НАХОДІТЬ СОБІ ЗДОРОВ'Я

Поділитися:
НАХОДІТЬ СОБІ ЗДОРОВ'Я

Якщо ходити регулярно й правильно – можна не лише зберегти здоров’я, а й позбутися багатьох хронічних, навіть невиліковних хвороб. У цьому переконані й підтверджують це власними чудовими результатами члени Всеукраїнської громадської організації «Асоціація ходьби Олександра Шимка». Багато з них - люди поважного віку, які через хвороби чи травми особисто пережили стан безпомічності, безпорадності й відчаю. Сьомий рік поспіль без пігулок і мікстур разом зі своїми підопічними пенсіонерами із хворобами й старістю успішно бореться засновник і керівник Асоціації заслужений тренер України Олександр ШИМКО. З кількох десятків киян зі статусом СТБ (старі-товсті-болящі ) у 2006-му нині сотні ходунів «розплодилося» по всій Україні: так, лиш київська група має близько 300 постійних учасників, а ще створено 32 осередки в усіх регіонах країни. Чим же приваблює ходьба старших людей і чому жодні погодні умови не можуть стати на перешкоді цього оздоровчого руху?

ХОДЬБА ТРЕНУЄ СЕРЦЕ…

Кандидат технічних наук, киянин Микола Симоненко, якому нещодавно виповнилося 88 років, за його словами, завжди намагається розібратися зі своїм організмом сам. Отож, як тільки відчував неполадки зі здоров’ям – шукав причину. Так, у 70 років, коли його допекли гіпертонія й хворий колінний суглоб, почав випробовувати різні оздоровчі методики, в тому числі йогу й біг. Але остаточно позбутися проблем зі здоров’ям допомогла ходьба. До речі, серце, яке Микола Андрійович вважає за найрозумніший орган-діагност, також підтвердило: ходьба – найліпше підходить для оздоровлення. «Після бігу, - ділиться своїми спостереженнями чоловік, - серце болить, з’їм калини, яка мені для крові не підходить, – теж болить, з тертим часником переборщу, – болить, а от після спортивної ходьби – працює як треба. Ходьба тренує серце». А ще нагадав про свою баньку, роботу на дачній ділянці, про те, що перестав пити каву й чай, крім трав’яного, разом з багатьма колегами-ходунами дотримується рекомендацій Олександра Мусійовича щодо роздільного харчування. Розповів Микола Андрійович і про свого приятеля з Асоціації доктора наук 78-річного Миколу Павлюченка, який, долучившись до занять спортивно-оздоровчою ходьбою, зміг позбутися аритмії й підвищеного артеріального тиску. Він тренується разом зі своєю дружиною, яка завдяки правильній ходьбі змогла нормально пересуватися після операції з пересадження штучного колінного суглоба. А ще особливістю Асоціації, підсумовує Микола Симоненко, є надзвичайно позитивна енергетика, якою обмінюються учасники під час тренувань, якою «заражають» усіх Олександр Шимко та його дружина Любов Іванівна. Кожна зустріч – прилив позитивних емоцій, а для багатьох, і для Миколи Симоненка зокрема, поетичного натхнення, одного разу так з’явився й гімн Асоціації. Заняття в групі ходунів Олександра Шимка наштовхнуло Миколу Андрійовича на створення концепції розвитку здоров’я в Україні, зокрема, на обов’язкове запровадження в школах спортивно-оздоровчої ходьби. Замість звільнення від уроків фізкультури Микола Симоненко пропонує всім без винятку школярам займатися спортивною ходьбою, яка не лише навчить правильній поставі, а й прищепить їм культуру здорового способу життя.

…І Є УНІВЕРСАЛЬНИМ СПОСОБОМ ОЗДОРОВЛЕННЯ СУГЛОБІВ

Людмила Кабацька, мешканка Красного Луча (Луганська область), знає Олександра Шимка з дитинства. Спочатку з цікавістю спостерігала за незвичним і новим методом оздоровлення літніх людей, який пропагує її друг, а через деякий час, відчувши, як заважає надмірна маса тіла, мучить артроз колінного суглоба й підвищений артеріальний тиск, сама активно включилася в ходьбу й навіть створила групу таких само ентузіастів у себе в місті. Щоправда, поки серед ходунів у них – одні жінки, але займаються вони із задоволенням, тому й успіхи – очевидні. Наприклад, Людмила Іванівна забула про свою гіпертензію й артроз, вона переконана, що ходьба – це універсальний спосіб оздоровлення суглобів. Вона також відзначає особливий енергетичний, фізичний та емоційний заряд від ходьби: «Після тренування - немов летиш 7-8 см заввишки над землею». Тренування, дружний колектив дають їй і поетичну наснагу, тоді з’являється на світ чудова ніжна лірика Людмили Кабацької. «Ми хочемо й будемо жити якісно, - заявляє жінка, - адже на нас дивляться наші внуки». …Життя для Ніни Слободяник, за її словами, ділиться на дві частини: до групи спортивної ходьби Олександра Шимка й опісля. До - це час постійної боротьби, з успіхами і поразками, аж до травми, після якої Ніну Семенівну на милицях подруги привели на перше для неї тренування з ходьби. З цього часу й починається новий етап – час збирання себе й свого духу, час перемог над хворобою і в спортивних змаганнях. … Зіновій Музичук зі Львова прочитав про групу Шимка одній із газет, а потім вирішив створити таку у своєму рідному місті. У нього в групі тренується 66-річна Надія Заворітня. Здоров’я Надії Петрівни підірвалося ще в 45 років, коли з чоловіком стався перший інсульт, а вона лишилася практично сама дбати про малих дітей і чоловіка. А потім були другий і третій інсульт… Розриваючись між сім’єю з лежачим хворим і роботою на енергетичному підприємстві, де постійні шум котлів і вібрація, Надія Петрівна довела себе до того, що без таблеток, крапельниць і регулярних «швидких» жити вже не могла. Тоді жінка зрозуміла, що жодні ліки не додадуть їй сил і здоров’я, якщо вона не візьметься за себе. Згадала комплекси фізичної зарядки, яку робила ще в молодості, качала прес, обливалася холодною водою й потроху відновлювалася. А коли почула, що Зіновій Музичук оголосив набір у групу ходунів за методом Олександра Шимка, була там однією з перших. Уже рік, зазначає Надія Петрівна, як вона не ходить на уколи, тиск налагодився: 135 на 85, не мучить головний біль, немає реакції на зміну погоди. Звичайно, ще деякі проблеми зі здоров’ям є, але щоденний комплекс фізичних вправ і 4 рази на тиждень тренування зі спортивної ходьби допоможуть їх перемогти. Навіть якщо, буває, ледве йду на ходьбу, зазначає жінка, вертаюся звідти бадьорою.

ЗОЛОТИЙ ПЕРЕТИН СПОРТИВНО-ОЗДОРОВЧОЇ ХОДЬБИ

Як розповів Олександр Шимко, в нього є дві довідки від Миколи Амосова, в яких видатний хірург визнав перевагу для здоров’я ходьби над бігом. Микола Амосов, прочитавши книгу про значення й механізм спортивної ходьби, змінив біг на ходьбу. У чому ж її оздоровча сила? За словами Олександра Мусійовича, спортивна ходьба поліпшує здоров’я, бо вона задіює в роботу всі м’язи через обов’язкові рухи плечима, повороти таза, амплітуди рук вперед і назад тощо. Техніка спортивної ходьби базується на підставі золотого перетину - коефіцієнта краси, пропорції й гармонії, запускаючи все тіло, активізуючи лімфо- та кровообіг, змушуючи працювати всі м’язи, органи й водночас не перенапружуючи організм, а розподіляючи навантаження на кожний м’яз і кожний орган порівну. Як футбольна команда чи симфонічний оркестр. Крім того, спортивна ходьба передбачає випрямлену ногу, тоді як у разі зігнутих у коліні ніг м’язи перетискають усі артерії й вени, порушується гемодинаміка (особливо це знають жінки, яким доводиться тривалий час ходити на високих підборах). Тому навіть люди, які не відчувають міцності в ногах, із головокружінням і яких до Шимка приводять попід руки, через деякий час, після тренувань з ходьби, яка інтенсифікує лімфо- й кровообіг, уже впевнено пересуваються без сторонньої допомоги. До того ж є ще й потужний емоційний ефект від тренувань з ходьби. Це настрій, взаємодопомога, підтримка й самоствердження. Групи здоров’я ходунів у Києві й в інших містах – це свого роду клуби за інтересами. Кожна людина в минулому мала свої досягнення, але з часом життя викинуло її зі свого потягу. «Потрапивши до нас, - зазначає Олександр Шимко, - людина немов відроджується, отримує друге дихання й виявляє свої таланти в пісні, віршах, гуморесках тощо».

ВІД ПЕРЕМОГ НАД СОБОЮ Й ХВОРОБОЮ – ДО МІЖНАРОДНИХ СПОРТИВНИХ НАГОРОД

Спочатку в планах Олександра Шимка було лише власне оздоровлення, залучення до цього своєї дружини і перших СТБ - членів (старі-товсті-болящі) групи, яка з часом переросла в Асоціацію ходьби. Але, відновивши здоров’я, багато колишніх СТБ захотіли позмагатися в спортивній ходьбі – спочатку це були змагання в групі, а згодом на рівні України, й нині підопічні пенсіонери-ходуни привозять додому нагороди вже з міжнародних змагань, з чемпіонатів Європи та світу серед ветеранів. От вам і СТБ! «Однією із найперших була Олена Чуб, - згадує про ті часи Олександр Мусійович, - яку я «завербував» на ходьбу ще раніше, коли їй виповнилося 73,5 року. На той час у неї був початковий діабет, аритмія, стенокардія. Через півроку їй буде 89 років, а в її активі лише одних золотих медалей з чемпіонатів Європи та світу - 23! Ніна Слободяник, 78-річна киянка, після 3 інсультів, 7 переломів, через 2 роки тренувань подолала на змаганнях 3 км. Особливою гордістю для мене є як оздоровчі, так і спортивні успіхи моєї дружини Люби. Я пишаюся перемогами ветеранів-ходунів на міжнародних змаганнях, зокрема киян А. Кушнарьова, А. Тишко, Л. Лебедєвої, І. Пушкіна, які вибороли 28 медалей протягом останніх 4 років на чемпіонатах Європи й світу». За словами Олександра Мусійовича, останні внутрішні змагання на Хрещатику («Кубок тренера 2012-2013») показали, що кілька десятків членів Асоціації мають високий рівень справжніх професійних ходунів. Членом Асоціації спортивної ходьби може стати кожен, і для цього не обов’язково бути СТБ, що раніше, то ліпше, до спортивної ходьби потрібно долучати школярів, розвішуючи в містах і селах плакати й білборди не з політиками чи цигарками, пивом, а з кінограмою ходьби. Хай вона висить і діє: дивлячись на неї, переконаний Олександр Шимко, діти почнуть займатися не випивкою, а ходьбою. «Людям потрібні знання про ходьбу, - говорить тренер, - і я їх даю. Якщо хтось захоче створити осередок у себе на місці, організовуйте. Ми вже зробили відеофільм, щоб надсилати в ті місця, куди не можу найближчим часом доїхати. Диски вивчатимуть, а під час мого приїзду ми будемо просто корегувати знання й уміння».

Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА,