Придбала й уже посадила насіння козлятнику лікарського. Сказали, що дуже корисна рослина. А яка її лікувальна дія?
З повагою Валентина Мироненко.
м. Корюківка.
Лист коментує кандидат біологічних наук Любов ДУДЧЕНКО.
Козлятник лікарський (Galega officinalis L.), галега, чокабук - трав’яниста багаторічна рослина з родини бобових із синюватими квітами. Плід – багатонасінний біб. Цвіте козлятник у середині літа, а плодоносить до пізньої осені. Використовують наземну частину в період цвітіння, а також насіння. Трава містить гіркоти, алкалоїди (галегін), сапоніни, дубильні речовини. У квітах і листі виявлено органічні кислоти (кавова, кумарова, синапова) і вітаміни. Насіння містить жирні олії, фітостероїди, ненасичені жирні кислоти, цукри.
Завдяки галегіну, який є в рослині, козлятник здатен підвищувати артеріальний тиск, звужувати периферійні судини, послаблювати моторику кишечнику та стимулювати лактацію. Також є свідчення про антигельмінтну дію козлятнику. А на Кавказі цілителі радять полоскати горло настоєм трави за тонзиліту. Гомеопати застосовують есенцію із свіжих квітів і листя для лікування геморою.
Рослину використовують як потогінний засіб, але доведено і її користь у разі невеликої гіперглікемії. Тож настої і відвари трави козлятнику вживають усередину на початкових стадіях діабету ІІ типу. Помічний козлятник у разі екземи та лишаїв (роблять примочки з відвару трави).
Відвар трави: 1 ч. л. трави залити склянкою води й кип’ятити 10 хв. Приймати по склянці тричі на день. Курс лікування проводять під наглядом лікаря й обов’язково стежать за рівнем цукру в крові.
Відвар трави та насіння: сировину взяти в рівних частинах, змішати й 1 ч. л. залити склянкою води, кип’ятити 10 хв. Пити по склянці тричі на день до їди.
Можна готувати відвар суміші (1:1:1) з листям м’яти, квасолинням. Залити 1 ст. л. суміші склянкою окропу. Варити на слабкому вогні 10 хв. Пити по 0,5 склянки тричі на день.
У разі цукрового діабету (початкова стадія) досить успішно використовують таку суміш: листя чорниці звичайної, трава козлятнику лікарського та листя кропиви дводомної (у рівних частинах). Залити 300 мл окропу 1 ст. л. збору. Кип’ятити 15 хв, настоювати 5 хв, процідити. Приймати по 2 ст. л. три-чотири рази на день за 20 хв до їди.
Увага! Людям з підвищеним тиском лікування козлятником проводити обережно. Також галегу не можна застосовувати вагітним, не бажано людям із хворобами травного тракту, не лікують препаратами козлятнику і дітей. Рослину потрібно застосовувати, дотримуючись дозування.