В одному з видань я прочитала статтю директора Санкт-Петербурзького інституту біорегуляції і геронтології Володимира Хавінсона про те, що він розробив нові ліки проти старіння на основі пептидів. Ліки ці давно застосовуються в практиці і дають хороші результати. На жаль, там не вказано їх назву. Хотілося б почути думку українських геронтологів щодо цього питання. Марія Чарак. Івано-Франківська обл.
Лист коментує доктор медичних наук, професор, заступник директора ДУ «Інститут геронтології» АМН України з лікувально-організаційної роботи Валерій ШАТІЛО.
Ліки на основі пептидів (складових речовин білка), які запобігають процесам старіння, справді існують і вже тривалий час (близько 30 років) застосовуються на практиці. Це Тімалін, отриманий шляхом екстракції (вилучення) комплексу пептидів з вилочкової залози (тимуса) великої рогатої худоби; Епіталамін, отриманий шляхом вилучення комплексу пептидів з епіфіза (шишкоподібної залози мозку) великої рогатої худоби, та деякі інші. Перший препарат здебільшого спрямований на регуляцію імунної системи організму, зміцнення його захисних сил у боротьбі з хвороботворними мікроорганізмами, поліпшує обмін речовин. Другий — потужний регулятор ендокринної системи, поліпшує гормональний обмін, формує біологічні ритми організму. Їх розробляла група російських учених під керівництвом Володимира Хавінсона, а також українські вчені Інституту геронтології АМН України — співробітники відділення клінічної фізіології і патології внутрішніх органів під керівництвом академіка Олега Коркушка. Дослідження підтвердили позитивний вплив препаратів на низку функцій, що змінюються у процесі старіння: зниження працездатності, збільшення ліпідів у крові, що сприяє підвищенню холестерину, схильність до різних захворювань тощо. Усі ці показники змінювалися на ліпше. Також пацієнти в переддіабетичному стані за час лікування позбавлялися його і переходили в нормальний стан. Чому за основу брали комплекс пептидів? Тому що ці складові білка належать до життєво потрібних речовин, без яких неможливі життя, ріст і розвиток організму. Вони впливають на процес розпаду і синтезу (утворення) нових білків у різних тканинах організму, а отже, й безпосередньо на процеси старіння, гальмуючи їх.