
Як вилікувати горло, позбутися захриплості й відновити голос після застуди?
З повагою Надія Василівна.
м. Вижниця.
Лист коментує кандидат біологічних наук Любов ДУДЧЕНКО.
Легка захриплість голосу чи захриплість інколи навіть зі зміною чи втратою голосу тощо часто виникає через запалення гортані (ларингіту), внаслідок перенапруження голосу, гострого катару верхніх дихальних шляхів, грипу тощо і в разі частих рецидивів може переходити в хронічну форму. Нерідко є в осіб, які працюють у запилених умовах, на хімічних виробництвах, у тих, у кого професія пов’язана з постійним залученням голосу (вчителі, співаки тощо). Народна медицина має різноманітні фітозасоби, але їх рекомендую використовувати після обов’язкової консультації в лікаря.
Фітотерапія пропонує широкий вибір рослин, багато з них застосовують як внутрішньо, так і зовнішньо для інгаляцій, полоскань.
Для полоскань горла беруть рослини з протизапальними, обволікальними, протизапальними властивостями. У настоянки для полоскання бажано додавати на кожні 100 мл настою по 1-1,5 мл шипшинової чи маслинової олії, чи олійного розчину вітаміну D тощо. У стадії загострення горло полощуть 4-6 разів на день, а також 3-5 разів роблять інгаляції по 15-20 хв. Після загострення продовжують полоскати горло не менш як 2-3 рази на день, причому тривалий час (не менш як 2-3 місяці), змінюючи рослинні збори кожні 2-3 тижні.
Для отримання швидшого й стійкого лікувального ефекту місцеві процедури поєднують із внутрішнім прийомом лікарських рослин. Крім того, під час лікування потрібно обов’язково дотримуватися голосового режиму (більше мовчати й не перенапружувати горло), не переохолоджуватися, не їсти холодні, гострі, солоні страви, які подразнюють запалену слизову оболонку гортані, глотки.
Також корисно пити протизапальні напої, зокрема тепле молоко із содою (0,5 ч. л. на склянку молока). Протизапальну дію чинить відвар насіння льону: 1 ст. л. сировини залити 200 мл холодної води, довести до кипіння, витримати на слабкому вогні 10 хв. Профільтрувати й приймати теплим по 1-2 ст. л. зранку та ввечері.
У разі набряку голосових зв’язок, захриплості, кашлю народна медицина рекомендує відвар суплідь інжиру: 20 г сировини залити 250 мл молока чи води й кип’ятити 10 хв на слабкому вогні. Пити ковтками по третині склянки 2-3 рази на день до їди.
Від захриплості фітотерапевти рекомендують пити (теплим) сік смородини (чи концентрований настій з морожених чи сухих ягід) з медом по 0,5 склянки 2-3 рази на день. У разі дряпання, сухості в горлі корисно робити полоскання свіжим соком червоних буряків з оцтом. На склянку соку додати 1 ст. л. оцту. Процедуру роблять до 5-6 разів на день
У разі кашлю, проблем із горлом через застуду стан поліпшить відвар гілочок і ягід калини звичайної. Для цього 2 ст. л. подрібненої сировини залити склянкою окропу, витримати 15 хв на водяній бані чи просто настояти в термосі 2-4 години. Відцідити, довести відвар перевареною водою до 200 мл. Приймати з медом по третині склянки 2-3 рази на день до їди.
Для пом’якшення кашлю, зменшення сухості та дряпання в горлі рекомендують настій: корінь алтеї лікарської (40 г), корінь солодки голої і листя підбілу (по 20 г), плоди фенхеля звичайного (10 г). Одну столову ложку збору залити 300 мл холодної води, кип’ятити на слабкому вогні 5 хв. Настояти 1 годину, профільтрувати й приймати по 1-2 ст. л. через 2 години після їди. Цей настій можна використовувати також для полоскання горла.
Швидко відновити голос допоможе такий настій: в емальовану каструлю налити склянку води, всипати туди 0,5 склянки насіння ганусу (анис – рос.). Кип’ятити 15 хв. Процідити, у відвар додати чверть склянки меду, довести до кипіння, додати 1 ст. л. коньяку й зняти з вогню. Приймати 1 ст. л. щопівгодини. Сік білоголовкової капусти теж зменшує захриплість, заспокоює кашель. Можна також відварити листя капусти й пити цей відвар чи полоскати ним горло.
Є думка, що відновлюють голос банани. Якщо вони не протипоказані, то рекомендують з’їдати не менш як по одному банану щодня.