ЧИННИК ДОВГОЛІТТЯ - ГОРМОН ВІЧНОЇ МОЛОДОСТІ

Поділитися:
ЧИННИК ДОВГОЛІТТЯ - ГОРМОН ВІЧНОЇ МОЛОДОСТІ

Як подовжити молодість

Хоч би як старалося людство протягом багатьох століть, засобу, здатного зупинити старіння й зберегти вічну молодість, досі не винайшли. Проте не варто зневірятися, адже якщо не зберегти навічно, то значно подовжити молодість цілком реально, для цього потрібно лише дотримуватися низки певних правил, які забезпечать здоров’я та силу нашому організму.
Приділяючи щодня увагу своєму тілу, піклуючись про харчування, виконуючи фізичні вправи, відмовившись від шкідливих звичок і дотримуючись здорового способу життя, ви зможете істотно наблизити свою мрію й довго не замислюватися про свій вік. Ті, хто вже випробував на собі подібні методи подовження молодості,  упевнено скажуть, що це справді працює, адже навіть літні люди можуть відчувати себе юними й життєрадісними.
У цій статті йтиметься про один із найважливіших чинників довголіття (деякі вчені вважають його головним), що отримав назву «гормон вічної молодості», - мелатонін.

Гормон, який став хітом аптечних продажів

Мелатонін - це гормон, який виробляється в людському організмі. Його відкрив у 1958 році дерматолог із Єльського університету професор Аарон Лернер. Подальші численні дослідження цього гормону показали, що він відіграє величезну роль у підтриманні здоров’я, профілактиці захворювань і подовженні молодості. Мелатонін сприяє зниженню рівня холестерину в крові, зменшує руйнівну дію гормонів стресу, які можуть ушкодити серцевий м’яз, особливо в літньому віці, коли організму складніше відновитися після хвороби, сумної події, сварки, розчарування.
Крім того, мелатонін - захист від підвищеного кров’яного тиску, алергійних захворювань, застуд, помічний під час лікування шизофренії, хвороби Альцгеймера та паркінсонізму. Легше назвати хворобу, яка непідвладна мелатоніну, бо, регулюючи всі системи організму, він здатний боротися з багатьма захворюваннями. Цей гормон сприяє й запобіганню хвороб.
Мелатонін настільки важливий для збереження та відновлення організму, що його навіть стали випускати у вигляді препаратів і продавати в аптеках. Сьогодні для багатьох американців і європейців вважається нормою прийом мелатоніну на ніч, як вітамінів. Свого часу цей гормон був в Америці хітом продажів. Кожна аптека й кожна крамничка здорового харчування вважали своїм обов’язком виставляти у вітрині картинку з написом: «У нас є мелатонін», щоб привабити покупців.
Але... з таким же успіхом будь-хто з нас міг би повісити таку картинку  собі на груди, тому що в нас із вами теж є мелатонін, і більшості зовсім не потрібно купувати його в аптеці. Існує чимало природних способів підняти рівень гормону в організмі в будь-якому віці.

Епіфіз - головний виробник мелатоніну

Ще кілька десятків років тому в медичних енциклопедіях різних країн світу можна було прочитати про «непоказну горошину», що міститься в глибині людського мозку, таке: «Епіфіз, або шишкоподібна залоза, - рудиментарний орган, самостійного значення не має». Дослідження останніх 40 років спростували це твердження. Встановлено, що саме епіфіз виробляє особливий гормон мелатонін, який контролює вікові зміни.
Максимальне вироблення мелатоніну спостерігається в дитячому віці, потім іде на спад. Після досягнення дитиною 12 років стан її імунітету контролюється мелатоніном, максимальне вироблення якого в організмі досягається до  25-річного віку, а потім починає знижуватися. Після 60-ти років рівень мелатоніну знижується до 20% від норми й нижче. Відповідно, відбувається різке зниження імунітету, виникають «вікові хвороби».
Учені  припускають, що причиною цього є надлишок вільних радикалів (агресивні молекули, які ушкоджують мембрани клітин) в організмі, на боротьбу з якими витрачаються запаси мелатоніну. Тому, щоб запобігти зайвим витратам цього гормону, потрібно вживати заходи боротьби з вільними радикалами, один із них -  рослинна дієта, багата антиоксидантами - головними захисниками організму від вільних радикалів. Саме вони нейтралізують вільні радикали, основними джерелами яких прийнято вважати жирну їжу, важкі метали, що надходять із навколишнього середовища, та тютюновий дим.
Епіфіз називають ще серцем мозку: він за допомогою мелатоніну допомагає мозку працювати протягом усього життя людини, передаючи його сигнали по всьому організму.
Відновлення первинного рівня мелатоніну в організмі не тільки оновлює регулювання всіх біологічних систем та органів, а й омолоджує сам епіфіз, повертаючи його здатність до самостійного вироблення мелатоніну.

Чому сон - «найкращі ліки»

«Сон - найкращі ліки», «З горем потрібно переспати» - ці народні мудрі вислови мають абсолютну рацію. Безліч наукових досліджень підтверджують: хто достатньо спить, той довше живе та менше хворіє.
Учені знайшли науково-практичне обґрунтування цьому. Річ у тім, що саме вночі виробляється 70% добової кількості мелатоніну. Саме він регулює біоритми: допомагає пристосовуватися до зміни дня й ночі, посилає в зимову сплячку тварин і вкладає нас у ліжко із настанням темряви. Вироблення гормону починає зростати в сутінки, досягає максимуму з опівночі до 4-ї години ранку, а на світанку падає. Ми поринаємо в сон, а мелатонін береться за роботу: відновлює, ремонтує, зміцнює... Адже він - один із найпотужніших природних імуномодуляторів та антиоксидантів.
«Якщо епіфіз уподібнити до біологічного годинника, то мелатонін - маятник, який забезпечує його хід, - пояснює професор Володимир Анісімов, президент Геронтологічного товариства РАН. - Як відомо: що менша амплітуда маятника, то швидше зупиниться годинниковий механізм». Із віком вироблення мелатоніну зменшується, і це є сигналом для всіх інших систем організму, що настав час здаватися, пора старіти.
Якщо мелатоніну бракує в молодому організмі, то він також починає старіти прискореними темпами. Переконливі дані інших великих досліджень показують: люди, які змушені постійно працювати ночами, а отже, відчувають хронічний дефіцит мелатоніну, мають на 40-60% більший ризик розвитку коронарної хвороби серця й судин та метаболічного синдрому - сукупності ожиріння, гіпертонії, діабету та атеросклерозу, словом, букета, який вкорочує людині життя.

Ніч і темрява - два важливі чинники вироблення мелатоніну

Учені зробили ще один важливий висновок: спати потрібно саме вночі й саме в темряві. Чому? Річ у тім, що епіфіз удень виробляє серотонін - речовину, яку називають гормоном задоволення, чи гормоном щастя. Якщо серотоніну достатньо - у нас гарний настрій і життя нам у радість. А якщо недостатньо - виникають апатія, пригніченість, депресія чи, навпаки, підвищена агресивність, дратівливість, тривожність і неспокій.
А от коли за вікном темніє, епіфіз починає виробляти мелатонін. Темнота (бажано повна) й ніч - ось дві найважливіші умови його утворення. Якби ми жили в злагоді з природою, яка запрограмувала наш організм на дотримання природних добових ритмів, на те, щоб вставати зі світанком і лягати спати із заходом сонця, було б значно менше хвороб і передчасних смертей.
Природа не могла передбачити, що люди винайдуть електрику й зможуть вечорами, а то й ночами, спати при світлі ламп і тим самим позбавляти себе життєво потрібного гормону. Важливо знати, що найактивніше мелатонін продукується в період з опівночі до 4-ї години ранку. У ці години треба намагатися не просто відпочивати, а саме спати, щоб організм виробив достатньо мелатоніну для свого відновлення.
А чому найміцніший сон у передранішні години? Тому, що саме в цей час досягається найвища концентрація в крові накопиченого за ніч мелатоніну. Але про запас запастися мелатоніном неможливо: виробленої за ніч «порції» вистачить тільки до наступного вечора. Люди, які віддають перевагу нічному способу життя, мають пам’ятати, що денний сон зовсім не компенсує відсутність нічного. Навіть якщо ви після безсонної ночі намагаєтеся відіспатися вдень - в організмі не вироблятиметься мелатонін, а отже повноцінним такий відпочинок навряд чи можна вважати.
Учені вважають, що саме зайва освітленість вкорочує життя жителям великих міст, і навіть ввели спеціальний термін «світлове забруднення».
Тому візьміть на озброєння п’ять «нічних порад»:
1. Завішуйте на ніч вікна щільними шторами.
2. Не спіть із ввімкненим нічником чи телевізором.
3. Встаючи вночі, не запалюйте світло. Для освітлення туалету досить тьмяної лампочки-нічника, що вмикається в розетку.
4. Якщо засиджуєтеся допізна, освітлення кімнати має бути неяскравим і вже точно не лампою денного світла.
5. Намагайтеся засинати не пізніше опівночі: як уже зазначалося,  максимум мелатоніну виробляється з опівночі до 4-ї ранку.

Як стимулювати вироблення мелатоніну?

На щастя, це зовсім не складно - і навіть приємно, коли ввійдеш у смак. По-перше, поважайте добові цикли. В організмі тих, хто засинає рано (близько 10-ї години вечора) і встає на світанку, виробляється найбільша кількість мелатоніну за ніч і вони почуваються енергійнішими та більш працездатними весь день.
По-друге, майте на увазі, що багато ліків, кава, алкоголь і нікотин знижують вироблення мелатоніну.
По-третє, намагайтеся вводити у свій раціон більше продуктів, що містять амінокислоту під назвою триптофан: саме вона слугує «будівельним матеріалом» як для серотоніну, так і для мелатоніну. Найбільше триптофану міститься в сирах твердих сортів, курячих яйцях, нежирному м’ясі, квасолі, гарбузовому насінні, горіхах.
Із деяких продуктів мелатонін можна отримувати й у готовому вигляді, адже цей гормон виробляють не тільки люди та тварини, а  навіть рослини, й найбільшою мірою - кукурудза, рис, овес, ячмінь, помідори, банани. Їжте ці продукти приблизно за годину до того, як лягти в ліжко. За цей час рівень мелатоніну в крові підвищиться, і ви відчуєте його заколисливий ефект.
Треба відзначити, що насамперед вуглеводна їжа сприяє виробленню мелатоніну в організмі. Тільки врахуйте: вуглеводну «снодійну» вечерю потрібно з’їсти на голодний шлунок, вона не має містити білкових продуктів, кількість жирів слід звести до мінімуму. Макарони, приміром, краще приготувати з овочевою підливою, а картоплю - запекти в шкірці.
По-четверте, не забувайте про вітаміни. Деякі з них, наприклад В3 і В6, можуть підвищувати вироблення мелатоніну. Велика кількість вітаміну В3 міститься в куразі, насінні соняшнику, цільних зернах пшениці, ячменю, а вітаміну В6 - в цільних зернах пшениці, моркві, лісових горіхах, сої, сочевиці, а також креветках і лососевих рибах.
Тим, хто віддає перевагу отриманню цих вітамінів у вигляді аптечних препаратів, потрібно знати, що вітамін В6 рекомендують приймати в першій половині дня: він спочатку діє збудливо й може перебити сон. Вітамін В3 ліпше приймати ввечері разом із кальцієм (1000 мг) і магнієм (500 мг), які в цей час доби також сприятимуть виробленню мелатоніну.
По-п’яте, стежте за електромагнітним фоном. Електромагнітні поля негативно впливають на роботу шишкоподібної залози. По можливості обмежте повсякденний контакт із цими полями, хоча б уночі (заберіть зі спальні електронну техніку). Основні їх джерела -  комп’ютери, копіювальні апарати, телевізори, лінії електропередачі, а також погано ізольована проводка.

Чи безпечно це?

Як відомо, у кожної медалі є свій зворотний бік. Для мелатоніну його поки що не виявлено. Однак повальне захоплення американців подібними гормональними препаратами викликає занепокоєність медиків. Річ у тім, що прийом навіть порівняно невеликої їх дози (1-2 мг) спричиняє збільшення вмісту мелатоніну в крові порівняно з природним рівнем у сотні разів. Фармацевти заклали цю дозу у свої препарати, щоб забезпечити достатньо високий рівень гормону в крові протягом ночі й отримати гарантований снодійний ефект. Сама шишкоподібна залоза виробляє гормон у значно меншій кількості, але постійно й відповідно до певних закономірностей.
Тому багато дослідників дійшли висновку, що додаткове введення цього гормону може бути корисне тільки хворим і людям похилого віку.
Однак піклуватися про природний рівень підвищення мелатоніну мусить кожен, хто бажає зберегти чи поліпшити своє здоров’я, збільшити тривалість життя.
Дослідження показали, що загальмувати процес старіння можна швидко. Учені впевнені, що ми здатні використовувати свій біологічний потенціал до 120 років. Лабораторні тести показали зв’язок підвищення рівня мелатоніну зі зростанням опірності до захворювань, відродженням сексуальної активності, яка зберігається до самої смерті.
Учені стверджують, що мелатонін здатний не тільки на добру третину подовжити життя людини, а й змінити його якість, зберегти молодість і дати можливість залишитися енергійним і життєрадісним протягом усього життя.

Арія ГВОЗДИКОВСЬКА,
кандидат біологічних наук, доцент,
член Міжнародного екологічного клубу.