Східна мудрість учить: «Хворій та нещасній людині масаж потрібен, а здоровій та щасливій — конче потрібен». Ми вирішили розібратися, чому ж так. Адже більшість українців масаж отримують у кращому разі раз на рік, перебуваючи на оздоровленні в санаторії, за виникнення гострих та хронічних проблем із хребтом чи під час реабілітації після хвороб. Схоже, цей потужний оздоровчо-рятівний метод у нас є недооціненим, адже він має значно ширший спектр дії, ніж ми звикли думати.
Він - не лише швидка допомога чи приємна оздоровча процедура, що благотворно впливає на м'язи, зміцнює зв'язки та суглоби, усуває больові відчуття. Масаж посилює роботу імунної системи, поліпшує психоемоційний стан, активізує вироблення ферментів, гормонів, лімфи та крові, й цим його вплив на організм не обмежується.
Є багато масажних метод та прийомів, які комплексно діють на весь організм, не лише допомагають скоригувати хребет та стан м’язів, а й нормалізують роботу певних органів, допомагають у подоланні найрізноманітніших захворювань: починаючи від бронхіту, затерплості кінцівок, запаморочень і головного болю до встановлення на місце зміщених органів, покращення роботи серця, печінки та всього травного тракту.
Можливостями різних видів масажу в оздоровленні організму ділиться з нами президент Української асоціації масажистів та реабілітологів «Rozkwit», магістр фізичної реабілітації, який у своїй роботі застосовує остеопатичні, мануальні та вісцеральні методи й техніки масажу, Андрій НЕЩЕРЕТ.
Спеціально для читачів газети Андрій Павлович дасть кілька простих, ефективних методів, як, не виходячи з дому, стимулювати імунну систему, щоб захиститися від атаки вірусів та інших недуг.
“Скульптор”, який «виліплює» здорові процеси в тілі
- Андрію Павловичу, Ви застосовуєте найрізноманітніші техніки масажів, працюючи не лише з тілом, а й із
психологічним станом людини. З якими найпоширенішими недугами можна справитися за допомогою масажу?
- З одного боку, - активний ритм життя, з іншого – страхи, стресові ситуації, яких так багато навколо, та невміння спокійно реагувати на них, занурюють людей у стан постійного напруження. Якщо ж при цьому ще недосипляти, погано харчуватися, організм не встигає відновлюватися – це створює стан хронічної втоми, що призводить до неврозів, дратівливості, прийняття неправильних рішень, що лише збільшує рівень стресу. Стрес своєю чергою спазмує тіло, внаслідок чого порушуються обмінні процеси, приплив лімфи та крові, що перешкоджає надходженню корисних речовин до органів та виведенню токсинів, тобто вводить організм у дисбаланс.
За допомогою масажу ми можемо пропрацювати все тіло, розблокувати спазми, поставити зрушені хребці на місце, налагодити роботу внутрішніх органів. Під час масажу людина розслаблюється, а це задіює процеси відновлення в організмі. Для цього застосовуємо м'які, безболісні практики мануальної терапії в пропрацюванні опорно-рухового апарату, внутрішніх органів, черепа, центральної нервової системи, працюємо з психосоматичними проблемами.
Окрім того, хороший масажист має вміти діагностувати причину виникнення дискомфортних станів. Є багато різних прийомів. Так, певні ділянки хребта впливають на здоров’я відповідних органів і навпаки. Також ми застосовуємо діагностику по зонах Захарьїна-Геда. Ці науковці виявили взаємозв'язок між внутрішніми порушеннями та змінами на поверхні тіла, за якими й можна виявити, що провокує недугу. Наприклад, спазм або збій у роботі органа може проявлятися висипаннями, почервоніннями, змінами структури на певних ділянках тіла.
Далеко не завжди причина захворювання криється в місці болю. Тому прямолінійний підхід – лікуй там, де болить, - не завжди спрацьовує, а фахівці, які намагаються надати допомогу пацієнтові, не знаючи про це, не надто успішні в зціленні. Батько остеопатії Ендрю Тейлора Стілла для наочності наводив приклад: мовляв, коли кішці наступають на хвоста, вона кричить з іншого боку, тобто болить в одному місці, а відгук - в іншому. За такою ж аналогією відбуваються процеси й у тілі людини.
Наприклад, люди приходять зі скаргами на біль у правому плечовому суглобі, руці, шиї, під лопаткою. У більшості випадків цей біль провокують проблеми печінки, тож треба працювати з нею. Також часто причиною поперекового болю, грижі, протрузії в попереково-куприковому відділі є збій у роботі тонкого кишківника.
Важливе значення має тазове кільце та крижі, які латиною звучать, як сакрум, тобто сакральне місце. На них тримається хребет, тож, якщо є певне зміщення, то під цю позицію підлаштовується вся верхня й нижня частини тіла, щоб тримати тіло вертикально. У результаті виникають блоки, підвивихи хребців, проблеми з ногами та шиєю, перетискаються нервові корінці. Допоки не поставити все на місце, неможливо усунути біль у цих ділянках.
Кваліфікований масажист має бути хорошим діагностом. Він має знати ці взаємозв’язки й уміти прибрати ті проблеми, з якими людина живе та мучиться роками, адже не може визначити таку віддалену причину.
Слов’янський масаж для відновлення злагодженої роботи органів черевної порожнини
- Розкажіть, будь ласка, деякі випадки, коли завдяки масажу людині вдалося відновити здоров’я.
- Одна з найпоширеніших проблем, особливо з віком, - скарги на біль у колінних суглобах. Люди приходять із діагнозом «артроз колінного суглоба», але це не завжди так. Іноді вдається позбавити людину від такої болісної симптоматики лише за один сеанс. Унизу біля коліна розміщена головка малої гомілкової кістки, що може дещо зміщуватися назад або вперед. Коли її поставити на місце, минає больовий синдром. Нещодавно я цю маніпуляцію з коліном зробив моєму товаришу з Полтави, й він через добу вже телефонував, аби подякувати, що вже не болить.
Ми також широко застосовуємо методи так званого старослов'янського масажу. Із давнини дійшли певні техніки, наприклад, медова ладка носа, тобто виправлення носової перегородки. Спочатку вона розм'якшується завдяки медовому масажу носа, а потім за 1-2 сеанси носова перегородка ставиться на місце без жодного оперативного втручання.
У нашій українській школі старослов’янського масажу, на відміну від інших шкіл, ми не працюємо через біль. Якщо під час продавлювання живота людина відчуває біль - це діагностичний сигнал, що в цьому місці є проблема. Ми намагаємося це місце розслабити й прибрати спазм небольовими методами. Зокрема, просимо людину напружити місце, що відгукується болем під час натиску масажиста, й виштовхнути м’язами його руку. Під час цього центральна нервова система дає команду наситити життєво важливими рідинами це місце, й через таку взаємодію з пацієнтом іде зцілення.
Таке продавлювання живота за методом старослов’янського масажу чудово діє на організм і особливо на всі процеси травлення, внутрішні органи черевної порожнини.
Перша зона, яку протискуємо – це сфінктер дванадцятипалої кишки, через який іде відтік коктейлю жовчі та панкреатичного соку. Він має лужну реакцію й залужнює, наповнює ферментами кислу їжу, що з шлунка прямує в кишківник на перетравлення.
Та часто через стреси, переїдання, перепивання ця важлива зона не працює, як потрібно, тоді їжа, що пройшла початкову обробку агресивним шлунковим соком, не нейтралізується лужним сегментом і починає подразнювати слизову оболонку кишківника, породжує виразки, закрепи, коліти.
Після продавлювання дванадцятипалої кишки, продавлюємо всі органи черевної порожнини по колу за годинниковою стрілкою, тобто слідуємо шляхом, яким їжа після потрапляння в шлунок далі рухається по травному тракту, та прибираємо спазми, проблемні місця, які порушують функцію кишківника засвоювати та повноцінно виводити відходи з організму.
У черевній порожнині всі органи розміщені близько один до одного. Тож, масажуючи певні ділянки, ми опосередковано впливаємо на сусідні органи, які зв'язані фасціями й також взаємодіють між собою. Відповідно, масажуючи живіт, ми не лише налаштовуємо на здорову роботу органи черевної порожнини, а й позитивно впливаємо на роботу серця, легень, а через це покращуємо стан усього організму.
Після слов’янського масажу живіт і внутрішні органи, м’язи, що їх підтримують, стають м'якими, електричними, налагоджується крово- та лімфопостачання, відхід токсинів, а це базові принципи, що лежать в основі здоров’я людини. Живіт стає теплим, розслабленим, називається це комфортне відчуття станом миру в душі.
Дві техніки для покращення імунітет та загального самопочуття
- Зараз, коли спостерігаються пікові показники захворюваності на коронавірус та інші сезонні респіраторно-вірусні хвороби, як можна кожному з нас, використовуючи оздоровчі техніки, підсилити захисні функції організму?
- Для цього хочу порекомендувати техніку «струшування», яку застосовує мій колега тренер, масажист Олександр Маркін. Це відео викладено й на нашому Ютюбканалі. Вона дуже проста у виконанні, доступна для людей будь-якого віку, й займає лише 2 хвилини для виконання зранку. Олександр уже протягом 2 років щоранку робить її, й він настільки активізував свою імунну систему, що за цей час забув про застуди та грип. Окрім того, ця вправа додає енергії й сил на весь день, саме тому її варто робити, щойно прокинулися, перед водними ранковими процедурами. А ось ввечері її робити не рекомендується, адже ризикуєте не заснути. Подібного ефекту читачі можуть досягнути за умови, що виконуватимуть цю вправу регулярно.
Спочатку знаходимо вилочкову залозу, що розміщена зразу під шиєю, за грудниною, на два пальці нижче яремної ямки. Вилочкова залоза, або тимус, – важливий орган імунної системи. Основна функція цієї залози - сприяти розвитку клітин імунної системи, так званих Т-лімфоцитів. Це білі кров'яні клітини, які захищають організм від бактерій та вірусів, а також від ракових клітин. Із віком тимус зменшується та стає не настільки активним, як у юності. Ми ж розтрусимо наш організм, активуючи роботу як тимуса, так і лімфи, що лежить в основі імунітету, а отож мобілізуємо захисні функції організму.
Під час виконання струшування вібрація має йти по всьому тілу: від пальців ніг до маківки голови. Для цього стаємо рівно, ступні босоніж чи в шкарпетках, розведені на півтори ступні (приблизно на ширині плечей), тіло повністю розслаблене. Далі протягом 2-3 хв раз на секунду на 2-3 см піднімаємо п’ятки від землі й вільно кидаємо їх на підлогу, щоб при цьому виникало струшування, вібрація від легкого удару по всьому тілу, ніякого дискомфорту та болю не має бути. Стежте за цим. При цьому при кожному постукуванні п’ятками, на видиху додатково слід стимулювати вилочкову залозу, швидко, відкритою долонею легко ударяючи по ній. Так робити щосекунди протягом 2 хв: підйом і легкий “удар” п’ятками з потрійним простукуванням вилочкової залози при цьому (на одне постукування п’ятками потрібно зробити три постукування по грудній клітині в ділянці вилочкової залози).
Врахуйте: техніка має протипоказання. Якщо ви погано почуваєтеся – є підвищений тиск, температура, онкологічні захворювання, тромбофлебіт, стенокардія, п’яткова шпора, серйозні проблеми з хребтом, наявність камінців в жовчному міхурі чи нирках, чи будь-який інший гострий стан чи захворювання, при якому не рекомендують різких рухів, від виконання цієї вправи слід відмовитися до нормалізації самопочуття.
Також є ще одна дуже проста й цікава метода зі стимуляції підошви ніг. Для цього потрібен м'яч для великого тенісу або м’яч із пухирцями, якщо і його немає, то можна взяти невелике в діаметрі поліно дерева з корою. Покладіть його на підлогу, самі сядьте й голою підошвою ступні водіть м’ячик від кінчиків пальців до п’яти туди й назад, дещо натискаючи ступнею на м’яч. Місця, де відчуваєте біль, промасажуйте дещо ґрунтовніше.
Усі знають, що на підошвах ніг розміщені зони представництва наших органів та різних систем. Тож масажуючи підошви, ми впливаємо на весь організм, а також це благотворно позначиться на стані самих ніг. Добре промасажуйте почергово дві ступні. Перед застосуванням практик обов’язково порадьтеся з лікарем.
Матеріал підготувала Валентина Берник.
(Продовження статті з порадами, що робити за проблем із суглобами, для покращення виділення жовчі та процесу травлення, з описом методів масажу та акупунктури читайте в наступних номерах.)