ДРУГА ХВИЛЯ КОРОНА ВІРУСУ ПРОГНОЗУЄТЬСЯ У ЖОВТНІ

Поділитися:
Друга хвиля корона вірусу прогнозується у жовтні

Коронавірус – ця невидима загроза є справжнім викликом для багатьох. Спершу у квітні-травні вона ізолювала більшість людей по домівках, але, схоже, що реальної сили поширення інфекції почало набувати в кінці літа. Нині щоденний приріст нових хворих багатьох лякає й змушує остерігатися зайвих контактів, дотримуватися гігієни.
Але є й чимало тих, хто навіть маску в місцях масового скупчення людей носить «для годиться», залишаючи відкритим ніс. А отже - збільшує власні ризики заразитися та заразити оточення, якщо людина вже носій, але про це не знає.
Українські та міжнародні експерти пророкують пандемію коронавірусної інфекції. Дослідження свідчать, що вона може бути затяжною, й за нинішньою хвилею припускають появу наступних, допоки всі земляни не перехворіють або не буде винайдено вакцину.
Тож якого розвитку подій щодо поширення COVID-19 чекати восени-взимку, як поводитися, чи вірус змінює свої прояви та як жити в нових умовах, щоб убезпечити себе та близьких, - поради завідувачки кафедри фтизіатрії та пульмонології Буковинського державного медичного університету, доктора медичних наук, професора Лілії ТОДОРІКО. 

Другу хвилю COVID-19 очікують у жовтні-квітні

-Ліліє Дмитрівно, який прогноз поширення коронавірусу на осінь-зиму 2020?

-ВООЗ уже давно прогнозує другу хвилю COVID-19, яка може бути потужнішою за першу. На думку професора інституту вірусології Уханьського університету Ян Чжанцю, під час другої хвилі коронавірус може поводитися агресивніше та бути більш заразним, ніж той штам вірусу, який виявили в Ухані (до Європи дійшла  пом’якшена версія: менш заразна та летальна). Учений зазначає, що поки не зрозуміло, як буде вірус мутувати далі: слабшати чи підсилюватися.
Своєю чергою, японський лікар-інфекціоніст Акіхіро Сато назвав другу хвилю коронавірусу «практично неминучою». На думку вченого, близько 99% населення планети ще не перехворіли, й під час другої хвилі хворих буде набагато більше, ніж тепер. До того ж, вакцини від коронавірусної інфекції досі не розробили: за найоптимістичнішими прогнозами, вона з’явиться на ринку на початку наступного року.
     МОЗ України очікує другу хвилю COVID-19 із жовтня по квітень. Прогнозується, що осінь-зима будуть складним періодом. Традиційно січень-лютий - це час сезонних респіраторних вірусних інфекцій та грипу. Тож  випадки захворювання на коронавірус стане складніше відстежувати, оскільки його симптоми схожі на симптоми  зимових респіраторних інфекцій. Крім того, в холодну пору року ми перебуваємо більше часу в погано провітрюваних приміщеннях у громадських місцях, що сприяє процесу поширення вірусу.

Дезінфікуйте: коронавірусна інфекція зберігається на поверхнях до кількох діб

-Населення України поділилося на дві групи: одні бояться коронавірусу, інші впевнені, що він - міф. Ви, як лікар, котрий щодня лікує таких хворих, що можете відповісти?

-11 березня 2020 року Всесвітня Організація Охорони Здоров’я  оголосила  пандемію нового захворювання. Цим визнанням усе сказано. COVID-19 зараховано до ІІ групи патогенності,  й він  швидко поширюється світом. Я, як практикуючий пульмонолог та терапевт, із початку появи нової коронавірусної інфекції постійно консультую пацієнтів зі скаргами, що відповідають симптомам цього захворювання, й у  більшості випадків діагноз підтверджують   лабораторними тестами.
Тому хочу наголосити, щоб люди дотримувалися рекомендацій із гігієни. Небезпека коронавірусної інфекції криється в тому, що передача збудника відбувається повітряно-крапельним (під час чхання, кашлю та  розмови, поцілунків крапельки розлітаються на 2 метри), повітряно-пиловим і контактним (якщо людина торкається очей, носа чи рота) шляхами.
Вірус також передається, потрапляючи на слизові оболонки носа, очей через руки або хустинку, рукавиці після торкання до найрізноманітніших об'єктів: тварин, м'яса, риби, дверних ручок, поручнів, забруднених виділеннями з дихальних шляхів хворого чи інфікованого.
Коронавірусна інфекція достатньо стійка до температурних режимів і може зберігатися на предметах від 3-х годин до кількох діб. Це залежить від типу поверхні, температури й вологості. Тому, щоб не заразитися, важливо дезінфікувати ручки дверей, техніку тощо. Придбані продукти чи товари, принісши додому, помийте з милом чи продезінфікуйте антисептичним засобом на основі 70% спирту. Вірусологи стверджують, що знищити вірус можна тільки концентрацією спирту не менше 70%.
Хочу розвіяти поширений міф, що фрукти є джерелом поширення вірусу. Фрукти – непридатне середовище для тривалого виживання вірусу, й немає даних про передачу вірусу через фрукти. Звісно, їх слід ретельно мити, але це стандартна рекомендація.

Увага: до стандартних проявів вірусу додалися гастроентерологічні симптоми

-Як зараз вірус себе поводить: якими симптомами проявляється?

-За  понад 6-місячний період циркуляції вірусу в Україні його симптоматика не зазнала особливих змін. Хіба що дещо розширилася. Із серпня почали реєструвати гастроентерологічні симптоми: нудоту, пронос, синдром подразненого кишківника. Часто люди пов’язують ці симптоми харчової токсикоінфекції з тим, що з’їли щось неякісне, зокрема, кавуни з нітратами.
Але якщо в комплексі з цим є один чи кілька зазначених нижче симптомів, проблеми з травленням можуть свідчити, що ви маєте COVID-19. Серед таких ознак:
-наявність гарячки та/або кашлю, задишки;
-тяжке захворювання нижніх дихальних шляхів без чіткої причини;
-наявність міалгії, артралгії, головного болю, діареї;
-зміни сприйняття запаху чи смаку;
-наявність тісного контакту протягом попередніх 14 днів (перебування тривалий час на відстані менше 2 метрів) з особою з підтвердженим чи підозрюваним випадком COVID-19 без дотримання правил індивідуального захисту.

Хворий на COVID заразний упродовж 10 днів з початку симптомів

-Скільки часу хворий є заразним для оточення, коли найвищий ризик передачі вірусу?

-Час, протягом якого людина з COVID-19 є заразною, не визначено. Рівень вірусу (його РНК) у зразках із верхніх дихальних шляхів є найвищим за 1-3 дні до появи симптомів і знижується протягом 7 днів, тобто, увесь цей час, а може й довше, людина може бути заразною. У середньому, особа з підозрою на вірус залишається заразною  упродовж 10 днів після появи симптомів.
У 44% випадків зараження відбувається в безсимптомний період. Інкубаційний період для коронавірусної інфекції становить 14 днів від моменту контакту з інфекцією. 

-Від чого залежить перебіг коронавірусної хвороби та які перші дії?

-Це залежить передусім від віку людини, наявності супутньої патології, експозиції вірусної дози та стану імунітету в цілому. Більшість захворювань на ковід-19 є не тяжкими. Так, за оцінками Китайського  центру контролю та профілактики захворювань, легка форма перебігу хвороби (респіраторна інфекція, можлива легка пневмонія) спостерігається у 81% випадків; тяжкий перебіг захворювання  (із задишкою, гіпоксією чи ураженням більше 50% легень) – у 14%; критичний (із дихальною недостатністю, поліорганною недостатністю та шоком) – у 5% хворих. Практично в усіх пацієнтів із тяжким перебігом захворювання діагностовано  прогресуючу дихальну недостатність на тлі 100% випадків пневмонії.
      Найбільш уразливі до важкої форми перебігу COVID-19 люди старшого віку та особи, що мають надмірну масу тіла, цукровий діабет, важку серцево-судинну патологію, хронічні захворювання нирок, астму.
         Людині, в якої є підозра на коронавірус, варто самоізолюватися, максимально зменшити контакт з іншими людьми. Далі – дотримуватися рекомендацій сімейного лікаря або викликати спеціальні служби, які зможуть провести тест на коронавірус. Людям, що якось контактували із хворим, потрібно пробути два тижні в самоізоляції. Це зменшує загрозу зараження, передусім їх рідних і близьких.
       Мій практичний досвід засвідчує, що в разі своєчасного звернення до лікаря, чіткого дотримання всіх рекомендацій у більшості випадків захворювання перебігає, як звичайна респіраторна патологія.

Допоки немає вакцини, дотримання гігієни найкращий захист

-Як же не захворіти, що потрібно робити, щоб не підчепити цей підступний вірус?

-Усім відомо, що захисту, тобто вакцини, проти ковіду ще не розроблено. Тож нас може порятувати дотримання елементарних правил:
-мийте руки після відвідувань громадських місць. Якщо немає такої можливості, використовуйте спиртовмісні деззасоби, з концентрацією спирту не менше 70%;
-носіть маску, вона  стовідсотково не уберігає, але значно зменшує ризики зараження коронавірусом;
-уникайте скупчення людей;
-не займайтеся самолікуванням  удома. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома та зверніться до лікаря;
-дотримуйтеся дистанції не менш як 1,5 метра від інших людей;
-повноцінно харчуйтеся,  достатньо споживайте тваринного білка, кисломолочних продуктів, овочів, фруктів, риби, вершкового масла та рослинних жирів;
-майте здоровий сон до 8 годин на добу;
-вживайте близько 2-х л води, уникайте стресу;
-гуляйте по 30-60 хвилин на свіжому повітрі та приймайте сонячні ванни, що забезпечують достатній синтез вітаміну D і є потужним протизапальним чинником за більшості інфекційних і застудних захворювань. Усе вище перелічене дуже детально висвітлено в науково-популярній літературі.

А ось поширена думка, що вживання часнику та цибулі зміцнить імунітет та вбереже від інфікування COVID-19, - неправда. Навіть  за хорошого імунітету в людини є значні ризики захворіти на цей вірус.

-Попри застереження не відвідувати місця великого скупчення людей багато хто продовжує ходити до церкви, вважаючи, що церковна енергетика захищає. Яка Ваша думка щодо цього? Чи можуть такі емоції, як радість, віра, молитовний стан, певним чином захистити організм від коронавірусу?

- Позитивні емоції, породжені, зокрема, молитвою, сприяють виробленню гормону щастя ендорфіну та енкефалінів, які забезпечують злагоджену роботу симпатоадреналової та гіпофізарно-наднирникової систем. Вони продують потужний протизапальний гормон кортизол, який є чинником, що полегшує перебіг захворювання.
         Та переконана: якщо є Бог у серці та є істинна Віра, то молитва буде почута, хоч де ви перебуваєте, й для цього не потрібно відвідувати місця великого скупчення людей, наражаючи на небезпеку себе та інших. Істинна віра й молитва до Господа нашого, за біблійними канонами, не потребує якихось спеціальних місць. Прикладом є моління монахів та скитників, що жили в печерах усамітнено.

Маска захистить, якщо її правильно застосовувати та дезінфікувати

-Чи можна одноразову маску попрасувати, потримати в духовці або випрати та вважати знезараженою? Як знезаражувати маски багаторазового використання?

-Побутує думка, що використання засобів індивідуального захисту (маска, респіратор чи рукавички) доцільно застосовувати лише хворим на коронавірус. Будьте обережними з такими висновками, адже будь-хто може бути носієм вірусу й не знати про це (пам’ятаймо про 1-3 дні безсимптомного носійства). Інкубаційний період може тривати до 14 днів і мати безсимптомний перебіг. І саме в цей час, не підозрюючи про наявність захворювання, така особа може розповсюджувати COVID-19 та інфікувати інших.
Пам’ятайте, що одноразові маски не рекомендовано використовувати повторно, адже тоді вони втрачають свою захисну функцію навіть якщо вони в гарному стані. Крім часточок вірусу SARS-CoV-2 (збудника COVID-19), на зовнішній поверхні маски осідає безліч інших мікроорганізмів. А на внутрішній поверхні - мікроорганізми з повітря. Під час експлуатації маска стає вологою, що створює умови для активного розмноження бактерій на її поверхні. Тому тривало використовувана маска може бути джерелом додаткової небезпеки для людини.
Немає науково підтвердженого механізму, який гарантував би одночасно й знищення всіх мікроорганізмів на поверхні маски, й збереження її захисних властивостей після впливу дезінфектора.
 У жодному разі не можна прати одноразові маски. Це не гарантує повного знищення всіх мікроорганізмів. І навіть якщо вам здається, що одноразова маска зберігає зовнішню цілісність після прання, насправді вона втрачає свої захисні властивості.
Щодо багаторазових медичних масок, то їх можна прати теплою проточною водою із використанням звичайного господарчого мила (72%), маску висушують та обов'язково прасують з обох боків за максимального режиму прасування. Іншим засобом знезараження марлевої медичної маски є кип'ятіння протягом 15 хвилин. Після  кип'ятіння маску висушують та прасують з обох боків, використовуючи максимальний температурний режим прасування.

Інтерв’ю вела Валентина Берник.