Ароматерапія… Цей метод лікування існує стільки, скільки світ. Його «засновниками» стали рослини з потужними запахами. Дивовижні аромати квіти отримали завдяки вмісту летких, невидимих оку ефірних олій. Та ефірні олії не лише дарують насолоду нюху, а й впливають на розум, психіку людини, чинять оздоровчу дію, поліпшуючи фізичний і психічний стан, є профілактикою різноманітних патологій, застудно-вірусних інфекцій.
Хоча методи ароматерапії започатковано ще в стародавніх культурах Китаю, Індії, Стародавнього Риму, однак у середині минулого століття розпочалося її відродження, коли французький парфумер та хімік Рене-Моріс Гаттефос у науковій праці описав медичне застосування олій та ввів термін «ароматерапія». Наукові дослідження цілющу дію ефірних олій пояснюють тим, що аромат, проникаючи через рецептори носа, впливає на певні ділянки головного мозку, які відповідають за наш емоційний стан, сприяючи виділенню серотоніну – гормону хорошого самопочуття та настрою. Так цей «ефірний лікар» може порятувати від цілого спектру недуг. Олії мають високий рівень проникнення в організм, відтак добре доправляють до хворих органів і систем речовини з високою біологічною активністю, поліпшуючи роботу дихальних шляхів, кровообіг, розумову активність, діяльність ендокринних залоз, нервової системи. Ефірні олії також зцілюють через шкіру, втамовуючи висипання, недуги м’язів і суглобів. Це також потужний протизапальний, антимікробний засіб.
Які ефірні олії мають бути у вашій аптечці, як їх правильно застосовувати за різних недуг - в інтерв’ю завідувачки відділення реабілітації та фізичної терапії Тернопільської центральної районної лікарні Великобірківської громади Надії КРУЦКЕВИЧ.
Запашні трави-обереги в традиції народної медицини
- Надіє Теодозіївно, з українських цілительських традицій відомо, що цілющу дію ароматів лікарських трав у народі добре знали й широко використовували в практиці народної медицини. Як саме і з якою метою їх застосовували?
- Життя українців і ефірні олії трав невід’ємно пов’язані з незапам'ятних часів. Люди святили вінки та ароматні букети трав на релігійні свята й уквітчували ними домівки. Тож у хаті завжди пахло запашними зіллями, що оберігали від вірусів, чинили позитивну дію на кожного, хто входив і вдихав їх дивовижний аромат. Трави активно використовували й у магічних ритуалах, очищали ними простір дому, відганяли нечисту силу.
В ароматному наварі цілющих трав, у череді, м’яті, любистку, лаванді, рум’янку купали новонароджених. Це сприяло здоров’ю шкіри, а аромати трав заспокоювали нервову систему малюка. Дівчата у відварах любистку, кропиви, м’яти, лопуха мили волосся, щоб воно було густим, мало здоровий блиск та аромат.
Ефірні олії ладану застосовують і в церкві, коли священник із кадилом перед початком служби обходить церкву, обкурюючи її. Ці церковні аромати налаштовували психіку людей на благоговійний лад, знищували патогенну мікрофлору, не даючи поширитися інфекції, якщо до церкви прийде хворий парафіянин.
Світочі української літератури Леся Українка, Степан Руданський лікувалися від сухот на морях та водах, у Криму і в Карпатах, де росло багато евкаліптів, інших хвойних дерев. Таким чином вони приймали сухі інгаляції ефірних олій хвойних, що пройнялися силою сонця, моря та вітру. Такі антибактеріальні інгаляції допомагали їхнім хворим легеням бороти туберкульозну паличку.
Шість ефірних олій для вашої аптечки
- Із великої кількості ефірних олій які передусім мають бути в аптечці та завдяки яким цілющим властивостям?
- Ефірних олій є справді багато. Із найбільш доступних і корисних я б порекомендувала мати в своєму арсеналі шість, що порятують за різних недуг. Олія розмарину підвищує стійкість до стресів, стимулює захисні сили організму. Розмарин є природним ноотропілом: покращує мозковий кровообіг, знімає прояви вегетосудинної дистонії, нормалізує знижений тиск, усуває запаморочення. Навіть його запах бадьорить, тонізує, покращує пам'ять та концентрацію уваги. Але людям із високим тиском він не показаний. Натомість гіпертоніки можуть використовувати олії апельсина, лимона, евкаліпта.
Ефірна олія лаванди сприяє послабленню головного, м’язового болю. Це противірусний та антибактеріальний засіб, вона заспокоює, знижує стрес та підвищений тиск, допомагає заснути. Для глибокого сну рекомендована суха інгаляція, коли за пів години до сну на подушку капають краплю цієї олії.
За появи мігрені добре пити м’ятний чай та натирати скроні ефірною олією м'яти, розведеною зі звичайною олією. Вона як спазмолітик добре знеболює, сприяє охолодженню гарячого розуму та зняттю надмірної емоційності, тривоги. Для поліпшення сну та позбавлення від головного болю можна прийняти перед сном ванну: на 1 ст. л. соди або морської солі накапати 5-7 крапель олії й додати в теплу воду. Полежати 20 хв.
Важливо використовувати стовідсоткову, натуральну ефірну олію, що не має домішок, вона дещо дорожча за більшість із тих, що продаються в аптеці, але того варта. Перевірити, чи ефірна олія належної якості, можна, нанісши її на аркушик паперу. Якісна за кілька хвилин випарується, олія з добавками – назавжди залишить на папері жирний слід. Я не рекомендую послуговуватися ефірними оліями, що мають домішки, бо в них є сполуки хлору. Отож олії стають токсичними й можуть при застосуванні призвести до алергійних реакцій, ураження нервової системи.
Обираючи ефірну олію, слід враховувати ще одну особливість: вона має вам підходити не лише з огляду на показання, а й індивідуально - за запахом. Підбирайте та користуйтеся тими, що вам імпонують, від яких отримуєте задоволення. Якщо аромат вам подобається - олія ваша, якщо ж ні, не використовуйте, хоч якими цілющими властивостями вона володіє. Це свідчить, що організм її не приймає.
Цілющі рецепти з ефірними оліями, що порятують у дитинстві та старості
- Як ефірні олії можуть супроводжувати нас, оздоровлювати протягом життя залежно від віку?
- Є градація і правила застосування олій, які базуються на урахуванні вікових та індивідуальних особливостей організму. У віці за 50
є проблеми з високим холестерином, на цьому ґрунті піднімається тиск, а отже погіршується мозковий кровообіг. Здавалося б, для покращення кровообігу згодиться розмаринова олія, але на тлі перелічених симптомів та недуг розмарин не показаний. Тут доречніше буде застосовувати ефірну олію апельсина.
Також у старшому віці поширеним є цукровий діабет і спричинені ним проблеми з погіршенням кровообігу кінцівок. У такому разі для покращення кровообігу можна робити теплі ванночки одночасно на ноги й на руки, додавши по кілька крапель олій розмарину та евкаліпта.
Ефірні олії – чудовий антисептик. Коли бувають ушкодження та висипання на шкірі, готують розчин: на 1 ч. л. соди капають 10-15 крапель олії лаванди, розводять у склянці теплої води й роблять обтирання, примочки до цих місць.
За трофічних виразок такий розчин з олією лаванди можна застосовувати як антисептик, що вбиває патогенну флору, яка розмножується в місцях ран, відтак започатковує процес загоєння.
Проте якщо виразки на ногах спричинені поганим кровообігом на тлі розвитку діабету чи варикозного розширення вен, тоді спершу потрібно покращити трофіку. Щоб налагодити доставку крові, а відповідно й живлення тканин через кров, активувати роботу венозної системи, в народній медицині ставлять п'явки. Гірудотерапія в поєднанні із застосуванням ефірних олій у цьому разі дає хороші результати.
На початковій стадії облисіння чоловікам може допомогти відновити шевелюру олія чебрецю. Здебільшого такі чоловіки мають проблеми травного тракту, відтак погано відбувається всмоктування корисних речовин у травному тракті й волосяна цибулина також недоотримує потрібного їй для життя. У цьому разі я рекомендую апробований спосіб: на 1 ст. л. гарбузової олії накапати 2 краплі олії лимона, приймати всередину (наголошую: ефірна олія обов’язково має бути високоякісною). А в шкіру голови щодня втирати розведені в 1 ст. л. олії соняшнику 10 крапель ефірної олії чебрецю.
Дівчатам же, як молодим, так і у віці, щоб добре росли коси, треба мити їх яєчними жовтками та змивати наваром любистку та чебрецю. Це додасть міцності й блиску волоссю.
Із віком виникають проблеми з суглобами – артрити, артрози. Із ними можна боротися так, як у давнину це робили козаки. Численні рубані рани, отримані на полі бою, ушкодження кісток і суглобів гоїли в спеціальних лазнях, де їхні тіла добре проходили напаром лікарських рослин, зокрема, ялівцю.
Ефірна олія ялівцю дуже показана за проблем із суглобами. Із неї, приміром, можна робити компреси. Для цього 10-15 крапель ефірної олії ялівцю, евкаліпта чи чайного дерева накапати на 1 ст. л. вазеліну, розмішати та втерти у хворий суглоб, зверху обмотати бавовняною тканиною, целофаном та вовняним шаликом. Тримати компрес 2-3 години. Ці ефірні олії мають антибактеріальні, протизапальні, знеболювальні властивості. Під дією тепла компресу вони проникають через шкіру в суглоб та діють як нестероїдні протизапальні препарати,тобто знімають біль і запалення.
Якщо десь потягнули м’яз, є біль у тілі, також добре допоможе олійний зігрівавальний масаж. На 1 ст. л. теплої соняшникової олії чи вазеліну накапати по 5 крапель ефірних олій лаванди та апельсина. Це допоможе релаксації, зняти спастику, стиснення м’яза. Такі ж розтирання добре робити й за болю в попереку та спині.
Неприємний симптом, що теж поширений із віком - грибок нігтів пальців ніг, він помітно деформує нігтьовий покрив, створює дискомфорт. Справитися з ним допоможе ефірна олія чайного дерева, що добре вбиває грибок на нігтях. Для цього змішують олію чайного дерева зі звичайною у співвідношенні 1:10 та щодня втирають цю олію в нігті та ступні ніг. Також можна робити ванночки для ніг (вода має повністю покривати стопи) із додаванням 10-15 крапель олії чайного дерева на 1 ч. л. соди.
Ефірні олії від грипу та різних вірусів
- Як ефірні олії допомагають в часи вірусів та застуд, зокрема, чергової хвилі коронавірусу? Бо, щоб дезінфікувати приміщення від збудників респіраторних хвороб, дехто нарізає часник чи цибулю та лишає їх на тарілочках як потужний антивірусний засіб. Які є приємніші за ароматом і не менш ефективні противірусні засоби серед ефірних олій?
- Є чудові противірусні ефірні олії. Так, олія лимона допомагає навіть людям, котрі хворіють на гепатит. Вірус гепатиту агресивний і швидко прогресує. Коли це відбувається, хворі часто абсолютно підсвідомо починають їсти лимон, як захист від поширення недуги, бо його ефірні олії вбивають вірус. Я не рекомендую з’їстися бозна скільки лимонів, але це засвідчує, як людський організм тонко реагує й знає, що йому потрібно. Тож до себе і своїх потреб слід прислуховуватися.
Ефірні олії чайного дерева, евкаліпта, граната також добре вбивають бактерії та вірус. Ці олії можна капати в аромалампи (продаються в аптеках, інтернет-магазинах) й так наповнювати ароматами та антивірусним захистом приміщення. Зазвичай на кімнату площею до 20 квадратних метрів в аромалампу капають 5-7 крапель олії.
Або ж капати їх у спеціальний аромамедальйон і носити його на шиї. Таким чином постійно відбувається аромаінгаляція й ефірні олії захищають від проникнення вірусів протягом усього дня.
Можна такі сухі інгаляції робити ще простішими: накапати олії на хустинку та носити її в кишеньці на грудях, час від часу дістаючи й додатково дихаючи нею. Добре пам’ятаю випадок, коли почався спалах застуд та грипу й у лікарню прийшло дуже багато хворих. Я ж тоді накапала на хустинку ефірну олію лимона, дихала нею й дала медсестрі, яка не вірила, що це працює, але погодилася спробувати. Наступного дня більшість персоналу лікарні були хворі, а ми з нею не занедужали, й вона повірила й теж почала застосовувати таку аромапрофілактику.
Закапувати ефірні олії в ніс для профілактики нежитю чи усунення проявів гаймориту не рекомендую, адже ефіри добре проникають через дихальні шляхи, захищаючи та зцілюючи. Тому достатньо їх вдихати, носячи аромамедальйон. Також можна робити ватно-марлеві тампончики, змішавши 1 ч. л.звичайної олії з крапелькою ароматичної та вставивши тампон у ніс.
Вологі інгаляції, коли в гарячу воду капають ефірну олії й дихають цими випарами, я вважаю недоцільними. Прохідність олії порівняно з сухою інгаляцією тут гірша. Бо молекули пари гарячої води важкі й не дають оліям пройти глибше в дихальні шляхи, залишаючись у носі.
Якщо ж таки не вбереглися та підхопили застуду, бронхіт, глибокий грудний кашель, тут теж на допомогу прийдуть ефірні олії. Щоб ефірна олія швидко не випарувалася, має бути буфер – вазелін чи соняшникова олія. Тож на 1 ст. л. вазеліну дати 5-7 крапель ефірної олії лимона та евкаліпта, покласти компрес на груди, обмотати целофаном та теплим шаликом. Олія почне швидко всмоктуватися, адже під дією тепла, розширюються судини й активні діючі речовини олії проникають у тіло, зцілюючи. Окрім того, людина одночасно має й суху інгаляцію, вдихаючи випари ефіру.
Також можна зробити зігрівальний масаж на основі вазеліну та кількох крапель ефірної олії евкаліпта та ялівцю (співвідношення, як у попередньому рецепті). Такою цілющою маззю слід робити масаж грудної клітки при бронхіті, добре розтираючи її, до відчуття тепла. Одночасно людина вдихає випари олії. Тож отримає подвійний цілющий ефект.
Подушечки сухих трав для гарного настрою та самопочуття
- Через переживання війни в людей починаються не лише розлади сну, а й системні порушення в організмі. Як за допомогою ароматів рослин допомогти собі завжди бути в позитивному настрої?
- Пошийте кілька мішечків чи подушечок, куди покладете ароматні трави зі спеціально підібраними запахами під певну пору року чи потребу. Вони розслаблятимуть чи, навпаки, тонізуватимуть, надаючи гарного настрою та самопочуття. Якщо ви знервовані, погано спите, покладіть в окрему подушечку сушену лаванду. Вона чинить глибоку заспокійливу дію. Покладіть подушечку в ліжку біля голови, й вам забезпечено міцний, відновлювальний сон. Якщо закладете в подушечку гіркі запахи: полину, пижма, вдихання цих ароматів зробить гострішою пам'ять, покращить запам’ятовування, апетит.
Використовуючи науку й магію трав, слід зробити 4 ароматних подушечки, куди класти трави, які відповідають духу пори року, налаштовують людину на ці природні хвилі. Так, до літньої подушечки зберіть трави, аромати яких наповнюють радістю, задоволенням і розслаблюють: це аромакомпозиція із сушених розмарину, ялівцю, лаванди, рожі, рум'янку, а ще пікантності аромату їй додадуть сушені кмин і кріп.
Аромати осінньої подушечки мають бадьорити, налаштовувати на роботу, давати гостроту мозку для реалізації поставлених цілей. Допомогти отримати заряд енергії тут допоможуть гіркуваті аромати: сушених чорнобривців, нагідок, айстр. На зиму треба робити подушечку, що дарує тепло душі та затишок, тож покладіть палички кориці, трішки гвоздики, вишневого цвіту, терену. Весняна подушечка має бути наповнена травами, які пахнуть свіжістю.
Крім того, ви можете додавати в подушечки ті трави, запах яких вам подобається і є корисним.
Пам’ятайте головне правило: кладіть трави з тими ароматами, що додають вам настрою, які любите, які піднімуть ваш заряд енергії та здоров’я, допомагають вам втримати настрій і моральний баланс. Слід тримати ці подушечки неподалік. Нехай аромати, а за потреби й безпосереднє їх вдихання допоможуть налаштуватися на позитивний лад здоров’я.
Протипоказання до застосування ароматерапії: алергійні реакції, індивідуальна непереносимість.
Перед застосуванням рекомендацій порадьтеся з вашим лікарем.
Матеріал підготувала Валентина Берник.