ФІЗАЛІС

Поділитися:
ФІЗАЛІС

Овоч і ягода, яку потрібно мати на своєму городі, балконі або підвіконні

І ЇЖА, І ЛІКИ

Червоно-оранжеві китайські «ліхтарики» декоративного фізаліса, мабуть, прикрашали не раз букети чи грядки багатьох наших читачів. А от про те, що плоди фізаліса можна вживати в їжу і готувати з них ліки – знають не всі, хоча в Україні давно вже прижилися овочеві та ягідні столові сорти цієї рослини, в тому числі суничний, перуанський, родзинковий, або ананасний, мексиканський помідор та ін. Хто хоч раз спробував виростити в себе фізаліс і посмакував його плодами, чекатиме весни, аби знову кинути зерна цієї рослини в благодатний грунт. Різні сорти їстівного фізаліса відрізняються між собою розмірами ягід, забарвленням «ліхтарика» і смаком. Висівати фізаліс потрібно у квітні-травні, можна на розсаду або відразу на грядку чи в балконні квіткові ящики. Оскільки фізаліс належить до родини пасльонових, то догляд за ним майже такий, як за помідорами. Фізаліс – світлолюбна рослина, до грунту невибагливий, за спекотного літа його бажано поливати через день. Молоді рослинки проріджують, щоб вони не заважали одна одній, адже фізаліс росте заввишки 40-80 см і має розгалужені гілочки. Квіти в нього блідо-жовтуватого кольору, через 60-90 днів (залежно від сорту) на їх місці поспіють круглясті плоди – гладенькі м’ясисті ягідки, сховані в навколоплідних коробочках від сіро-білуватого до коричневого кольору. Маса плоду - в середньому як звичайної вишні, а колір залежить від сорту: бурштиновий, жовтувато-зелений і навіть фіолетовий. Наприклад, у фізаліса родзинкового стиглі плоди маленькі, жовтого або бурштинового кольору, нагадують дуже солодкий і запашний ананас. Цей вид має велику схильність до передчасного скидання плодів, коли вони ще зовсім несмачні. Плоди, що впали на землю, потрібно систематично збирати і сушити за кімнатної температури, тоді за 8-10 діб вони набувають всіх чудових якостей. Мексиканський фізаліс за біологічними особливостями наближається до помідорів, тому його ще називають мексиканським помідором. Плоди в нього значно більші, ніж в інших сортів. Стиглі плоди світлішають, у них підсихає чашечка, вони опадають і в суху погоду можуть довго зберігатися на землі. Якщо зібрали недостиглі плоди, то просушіть їх і тільки тоді покладіть на зберігання.

ДЛЯ НИРОК, ШЛУНКУ І СУГЛОБІВ

Ягоди фізаліса (без навколоплідної чашечки, яка є отруйною) використовують також і з лікувальною метою. Так, людям з каменями в нирках і сечовому міхурі, з гнійними запаленнями сечових органів, хворим на водянку, подагру народна медицина рекомендує як сечогінний засіб вживати відвар: 15-30 г сухих плодів залити 500 мл води, довести до кипіння, поварити 10 хв на слабкому вогні. Пити по 50 мл тричі на день. Можна також з’їдати по 10-15 свіжих плодів або випивати протягом дня по 30 мл соку з ягідок фізаліса. Соком плодів змащують лишаї, різні висипання на шкірі. У народі застосовували відвар фізаліса за жовтухи, ревматизму, крововиливів, болю в шлунку та кишечнику, хворим з гемороєм, а також як діуретичний засіб за утрудненого сечовиділення. За подагри, ревматизму готують таку мазь: 10 г подрібнених ягід залити 40 мл маслинової олії і поставити в темне місце на 3 тижні. Потім процідити і натирати хворі ділянки тіла.

СМАЧНІ І ЦІЛЮЩІ СТРАВИ

Ягоди овочевих сортів фізаліса мають смак від солодкого до кисло-солодкого, аж гострого та приємний запах, наприкладзн, ананасовий, суничний. Плоди більшості сортів вкриті клейкою плівкою, якої можна позбутися промиванням у гарячій воді. Дрібними ягодами фізаліса люблять ласувати діти й дорослі, в їжу їх використовують як свіжими, так і в різних стравах. Невеличкі ягідки містять вітамін С, алкалоїди, мінеральні солі, кальцій, залізо, інші мікроелементи. Великий вміст пектину дає можливість готувати з фізаліса корисні желе, мармелад, джеми та цукати, також із ягід варять смачні компоти. Плоди фізаліса можна маринувати так само, як помідори, вони прикрасять будь-який стіл і додадуть пікантності стравам. Гоструватий присмак деяких сортів робить плоди чудовим компонентом різноманітних соусів. Фізаліс мочений. Зі зрілих, здорових, без тріщин та інших ушкоджень плодів знімають чашечку, ретельно миють у теплій воді до повного видалення з поверхні клейкої речовини, потім обполіскують, щільно укладають у підготовлені скляні банки і заливають доверху розсолом (на 1 л води 35 г цукру і 10 г солі). Зверху плоди придавлюють так, щоб вони постійно перебували під розсолом. Витримують тиждень-півтора за кімнатної температури. Розсіл перевіряють на смак: якщо він кислий - процес бродіння відбувся нормально. Потім банки закривають поліетиленовими кришками і зберігають за температури не вище 6°С. Через місяць мочений фізаліс готовий до вживання. Його можна додавати і до капусти під час її квашення і потім разом з нею вживати. Фізалісна ікра. Обсмажені на олії плоди фізаліса (500 г), цибулю (200 г), моркву (200 г) перекласти в сотейник чи глиняний горщик. Додати за смаком сіль, цукор, перець чорний мелений, лавровий лист, часник подрібнений, зелень кропу і петрушки, все це ретельно перемішати і поставити тушкуватися на слабкому вогні протягом 10-15 хв. Дати охолонути і можна вживати.

Підготувала Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА.