперше з’явився біль у серці, один із моїх знайомих, побачивши, як я скривився від болю, раптом викрикнув: «Ану простягніть руки вперед!» Ледве я встиг це зробити, як він ухопив мене за мізинці й так притиснув обидві Шао-дзе, що в мене сльози навернулися...
Після того я ще зо два тижні по два-три рази на день «крутив» ці точки (їдучи в трамваї або чекаючи на зупинках) і після на кілька років забув про серце.
Продовжимо вправи з підготовки до сну.
5. Тепер, лежачи на спині, розтягніть усі ваші кості в суглобах. Потім підтягніть коліна до живота, а руки розкладіть врізнобіч. А тепер перекладіть зімкнуті разом коліна на лівий бік ліжка. Потім, не змінюючи лівого положення ніг, повільно поверніть корпус і голову максимально вправо.
Повторіть вправу в симетрично зворотному порядку: спочатку покладіть коліна направо, а потім поверніть корпус і голову максимально вліво І так 5-6 разів. Може бути, що трохи похрустить хребет у попереку й у шиї. І це дуже добре, але робіть вправу обережно.
Зауваження. Тут і далі зазначено кількість мінімально потрібних повторень кожної вправи. Коли ви вже трохи освоїтеся в Системі К. Ніші й почнете її розуміти «зсередини», зокрема й через різноманітні відчуття, тоді будете самостійно обирати кількість повторень для конкретного моменту.
6. Вправа «Активація тазової ділянки». Лежачи на спині та спираючись плечими й ступнями зігнутих ніг, піднімайте й опускайте таз 5-6 разів.
7. Вправа «Золота рибка». Простягніться. Ноги — разом, носки — потягнути на себе. Руки — за голову, лікті лежать. Маятникові коливання корпусу в горизонтальній
площині, лежачи на спині. Маятник - від пупа до лоба.
Спочатку повільно посуваємо верхню частину тіла в один бік так, що лікоть намагається дістати пояса. Потім - у протилежний. Лікті «ведуть» горизонтальні коливання тіла вправо, вліво, спочатку повільно, але з великою амплітудою, потім зменшуючи амплітуду, натомість збільшуючи темп коливань. .
Нижня частина тіла при цьому розслаблена. Провібруйте з півхвилини, зробіть паузу, повторіть ще й ще раз.
Ця вправа, окрім її очевидної функції вирівнювання та оздоровлення хребта, дієво й вагомо упорядковує та оздоровлює нерви, печінку, нирки, шкіру, серце, мозок.
8. «Вправа для капілярів» — так назвав її славетний К. Ніші. Ми з дружиною називаємо цю чудесну вправу «Оздоровлювальне тілотрясіння». Лежачи на спині, випростовуємо
ноги вертикально догори й починаємо ними трясти. Спочатку розслаблено, стежачи, щоб обидві ноги тряслися активно й рівномірно. Потім збільшуємо темп і в такий самий спосіб «підключаємо» руки.
Після короткого відпочинку повторюємо «Оздоровлювальне тілотрясіння», напружуючи й простягаючи кінцівки максимально вгору.
К. Ніші стверджує, що виконання цієї вправи (8) по 2,5 хвилини ранком і ввечері знімає більшу частину проблем серцево-судинної системи. Це стверджуємо й ми з дружиною.
Нагадаю, що згідно з положеннями Системи оздоровлення К. Ніші, рушійна сила циркуляції крові в тілі міститься головним чином у капілярах, а не в серці. Тому, виконуючи оздоровлювальне тілотрясіння, ви змусите кров у венах рук і ніг рухатися донизу, внаслідок чого утворюється деякий вакуум, який спричиняє прискорення циркуляції крові в капілярах.
Додамо до цього ще одне дуже цікаве й практичне твердження К. Ніші:
«У разі захворювання серця передовсім треба лікувати ноги, а не серце. Найбільше капілярів міститься в ногах і руках».
9. «Змикання ступень і долонь». К. Ніші називає це вправою, хоча насправді це блок вправ, що виконуються в одній позиції: лежачи на спині, зі стуленими долонями та ступнями. Коліна максимально розставлені в боки. Із точки зору біоенергетики, ця позиція дуже нагадує типовий замкнений контур з курсу електротехніки. У цьому біоенергетичному контурі є всі елементи: автономне джерело енергії, конденсатори, перемикачі, прилади енергоспоживання й сигналізації. А якщо це так, тоді цей контур може також використовуватися для отримання («накачки») енергії іззовні.
Отже, під час виконання блоку вправ (9) пам’ятайте про те, що ви заряджаєте свій організм позитивною енергією. Слава Богу, навколо нас дуже багато її, яка з релігійних позицій християнства називається Божою любов’ю.
Спочатку полежте так якусь хвилинку в позиції 9, відчуваючи приплив сил (чи відплив стомленості), а потім приступайте до рухів.
- Вправа «Пружинки пучок». Натискаємо пучки пальців обох рук одні на одні (повторюємо 10 разів).
- Вправа «Пружинки пучок і долонь». Натискаємо пучками, а потім стискаємо долоні (поперемінно 10 разів).
- Вправа «Пружинки долонь». Поперемінно натискаємо долонями одна на одну, а потім розводимо, залишаючи дотик пучок (повторюємо 10 разів).
- Вправа «Зарядка контуру од голови». Руки із зімкненими долонями випростовуємо вгору, так само випрямлені руки опускаємо за голову й потім повільно проводимо зімкненими долонями (пальці спрямовано в бік голови) вздовж осі тіла від лоба до пупа, злегка доторкуючись тіла. Повторити 10 разів.
- Вправа «Зарядка контуру од ніг». Ця вправа подібна до попередньої, тільки прямі руки з верхньої (вертикальної) позиції слід опускати між ніг і проводити
щільно зімкненими долонями вздовж осі тіла від промежини до грудей (пальці долонь — у напрямку ніг). Повторити 10 разів.
- Вправа «Сокира». Руки зі щільно зімкненими долонями випростовуємо вздовж тіла за голову й потім робимо швидкий рух прямими руками в напрямку промежини, неначе рубаємо сокирою (обережно наприкінці, щоб не ушкодити ділянку живота). Так само, 10 разів.
- Вправа «Таран». Руки зі щільно зімкненими долонями встановлюємо на грудях пальцями вгору. «Вистрілюємо» прямими руками із зімкненими долонями вгору.
Повторити 10 разів.
- Вправа «Напівбрас». Нагадує рух ногами під час плавання стилем брас. Намагайтеся рухати щільно зімкненими ступнями (не розмикаючи їх), неначе випрямляючи ноги, а потім назад. Коліна — якомога ширше. Повторити 10 разів.
- Вправа «Брас». Подібно до попередньої вправи, тільки рухати водночас руками й ногами, утримуючи щільно зімкненими долоні й ступні, спочатку немов розтягуючи тіло вздовж його осі, а потім стягуючи до центру. Повторити 10 разів.
- Лежимо в позиції 9 (руки зі щільно зімкненими долонями встановлюємо на грудях пальцями вгору) із заплющеними очима й уявляємо собі щось приємне, мудре, корисне, таке, що несе спокій.
К. Ніші рекомендує так полежати 8-10 хвилин. Але я вважаю, що на спокійне лежання ще матиму цілу ніч, а тому використовую лише 2-3 хвилини, причому не на пасивне лежання, а на активне очищення крові.
Для цього виконую вправу, якої навчився ще понад 50 років тому, коли служив у війську. У відомій індійській системі хат-ха-йога ця вправа називається «Глибоке дихання йогів».
Вправа класично виконується в позі лотоса, але можна її також виконувати в будь-якій іншій позі, зокрема й лежачи на спині. Це певний дихальний цикл, що складається з чотирьох елементів:
а) вдихнути повітря лише животом, починаючи знизу;
б) піднімаючи груди, набрати повітря легенями;
в) видихнути повітря, починаючи з низу живота;
г) продовжуючи видих, видихнути повітря легенями.
Для потрібного ефекту цілком вистачить виконати вправу 5-6 разів.
На закінчення Вечірнього комплексу вправ повторюємо вправи «Золота рибка» (7) і «Оздоровлювальне тілотрясіння» (8).
Тепер можна засинати.
У Вечірньому комплексі ми застосовуємо деякі профілактичні препарати, супровідні елементи, атрибути. В останній момент перед сном (тільки не смійтеся!) ми заклеюємо уста лейкопластирем. Річ у тім, що коли людина лежить на спині й уві сні розслабляються м’язи, нижня щелепа опускається, відкриваючи рота. А це небезпечно з чотирьох причин. Ми їх називаємо й пояснюємо під час практичних занять.
Наведу лише дві з цих причин. При заклеєному роті значно менше можливостей хропіти, а дихання відбувається лише через ніс, що гарантує для нашого організму найоптимальнішу пропорцію між вуглекислотою та киснем тощо.
Крім того, майже кожного вечора з’їдаємо з дружиною по кілька зерняток із кісточок від абрикосів (морельок). Дружина — 2-3, а я — 5-6 зерняток.
Серед інших додаткових атрибутів оздоровлення використовуємо мідні пластини, мідні браслети, мідні пояси.
Наприклад, коли з’являються якісь неприємні відчуття (чи просто відчуття) в ділянці печінки, кладу на живіт під праве ребро мідну пластину й спокійно засинаю.
Як правило, ніч пролітає, як кілька хвилин.
Євген Голибард.
(Далі буде.)