Рак – одна з тихих і підступних хвороб-убивць століття. Учені досі б’ються над розкриттям причин його появи, пошуком ліків чи вакцин, що порятують та вилікують. Та поки реальність нещадна: диво-таблетки не винайдено. Зараз, певно, в кожного в родині чи серед знайомих є люди з цим страшним діагнозом, і, на жаль, тенденції невтішні: наш спосіб життя та інші чинники провокують подальше зростання захворюваності. У групі ризику практично кожен. Щорічно у світі понад 9 мільйонів людей помирають від раку, й, згідно з прогнозами, до 2030 року ця цифра подвоїться. Однак щонайменше третину життів можна врятувати, якщо дотримуватися доступних правил профілактики, проходити своєчасне обстеження для раннього виявлення та своєчасного лікування онкохвороб. Як кожен із нас може запобігти появі злоякісних пухлин у тілі та які найсучасніші «проривні» технологічні й наукові підходи застосовують в українській онкомедицині - розповість відомий онкохірург, доктор медичних наук та директор Національного інституту раку Олена КОЛЕСНІК.
- Олено Олександрівно, рак є другою причиною смерті у світі. Що провокує зростання захворюваності на злоякісні новоутворення та чому з року в рік рак забирає все більше життів?
- Це багатофакторна проблема. Одна з причин, що визначає ріст захворюваності, – старіння населення. Здебільшого рак - хвороба літніх людей. Зараз в Європі середня тривалість життя - понад 80 років. Уже після 60 років спостерігається значне підвищення захворюваності на злоякісні новоутворення, тож збільшення тривалості життя автоматично збільшує й кількість хворих.
Друга причина – екологічна ситуація. Застосування хімічних речовин під час вирощування та виробництва продуктів, застосування консервантів, забруднення води, повітря, вплив різноманітних частотних випромінювань, зокрема, радіації – ці побічні наслідки розвитку сучасного світу сприяють росту злоякісних новоутворень і в молоді.
На тепер смертність від онкологічних захворювань в Україні перебуває на другому місці після серцево-судинної патології. Міжнародна статистика свідчить: навіть у країнах, де комплексно застосовують найсучасніші методи лікування, майже половина хворих на рак гине. Має місце пряма залежність від стадії хвороби. Що вища стадія захворювання, то вище смертність.
Але, на жаль, навіть хворі з 1-2-ю стадіями раку мають ризики повернення захворювання. Адже рак - повністю не вивчена хвороба. Тому дуже важливо профілактуватися, не допустити появи захворювання або виявити її на ранній стадії.
Збільшення смертності провокує й те, що люди легковажно ставляться до свого здоров’я. Більшість навіть із тих людей, хто веде нездоровий спосіб життя, вважає, що рак ніколи його не торкнеться. Але лише впевненості замало. Більше того, якщо не проводити заходів для своєчасного запобігання та виявлення раку, вона може призвести до фатальних наслідків.
- Науковці стверджують, що принаймні третині найпоширеніших видів раку можна запобігти. Як саме?
- Сьогодні стратегія наукових медичних досліджень спрямовано на виявлення передракових захворювань та раку на ранній стадії. Адже в цей час можливість ефективно пролікувати недугу без появи подальших рецидивів у рази вища й дає можливість зберегти мільйони життів та заощадити великі кошти на лікуванні.
Та, щоб кожному з нас убезпечитися від раку, вже сьогодні потрібно дотримуватися первинної та вторинної профілактики. До вторинної належить своєчасне лікування хвороб, що переростають в онкологію.
Наприклад, тривалі хронічні запальні процеси товстої кишки, доброякісні поліпи можуть призвести до раку товстої кишки. Гепатит, спричинений вірусом гепатиту С, за відсутності лікування, через 15-20 років в більшості випадків захворювання призведе до цирозу й раку печінки.
Небезпечним є й носійство бактерії Helicobacter рylorі. Дослідження доводять: вона спричиняє виразки шлунка та запальні процеси, які зрештою можуть призвести до раку та лімфоми шлунка. А виявляють бактерію простим дихальним тестом і ефективно лікують сучасними препаратами.
Інше захворювання з групи ризику - ерозія шийки матки, спричинене папіломавірусом людини - з часом провокує розвиток раку шийки матки. Щоб запобігти цьому, слід провакцинувати дівчаток віком 9-12 років, як це роблять у низці країн Європи. Таким чином там вдалося значно зменшити рівень захворювання на рак шийки матки в жінок, яким за 40 років.
Пристрасть жінок (та й чоловіків) до засмаги призводить до підвищення захворюваності на рак шкіри та меланому. Загалом можна навести багато прикладів із цього питання.
- А як наш спосіб життя мінімізує чи, навпаки, збільшує ризик захворіти на рак?
- За даними ВООЗ, ми можемо на 30% запобігти появі раку за рахунок так званої первинної профілактики, тобто відмови від згубних звичок. Найнебезпечніша з них - куріння. Ті, хто курячи, не вірить написам на пачках цигарок, що це призводить до раку та інших страшних хвороб, помиляються. Куріння – чинник номер 1 появи раку легень, який посідає перше місце з-поміж усіх видів онкології в чоловіків.
Рак легень є вкрай підступним: він виникає непомітно, на початках не проявляється больовими відчуттями. Його виявляють, здебільшого, на 3-4-й стадії, коли під час кашлю в курця з’являється кровохаркання. Підступність хвороби ще й у тім, що цей вид раку не діагностується під час проведення профілактичної флюорографії. Тому його виявити вчасно складно, значно легше - не курити. Адже куріння не лише спричиняє рак легень, а й збільшує ймовірність захворювання на рак шлунка, товстої кишки та багато інших.
Для профілактики такого грізного захворювання, як меланома й рак шкіри, потрібно лише правильно комунікувати з сонцем. Не слід годинами засмагати, треба також відмовитися від соляріїв, які популярні в молоді.
Здорове харчування та фізична активність – важливі складові профілактики всіх видів раку. Бажано, щоб 70% раціону становили овочі, фрукти, зернові. Окрім того, побільше рухайтеся, займайтеся комфортним для вас видом спорту.
Науково доведено: люди з надмірною масою тіла, що страждають від ожиріння, частіше хворіють на рак, у них більше ускладнень під час лікування, в них триваліший реабілітаційний період після операцій. Тому стежте за своєю фізичною формою та їжте свіжу їжу, багату життєвою енергією: приміром, пророслі зерна злакових та бобових, пийте багаті на вітаміни та мікроелементи свіжовичавлені соки.
- Наскільки в людей, що мають доброякісні пухлини, високі ризики, що ці новоутворення переростуть на злоякісні?
- На щастя, доброякісне новоутворення не завжди трансформується на злоякісне, але ризики чималі. Наприклад, ліпоми, поліпи можуть не змінити своєї природи, та все ж, як показує практика, надійніше проконсультуватися з лікарем та, за потреби, видалити їх. Так, зокрема, у Великій Британії було проведено наукове дослідження. Там лікарі після виявлення видаляли поліпи в кишківнику й таким чином убезпечили пацієнтів, значно знизивши кількість хворих на цей вид раку.
- Чи може людина пройти відповідні скринінги та додаткові дослідження й визначити, чи вона хвора на рак?
- Поки у світі не існує онкоскринінгу, який дасть стовідсоткову відповідь, чи людина має онкозахворювання. Інакше б ми обстежили все населення й мали б чітке бачення, кому та яка потрібна допомога. Нині є багато онкологічних маркерів щодо різних видів раку, але вони не специфічні й іноді мають похибки.
До нас часто звертаються перелякані пацієнти, що здали онкомаркери й побачили в аналізах високі показники, ми обстежуємо їх, а там не рак, а наприклад, гастрит. Або людина перехворіла на ГРВІ чи іншу вірусну інфекцію, що й дало такі результати. Після специфічного лікування показники маркерів зменшуються. Тому сказати: здайте онкомаркери й отримаєте повну картину, не можна.
Але такі онкоскринінги - ефективне доповнення діагностики. Так, зокрема, чоловіки після 50 років мають щороку перевірятися на рак простати: обстежитися в уролога, за потреби зробити УЗД та здати онкомаркери. Жінки після 50 років мають раз на рік пройти обстеження в мамолога та гінеколога. На основі комплексного дослідження, врахувавши низку обстежень, лікар зможе поставити точний діагноз. Це стосується й інших видів захворювання на рак, коли онкомаркер допомагає у встановленні діагнозу.
- Національний інститут раку - провідна профільна установа в Україні. Тут можна отримати обстеження та лікування європейського рівня. Як можна потрапити до вас на лікування?
- На жаль, хворих на рак дуже багато, тож навіть фізично не можемо прийняти кожного. Здебільшого надаємо висококваліфіковану допомогу тим, хто не може отримати відповідного рівня лікування в лікарнях свого регіону. Ми приймаємо за направленням сімейного лікаря та з результатами попереднього огляду – це значно заощаджує час, потрібний для проведення дообстеження пацієнта та встановлення остаточного діагнозу.
- Які новітні методи діагностики та лікування раку нині активно застосовують в інституті й наскільки вони збільшують шанси хворих на одужання?
- Наш інститут є флагманом сучасної української онкологічної науки, й ми прагнемо, щоб у нас були такі ж інноваційні технології, які практикують у світі, щоб кожен українець, за потреби, зміг приїхати й отримати найвищий рівень діагностики та лікування, як у провідних онкологічних клініках за кордоном.
Технологій дуже багато: це й сучасна органозбережна хірургія, радіотерапія, хіміотерапія, започаткували багато клінічних досліджень, які пацієнтам із 3-4-ю стадією раку дають змогу отримати найсучасніше лікування, що значно подовжує життя, та отримати безкоштовно дороговартісну імунотерапію.
Останнім часом ми запровадили багато сучасних технологій. Так, за останні 2-3 роки нам вдалося збільшити частку малоінвазивних лапароскопічних оперцій до 60% (це коли роблять невеликі розрізи). За рахунок цього пацієнт уже за кілька днів може виписатися з лікарні й швидко повернутися до нормального життя.
Ми виконуємо й об’ємні операції, які роблять навіть не в усіх клініках Європи. Це мультивісцеральні резекції, за яких видаляється велика кількість органів, проводиться пластика судин та інші втручання. Ми удосконалили анестезіологічний супровід цих операцій, запропонували програму швидкого відновлення та зниження ризику ускладнень.
Активно розвиваються новітні технології, що дають можливість поліпшити якість життя онкологічних хворих навіть на 4-й стадії хвороби. Рік тому в нас з’явилася новітня технологія лікуванню канцероматозу черевної порожнини. Це дуже небезпечне захворювання з високим рівнем смертності супроводжується появою численних метастазів в очеревині, виникненням асциту (рідина в животі). Нам за методикою HIPEC уже вдалося ефективно пролікували понад 50 пацієнток. Зокрема, у хворих на рак яєчників четвертої стадії – це єдиний спосіб продовжити життя не на кілька місяців, а значно більше.
З інноваційних методів лікування раку печінки використовуємо метод термоабляції, який відрізняється від існуючих іншим джерелом випромінювання (тестовий апарат виробництва Японії). Цей метод базується на точковому випроміненні, дає високі результати в боротьбі з метастазами раку в печінку.
Окрім того, ми розвиваємо напрямок із трансплантації кісткового мозку. За минулих 2 роки було здійснено майже 100 автологічних трансплантацій (більшість у дітей).
Інститут проводить майстер- класи для лікарів, де навчаємо нових методів лікування, проведення органозбережних операцій. Наприклад, якщо раніше у хворого на рак нирки орган повністю видаляли, й в разі виникнення раку в другій нирці вже було складно допомогти пацієнтові, то тепер видаляють лише уражену частину нирки. Також застосовуємо багато методів для збереження молочної залози, прямої кишки тощо.
Звісно, ми не можемо вповні купити все потрібне обладнання, адже онкологічна наука швидко розвивається, пропонуючи все нові розробки, та й ми обмежені у фінансуванні, як і вся медична галузь. Та, розуміючи, що в умовах війни й складної економічної ситуації державі важко забезпечити профільні установи належною технікою, намагаємося залучити позабюджетне фінансування, спонсорську допомогу.
- Ваш інститут має власну розробку – інноваційну протипухлинну автовакцину. Чим вона унікальна та за яких захворювань дає найкращі результати одужання?
- Так, вакцини на основі дендритних клітин виробляють протираковий імунітет у хворого. Доклінічні та клінічні дослідження засвідчили їх ефективність у запобіганні рецидивам і метастазам у хворих на рак легень, рак яєчників, грудної залози та ін. Але неможливо поставити цю методику «на потік», тому що кожна вакцина індивідуальна.
Такою вакциною не можна провакцинувати населення, як вакциною від кору. Вакцину виробляють після хірургічного лікування хворого з використанням отриманого пухлинного матеріалу. Це трудомісткий процес, під час якого забирають власні клітини хворого, лімфоцити й їх навчають «впізнавати» власні пухлинні клітини.
За цикл робіт із цієї проблеми співробітники нашого інституту разом із колегами з Інституту проблем онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького отримали Державну премію України в галузі науки та техніки.
Вакцину застосовують тільки як частину комплексного лікування онкологічних хворих і використовують у комбінації з уже існуючими методами й створюють нову нішу лікування хворих зі значним поліпшенням якості життя.
Хотіла б підкреслити, що на сьогодні лікування онкологічного хворого носить мультидисциплінарний характер, тому що в більшості випадків одним методом лікування обійтися неможливо.