Прошу роз’яснити на сторінках газети, чи є ниючий біль у суглобах великих пальців на ногах ознакою подагри? Біль періодично турбує вночі, хоча зовнішніх змін суглобів немає... Чи ж ефективні в цьому разі компреси і розтирання настоянкою золотого вуса? Як її готувати? З повагою Надія Григорівна. м. Київ.
Лист коментує кандидат біологічних наук Любов ДУДЧЕНКО.
Подагра (рецидивний артрит обмінного характеру) - захворювання обміну речовин з вираженою локалізацією. Відкладення сечової кислоти і сечокислих солей у суглобах, хрящах - одна з основних причин захворювання. Спостерігається поступове наростання стійких змін – потовщення й обмеження рухливості в суглобі. Подагра уражає суглоби пальців, кисті, колін, стоп тощо. Однією з причин розвитку подагри є переїдання, особливо їжі, багатої на пуринові кислоти, зокрема жирні сорти м’яса, риби, тверді сири (особливо гострі), зловживання жирами, алкоголем. До чинниківів ризику належать також артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, спадковість. Найчастіше хвороба проявляється раптовим та інтенсивним болем, почервонінням і «жаром» у суглобі. Подагричні напади зазвичай бувають уночі. Гострий біль у хворому суглобі може спричинитися навіть вагою простирадла. Повторному нападу нерідко передує відчуття легкого поколювання в суглобі. Для встановлення діагнозу варто звернутися до лікаря і зробити пробу на подагру, аналіз крові на вміст інфекції та кристалів сечової кислоти. Хворим на подагру показане лужне пиття, можна, зробити слабкий водний содовий розчин, ???? соки, зокрема морквяний і селеровий чи шпинатний, буряковий. Корисно вживати всі овочі та фрукти і страви з них, кисломолочні вироби, зелень. Також піде на користь кількаденне утримання від їжі (голодна дієта). Після двох днів такого утримання вживають легкий овочевий суп, за 2-1-1,5 години випити відвар трав. Суміш 1. Пізньоцвіт осінній (цибулина) - 5 г, переступень дводомний (корінь) – 10 г, тирлич жовтий (рос. – горечавка желтая) - 10 г, квіти ромашки аптечної -10 г. 3 ст. л. суміші залити 3 склянками окропу. Настояти до охолодження. Пити по чверті склянки тричі на день. Через 15-20 хв випити ще один настій трав. Суміш 2. Квіти липи - 25 г, золотушник - 20 г, квіти бузини чорної - 20 г. Дві ст. л. суміші залити 0,5 л окропу, настояти 30 хв, процідити і пити по півсклянки з медом тричі на день. Настій фіалки запашної - 30 г сировини залити 1 л води. Довести до кипіння, зняти вогню, настояти 1 годину, приймати по три чверті склянки за 15 хв до їди або між прийомами їжі. Також за подагри корисно вживати виноград, протягом дня з’їдаючи до 1,5 кг ягід. Добре виноград запивати чвертю склянки лужної мінеральної води або 1 ч. л. питної соди розчиняють в 1 л води і запивають. Настоянка часнику. 50 г очищеного і подрібненого часнику настояти в 0,5 л горілки протягом 8 днів. Приймати по половині чайної ложки на столову ложку молока або води тричі на день Помічним засобом від різного виду болю в суглобах і кістках є настоянка золотого вуса. Для приготування потрібно 10-15 колінець рослини залити 1 л горілки чи 70% спирту, настояти 2 тижні. Настоянкою золотого вуса розтирають хворі місця, а також можна приймати невеликими порціями всередину.
Лист коментує лікар, фітотерапевт В’ячеслав ВАРНАВСЬКИЙ.
Звичайно, читачці потрібне лікарське обстеження, щоб встановити діагноз і призначати терапію. Але в будь-якому разі їй слід обмежити прийом м’ясної їжі, особливо печінки, нирок, продуктів, багатих білками (квасоля, боби). Натомість потрібно ввести в раціон капусту (крім цвітної), виноград, мінеральну воду на зразок боржомі. Можна їсти кисломолочні продукти, овочі, фрукти, крупи. У разі загострень, болю робити на хворий суглоб сухі компреси, наприклад, із засушеного листя берези. Для зняття набряків розтирати хворі місця хріном:1 ст. л. тертого хрону залити 2 склянками окропу. Настояти 2 години. На шишки раджу робити гарячі обкладання: 50 г ромашки і 50 г квітів чорної бузини засипати у відро з гарячою водою, додати 200 г солі, тканиною, змоченою в гарячому розчині, обкладати хворі суглоби. Крім того, знімають біль масаж і легке розтирання ураженого суглоба. Тривалість перших сеансів – до 7 хв 2-3 рази на день. Час наступних сеансів масажу збільшується. У період загострення масажі протипоказані.