КАША ЗМІЦНИТЬ КІСТКИ, ВИВЕДЕ ХОЛЕСТЕРИН

Поділитися:
КАША ЗМІЦНИТЬ КІСТКИ, ВИВЕДЕ ХОЛЕСТЕРИН

Вважається, що гречка - одна з найкорисніших круп, а каша з неї дуже смачна і мало що не чарівна. Причому підходить вона майже всім, її можуть сміливо вводити у свій раціон і діабетики. Каші взагал і дуже корисні для людини - як для зростаючого дитячого організму, так і для організму дуже старих людей. Проте світ круп не обмежується самою лише гречкою, а отже, є багато чудових і недорогих круп, які приносять користь нашому організмові.

Наприклад, пшоно , яке виробляється з насіння такої рослини, як просо. Його колір може варіюватися від яскраво-жовтого до білого і майже сірого. Прикметно, що пшоно допомагає згладити наслідки лікування травного тракту антибіотиками, тому його рекомендують вживати під час і після курсу прийому препаратів. А ще така каша дуже корисна для тих , хто страждає на діабет, бо вона допомагає регулювати рівень цукру в крові.
Як і в будь-якому злаку, у пшоні хороший набір вітамінів групи B, а також багато корисних мінералів: залізо, магній, марганець, кремній, мідь. Є також помічний для серця калій і необхідний для міцних кісток фосфор. Недарма пшоно називають крупою молодості. До речі, воно допомагає виводити з організму шлаки й токсини, тому його особливо рекомендують тим, хто мріє схуднути.
Увага! Аби пшоно не гірчило, його треба промити кілька разів у проточній воді. А потім ошпарити окропом або прогріти на сухій пательні. До речі, чим пшоно жовтіше, тим каша виходить смачнішою й більш розсипчастою.
З пшона готують дуже смачну кашу з додаванням гарбуза, куліш, різні супи, котлети, начинки для голубців тощо.

Перловка. Цю крупу виробляють з ячменю, очищуючи зерно від висівок. Але й очищене зерно несе в собі багато користі. У ньому містяться вітаміни групи B, фосфор, якого в перловці удвічі більше, ніж в інших крупах. Злак збагачений калієм, кальцієм, міддю, залізом, магнієм, нікелем, йодом та іншими корисними мінералами.
Зерно ячменю складається на 5-6%  з клітковини, яка так потрібна нашому шлункові та кишечникові. Вона сприяє нормалізації травлення й виведенню з організму всіх шкідливих продуктів розпаду. За харчовою цінністю білок у ячмені перевершує пшеничний і, на відміну від тваринного білку, засвоюється в організмі людини майже на 100%.
Увага! Перловку просто так зварити складно, її потрібно замочувати перед приготуванням, краще - на кілька годин, наприклад, на ніч. Вона надзвичайно смачна з овочевими соусами, зі смаженою цибулею та грибами. Можна начинити нею голубці, зробити запіканку з грибами, та й просто підсмажити моркву (інші овочі) з цибулею й заправити цією сумішшю кашу - вийде дуже смачно.
Ячна крупа (ячка) . Ще один продукт, вироблений з ячменю. Для її отримання зерно подрібнюють, але не шліфують, тому в ньому зберігається більше клітковини, ніж у перловці. Тож ячна крупа має всі переваги цільнозмелених зерен. Ячна крупа є джерелом найкорисніших для нашого організму вітамінів та мінералів. У ній містяться вітаміни групи В, вітаміни А, Е, РР і мікроелементи - кремній, фосфор, фтор, хром, цинк, бор.
Найчастіше з ячки ми готуємо каші, можна її додати в суп, приготувати до неї овочі.
Кукурудзяна крупа. Каша з неї - одна з найбільш легкозасвоюваних. Ще вона може пригнічувати гнильні процеси в кишечнику завдяки вмісту в ній харчових волокон. У кукурудзяній каші є вітаміни групи В, А, Е, РР, мікроелементи: залізо, кремній. Ця каша особливо рекомендується літнім людям, тому що в ній багато каротину, який благотворно впливає на очі. Каша з кукурудзи малокалорійна, здатна виводити жир з організму. Крім того, страви з цієї крупи найкраще виводять пестициди з організму.
Кукурудзяна крупа буває різних форматів: від великого помелу до дрібнішого. Крупи великого дроблення краще замочувати. З кукурудзяної крупи варять каші, мамалигу, роблять різні биточки, готують знамениту італійську поленту (рецепт поленти читайте нижче).

Вівсяна крупа ( цільна, не пластівці ). Взагалі овес вважається молодою культурою. У нас він з'явився приблизно в VII столітті. Вівсянка містить велику кількість антиоксидантів, які підвищують опірність організму впливам поганої екології, уповільнюють старіння. Також у вівсі є калій, кальцій, натрій, магній, фосфор, залізо, цинк, вітаміни В1, В2, РР, Е.
У вівсі міститься багато клітковини й протеїнів, тому ця крупа допомагає людям з надмірною вагою, бо чудово чистить кишечник. Стимулює роботу шлунково-кишкового тракту, тому дуже добра для тих, хто хоче схуднути. Магній у вівсі допомагає заспокоїти розладнані нерви, а фосфор та кальцій піклуються про кістки. Є у вівсі і залізо, й вітаміни групи B. Окремий плюс — у тому, що всі корисні речовини дуже добре засвоюються.
Вівсяна каша допомагає виводити з організму шкідливий холестерин, підвищує імунітет, очищує від шлаків, поліпшує стан шкіри.
З вівсяної крупи варять славнозвісну ранкову кашу на молоці або на воді, готують різні гарніри, а вівсяні пластівці чи вівсяне борошно, додані до випічки, роблять її дуже смачною.

Рецепт  поленти з грибами

Узяти кукурудзяні крупи - 1,5 склянки, гриби (печериці,   гливи тощо) – 400 г, маслинова олія -120 мл, овочевий  бульйон - 1 л, вершки -200 мл, часник - 2 зубчики, цибуля ріпчаста -3 шт., сир  твердий - 100 г, суміш перців, васильки, кріп, сіль – за смаком.
Цибулю дрібно нарізати. На великому вогні розігріти каструлю й налити маслинову олію. Засипати туди цибулю (2 шт.) й подрібнений часник.  Коли цибуля підсмажиться трішки – додати  порізані  гриби (2/3). Усе перемішати й улити бульйон. Додати подрібнені васильки та  кріп, перець і сіль. Тим часом на пательні посмажити до золотистого кольору решту порізаних грибів і  покришену цибулину. Бульйон довести до кипіння й усипати  кукурудзяні   крупи, зменшити вогонь і, постійно помішуючи, варити до готовності. Наприкінці додати вершки. Перемішати й усипати  потертий на тертці з великими вічками сир. Знову перемішати. Викласти отриману кашу на велику тарілку, зверху полити підсмаженими грибами з цибулею й прикрасити листочками васильок. Полента з грибами готова.

Підготувала Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА.