ЄДИНИЙ СПОСІБ, ЩО ДОПОМОЖЕ ВІДНОВИТИ ГОСТРИЙ ЗІР ЗА КАТАРАКТИ

Поділитися:
Єдиний спосіб, що допоможе відновити гострий зір за катаракти

На наші очі чатує чимало небезпек і одна з найпоширеніших, що настигає людину в другій половині життя, – катаракта. Про цю недугу вже добре знали давні греки та римляни, які й нарекли її «катаракта,  що в перекладі означає «бризки водоспаду». Термін виник як метафора на білу піну падаючої води, що дещо нагадує помутніння очного кришталика, яке відбувається за катаракти. Та, на жаль, у житті така гарна назва не додає краси процесу споглядання, бо з часом призводить до сліпоти. Небезпека втрати зору – цілком реальна, бо вже у віці понад  72 років від катаракти  страждає понад 60-70% та кожна п’ята людина у віці від 40 до 60 років.
Чи можна запобігти розвитку катаракти, як бути зрячим до пізньої старості та які сучасні методи допоможуть відновити зір, - в інтерв’ю лікаря-офтальмолога Ірини ХОМ’ЯК.

- Катаракта - одне з найпоширеніших захворювань. Чому виникає цей процес, хто в групі ризику, як розвивається та якими симптомами про себе свідчить?

- Катаракта – це хронічне, прогресуюче захворювання, яке розвивається на тлі помутніння кришталика ока. Це вікові зміни: організм старіє, а разом із ним відбуваються процеси старіння в очах. Це неминуче, як зморшки та дряблість шкіри, та у випадку з очима ознакою старіння є помутніння кришталика, зміна його структури. Білки, з яких складається кришталик, починають ущільнюватися, мутніти, й так визріває катаракта. Катаракта ще буває травматична або вроджена, та все ж у переважній більшості випадків вона вікова.
Наскільки швидко почне прогресувати катаракта –  це процес індивідуальний для кожної людини. Є пацієнти, в яких кришталик і в 70 років не надто мутний та не заважає бачити, а комусь вона почне дошкуляти вже у віці за 40. З її перших симптомів можна назвати такі:  зникає контрастність, погіршується гострота зору, з’являється відчуття пелени, ніби дивишся на світ через вуаль. Збільшують ймовірність раннього розвитку катаракти наявність цукрового діабету, короткозорість, ревматоїдні захворювання, за яких призначають кортикостероїдні препарати.
Якщо говорити про профілактику, то її як такої нема, згідно з дослідженнями доказової медицини. Загалом дещо пригальмувати старіння організму може достатнє споживання якісної води, продуктів-антиоксидантів (зокрема багатих на вітаміни А, С, Е. Це й морква, гарбузи, чорниці, шпинат, капуста, кукурудза, шипшина, цитрусові), здоровий спосіб життя, профілактика хронічних захворювань, уникнення травм. Ці ж закони працюють і щодо  ока.
Є погана новина - запобігти появі катаракти чи лікувати її медикаментозно неможливо, хоча й існують краплі для очей за катаракти. А ось новина хороша - цілком можливо повернути чіткий зір, застосовуючи сучасні методи офтальмології, замінивши власний кришталик штучним.

- Якщо не лікувати катаракту, якщо вона задавнена, чи це може мати фатальні наслідки для зору?

- Справді, наслідки можуть бути непоправними. Коли кришталик мутніє повністю, людина може втратити зір. Окрім того, якщо катаракта перезріла, вона ніби починає розплавлятися, токсично впливає на око та може підвищувати внутрішньоочний тиск. У таких випадках видалення її  є обов’язковим. Проте відновлення високого рівня зору в разі  задавненої недуги, на жаль, гарантувати не можна.
Раніше вважали, що катаракта має дозріти, лише тоді її слід оперувати. Зараз такої вимоги немає, навпаки: що раніше оперують катаракту, то швидше й успішніше відбувається  реабілітація. Пацієнт може сам вибирати, за якої видимості кришталика він хоче його замінити, щоб бачити повноцінно. Приміром, якщо відчуває, що йому некомфортно навіть, наприклад, за 70% зору, він може оперуватися, й це теж правильний вибір.
Є таке поняття «рефракційна заміна кришталика», коли кришталик ще не мутний, але пацієнт не хоче носити окулярів за короткозорості, далекозорості чи астигматизму (недолік ока, зумовлений несферичною формою рогівки або кришталика, за якого промені світла не фокусуються в одній точці) та замінює його на лінзу, що повертає чіткість зору. Здебільшого  це  роблять  уже після 40 років. Сама операція нетривала. Це хірургія малих розрізів, без накладання швів. Тож у  багатьох клініках пацієнтів після неї виписують за кілька годин потому чи  наступного дня.

- Чи кожному пацієнтові показана операція  з видалення катаракти й від чого залежить повернення гостроти зору та успіх операції?

- Протипоказаннями до операції є гострі інфекційні захворювання, інсульт та інфаркт протягом пів року після перенесеного кризу. Хворі на цукровий діабет можуть оперувати катаракту, але обов’язково має бути компенсований стан, тобто коли знято високі показники цукру в крові,  інакше око гірше відновлюватиметься. Щоб знати, в якому стані пацієнт, він перед операцією має пройти загальні обстеження у свого сімейного лікаря, аби той дав зелене світло на операцію. Це ЕКГ серця, аналіз крові, показники цукру, флюорографія, аналіз сечі.
Будь-яка хірургія - це втручання й, звісно, має свої ризики. Повернеться зір на 100% чи менше, залежить не лише від кришталика, а й від стану сітківки, зорового нерва. Тому пацієнт перед операцією комплексно обстежується. Передусім це обстеження на очний тиск, поле зору та гострота зору, а відштовхуючись від цих результатів, призначають інші дослідження. На основі них лікар рекомендує можливий тип кришталика.
На сьогодні офтальмологія, технології з виготовлення кришталиків зробили великий поступ уперед. Є багато видів кришталиків – це моно-, мультифокальні та кришталики, що компенсують астигматизм, мають ультрафіолетовий фільтр, відтак допомагають захистити око від шкідливих ультрафіолетових сонячних променів. 
Інакше кажучи, залежно від стану ока, супутніх захворювань та побажань людини можна обрати кришталики, які дають змогу бачити лише далеко, або ж і далеко, й на проміжну, середню відстань. За обох цих видів кришталиків при читанні, вишиванні та інших видах роботи, що потребує добре бачити зблизька, пацієнтові підбирають належні окуляри.
А кришталики мультифокальні дають можливість відновити весь спектр зору: повноцінно бачити далеко, на середню відстань та геть близько від 40 см. Ціна кришталика залежатиме від усіх цих чинників та цінової політики клініки, але є кришталики цілком доступні за бюджетною вартістю.

- Ви кажете, операція досить нескладна та швидко її  роблять. Як вона відбувається й від чого залежить успішне відновлення та постопераційна реабілітація?

- Операція проводиться через невеликий розріз приблизно 2 мм. Хірург ультразвуком розбиває кришталик і за допомогою мікрохірургічного відсмоктування прибирає кришталикові маси з ока. Потім через цей же розріз відбувається імплантація штучного кришталика в згорнутому стані. Цей розріз самогерметизувальний – тобто він не потребує швів. Операція  відбувається під місцевою анестезією. Пацієнт відразу ж після операції встає й може бачити.
Дуже багато залежить від пацієнта: наскільки він позитивно налаштований. Є безліч випадків, коли око має свої відхилення, що можуть дещо погіршити результат із відновлення зору, проте пацієнт, який налаштований оптимістично, перевершує себе, показуючи чудові результати. Та буває й інше, коли око за  показниками відносно здорове, пацієнт має чудово потому бачити, але його надмірні хвилювання зумовлюють тривале відновлення зору.
Уже в перші години після операції людина бачить набагато краще, але вповні гострота зору встановлюється протягом 3-6 місяців. Усе залежить від загального стану пацієнта, наявності загальних захворювань, дотримання рекомендацій у відновлювальний період. Передусім реабілітація полягає в тому, аби запобігти інфікуванню, запальним процесам.