Розкажіть, будь ласка, про те, які показання та протипоказання до вживання чорного, зеленого чаю та чаю з каркаде. Як їх правильно заварювати й пити? Особливо людям, які мають проблеми з артеріальним тиском.
З повагою Володимир Мазурик.
Вінницька обл.
Лист коментує кандидат біологічних наук Любов ДУДЧЕНКО.
Зелений чай - це чайне листя без ферментації. Він містить дубильні речовини й катехіни (поліфеноли), до складу яких входять «потужні» живильні молекули. У процесі виробництва (ферментації) чорного (насправді, це сорт червоного) чаю поліфеноли руйнуються, на відміну від зеленого, неферментованого, де їх удосталь. Ефірні олії, які входять до складу зеленого й чорного чаю, створюють аромат, а кофеїн зумовлює тонізувальну дію.
Зелений чай фізіологічно має антимікробні властивості, його відвар рекомендують за дизентерії, диспепсії, він входить до трав’яних зборів, які стимулюють кровотворення.
Перед заварюванням будь-якого чаю спеціальний чайник (чи іншу ємність) потрібно обов’язково спочатку ошпарити окропом, а вже тоді насипати заварку. Чайні листочки вберуть у себе сухе тепло й уже під час самого запарювання окропом не буде різкого контрасту температури, який погіршує смакові якості чаю, а навпаки, чайні листочки розкриють свій аромат. І чорний, і зелений чай заварюють із розрахунку 1 ч. л. на 200 мл води.
Чорний чай заливають окропом, а зелений – водою, доведеною майже до кипіння й охолодженою до температури 80-90 С (щоб зберегти корисні властивості зеленого чаю), ложечкою перемішують і настоюють 2 хв. Чорний чай випивають відразу, а зелений можна заварювати 2-3 рази, тоді він повністю віддасть свої мікроелементи (мідь, магній тощо), а також рутин.
До чаю можна додавати різні трави, проте слід пам’ятати, що в цьому разі його вплив змінюється. Зокрема, додавання в напій м’яти чи материнки, та ще й на ніч, у вразливих жінок може спричинити безсоння та безпричинну плаксивість, а в чоловіків – знервованість. Узагалі, будь-яку лікарську рослину можна вживати з чаєм не більш як 28 днів, а потім робити місячну перерву.
Зелений чай має здатність підвищувати артеріальний тиск, тому про це варто не забувати людям з гіпертонічною хворобою.
Зазвичай середня добова доза чаю – 3 кухлики, слід пам’ятати, що зелений чай ліпше пити в першій половині дня, аби не спричинити безсоння. Любителям працювати вночі можна збільшити концентрацію чаю до 2 ч. л. на склянку води.
Корисним також є чай червоної троянди каркаде (суданська троянда). Людям з низьким артеріальним тиском його радять приймати гарячим, а з високим тиском – холодним. Заварювати, як звичайний чорний чай. У Стародавньому Єгипті цей напій був одним із головних компонентів, що підтримували красу й здоров’я. Сьогодні каркаде визнано найпотужнішим антиоксидантом, який захищає людину від старіння.