ПРИРОДНІ СПОСОБИ ОЗДОРОВЛЕННЯ ХОЛОДНОЮ ВОДОЮ. Ч. 3

Поділитися:
ПРИРОДНІ СПОСОБИ ОЗДОРОВЛЕННЯ ХОЛОДНОЮ ВОДОЮ. Ч. 3

(Початок)

Основна причина, через яку люди часто відмовляються від оздоровлення холодною водою, - це страх. Нам ще з дитинства втлумачили, що купатися в природних водоймах можна тільки влітку, а митися слід  тільки теплою чи майже гарячою водою. Тому ми зазвичай навіть уявлення не маємо, як впливає холодна вода на наш організм. Насправді ж навіть дуже холодна вода за правильного її використання є джерелом здоров’я, а не хвороб.
Зокрема, один із плюсів її дії – це те, що під впливом холоду судини шкіри різко стискаються і кров з них відкачується всередину організму, заповнюючи собою внутрішні капіляри, які, як правило, уже з тридцятирічного віку мають тенденцію до відмирання. Таким чином ми змушуємо працювати «ледачі» капіляри й судини. Ця «гімнастика» для капілярів дає змогу нашим внутрішнім органам і шкірі отримати в достатній кількості всі потрібні для життєдіяльності речовини, що своєю чергою сприяє оздоровленню, зміцненню та омолодженню всього організму.
Обливання та обмивання  за методом Себастьяна Кнейппа - дуже корисні та ефективні водні процедури, які доступні для застосування кожній людині. Унаслідок їх застосування поліпшується капілярний кровообіг, зменшується навантаження на серце, стимулюються нервова система, обмін речовин, вироблення гормонів тощо.

Обливання загартує та відновить сили

Обливання загартовують організм і активізують, як  уже зазначалося вище, кровообіг. Крім того, холодна вода заспокоює нервову систему й робить людину менш чутливою до холоду. Особливо корисне обливання людям, які страждають від надмірної маси тіла.
Обливання холодною водою можна застосовувати як улітку, так і взимку. Улітку корисно обливатися на свіжому повітрі, взимку - в теплому приміщенні. Процедуру не можна робити, коли відчуваєте, що вам холодно. Спочатку слід порухатися, зігрітися й  лише тоді  почати  обливання. Опісля процедури також потрібно порухатися, доки тіло не зігріється.
Напір води під час обливання має бути середнім, найліпше поливати себе з садової лійки (обливання з душу під сильним напором може зашкодити організмові). Тим, хто не звик до подібних процедур, відчуває слабкість чи погано переносить холод, варто починати обливатися водою температури 16-18°С.
Обливання ніг. У разі ослаблення організму після захворювання корисно робити обливання ніг. Для цього слід сісти, оголити ноги до колін, поставити їх у тазик і з лійки поливати  (особливо коліна) холодною водою (чи душем з гнучким шлангом, проте напір води, як уже зазначалося вище, має бути помірним). Можна робити обливання й стоячи.
Воду з першої лійки слід вилити швидко на обидві ноги: від пальців до колін і трохи вище. З другої лійки вже меншим струменем обливати то нижче, то вище окремі ділянки ніг, особливо колінні чашечки (посередині, вправо й вліво від них) та литки. Дуже важливо при цьому, щоб вода стікала вниз по ногах рівномірно. Воду з третьої лійки потрібно вилити за 2-3 рази, ніби обмиваючи ноги.
У лійку має вміщатися від 13 до 15 склянок води. Для обливання ніг можна застосовувати від 2 до 10 лійок.
Початківцям, ослабленим хворобою, недокрівним та зі слабкими м’язами на ногах у перші дні ліпше виливати на себе не більше 2-3 лійок води. Далі  кількість можна поступово збільшувати.
Рекомендується завжди поєднувати обливання колін з обливанням верхньої частини тіла. Проте це не означає, що після обливання тулуба відразу має йти обливання колін.
Обливання стегон зазвичай є продовженням обливання колін. Для цього водою з першої лійки слід швидко облити ноги по всій довжині - від пальців до живота, але живіть при цьому не обливати. Другу лійку та подальші потрібно вилити на стегна. Цю процедуру найліпше робити стоячи, тоді вода  стікатиме по литках і гомілках рівномірно та одночасно. Обливання стегон посилює дію обливання колін.
Обливання спини є продовженням обливання нижньої частини тіла в напрямку доверху. Спочатку потрібно облити з лійки ззаду все тіло: від потилиці до п’ят. Наступні 3-5 лійок, струмінь з яких може бути інтенсивнішим чи слабшим і падати вище чи нижче, вилити рівномірно з одного боку від шиї вниз до нижчого краю крижів і з другої – від правої до лівої лопатки. При цьому обливати хребет слід дуже добре. Закінчується ця процедура обмиванням грудей, живота та рук. Обливання спини особливо добре впливає на хребет та кровообіг.
Повне обливання, чи обливання всього тіла. Особливо рекомендується ця процедура здоровим людям із зайвою масою тіла. Вона загартовує, зміцнює, посилює циркуляцію крові тощо. Тому, кого знобить, кому холодно, не можна робити таке обливання.
Під час цієї процедури водою обливають усе тіло - від шиї до пальців ніг. Обливати тіло слід чергуючи: то ззаду, то спереду. Потрібно вилити по 3-4 лійки на передню й задню частину тіла. Із першої лійки обливають усе тіло спереду, із другої – ззаду, а інші виливають на різні ділянки: хребет (грудну клітку), потилицю з обох боків, головні нервові вузли, ділянку шлунка тощо. Для слабких і хворобливих людей можна підігрівати воду до 19-23°С.
Обливання верхньої частини тіла. Ця процедура добре загартовує, зігріває, сприяє рівномірній циркуляції крові, усуваючи тим самим застійні процеси.
Перед процедурою слід роздягнутися до пояса, поперек обв’язати хусткою, щоб вода не стікала вниз. Посудина, куди стікає вода, може стояти не на землі, а на стільці. Слід нахилитися над мискою, упираючись у неї обома руками таким чином, щоб верхня частина тіла набула горизонтального положення. Воду з першої лійки потрібно вилити на праву руку та плече: вода при цьому має стікати не тільки з правого боку, а й  по спині до лівого плеча й верхньої частини лівої руки. Із другої та третьої лійок обливають головним чином симпатичне нервове сплетення по обидва боки сьомого шийного хребця, а потім усю спину й хребет, закінчуючи завжди верхньою частиною якоїсь руки. Усю ділянку, призначену для обливання, потрібно обливати 3-4 рази, рівномірно. Слід уникати потрапляння води на голову. А ось шию, навпаки, потрібно  добре обливати.
Що рівномірніше стікає вода з тіла, то легше переноситься ця процедура й швидше зігріваються всі облиті ділянки. Слабким людям достатньо однієї лійки на процедуру. Початківцям можна попервах брати по 1-2 лійки, в подальшому поступово довівши до 5-6.
Після обливання (і перед ним) слід швидко обмити груди, після цього витерти руки (тіло не витирати), швидко одягнутися й почати рухатися.
Зазвичай загартовані люди роблять спочатку обливання верхньої частини тіла, а потім, зігрівшись, обливають коліна.
Обливання рук. Ця процедура корисна в разі ломоти й ревматизму в руках, для загартування, усунення застою крові в руках, послаблення запальних процесів та зменшення болю. Обливання слід починати з кистей рук, піднімаючись до плечей. Оптимальна кількість холодної води на кожну руку - близько 15 л. Час впливу води на руки - 1 хв. Потім, не витираючись, слід одягнутися й рухатися протягом 10-15 хв чи виконати якусь фізичну роботу, доки не висохнуть і не зігріються облиті холодною водою руки.

Обмивання прожене лихоманку і без ліків

Швидке обмивання холодною водою корисне як хворим, так і здоровим людям. Ця процедура особливо добре діє за лихоманки, повторювати її можна досить часто, зокрема, кожні півгодини. Обережне, швидке обмивання ніколи не зашкодить, навіть якщо його робити дуже холодною водою.
Під час повного обмивання водою обмивають усе тіло - зверху донизу (крім голови). Для здорових людей найліпше це робити за допомогою змоченого в холодній воді грубого рушника. Починають обмивання з грудей та живота, потім переходять на спину, руки й ноги. Уся процедура повинна тривати не більш як 2 хв, інакше можна зашкодити. Після обмивання не слід витиратися, потрібно, щоб тіло самостійно висохло, – тоді воно зігріється рівномірно.
Дуже корисне ранкове повне обмивання, воно пробуджує від сну, бадьорить, освіжає тощо. Після процедури потрібно зайнятися якою-небудь роботою чи енергійно рухатися. Але можна й на 20-30 хв лягти в ліжко. Це теж принесе велику користь організму.
У разі коли на ранкові обмивання у вас не вистає часу,  можна зробити це й протягом дня.
Якщо людина хвора, то їй слід змочити рівномірно все тіло, навіть ступні ніг. Якщо вона дуже слабка, то її слід підняти й швидко обмити спину та весь хребет – це має тривати не більше 30 секунд. Потім людину  потрібно знову покласти в ліжко й обмити їй груди та живіт. Якщо хворий у змозі, то робить це самостійно. Процедура має тривати близько 1 хв. Насамкінець слід обмити руки й ноги.
Якщо тяжкохворому складно робити повне обмивання за один раз, то процедуру можна розділити: уранці обмити груди, живіт і руки, а ввечері - спину та ноги.
Для обмивання дуже слабких хворих можна застосовувати розведений водою оцет. Він краще очищає шкіру, відкриває пори, зміцнює та загартовує організм.

(Продовження)