Чистотіл — відомий цілитель. У ньому корисне все: коріння, трава, квіти, сік. А заготовляти їх найліпше наприкінці травня-в середині червня.
Любов ДУДЧЕНКО, кандидат біологічних наук.
Заготовляти чистотіл можна у вигляді сушеної трави, спиртової настоянки, а також ферментованого соку. З метою сушіння рослину виривають із коренем і сушать у тіні під наметом. Для приготування соку з рослини потрібно уважно оглянути корінь (якщо потрапить хоч один черв’ячок, сік протухне), перемолоти на млинку для м’яса, віддушити з отриманої маси через марлю сік, злити в пластикову пляшку й закрити кришкою, але не щільно. Поставити в темне місце. За 2—3 дні має з’явитися тихе шипіння з-під кришки — отже, процес ферментації почався. Коли сік стане прозорим — ліки готові. Зцідіть його за допомогою чистого катетера від крапельниці, осад викиньте. Зберігайте сік у пляшці з темного скла в прохолодному місці без доступу світла, але не в холодильнику. Сік не втрачає своїх властивостей кілька років. Аденоїди. Сік закапувати в кожну ніздрю по 3 краплі за схемою: спочатку по краплі, за хвилину — ще по краплі, за хвилину — ще по краплі. Повторювати тричі на день — тобто, за день по 9 крапель. Курс лікування — 10—15 днів. Отит. У флакон борного спирту (25 мл) додати 30 крапель соку чистотілу. Закапувати ліки по 1—2 краплі 3—4 рази на день у хворе вухо до одужання. Катаракта. Ферментований сік чистотілу розвести дистильованою водою у співвідношенні 1:1. Перші 3—5 днів закапувати в очі по краплі 1—2 рази на день розведений сік, потім можна використовувати чистий. Пародонтоз. Приготувати сольовий розчин: в 1 л перевареної води додати 100 г солі (краще морської) і 100 мл ферментованого соку чистотілу, розмішати до повного розчинення солі, зберігати в холодильнику. Цією сумішшю (по 0,5 склянки) потрібно полоскати рот, проганяючи розчин через зуби, тричі на день. Жіночі хвороби. За молочниці, кольпіту, ерозії шийки матки проводять курс лікування тампонами, змоченими в соку чистотілу. У тяжких випадках роблять спринцювання соком, розведеним водою 1:1. Рани, виразки, свищі. Змішати 100 мл соку й 9 г морської солі. Ватно-марлеву пов’язку змочити розчином і прикласти до рани, закріпити бинтом або сіткою. Не знімати пов’язку 3 дні, періодично зволожуючи її перекисом водню та соком чистотілу, але вже без солі. Через 3 доби зробіть перев’язку. Рана зазвичай гоїться впродовж 10 днів. Мозолі. Змащувати мозоля соком кожні 2—3 хвилини, до 5 разів. Перерва потрібна для того, щоб сік всотався. Грибкові ураження. Сік чистотілу змішати з нітрофунгіном у співвідношенні 1:1, змащувати уражені місця. Процедуру робити не менш як тричі на день. Спиртовий настій чистотілу готують так. Рослину подрібнюють і перемелюють на млинку для м’яса, відтискують сік через марлеву серветку. Банку із соком закривають капроновою кришкою й дають відстоятися в холодильнику 2 доби. Потім обережно зливають сік, викидають осад і додають горілку в розрахунку: 0,5 л горілки на 1 л соку. Спиртовий настій приймають для підвищення імунітету, боротьби з раковими пухлинами (будь-якими) і лікування багатьох інших захворювань.
Лікування чистотілом: Спиртову настоянку починають приймати з 1 краплі на день зранку, натще, за 1 годину до їди, щодня збільшуючи дозу по 1 краплі. Краплі перед прийомом попередньо розводять в 50—100 мл води. Дійшовши до 15—20 крапель (у кожного своя доза), потрібно прислухатися до свого організму, чи нема погіршення самопочуття. Якщо є, дозу варто зменшити на 4—5 крапель і приймати в такій кількості до одужання. Курс лікування зазвичай триває не більше 3—4 місяців на рік, бажано його розбити на 3 підкурси з перервами 10 днів. Другий спосіб — усе так само, як і в першому, але, дійшовши до 20 крапель, — робимо зворотний відлік, зменшуючи дозу до 1 краплі. Після 10-денної перерви курс повторити. Для профілактики захворювань достатньо одного циклу на рік. Далі можна збільшити дозу соку чистотілу до 1 десертної ложки.