Гандзю моя, Гандзю мила,
Чим ти мене напоїла?
Чи любистком, чи чарами,
Чи солодкими речами?
(Д. Боньковський)
Любисток лікарський (любчик, любець, любка, любисник) - багаторічна трав’яниста рослина. Любисток походить з Південної Європи, але давно й назавжди прижився на території України як декоративна й пряна рослина, незамінна в салатах, випічці та супах. Складно знайти двір, де б не вирощували цю рослину: її розводять у квітниках, горідчиках, у садах і на городах. Любисток лікарський асоціюється з властивістю причаровувати молодих людей, тому й оспівують його в піснях про кохання.
Що розповідає фармацевтична наука
Рослина досягає 2 м заввишки. Листки блискучі, пірчасті чи подвійнопірчасті, на дотик прохолодні (завдяки ефірній олії, що є в них). Стебло всередині порожнє. Квітки зібрані в складний зонтик (як у кропу). Плоди - двосім’янки. Корені з пряним смаком.
Уся рослина має своєрідний запах, схожий на запах селери. Цвіте любисток у червні — липні. Збирають здебільшого корені від дво-, трирічних рослин восени. Сушать у тіні.
Хімічні властивості любистку ще мало вивчено, відомо тільки, що в ньому є ефірна олія. Зокрема, корені рослини містять ефірну олію (0,5-1%), лецитин, фурокумарини, аскорбінову кислоту, крохмаль, смоли, камедь, яблучну та валеріанову кислоти, біометали тощо. Препарати любистку лікарського мають сечогінну, заспокійливу, відхаркувальну, знеболювальну дію. З лікувальною метою використовують корінь, траву й плоди рослини. Кореневища та траву включають до складу чаїв для шлунка й очищення крові. Ця рослина має приємний запах і цілющу дію. За висновками Державної служби охорони здоров»я Німеччини любисток помічний у разі порушень процесу травлення з можливою відрижкою, печією й почуттям переповнення.
Як застосовувати любисток для оздоровлення
Настій коренів любистку: 1 ст. л. подрібнених коренів залити 500 мл окропу, кип’ятити 3 хв, настоювати 1 годину. Пити по 100 мл чотири рази на день до їди.
Настій листя любистку: 2 ст. л. сировини залити 500 мл окропу, довести до кипіння, настоювати 1 годину. Пити по 50 мл чотири рази на день до їди.
Порошок коренів любистку лікарського вживати по 0,5 ч. л. тричі на день до їди.
Зовнішньо відвар кореня любистку застосовують для росту волосся й проти його випадання, а листя рослини, якщо прикласти до лоба й ще трохи пом’яти, полегшує головний біль будь-якого походження.
Увага! Протипоказане вживання препаратів любистку лікарського вагітним та в разі гострого нефриту.
Ця рослина робить страви корисними
Один видатний кухар за часів правління Карла Великого писав, що любисток поліпшує роботу шлунка і виганяє вітри, якщо його додавати до страв. Він вирощував цю рослину на своїй присадибній ділянці, і використовував її як приправу для багатьох своїх страв. І нині у багатьох країнах світу любисток широко застосовують у кулінарії. Свіже листя і траву цієї рослини можна додати у невеликій кількості салатів, супів, страв з риби та м’яса. Вони додають їм витонченого смаку, і сприяють кращому засвоєнню їжі.
Можна любисток використовувати і під час приготування страв: класти у каструлю, в якій вариться бульйон, готується м’ясна підливка.
Любисток дуже корисний для здоров'я організму, його можна використовувати навіть при дієтичному харчуванні. Але зловживати цією рослиною не треба, щоб “не передати куті меду». Досить часто любисток використовують як прянощі під час приготування лікерів і гірких горілок. З цією метою беруть як корінь, так і листя рослини.
Іван ЧЕКМАН,
професор, завідувач кафедри фармакології з курсом клінічної фармакології
Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця.
Народні рецепти з любистком
У нетрадиційній медицині корінь любистку використовують у разі захворювань шлунка за яких порушується процес травлення, для лікування захворювань сечового міхура і нирок, для усунення болю при ревматизмі, подагрі. Любисток застосовують у разі порушення місячного циклу і мігрені.
Любистковий чай: 2 ч. л. нарізаного кореня залити 250 мл холодної води, нагріти до кипіння і відразу ж процідити. Достатньо вживати 1 чашку чаю в день з метою оздоровлення.
Настоянка від потягу до алкоголю: у 250 мл горілки покласти корінь любистку та 2 листки лавра благородного. Настояти два тижні. Якщо алкоголікові дати випити 1 склянку такої настоянки, цим у нього можна викликати відразу до горілки.
Відвари коренів: 1) взяти 1 ч. л. сухого дрібно подрібненого коріння любистку на одну склянку гарячої води, кип'ятити на водяній бані 30 хв, процідити, довести об'єм до початкового. Приймати по 1-2 ст. ложки тричі на день за 30 хв до їди в разі статевої слабкості, а також при затримці менструації.
2) взяти 3 ч. л. коренів на 200 мл води, на водяній бані довести до кипіння і млоїти 10-15 хв, накрити кришкою. Витримати до охолодження, процідити. Відваром протирати, як тоніком, уражені ділянки шкіри в разі інфекційних або гнійничкових захворювань, інших проблем зі шкірою. Можна додати за бажанням крапельку улюблених ефірних олій або хвойної олії, що також мають протизапальну дію.
Крім того, українці здавна у відварі з любистку, чорнобривці та череди купали немовлят, приказуючи, щоб були здорові, чорнобриві та любимі. А ще наші бабусі використовували любисток як помічний засіб від алергії. Взимку запарювали суху траву, а влітку свіжезрізане листя.