
Діагностика онкологічної патології за допомогою аналізу крові збереже життя сотням українців і знизить рівень смертності від раку
ЗРІЗ КРОВІ РОЗПОВІСТЬ ПРО "РОБОТУ" ВСІХ СИСТЕМ І ОРГАНІВ
Усіх відвідувачів, які приходять на обстеження в лабораторію міського клінічного онкологічного центру до автора «Онкотесту» кандидата медичних наук Віталія Владімірова, умовно можна поділити на групу здорових людей і групу ризику. До пацієнтів тут застосовують комплексний підхід, прагнучи отримати найповнішу картину стану здоров’я людини за допомогою різноманітних досліджень. - Наприклад, - розповідає лікар, - приходить людина і хоче в нас спостерігатися постійно. Ми пропонуємо зробити так званий зріз за функціональним станом її органів. Так, зробивши один укол для забору крові, ми проводимо аналіз на функцію, наприклад, гемотворення (кровотворення), яка показує роботу кісткового мозку, визначаємо систему зсідання та антизсідання крові, що дуже важливо для оцінки стану серцево-судинної системи, тощо. Такий зріз, за словами Віталія Олександровича, дає можливість спостерігати за основними біохімічними параметрами крові (білковий та жировий обмін, рівень глюкози, печінкові проби тощо), тобто всього один забір крові дає спеціалісту інформацію про функціональний стан основних органів і систем. Своїм відвідувачам Віталій Владіміров радить зробити ще й онкотест, з того-таки одного забору крові. - Але хіба ж мало розширеного аналізу (зрізу), - запитую у Віталія Олександровича, - аби дізнатися, чи має людина проблеми зі здоров’ям, чи ні? - Щоб побачити загальну картину роботи всіх систем організму, – пояснює лікар, - справді, його досить, але щоб виявити напевне причину збою якогось органа – потрібен онкотест.
ПІДВИЩЕНИЙ РІВЕНЬ ЦУКРУ В КРОВІ СПРИЧИНИЛА... ПУХЛИНА
Сергій П. до Віталія Владімірова прийшов, аби отримати зріз крові. Коли йому запропонували відразу зробити й онкологічний тест – махнув рукою: навіщо? Проте отримані результати дослідження виявили підвищений рівень цукру в крові. Дільничний терапевт діагностував «діабет» і рекомендував ін’єкції інсуліну та відповідну дієту. Та згадавши пропозицію Віталія Владімірова, Сергій П. перед лікуванням «діабету», вирішив таки пройти обстеження за методикою «Онкотест». Власне, це і врятувало чоловікові життя: онкотест був позитивним, тобто підтвердив наявність патологічних клітин у крові. - Спочатку, - розповідає Віталій Олександрович, - шукаючи відповідь на запитання, чому підвищений цукор, ми провели УЗД підшлункової залози й виявили в ній зміни: зокрема, збільшення її голівки. Тоді Сергій згодився на подальше обстеження. Перевірка спеціальним маркером на рак підшлункової залози онкології не виявила, але результат, отриманий за методикою «Онкотест», був позитивним. Під час комп’ютерної томографії виявили ще два метастази в печінці... А все почалося з підвищеного рівня цукру. Після курсу хіміотерапії рівень цукру в крові зменшився. Як пояснив лікар, вчасно проведена спеціальна терапія призупинила розвиток пухлини, привела до її зменшення, що усунуло травмування підшлункової залози й, відповідно, нормалізувало її роботу, зокрема продукування інсуліну. Крім того, впливати на пухлину і на метастази можна й за допомогою новітнього апарата «Хай-Фай», який є в Центрі ядерної медицини на території медичного закладу, де працює Віталій Владіміров. Апарат за допомогою ультразвуку точково, по міліметру, нагріває метастази, нейтралізуючи їх. Онкотест показує, що звичайний аналіз крові може виявити серйозні хвороби. Під час проведення онкотесту через кров пропускають світло і спеціальний прилад фіксує довжину всіх хвиль, на яких є атипові білки. Це відображається в спектрограмі, де за кривою можна спостерігати збільшення чи зменшення патологічних білків у крові. ...У Павла С. в цьому онкологічному центрі лікувалася мати, і молодий чоловік вирішив заради цікавості зробити онкологічний тест. Спектрограма онкотесту виявила патологічні зміни в організмі, і під час розмови чоловік зізнався, що в нього останнім часом почало збільшуватися яєчко. Справді, УЗД показало, що в яєчку - пухлина і метастази - в малому тазі. Вчасно було проведено кілька курсів хіміотерапії (за такої патології вона ефективна), під час яких Віталій Владіміров вів спостереження за кривою спектрограми. Після третього курсу вона вирівнялася. Пізніше Павлу видалили ушкоджене яєчко, і він ще близько 3 років спостерігався у Віталія Олександровича - всі показники були в нормі.
НАДІЙНИЙ МЕТОД ПРОФІЛАКТИКИ
Над пошуком методу ранньої діагностики раку Віталій Владіміров починав працювати ще в 90-х роках минулого століття разом із професором Євгеном Сусловим. Пізніше кожний обрав свій шлях у цій сфері. У 2007 році Міністерство охорони здоров’я випустило методичні рекомендації із застосування «Онкотесту», розробленого Віталієм Владіміровим, для ранньої діагностики онкологічних захворювань. Кожний метод має своє призначення, як рентген, аналіз крові тощо. «Онкотест» – це не панацея для виявлення онкологічної хвороби, переконаний Віталій Олександрович, але цей метод є одним з етапів у системі виявлення хвороби на ранніх стадіях. Він може використовуватися як профілактичний для обстеження здорових людей, які не відчувають жодних проблем зі здоров’ям, а також тих, хто входить до групи ризику. Це стосується, наприклад, дітей із генетичним чинником, тобто близькі люди яких (мама, батько) в молодому віці мали онкологічну хворобу, або дітей, які мають серйозні системні хвороби, чи дітей зі СНІДом. У них є великий ризик розвитку пухлин. Якщо взяти жінок фертильного віку (до 40 років), здорових, без шкідливих звичок, без частих абортів – у них дуже рідко виникає онкопатологія. Проте жінки без спадкової схильності, але які працюють на шкідливих виробництвах чи мають якісь патології (наприклад, вузлові зоби, доброякісні патології молочних залоз, яєчників тощо), – потенційні пацієнтки для обстеження. Те саме стосується чоловіків, які курять, зловживають алкоголем. Як зазначив Віталій Владіміров, у чоловіків і жінок онкологічні захворювання відрізняються лише за частотою локалізації. У жінок найчастіше вражаються молочна залоза, статеві органи, яєчники, у чоловіків – передміхурова залоза. Середній показник захворюваності українців становить приблизно 400 на 100 000 тисяч населення. У людей старшого віку (понад 60 років) ця цифра становить майже 1600 на 100 000 тисяч. Зазвичай люди цієї вікової категорії «назбирали» за своє життя цілий букет різних хронічних хвороб і мають підвищений ризик захворіти на рак, тож їм варто обстежитися за методом «Онкотест». Залежно від результатів обстеження регламентується і їхня наступна частота: кому раз на рік, кому - через 2-4 роки. Як наголосив Віталій Олександрович, результатів обстеження боятися не треба, адже позитивний онкотест – не завжди діагноз, він може бути в разі запальних та імунних хвороб, це, швидше, попереджувальний дзвіночок, на який потрібно обов’язково відреагувати. Оскільки «Онкотест» роблять у комплексі з лабораторними й, за потреби, інструментальними методами дослідженнями, він є чудовим профілактичним засобом, яким в умовах нашої екології нехтувати не варто.
Любов Польова-Саханда,