Дванадцять головних енергетичних каналів живлять енергією життя. Ніколи не пізно подбати про царицю органів ― печінку. А «печінка ― це генерал, що сидить у бліндажі й спостерігає за боєм... ― так написано в одному зі стародавніх медичних трактатів. - Вона озброює організм готовністю до захисту від зовнішніх небезпек, і щоб судити про стан печінки, лікар має оглянути очі людини». Китайські цілителі вважали, що в людей із великими очима ― велика й сильна печінка. Можливо, розмір очей і не впливає на здоров’я «цариці», але якщо функції печінки порушені, то порушується й зір. Тому що вони пов’язані однією ниткою ― меридіаном печінки. І в цьому не сумніваються сучасні вчені.
Очі ― дзеркало печінки
І якщо ви нічого не робите для печінки, то треба збирати гроші на пересадження рогівки й кришталика, ― переконує Борис СКАЧКО, досвідчений лікар, терапевт, реабілітолог, валеолог, натуропат, фітотерапевт і дієтолог.
Наше дзеркало завжди має бути чистим і ясним, тим більше, в літньому віці, коли очні проблеми особливо непокоять. Адже активне довголіття теж залежить від зору. Чому ж наші очі «старіють»?
- Причини, чому відбуваються всілякі порушення зору, - пояснює дієтолог, - можна поділити на 3 групи: провідність світла, акомодація (здатність ока змінювати фокусну відстань за рахунок скорочення і розслаблення м’язу), відчуття кольору й світла. За провідність світла відповідають кришталик, рогівка й склоподібне тіло. Якщо вони мають хорошу провідність, то зір теж хороший. Рогівка розміщена зовні й може травмуватися від пилу, різних механічних впливів.
Кришталик менш уразливий, бо міститься всередині, але він зазнає навантаження світла на прозорість. Його здоров’я залежить, хай як це дивно, від обміну речовин. Тому кожен має запитати себе: а що я роблю, щоб обмін речовин відбувався активно? Порушення прозорості кришталика перебуває передусім у зоні неправильного харчування.
Коли людина бачить ореоли, блищики, особливо в нічний час, коли вона спить, а в очах щось відблискує, - знижується й відчуття кольору. Це вже перші ознаки того, що ця людина давно неправильно харчується. І не забезпечила живлення для очей.
Друга причина - акомодація. Кришталик має певну кривизну, й вона розрахована на те, щоб сфокусувати зображення того предмета, на який ви в певний момент дивитеся, й перенести його на сітківку. Якщо акомодація спрацьовує - ви добре бачите. Якщо зображення фокусується до сітківки - немає чіткості, у вас короткозорість, якщо після - далекозорість. І не суттєво: далекозорість це чи короткозорість, - немає повноти відчуття й немає гостроти зору.
І ось найпростіший спосіб допомоги, до якого вдається більшість людей, - окуляри, які насправді є милицями для очей. Ви просто додали до своєї кривизни кришталика додаткові діоптрії. А треба тренувати м’язи очей.
Для цього існує безліч вправ, але Борис Скачко знайшов нестандартний метод поліпшення зору, який він випробував на собі та своїх знайомих.
Читати в транспорті - корисно для зору
Протягом багатьох років окулісти закликали в транспорті не читати. Мовляв, зір від цього псується. Хтось бо має купувати окуляри... Борис Глібович, як людина, що любить подорожувати, бере в дорогу книги, особливо ті, автором яких є сам, наприклад, «Що робити, якщо у тебе є печінка?».
- Як засіб пересування використовую поїзд, автобус чи автомобіль, - ділиться своїм досвідом Борис Скачко. - Намагаючись сфокусувати очі на тексті (що ж я написав на цій сторінці?), я треную свої очні м’язи. І в процесі поїздки я помітив, що читаю дедалі краще. У мене проблеми із зором виникли років 10 тому, і я зрозумів, що щось потрібно робити. І ось досі не користуюся окулярами, хоча мені вже за 50.
Просто я використовую свій метод. До цього пробував інші методи. Але зрозумів, що цей - найкращий. Таке 20-хвилинне, чи трохи більше, тренування за доброго освітлення й відповідного шрифту, а я саме такий добираю для своїх книжок, дуже корисне для очей. Стежать за текстом під час поїздки не очі, а м’язи. Намагаючись сфокусуватися на тексті то в одному, то в іншому місці, очні м’язи фактично тренуються й звільняються від токсинів. Коли ви дивитеся у вікно, там миготять предмети – м’язи ока не напружуються. А тут, щоб усвідомити суть написаного, ви роздивлятиметеся кожну літеру, кожне слово.
Це та сама гімнастика для очей, яку пропонують окулісти. Але хатні клопоти багатьом, як правило, не дають змоги її робити. А під час поїздки на роботу й назад ви вчитуєтеся в написане, вдумуєтеся й поліпшуєте свій зір.
Ось коли шкідливо читати, то це - лежачи. Бо коли ви лягли, настає період відпочинку, період спокою. М’язи розслабилися, й ваш організм не розуміє: він ліг, налаштувався на відпочинок, а ви змушуєте його працювати.
Напружені очі – втомлена печінка
Також багато фахівців рекомендують поліпшувати свій зір, щоб печінці дати більше сил. А зв’язок дуже простий - тонічність (напруження) печінки визначає тонічність усього організму, в тому числі й очних м’язів. Якщо печінка гіперактивна, то й очні м’язи перебувають у стані напруження, а це створює ефект короткозорості («мінус»). Такий стан більш характерний для дитячого та юнацького віку, коли організм активно росте.
Із літами наша печінка в’яне, й очні м’язи розслаблюються, тому й зір прагне до «плюса». Якщо ж гіперактивність печінки зберігається з літами чи навіть наростає, тоді зір зберігається в «мінусі». Будь-яке погіршення зору свідчить про негразди з печінкою.
Що більше токсинів у крові, то вища чутливість склер
- Звісно, можна використовувати контактні лінзи, - продовжує свою розповідь Борис Глібович. – Але постійно носити лінзи не можна, особливо тим, у кого підвищена чутливість, бо вони подразнюють очі. А чутливість визначається одним: якщо печінка фільтрує кров добре, очі не чутливі, якщо погано - токсинів більше, й очі їх теж отримали. У такому разі з’явилася непереносність до лінз.
Бо що більше токсинів у крові, то вищою є чутливість склер. Це ще раз нагадує, що наш організм - це система. І орган, що забезпечує на 100% живлення та на 70% - очищення організму, має бути в порядку. Це - печінка.
Забарвлення склер свідчить про деякі порушення в печінці. Наприклад, за різних форм жовтяниці склери набувають жовтого забарвлення, причому відтінки й насиченість жовтого відображають ступінь ураження. Жовтизна склер вказує на глибоку залежність між печінкою й селезінкою - підшлунковою залозою. При цьому множинність червоних прожилків (прекапілярів) на склерах вказує на венозний застій, пов’язаний із порушенням печінкового кровотоку.
Захворювання очей зазвичай зумовлені дефіцитом крові в печінці, її ушкодженням, анемією. Адже кров від печінки зволожує й живить очі, а перевантаження цього органа токсинами перешкоджає протіканню здорової крові через нього. Китайська медицина вчить, що ці стани характерні за високої температури в печінці, а вона пов’язана із запаленням.
- Атеросклероз стартує саме звідси - від очей, - пояснює доктор. - Очі, фактично аорти, запускають цей процес. І порушити кровообіг за атеросклерозу судин в очах, і порушити живлення - легко. Ще гірше, якщо в людини цукровий діабет, якщо цукор не контролюється чи людина не знає, як це робиться. Тоді підвищується рівень глікозильованого гемоглобіну (частина гемоглобіну зв’язаного з глюкозою), що не вимивається. Просякнувши глюкозою, такий «солодкий» еритроцит (клітина крові), потрапивши в капіляр, там застрягає, він забиває судини й перешкоджає кровообігу, який припиняється аж на 4 місяці.
Палички й колбочки виконують свою, дуже важливу, функцію. Коли кришталик і рогівка сфокусовані на сітківці, вони ловлять квант світла. Кількість цих паличок і колбочок кожну частку секунди - це кількість спалахів, що сталися на очному дні, та кількість імпульсів, що потрапили в нервову систему. Коли на нього потрапляє світло, відбувається фактично спалах, який дає сигнал нервовій системі. Так відбувається аналіз того, що ми бачимо: колір, розмір та інші характеристики.
У паличках сітківки ока міститься родопсин - основний світлочутливий зоровий пігмент, який під дією світла змінюється. Він частково руйнується. Однак поряд із розкладанням постійно відбувається й процес його відновлення. Це оборотний процес, але за справної роботі печінки. А для цього потрібен вітамін А, звісно, за умови, що він був у їжі. Адже печінка має звідкись його брати.
Сам по собі вітамін не дає користі, якщо печінка не здатна його засвоювати з їжі. Тому в разі захворювань очей і порушень зору треба пильно стежити за здоров’ям своєї печінки. Адже паличкам і колбочкам потрібен швидкий процес відновлення. І якщо кров не допомагає - немає відновлення. А наслідок - гострота зору впала.
Глаукома - це гіпоксія (кисневе голодування) паличок і колбочок, і лікувати треба не глаукому, не підвищений тиск. А треба впливати на мікроциркуляцію, на кровообіг в очах. Тоді ситуація повертається у зворотний бік.
Для очей шкідливі перевтома, неякісні їжа й питво
Однак не менш важливий емоційний стан людини. Печінка дуже реагує на гнів, злість та інший негатив. Якщо ви протягом тривалого подружнього життя часто затято сваритеся, не дивуйтеся, що скоро у вас з’явиться глаукома.
- У людей у разі сидячої роботи відбувається порушення венозного плину, - каже Борис Скачко, - тому часто втомлюються очі й пропадає працездатність. А вашу працездатність підтримує один орган в організмі - це печінка. Якщо печінка забезпечує правильним живленням мозок і очі, то венозний відплив сприяє роботі печінки. Вона тримає рідку кров - і ви працездатні. Тільки печінка не може розріджувати кров у процесі роботи ― та стає густішою, й утруднюється венозний відплив, ось чому втомлюються мозок і очі. Вийти з цього стану раджу за допомогою легкого фізичного навантаження.
Досвідчений дієтолог радить до повсякденного меню вводити кріп, моркву, гарбузи, буряки, абрикоси, болгарський перець - джерела вітаміну А. Із кров’ю вітамін потрапить в очі.
- Як для печінки, так і для очей шкідливі неякісне питво й неякісна їжа, - продовжує він. - Звісно, наші очі не беззахисні, в них є бар’єр, тобто, система контролю, яка захищає від токсинів у крові. Але цей бар’єр теж не вічний і не найпотужніший - він теж може пропустити шкідливі токсини.
У такому разі розвивається іридоцикліт, тобто запальний процес в очах, а це - автоімунний процес, за якого очі «відходять». Відбувається запалення райдужної оболонки, яке зумовлене поганим кровопостачанням і призводить до порушення іннервації (зв’язок органу з центральною нервовою системою). Унаслідок цього часто виникають різні ускладнення. Тому потрібно очищати кров.
Так само й катаракта. Це захворювання, пов’язане не з паспортним, а з біологічним віком. Тому цей процес можна легко регулювати через правильне харчування й очищення печінки, «побічним» ефектом якого є поліпшення зору.
Східна медицина причиною дисбалансу енергії, який призводить до порушення функції печінки й ослаблення очей, вважає: зайву кількість їжі й питва, надмірне споживання цукру та алкоголю, жирів, рафінованої олії, борошняних продуктів, хліба, макаронів, а також пізньої вечері (навіть невелика кількість їжі виводить із ладу печінку).
Очищення печінки березовими бруньками
Це досить ефективний і доступний всім рецепт. Березові бруньки можна купити в будь-якій аптеці: 0,5 склянки зерен вівса та 1 ст. л. березових бруньок залити в термосі 0,5 л окропу й залишити на 6 годин. Перецідити й випивати 1 склянку перед сном і 1 склянку ― натщесерце вранці. Снідати можна через 2 години. Повторюють цю процедуру три дні поспіль, настій готують щодня свіжий.
«Велике перехрестя» - точка Тай-чун
Медицина Китаю з давніх-давен носить профілактичний характер. Тому й під час встановлення діагнозу береться до уваги стан людини в певний час доби. У разі захворювань печінки рано-вранці в таких людей загострюється сприйняття, на заході сонця вони схвильовані, а опівночі - спокійні. Час максимальної активності меридіана - з 1 до 3 години ночі, мінімальної - з 13 до 15 години.
Відповідно до канонів традиційної китайської медицини, головна функція печінки в тому, що вона є розподільником енергії по організму та зберігачем крові, коли ми спимо. Печінка відповідає за детоксикацію відходів і вироблення жовчі, яка розщеплює жири. Іншими словами, цей орган - головний чистильник нашого організму, й тому таким важливим є меридіан печінки.
Якщо в цьому органі достатньо крові, очі отримують живлення, зволожуються й бачать добре, наш зір - у порядку. Якщо ж печінка хворіє, починаються збої в роботі органа зору: з’являються сухість, різь, миготять «мушки» в очах, а на пізніх стадіях можуть з’явитися серйозні проблеми - глаукома чи катаракта.
Однак зарадити своїй печінці можна й за допомогою чарівної точки Тай-чун, що в перекладі означає «велике перехрестя». Розташована вона на плесні стопи, біля основи великого та вказівного пальців. Китайці використовують її практично за всіх порушень у печінці й хвороб очей: болю, набряків і почервоніння, більма, глаукоми, сльозотечі на вітрі, зниження гостроти зору, сухості очей, порушення сутінкового зору. Масажують її лише 5-10 хвилин.
Підготувала Тетяна Киянка.