Дині - смачні плоди, які, до того ж, володіють багатьма корисними властивостями. Ще Авіценна використовував у своїй практиці м’якоть, насіння й навіть шкірки цього овочу.
У динях містяться фолієва кислота, клітковина, а також мінеральні солі. Великий вміст кремнію добре впливає на головний мозок, нерви, кишечник та інші органи травлення. Особливо рекомендується вводити дині в раціон літнім людям, оскільки в них міститься залізо й вони здатні омолоджувати організм. Також дуже корисно вживати дині в разі серцевих захворювань, застуди, туберкульозу, захворювань нирок і недокрів’я. У невеликій кількості динне насіння та м’якоть мають сечогінну дію й чудово заспокоюють нерви.
Дині також можуть підняти настрій, оскільки м’якоть містить речовини, що сприяють виробленню гормону щастя. Тому плоди рекомендують уводити до раціону під час депресій. Ще одна користь динь - це каротин, який добре впливає на зір. Достатньо кілька шматочків, щоб поліпшити стан очей.
У сучасній медицині дині використовують в основному для очищення кишечнику (динна м’якоть має яскраво виражений послаблювальний ефект), що, до речі, допомагає в боротьбі із зайвою масою тіла. Кілька шматочків дині, як хороша прибиральниця, очистять травний тракт від накопичених шкідливих речовин, поліпшать роботу нирок, допоможуть печінці, очистять кров, капіляри, судини, виведуть з органів і тканин зайву кількість води. У сезон потрібно з’їдати не менше двох шматків дині середньої величини щодня, ліпше між прийомами їжі.
Для тих, хто страждає від стенокардії, сечокислого діатезу, артриту, хвороб нирок, жовчовивідних шляхів, корисно влаштовувати два дні на тиждень розвантажувальну динну дієту. Протягом дня слід з’їдати по 1,5-2 кг свіжих динь, по 250-200 г цілющої м’якоті за один раз через кожні 1,5-2 години.
Напередодні динної дієти потрібно харчуватися тільки овочами, бажано термічно обробленими (овочеве рагу, перші страви), і в жодному разі не вживати м’яса й кисломолочних продуктів. Також слід зауважити, що не можна їсти дині на голодний шлунок, але й накидатися на них відразу після їди теж не варто, найліпший час для вживання - через півтори-дві години після їди. Крім того, дині не слід поєднувати зі спиртними напоями, медом, запивати холодною водою, інакше можна отримати здуття кишечнику, кольки та пронос.
Після кількох днів динної дієти в людей, які страждають від остеохондрозу, минає біль і поліпшується рухливість хребців.
Увага! Дині не рекомендується до вживання хворим на цукровий діабет, у разі виразки шлунка чи дванадцятипалої кишки. Слід зазначити, що переїдання цього овочу може зумовити пронос, а також біль у кишечнику. Матері-годувальниці теж слід обачно їсти дині, аби не спричинити в малюка діарею.
Цілющі рецепти
Якщо з’їдати по 500 г дині на день, минають запори, нормалізується робота травного тракту.
У разі болю в суглобах одночасно зі звичайним лікуванням дуже корисно щодня, охоча б у сезон, з’їдати по 2-3 скибочки динь уранці та ввечері. Уже через тиждень настане полегшення.
За головного болю рекомендується з’їсти повільно, не поспішаючи, якомога довше утримуючи розжовану м’якоть у роті, 200 г плодів.
Динну шкірку та м’якоть прикладають до опіків, наривів і синців. Вважається, що вони так швидше минають. Крім того, до обпечених місць добре прикладати шматочок замороженого соку динь.
Динна ванна допомагає в разі алергійних висипань. Для її приготування у воду температури 36-37°С вилити 1 склянку соку чи покласти шматочки динь чи нарізані динні шкірки. На курс досить 7 процедур.
Компрес на груди з динної м’якоті полегшує стан під час бронхіту, пневмонії та нападу астми.
Сечокам’яна хвороба: 1 склянку подрібненого насіння динь залити 3 л теплої перевареної води, настояти ніч і пити протягом дня замість води без обмежень.
У разі імпотенції та захворювань передміхурової залози висушене насіння динь (перед сушінням його не слід мити) подрібнити на млинку для кави, приймати по 1 ч. л. 3-4 рази на день.
Маски з динь видаляє пігментні плями й вугри. Помити обличчя теплою водою. Тонким шаром нанести дрібно натерту м’якоть і потримати10-15 хв, потім умитися, просушити обличчя бавовняною серветкою й змастити будь-яким живильним кремом. Після такої маски шкіра стає м’якою та еластичною.
Підготувала Алла ГРІШИЛО.