Мій приятель вилікувався від артрозу колінних суглобів дуже простим методом – вживав розчин звичайного желатину, який ми часто використовуємо, готуючи холодці та смачні желе-десерти. Спочатку я скептично поставилася до цього. Та коли побачила, як він бадьоро ходить без колись незамінного помічника – ціпка, змінила свою думку.
Щоб розібратися, чи справді желатин може зробити таке диво, я звернулася до професора Євгена СУСЛОВА.
У смачних кулінарних рецептах і фармації ми часто використовуємо желатин
- Євгене Івановичу, а чи може він допомогти у разі артрозу?
Артроз – це дегенеративно-дистрофічні захворювання суглобів, за якого уражається хрящова тканина суглобових поверхонь. Хвороба супроводжується зменшенням синовіальної (внутрішньосуглобової) рідини, болем і обмеженням рухливості. Одна з причин, що призводить до захворювання, є старіння хондроцитів, клітин хрящової тканини. Найчастіше за остеоартрозу уражаються колінний (гонартроз) і тазостегновий (коксартроз) суглоби. Я особисто відчув на собі наслідок травми, невдале приземлення після стрибка з парашутом у десантних військах. Артроз колінного суглоба довелося лікувати дуже довго. У вашого приятеля артроз виник унаслідок вікових змін у тканинах колінних суглобів, насамперед, у хрящах. Коли вони стираються, тоді оголені суглобові поверхні труться одна об одну, спричиняючи біль під час руху.
На перший погляд, важко повірити в лікувальну дію желатину, бо всі ми звикли, що желатин це харчова добавка. Багато хто вважав його непотрібним продуктом, поки винахідник Перл Уейт не надумав виготовляти з желатину смачний десерт, названий желе. Сьогодні з нього виготовляють безліч смачних і корисних страв - рибні і м'ясні холодці, желе, креми, суфле, зефір. Крім кулінарії, желатин широко застосовують у фармацевтиці - з нього виробляють капсули і свічки. Медики знають, що розчин желатину застосовується для зупинки кишкових, шлункових та легеневих кровотеч.
Що ж це за продукт – желатин? Застиглий або замерзлий - так перекладається його назва з латинської. Желатин отримують шляхом витяжки клейких речовин з м'яса, суглобів і сухожиль тварин, в основному, великої рогатої худоби. За своїм складом він має білкове походження: понад 85% - колагенові білки. І саме цим пояснюється користь желатину, адже колаген є обов’язковим для побудови хрящової тканини.
-Чи існують протипоказання?
Так. Беручи до уваги, що желатин сприяє підвищенню згортання крові, його треба обережно споживати людям, у яких ці показники завищені, щоб уникнути утворення тромбів у судинах. І про всяк випадок варто вживати препарати, що знижують згортання крові .
Пектин і агар-агар діють як желатин
- А чи можна желатин замінити якимись іншими харчовими добавками?
Безумовно. Адже у желатина є і рослинні аналоги - пектин і агар-агар. Пектину дуже багато у печених яблуках та буряках, агару - у мармеладі та зефірі.
- Як правильно вживати желатин для оздоровлення суглобів?
Рецепт такий: звечора у чверть склянки холодної води насипати 150 г (2 ч. л. без верху) звичайного желатину, розмішати і залишити до ранку. За ніч він набубнявіє і розчиниться. Вранці випити натще, додавши соку або теплої води з цукром або без нього. На курс оздоровлення потрібно 150 г желатину, через рік повторити. Це чудовий спосіб відновити "мастило" в суглобах, адже від того, наскільки вони здорові, залежить і нормальна робота багатьох органів. Людям, які страждають від остеохондрозу та артриту, варто постійно мати в своєму раціоні страви, приготовані на основі желатину.
Бесіду вела
кандидат медичних наук
Броніслава ВЛАЗНЄВА.