ГІПЕРТОНІКАМ ЗАМІСТЬ КАВИ - ​​ВІДВАР ШИПШИНИ

Поділитися:
ГІПЕРТОНІКАМ ЗАМІСТЬ КАВИ - ​​ВІДВАР ШИПШИНИ

Останній рік турбує підвищений тиск, особливо після застілля і жирної їжі. Я ще нестарий і не хотілося б переходити на таблетки. Чи можна за допомогою харчування регулювати артеріальний тиск?
З повагою Юрій Семенович.
м. Жовті Води.

Лист коментує заслужений лікар України, лікар-невропатолог вищої категорії Володимир БЕРСЕНЄВ.

Для людей, у яких уже виникли проблеми з артеріальним тиском, а для хворих на гіпертонію особливо, помірність у їжі повинна стати звичкою, харчуватися слід потроху, але часто: 5-6 разів на день. Вечеря легка, не пізніше ніж за 2 години до сну. При цьому потрібно звести до мінімуму (до 5 г на добу) споживання солі. Щоб присмачити несолону їжу, до неї додають журавлину, лимонну кислоту, кріп, петрушку. Суворі обмеження стосуються тваринних жирів і вуглеводів, перевагу слід віддавати олії та морепродуктам.
Калорійність добового раціону - до 3000 калорій. Їжу їдять підігрітою. Раціон гіпертоніків досить різноманітний, до нього входить прісний, житній та пшеничний хліб, сухарі, галети, вівсяні, гречані, рисові, пшеничні каші, овочеві та молочні супи, пісні борщі, картопля, капуста білоголовкова та цвітна, свіжі огірки, помідори, кабачки, гарбузи, баклажани, морська капуста. Вельми корисні за гіпертонії родзинки, курага, чорнослив, персики, абрикоси, банани, ананаси, волоські горіхи, мигдаль. Із м'ясних виробів можна нежирну яловичину і свинину, курку, індичку (у відвареному і запеченому вигляді), також нежирну рибу  (у відвареному і запеченому вигляді). Дозволяється з'їсти одне куряче яйце на день. Годяться для харчування людей із гіпертензією і незбиране молоко, кефір, домашній сир, кумис.
Замість цукру краще їсти мед (до 50 г на день).
Обмежити себе доведеться не тільки в кількості їжі, а й у рідині - не більше 1,5 л на добу. Улюбленими напоями повинні стати соки, квас, відвар шипшини, неміцний чай.
А от продукти, про які краще забути: жирне м'ясо, сало, міцні бульйони, міцний чай і кава, перець, редька, копченості, гострі і солоні страви.
До цього списку також входять печінка, нирки, серце - все, що колись називали тельбухами, а тепер субпродуктами - у будь-якому вигляді: вареному, печеному і смаженому.
Завершують список заборон (краще б, напевно, з них почати) - шоколад і алкоголь. Про їхнє існування краще забути і не згадувати.