Здавна для лікування різних захворювань і полегшення стану хворого в народній медицині застосовували вологі обгортання.
Обгортання є однією з найкорисніших процедур водолікування, які використовують за всіх хвороб. Особливо добре діють вони в разі хронічних захворювань. Крім того, вологі обгортання дають змогу зняти м’язове напруження, поліпшити кровообіг, вивести з організму шлаки й токсини, підвищити тонус, поліпшити стан шкіри.
Нижче наведено різні способи обгортання за Себастьяном Кнейппом, які застосовують для лікування тих чи тих недуг чи як допоміжний засіб до основного лікування.
Обгортання голови. Застосовують цю процедуру для зняття головного болю в разі застуди та мігрені, за невеличких гнійничків на волосистій частині голови та алергійних висипань на обличчі.
На вимиту теплою водою голову та обличчя накладають суху хустку таким чином, щоб вона щільно прилягала й не пропускала повітря. Залишають відкритими тільки лоб та очі. Через 30 хв, а іноді через 1 годину, коли волосся абсолютно висохне, хустку можна зняти. Після цього можна повторити обмивання й обгортання сухою хусткою. Робити так 1-3 рази. Щоразу потрібно використовувати для обгортання суху хустку. Після останнього обгортання слід швидко й легко обмити шию та голову холодною водою й насухо витертися.
Обгортання шиї призначають у разі ларингіту, фарингіту, ангіни, мігрені та шийного остеохондрозу.
Рукою чи рушником змочити всю шию водою й обгорнути її сухою грубою пов’язкою в 3-4 обороти таким чином, щоб не було доступу повітря до мокрих ділянок.
Є й інший спосіб. Він полягає в тому, що шию обгортають рушником, змоченим у холодній воді, на нього зверху накладають сухий рушник, а поверх нього - вовняну чи фланелеву пов’язку. Тривалість процедури: 1-1,5 години, причому кожні 30 хв треба поновлювати компрес, тобто знову змочити рушника й обгорнути ним шию.
«Шаль». Цей вид обгортання зазвичай застосовують у разі підвищеної температури тіла, на початку пневмонії, накопичення мокротиння в горлі, бронхах та легенях та за катарів із лихоманкою.
Квадратний шматок грубого полотна скласти у вигляді рівнобедреного трикутника, намочити в холодній воді, викрутити, накласти на спину й закрити зверху сухою матерією чи вовняною хусткою так, щоб усередину не було доступу повітря. При цьому більший кутик «шалі» лягає на спину, а рівні тонші кінці перехрещуються на грудях. Тривалість процедури від 30 хв до 1,5 години. За високої температури компрес потрібно поновлювати через кожні 30-45 хв.
Ножне обгортання. Цей вид обгортання добре застосовувати за атеросклеротичних уражень артерій нижніх кінцівок, перевтоми ніг унаслідок тривалої ходьби та як додатковий засіб до інших обгортань.
Поверх мокрих шкарпеток надіти пару вовняних сухих, лягти в ліжко й накритися теплою ковдрою. Процедура триває від 1 до 2 годин. Завжди треба лягти в ліжко. За високої температури, наприклад, у разі запалення легенів, треба робити таке обгортання кілька разів підряд.
Обгортання до колін діє ефективніше і його добре застосовувати в разі загальної втоми, здуття кишечнику та лихоманки.
Мокрим лляним бинтом обгорнути ноги до колін й щільно укутати зверху сухим вовняним шматком матерії. Відразу лягти й добре вкритися.
Нижнє обгортання зазвичай застосовують за хвороб ніг і живота, зокрема, воно помічне в разі набряку ніг, ревматизму, здуття, болю в суглобах.
Обгортатися слід починати від плечей (пахв) і до пальців ніг. Голова, шия, плечі й руки при цьому залишаються вільними й прикриваються сорочкою чи ще чимось теплішим, щоб не проникало зовнішнє повітря.
Роблять нижнє обгортання таким чином: на простирадло, яке лежить на ліжку, уздовж кладуть широку вовняну ковдру. Полотно для обгортання має бути такого розміру, щоб, складене в 2-3 рази, могло обгорнути все тіло й ноги людини. Склавши полотно вдвічі-втричі, намочити та викрутити його так, щоб з нього не капало, й покласти у вигляді прямокутника на розкладену на ліжку ковдру. Зверху лягає хворий, якого слід обгорнути цим полотном навколо таким чином, щоб жодна частина тулуба не залишалася відкритою та щоб один мокрий кінець заходив на другий. Потім добре закутати ковдрою, аби не було доступу повітря, а зверху покласти перину. Ноги вкрити додатково окремою ковдрою. Тривалість цієї процедури зазвичай 1-1,5 години.
Той, хто дуже боїться холоду, може намочити полотно для обгортання в гарячій воді.
Також можна взяти старий жорсткий мішок, намочити його у воді, викрутити, улізти в нього до плечей, потім лягти в цьому «костюмі» на розстелену вовняну ковдру, добре нею вкутатися, а зверху покласти перину.
Коротке обгортання корисно робити для профілактики багатьох захворювань, а також за хвороб нирок, печінки, гастритів, колітів, бронхітів, мігрені, гіпертонії, стенокардії.
Шматок грубого полотна скласти в 4-6 разів, намочити, викрутити й обгорнути тіло від пахв до колін. Потім добре накритися вовняною ковдрою, аби запобігти проникненню повітря ззовні. А зверху покласти перину.
Слабкі, нездорові люди та ті, хто боїться холоду, можуть намочити полотно в теплій воді. Тривалість процедури 1-1,5 години.
Мокру сорочку застосовують за шкірних захворювань, для поліпшення загального стану, настрою та сну.
Звичайну полотняну сорочку намочити у воді, викрутити й одягти на тіло. Потім лягти в ліжко на розстелену вовняну ковдру, добре закутатися й накритися зверху периною. Тривалість процедури 1-2 години.
«Іспанський плащ», чи велике обгортання. Із грубого полотна («рядна») зробити широкий «плащ» з рукавами, який спереду не зшитий. Він має спускатися до підлоги й навіть волочитися по ній. Намочити цей «плащ» у холодній воді (можна й у теплій, якщо не переносите холодної), викрутити й одягнути. Краї «плаща» находять спереду один на один. Вовняна ковдра вже має бути приготована й лежати на постелі. Людина в «плащі» лягає на ковдру, добре закутується, а зверху кладуть перину.
Увага! Одягати «плащ» й укутуватися треба швидко, щоб якомога менше піддаватися впливу холодного повітря.
Тривалість цієї процедури 1,5-2 години, залежно від стану. Щоб переконатися, як ефективно діє велике обгортання, яке ще називають «іспанським плащем», подивіться на воду, в якій ви прополоскали «плащ» після застосування. Зазвичай вона брудна та мутна. Ця процедура розширює пори й витягує всі шлаки з організму. Особливо корисний «іспанський плащ» за лихоманки, подагри, суглобового болю, ревматизму, ожиріння, геморою, хвороб печінки й нирок та в період клімаксу.